Ahşap Eskitme Teknikleri

6
7073

Son zamanlarda moda olan eskitme mobilyalar ile yemek odalarınızı daha sıcak ve samimi bir ortam oluşturabilirsiniz. Hazır olarak aldığınız takdirde oldukça pahalı olan eskitme mobilyaları evlerinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Ahşap eskitme tekniğine geçmeden önce isterseniz insanlar nasıl modellerde denemiş öncesi ve sonrası şeklinde bizlere ilham vermesi için bir göz atalım.

eskitme-mobilyalar

Yıpranmış ve eskimiş çekmeceli büfeyi, boya ile eskitme tekniği uygulayarak sağdaki büfe şekline dönüştürebilirsiniz. Hem ekonomik hem de orjinal mobilyalar oluşturmak sizin elinizde.

Önce

eskitme-mobilyalar-1

Yemek odanızda çok eski bir konsol mu var?O zaman kolları sıvamanın tam zamanı. Eskitme boyama tekniği kullanarak konsolu bambaşka bir konsola dönüştürürken yemek odasında yeni bir hava katabilirsiniz.

Sonra…

eskitme-mobilyalar-2Böyle bir konsolu evinde kullanmak herkes ister galiba. İsterseniz fotoğraflara bakarken ahşap eskitme teknikleri nelerdir bunun üzerine konuşalım.

Ahşap Eskitme Teknikleri

  1. Boya İle Eskitme

  2. Mumla Eskitme

  3. Alkollü Eskitme

Biz bugün boya ile eskitme üzerinde dururken birer cümle ile de diğerlerini açıklayacağız. İlk olarak boya ile eskitme yöntemiyle başlayalım.

Boya İle Eskitme

Boya ile eskitme yöntemini aşama aşama inceleyelim isterseniz.

  • Eskitme yapacağınız eşyayı iki kat zımparalayın.
  • Zımparalanmış mobilyaya astar boya sürün ve tekrar zımparalayın.
  • İki kat zımparalanan mobilyaya bir kat daha boya sürün ve kuruması için bekleyin.
  • Eskitme yapacağınız akrilik boyayı bir kaba koyun.
  • Boyamada kullanacağız fırçayı ıslatın ve fazla suyunu alın ve tabaktaki boyaya batırın.
  • Düzgün fırça hareketleri ile mobilyaya uygulayın ve istiyorsanız üzerine desen çalışması da yapabilirsiniz.

eskitme-mobilyalar-3

İşte bu boyama teknikleri kullanılarak oluşturulan vitrin. Sağdaki vitrini yemek odamızda kullanmak istemeyiz, soldaki ise yemek odanıza yeni bir hava katacak. Bunu gerçekleştirmek hem keyifli hem de ekonomik. Biraz da mum ile eskitme yöntemine bakalım isterseniz.

Mum İle Eskitme

Hep beraber mum ile eskitme yöntemini masa ve sandalye üzerinde deneyelim. Öncelikle zımparalanan ve astarlanan mobilyaya mum ile bir kat verin.

eskitme-mobilyalar-4

Yarık ve çatlaklar üzerini mum ile fırçalayın ve tekrar aynı renge boyayın.

eskitme-mobilyalar-5

Kurumaya yakın temiz bir bez ile silin. İşleminiz bu kadar kolay ve masrafsız. Sandalye ayaklarındaki farklılığa bakalım isterseniz.

eskitme-mobilyalar-6

Sağdaki şekil mum yöntemi uygulanmamış hali. Soldaki fotoğrafta ise mum ile eskitme yöntemi uygulanarak derinlik elde edilmiş.

eskitme-mobilyalar-7

Yaptığımız uygulamalar sonucunda elde ettiğimiz masa ve sandalye. Son olarak da alkollü eskitme yöntemine bakıp bitirelim isterseniz.

Alkollü Eskitme

Zımparalanan ve astarlanan mobilya akrilik boya ile boyanır ve kuruduktan sonra saf alkole batırılan bir bez ile silinir. Yani yukarıdaki işlemleri tekrarlayıp son olarak alkollü bir bezle siliyorsunuz.

eskitme-mobilyalar-8

 

Alkollü eskitme yöntemi uygulanarak elde edilen dresuar. Mobilyada bu rengi çok seviyorum. Eskitme mobilyaları istediğiniz renklerde oluşturabilir, hem yemek odalarınızı hareketlendirebilir hem de samimi bir ortam oluşturabilirsiniz. Ahşap eskitme tekniklerini uygulamak hem keyifli hem de sonucunda ortaya çıkan ürün sizi mutlu ediyor. Ahşap eskitme tekniği uygulayarak vintage  yemek odası dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Bu teknikler sayesinde modayı takip etmek hem ucuz hem keyifli.

 

6 YORUMLAR

  1. Ay çok güzel olmuşlar. Gidip ahşaplarımı eskiteceğim şimdi 😀 Daha yeni ve güzel gözüküyorlar öncesi haline göre. Bu tarz içerikleri seviyorum, hemen yapasım geliyor. Hem sıkıldığımız mobilyaları da bu şekilde değiştirme imkanımız doğuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz