Avizeler Nasıl Temizlenir?

0
12177

Renkli avizeler başlıklı yazımızda avizenin tarihçesi hakkında bahsetmiştik. Bu yazımızda ise avizeler nasıl temizlenir? bu konu hakkındaki araştırmalarımızı paylaşmak ve işlerinizi kolaylaştırmak istiyoruz. Araştırmamızda ilk durağımız temizlik firmaları oldu. Onlara yönelttiğimiz sorular sonrasında sizler için kısa kısa notlar aldık ve avizelerin nasıl temizlenmesi gerektiğine dair maddeler oluşturduk. Kristal ve pirinç avize temizliği olmak üzere de iki kategoriye ayırdık. Öncelikle kristal avize temizliği nasıl yapılır onunla başlayalım isterseniz.

Kristal Avize Nasıl Temizlenir?

avizeler-nasil-temizlenir-1

 1. Toz alma işlemiyle işe başlıyoruz. Fakat bunun için bir merdivene ihtiyacınız var. Çünkü avizeyi yerinden sökmeden temizlemeyi düşünüyoruz.
 2. Merdivene çıkmadan önce avizenin altına bir çarşaf sermeyi unutmayın. Çünkü temizliğini yaparken halınız leke olabilir.
 3. Toz bezi ile tozunu aldıktan sonra bir kovaya su ve içerisine birazda sirke  koyun.
 4. Bu arada söylemeyi unuttum. Toz bezinin pamuklu olmamasına dikkat edin ve keten bez tercih etmeye çalışın. Çünkü pamuklu bezlerin lifleri kristal taşlarının arasında bulunan pabyonlara takılıp bağlantılarının kopmasına neden olabilir. Keten bez kullandığınız takdirde bu tarz problemlerle karşılaşmazsınız.
 5. Bezi hazırladığınız su ve sirke karışımında hafifçe ıslatın. Bezin ıslak olmamasına dikkat edin. Çünkü çok ıslak olursa kristal üzerinde leke bırakacaktır.
 6. Silme işlemine avizenin iç yüzeyinden yukarıdan aşağıya olacak şekilde yani boyuna doğru yapın.
 7. İç yüzey bittikten sonra dış yüzeyde de aynı işlemi tekrar edin, avize temizliği bitmiştir. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Araştırmalarımız sırasında bu işlemin avizeyi yerinden sökerek de yapıldığını gördük. Oda şu şekilde yapılmaktadır. Kristal avizeyi iyice gazeteye sarın ve avizeyi alabilecek genişlikte bir kaba su koyun. Avizeyi su dolu kaba koyun ve bir gece bekletin. Bir gece beklettikten sonrada avizeyi bir kaç defa hafifçe sallayarak sirkeli su ile durulayın. Kristallerin parladığını göreceksiniz.

Pirinç Avize Nasıl Temizlenir?

avizeler-nasil-temizlenir-2

Pirinç avizeleri temizlemek kristal avizelere göre çok daha kolay ve kısadır. Çünkü ince ince uğraşmanız gereken kristalleri yoktur. Temizliğe avizeler-nasil-temizlenir-3başlayalım isterseniz.

 1. Bu sefer önceden tozunu almanıza gerek yok. Bir kovaya su ve biraz sirke koyun. Bildiğiniz üzere sirke bu tarz aksesuarları parlatır.
 2. Bezi hazırladığınız karışımda nemlendirin.
 3. Nemli bezle avizeyi silmeye başlayın. Silme işlemi bittikten sonra kuru bir bezle kurulama işlemini yapın ve işleminiz bitmiştir. Son olarak da sadece avize taşlarını nasıl temizlerin ona bakıp bitirelim isterseniz.

Avize Taşları Nasıl Temizlenir?

Avizeyi kullanmaya başladıktan bir süre sonra taşları çirkin bir görüntüye dönmeye başlar. Sizleri bu çirkin görüntüden kurtaracağız. Temizliğimiz şu aşamalarda gerçekleşiyor.

 1. Bir bardağın içerine 3 ölçek su bir ölçek saf alkol olacak şekilde koyun ve karıştırın.
 2. Avizenin sarkan taşlarını bu bardağın içerisine batırıp çıkarın.
 3. Temizleme işlemini gerçekleştiren suyunuz pislenir ise sık sık değiştirin. Değiştirmezseniz temizleme işleminiz başarısızlıkla sonuçlanacaktır.
 4. Su alkol karışımına daldırılan taşları kendi kendine kurumaya bırakın. Korkmayın su lekeleri oluşmaz.
 5. Kuruduktan sonra yumuşak bir bezle ovalayıp parlatın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here