Bahçe Dekorasyonu İçin Yaratıcı Fikirler

2
2308

Yazın en büyük uğraşlarından biridir bahçe dekorasyonu. Havalar ısınmaya başlayınca evimizde en fazla vakit geçirdiğimiz alan bahçelerimiz olur. Eğer bir de büyük bir bahçeye sahipsek ekim dikim işlerine başlarız. Yaz sebzeleri, domates, salatalık, biber, bamya, patlıcan, fasulye kabak en çok ektiğimiz sebze grubudur. Tabi ki ekim işlerine girişmeden önce bahçemizi güzel bir şekilde düzenlememiz gerekiyor. Bizde bugün bahçelerimiz için derlediğimiz en yaratıcı fikirleri sunacağız sizlere.

Geri Dönüşümle Yaratıcı Bahçe Dekorasyonu 

geri-donusumle-bahce-dekorasyonu

Geri dönüşüm fikirlerinden yaralanarak bahçenizi çevreci ve ilgi çekici bir tema ile dekore edebilirsiniz. Özellikle hızla artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak oluşan çevre kirliliğinin arttığı şu günlerde yakınlarınıza güzel bir mesaj verebilirsiniz. Oldukça kolay ve ucuz bir bütçeyle yapabileceğiniz bahçe dekorasyon fikri. Boş pet şişelerin üst kısımlarını kesip toprak dolduruyorsunuz. Sonrasında ise güzel çiçekler ekip bahçe çitlerine asmak kalıyor. Hem bahçe çitleri için daha güzel bir görünüm sağlayacaktır.

geri-donusumle-bahce-dekorasyonu-1

Eminim daha önce plastik şişe kapaklarını hiç böyle görmediniz. Pet şişe kapaklarını kullanarak bahçeniz için dekoratif hayvan figürleri yapabilirsiniz. Mesela bir kuş yapabilirsiniz. Ahşap bir kalas yada ona benzer kullanmadığınız bir tabelayı kuş şeklinde kesin ve kapakları çivileyin.

geri-donusumle-bahce-dekorasyonu-2

Bahçesinde plastik şişelere marul ekmiş bir aile görüyoruz. Bahçenizde toprak alanınız az ise plastik şişeleri kullanarak ekim alanlarınızı çoğaltabilirsiniz. Saksıda yetişebilecek bitkileri plastik şişelerden yaptığınız saksılara ekerek daha fazla sebze yetiştirebilirsiniz.

 geri-donusumle-bahce-dekorasyonu-3

Rustik bahçe dekorasyonu sevenler için güzel bir fikir. Eski çekmece dolabınızı atmak yerine büyük bir bahçeniz varsa, şekildeki gibi bir bahçe dekorasyonu yapabilirsiniz. Hem eski eşyalarınızı değerlendirirsiniz hem de bahçe dekorasyonu modasına ayak uydurursunuz.

geri-donusumle-bahce-dekorasyonu-4

Kuş kafesinden sarkan çiçeklere bahçenizde yer vermeye ne dersiniz. Cevabınız evetse bu dekorasyon tam size göre.

geri-donusumle-bahce-dekorasyonu-5

Bisiklet tekerleklerinden çocuklarınız için küçük bir kulube. Onların hayal dünyalarına uygun bir alan oluşturmak için oldukça yaratıcı bir fikir.

geri-donusumle-bahce-dekorasyonu-6

Evinizden bahçeye açılan kapıda çizmelerle saksı dekorasyonu. Pes bu kadarda olur mu diyorsanız bence çok hoş olmuş. Orijinal ve ilginç tasarımları sevenler bahçelerinde bu tarz saksılara yer verebilirler.

Paletlerle Bahçe Mobilyaları ve Dekorasyon

paletlerden-bahce-mobilyasi

Paletlerden bahçe mobilyası son zamanlarda moda olmaya başlamıştır. Artık insanlar bahçelerinde daha doğal ve ahşap tasarımlara yer vermek istiyor. Üstelik diğer bahçe mobilyalarına göre oldukça uygun. Dilerseniz hazırda alabilirsiniz. Yada hem bana bir hobi olsun hem de daha uygun olsun diyorsanız sadece palet alıp zevkinize uygun boyayabilirsiniz.

paletlerden-bahce-mobilyasi-1

Paletlerden yapılmış bir yemek masası ve oturma alanı. Rengarenk ve bahçeyle çok uyumlu bir dekorasyon fikri.

paletlerden-bahce-mobilyasi-2

Paletlerden kendiniz ve kediniz için güzel bir sedir yapabilir, kitap okumanın zevkini çıkartabilirsiniz. Yaptığınız sedirin sadece bir kısmına yatak koyup, küçük bir alanı boş bırakarak şekildeki gibi yan sehpa olarak kullanabilirsiniz Bahçeye sehpa taşımamak için alternatif bir fikir.

paletlerden-bahce-mobilyasi-3

Boyadığınız palete tekerlek takarak poratatif bir sehpaya dönüştürmekte paletlerden yapabileceğiniz bahçe mobilyaları için bir başka örnek. Paletlerden bahçe mobilyası fikirleri için şimdilik önerilerimiz bu kadar. İlerleyen zamanlarda paletlerle yapılan bahçe mobilyalarına ayrı bir yazıda yer vereceğim.

Kendin Yap Kuş Yemliği Fikirleri ve Dekorasyon

kus-yemligi-kendin-yap

İmarlaşma arttıkça kuşlar yemek bulmakta sıkıntı çekmekte hatta her yıl binlerce kuş açlıktan ölmektedir. Bahçenizde aç kalan sevimli kuşlar için evdeki eski eşyalarınızı değerlendirerek yemlik yapabilir ve yemek artıkları, ekmek kırıklarını bu yemliklere koyarak onların karınını doyurmasına yardımcı olabilirsiniz.

kus-yemligi-kendin-yap-1

Kuş yemliği için bir başka alternatifte teneke konserve kutularını kullanmak. Hatta renkli bir bahçe dekorasyonu için teneke kutuları boyayarak şekildeki gibi ağaçlara asarak şirin kuş yemlikleri yapabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonunda Hayal Gücünüzü Zorlayın

ilginc-bahce-dekorasyonu-fikirleri

Bahçenizde saksı olarak neleri kullanabilirsiniz. Galiba bunun için biraz hayal gücünüzü zorlamanız gerekecek. Gördüğünüz gibi kullanmadığınız her şeyi birer saksıya dönüştürerek oldukça ilginç bir bahçe dekorasyonu elde edebilirsiniz. Daha farklı saksı fikirlerinden oluşan dekorasyon örneklerini görmek isterseniz bahçe dekorasyonu başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

teneke-kutulardan-ruzgar-gulu

Bahçenizde boş teneke kutuları değerlendirmenin bir başka yolu da onlardan rüzgar gülü yapmak.

ilginc-bahce-dekorasyonu-fikirleri-1

Ev aksesuarlarını bahçede kullanarak renkli ve güzel bir bahçe dekorasyonu elde edebilirsiniz.

ilginc-bahce-dekorasyonu-fikirleri-2

Bir resim paleti fakat bu sefer renkli boyalar yerine yaz çiçekleri var.

ilginc-bahce-dekorasyonu-fikirleri-3

Bahçenizden taşlar bulup onları rengarenk boyayarak üzerine aile bireylerinin ismini yazabilirsiniz. Taşları yeniden dekore etmek için güzel ve ucuz bütçeli bir fikir.

ilginc-bahce-dekorasyonu-fikirleri-4

Bahçe dekorasyonunda kullanabileceğiniz bir başka aksesuarda taştan heykeller. Yalnız bu heykeller biraz süslü 🙂 Sizde bahçeniz için aklınıza gelen sıradışı fikirleri bizlerle paylaşabilir, soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğu aracılığıyla bize yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Çok eğlenceli gözüküyor hepsi. Rengarenk bahçeleri çok severim, sevmeyen de vardır elbet ama bence rengarenk olunca asıl tadı çıkıyor. Geri dönüşüm için de gayet uygun fikirler buldum sayenizde. Bahçem yok benim ama bir kısmını balkonuma uyarlayabilirim diye düşünüyorum 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz