10 Muhteşem Teraryum Fikirleri

5
1826

Son yıllarda ev dekorasyonunda en çok doğal elementler yeşiller kullanılmaya başladı. Özellikle de bahçeye bakma zamanı olmayan ve bahçeli bir eve sahip olmayanlar için farklı alternatif tasarımlara yönelim başladı. Bunun içinde tasarımcılar mini teraryumlar yaparak ev dekorasyonunda kullanmaya başladılar. Bizler de bugün bu güzel şirin mini bahçeleri evlerinize konuk etmeye geldik.

Teraryum, 1830’larda botanikçi Dr. Nathaniel Ward’ın torak kalıntısı kalmış kavanozlarda bitkilerin daha rahat yetiştiğini gözlemlemesi üzerine ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde bu yöntem geliştirilmiş ve bunun için estetik cam fanuslar üretilmiştir.

Teraryum yapmaya başlamadan önce kendinize uygun bir tema seçmelisiniz. Sonrasında ise temaya uygun bir teraryum almalısınız. Sonrasında ise ev dekorasyonuna uygun süsleme yapmalısınız. 

Teraryum malzemeleri,

  • Zevkinize uygun bir cam fanus,
  • Çakıl taşı ve küçük taşlar,
  • Torf toprak,
  • Teraryuma uygun bitkiler,
  • Mangal kömürü,
  • İsteğe bağlı süsleme malzemeleri.

Teraryum yapmak için cam fanus dışında bu tarz büyük ampuller de kullanabilirsiniz. Teraryum yaparken ilk adım fanusun içine aldığınız taşları yerleştirmek olmalı. Taş kullanmaktaki amaç bitki köklerin çürümesini engellemektir. Kömürü kullanmamızın nedeni ise toprağın taze kalmasını sağlamaktır. Bu yüzden taşların üstüne kömür taneciklerini serpiştirmek gerekiyor. Daha sonra torfu döküp bitkilerimizi yerleştiriyoruz.

Teraryum yaparken biraz yaratıcılığınızı kullanmaya ne dersiniz? Mesela cam bir çaydanlığı kullanabiliriz.

Yaza uygun tropik bir teraryum yapmayı düşünüyorsanız güzel bir alternatif.

Sevgililer gününde sevgiliniz için böyle şirin bir teraryum yapabilirsiniz. Teraryum örneklerine bakarken isterseniz biraz da teraryum bitkileri üzerine konuşalım. Teraryumda kullanmak için seçeceğiniz bitki, nemli ortamı seven bir bitki olmalı ve fazla güneş seven bir bitki olmamalıdır.

Altı teraryum, üstü ise aydınlatma. Bu tarz bir teraryum yapabilmek için gerekli olan malzemeler, teraryum malzemeleri, ampul, beyaz abajur başlığı, prizden elektrik alabilmek için bir kabloya ihtiyacınız var.

Teraryumda tema olarak sevdiğiniz film karelerinden esinlenebilirsiniz. Örneğin bir Star Wars tutkunları için örnek bir teraryum.

Yazının başında da dediğimiz gibi bir teraryum yapabilmek için illa para ile cam fanus almak zorunda değilsiniz evinizdeki cam bir çaydanlığı yada cam bir kavanozu kullanabilirsiniz. Teraryumunuzu yaptıktan sonra nereye koymanız gerektiği hakkında bir kaç önemli hususu hatırlatmak istiyorum. Teraryumu koyacağınız yer direk güneş ışığını alabileceği bir nokta olmamalıdır. Yani aydınlık bir ortamda olmalı ama doğrudan güneş ışığı da almamalıdır. Bahçeyi seviyor ama bir bahçeniz yoksa sizde kendiniz için mini bahçeler yapın. Hatta bu etkinliği çocuklarınızla yapın. Böylelikle onlarla daha verimli zaman geçirmiş olursunuz. Öneri ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir, yaptığınız teraryumları bize yazın bölümümüz aracılığıyla ulaştırabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Çaydanlık ve kaktüs fikrini çok beğendim. En kısa zamanda kendi tarzımda bir adet yapacağım fakat ne kullanacağım büyük bir sır olacak.

  2. Birçok teraryum görmüştüm ama çaydanlığın içine yapıldığını ilk kez görüyorum. Çok başarılı bir fikir. Eski bir çaydanlığım vardı böyle camdan, ben de onu değerlendiririm belki bu şekilde. Teşekkürler.

    • Merhaba Gaye Hanım, böyle eski bir çaydanlığınız varsa teraryum yapmanızı öneririm. Hatta yaptığınızda çaydanlık teraryum modelinizi bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz