Bahçe Çiçekleri

2
1180

Merhaba arkadaşlar,

Bugün bahçe çiçekleri ve isimleri hakkında konuşalım istiyorum. Bahçemize hangi tür çiçekler dikebiliriz ve bahçe dekorasyonunda nasıl bir değişiklik oluşturuyor hep birlikte inceleyelim isterseniz.

Zambak

bahce-cicekleri

Bahçenizde bulunan yürüyüş yolunun kenarlarına zambak dikebilir şekildeki gibi renkli bir süsleme yapabilirsiniz. 110 yakın türü olan zambak doğrudan güneş ışığı istememektedir bu yüzden illa direk güneş gören bir alana ekmek zorunda değilsiniz. Zambak için en uygun ekim zamanı sonbahar mevsimidir. Bitkinizi dikmeden önce toprağınızı tırmık yada çapa ile düzeltmeyi ihmal etmeyin. Tabi ki bu işlem sadece zambak için değil bütün bitki türleri için geçerlidir.

Yıldızpatı

bahce-cicekleri-1Papatyagiller familyasına ait bir cins olan aster, halk arasında yıldızpatı yada yıldız çiçeği olarak bilinmektedir. Kış soğuklarına -30 dereceye kadar dayanabilen, boyu 1 metreye kadar uzanabilen bir cinstir. Yızldızpatı çok fazla güneş isteyen bir bitkidir. Bu yüzden bahçenizde direk güneş alabileceği yerlere dikilmelidir.

Lavanta

bahce-cicekleri-2

Bahçe dekorasyonuna lavanta bitkisiyle devam ediyoruz. Lavanta için bence en güzel alan hem kokusu hem de canlı renkleriyle bahçe çitinin etrafı. Lavanta aralarına bir de pembe güller serpiştirerek güzel ve mis kokulu bir bahçe dekorasyonu elde edebilirsiniz. Lavanta toprak yönünden seçici olamayan bir bitki olduğu için hemen hemen bütün toprak çeşitlerinde yetiştirilebilir.

Gül

bahce-cicekleri-3

Bahçe dekorasyonun vazgeçilmez çiçeği elbette güller. Bahçe çitine yada bahçe kapsına kırmızı güller ekerek misafirlerinize sıcacık bir karşılama yapabilirsiniz.

bahce-cicekleri-4Güller için en güzel alanlardan biri de evinizden bahçenize açılan yürüyüş yollarının kenarları. Bahçenize mis kokulu güller arasından geçerek ulaşabilir herkesin en çokta sizin hoşunuza gidebilecek bir bahçe dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Leylak

bahce-cicekleri-5Bahçe çiçeklerinin favorisi olan bitkilerden biri de leylak. Leylakları bahçenizde bol güneş alan yerlere, çiçeklerin yada bodur ağaçların arkasına dikebileceğiniz gibi yan yana dikerek bahçe çiti elde edebilirsiniz. Bildiğiniz üzere leylaklar kireçli toprakları sever ve soğuk iklim koşullarına dayanabilmektedir. Leylak çok su isteyen bir bitki değildir bu yüzden hafta da bir sulamak yeterlidir.

Unutmabeni Çiçeği

bahce-cicekleri-6

Bahçe çiçeklerinin en romantik bitkisi unutmabeni çiçeği, mercanköşk adıyla da bilinmektedir. Adının Avusturya halk hikayesinden geldiği sanılmaktadır. Rivayetlere göre hikaye Avusturya’da tuna nehrinde geçmektedir. Nehir kenarlarında yetişen unutmabeni çiçeğini gören bir kız çiçeği koparmak ister. Sevgilisi küçük bir jest yapar ve nehre atlayıp çiçeği koparmak ister koparır fakat nehrin akıntısına kapılır. Genç adam boğulmadan önce kopardığı çiçeği sevgilisine atar ve “unutma beni ” diye bağırır ve ölür. O zamanlarda henüz keşfedilmemiş olan bu bitkiye unutmabeni adı verilir ve öyle kalır. Unutmabeni çiçeği ılıman iklim koşullarında yaşayabilir ve hafif gölgelikleri sevmektedir. En fazla 15 cm uzayabilen bodur bir bitkidir.

Hedere

bahce-cicekleri-7

Bahçe çitlerini yada demirlerini kapatmak için en güzel ve en doğal çözüm kesinlikle hedere bitkisidir. Soğuk iklim koşullarına dayanabilen çok yıllık bir bitkidir. Kışın yapraklarını dökmeyen hedere, dallarındaki ince tüyleriyle duvarlara ve ağaçlara tutunarak yükselir. Hedere sıcağa, soğuya ve kuraklığa dayanabilen bir bitki çeşidi olduğu için kökleri sökülmediği müddetçe uzun yıllar bahçenizde yaşayabilir. Fotoğrafta gördüğünüz tür ise halk arasında hanımeli sarmaşığı olarak bilinmektedir.

bahce-cicekleri-8

Bu gördüğünüz kalın yeşil yapraklı ise hedera helix halk arasında duvar sarmaşığı olarak bilinmektedir. Yine bahçe çitini yada demirlerini kapatmada kullanabilirsiniz. Bahçeyle ilgili kendin yap projeler görmek isterseniz bahçe dekorasyonu başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bahçe çiçekleri hakkında merak ettiğiniz soruları bizlere yazabilirsiniz. Bir botanikçi olarak elimden geldiği kadar cevaplamak isterim.

2 YORUMLAR

  1. Hedere miymiş onun adı? Hiç bilmiyordum, teşekkür ederim öğrendim sayenizde. Çok güzel ve faydalı bir içerik olmuş bu. Ben de sarmaşık tarzı çiçekleri çok hoş buluyorum çünkü her yeri kaplıyor ve sanki doğa içine alıyor gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz