Balkon Tipi Salıncak Modelleri: 12+ Dekorasyon Önerisi

6
991
balkon salincagi modelleri

Çocukluğun akılda kalan en eğlenceli anılarından birisi hiç şüphesiz bir salıncağa dayanır. Nasıl bir evde yaşıyor olursanız olun, ne büyüklükte bir balkona sahip olursanız olun balkon dekorasyonu işine biraz eğlence katmak isteyenlerin mutlaka balkon tipi salıncak modelleri hakkında bazı ilham kaynaklarına göz atması gerekiyor.

Aşağıdaki balkon tipi salıncak modelleri birer kendin yap projesi. Bunun anlamı gerekli materyallere sahip olmanız halinde aynısını kendi balkonunuz için de rahatlıkla yapabilirsiniz.

1. Klasik Balkon Tipi Salıncak Modeli

klasik estetik beyaz balkon salincagi kirlentli
klasik estetik beyaz balkon salincagi kirlentli

Klasik bir balkonu daha eğlenceli hale getirecek bu salıncak modeli, porselen beyaz rengiyle eşsiz bir estetiğe sahiptir. Geleneksel bir tasarıma dayanıyor olsa da balkonunuza oldukça eğlenceli ve yaratıcı bir hava katmanızı sağlayabilir.

Küçük bir balkona sahip kişilerin balkonunda klasik balkon tipi salıncak için mutlaka ayırabileceği bir yer vardır. Tasarımın hayata geçmesi sonrasında salıncağı asmak için mutlaka beyaz bir ip tercih edilmelidir.

2. Basit Ahşap Salıncak Modeli

basit kucuk balkon salincagi
basit kucuk balkon salincagi

Bu balkon tipi salıncak modeli klasik salıncak modeline nazaran daha modern bir yapıya sahip olsa da klasikten aşağı kalır nitelikte değildir. Çok kolay bir şekilde kendinizin dahi yapabileceği bu ahşap salıncak balkonunuzun daha samimi bir hava yakalamasına yardımcı olacaktır.

Alıştığınız salıncaklardan daha farklı görünüyor olsa da saatlerce üzerinde oturabileceğiniz rahatlıkta olacağından emin olabilirsiniz. Alışılagelmiş salıncaklardan farklı bir şey arıyorsanız bu modeli kesinlikle düşünmelisiniz.

3. Modern Salıncak Modeli

modern pastel renkli veranda ve balkon salincagi
modern pastel renkli veranda ve balkon salincagi

Basit fakat modern bir görünüme sahip olan bu salıncak modeli özellikle geniş balkona sahip kişiler tarafından tercih edebilir. Balkon duvarının rengine göre daha koyu bir renge boyanması uygun olabilir.

Evinde basitliği ve estetiği seven kişilerin modern salıncağa balkonunda bir şans vermesi yararlı olur. Çok basit bir tasarıma sahip bu salıncağı herhangi bir marangozda yaptırabilir, daha da iyisi kendiniz yapabilirsiniz.

4. Yataklı Balkon Salıncağı

yatakli genis modern salincak
yatakli genis modern salincak

Eğer balkonunuzda geniş bir yere sahipseniz denemeniz gereken tasarımlardan birisi de yataklı balkon salıncağıdır. Arayışınız balkonunuzla ilgili olsa da bu salıncağı evinizin oturma odası için de düşünebilirsiniz. Rustik ve modern bir tasarıma sahip bu salıncak klişeleri sevmeyen kişilerin tercihi olabilir.

Bu salıncağı oturma odasında tercih edecek kişilerin renkler konusunda dikkatli davranması gerekir. Salıncağın rengi duvarınızın rengiyle kontrast oluşturacak nitelikte olmalıdır.

5. Standart Ahşap Balkon Salıncağı

geleneksel pastel renkli rustik salincak
geleneksel pastel renkli rustik salincak

Dikdörtgen şeklinde bir balkona sahipseniz standart ahşap balkon salıncağı tercih edebileceğiniz tasarımlar arasındadır. Göze çok hoş görünen bu salıncak çok kolay bir şekilde inşa edilebilir.

Modern bir havaya sahip olan bu salıncak pastel renklerle harika bir görünüme kavuşabilir. Talep edenler ahşapta oturmak yerine salıncağın rengiyle kontrast oluşturacak şekilde bir sünger satın alarak daha konforlu bir alan yaratabilir.

6. Geniş Balkon Salıncağı

genis balkon tipi salincak ahsap siyah
genis balkon tipi salincak ahsap siyah

Geniş bir balkona sahip kişilerin bu tarz bir salıncağa balkonunda yer vermesi mantıklı olabilir. Zincirle rahatlıkla tavana asabileceğiniz bu salıncak göründüğünden çok daha hafiftir.

Eviniz verandaya sahipse bu salıncağı verandaya koymayı da düşünebilirsiniz. Yine rustik bir tasarıma sahip olan bu salıncağın evinize farklı bir hava katacağından emin olabilirsiniz.

7. Başlıklı Salıncak

baslikli koltuk tipi rahat salincak
baslikli koltuk tipi rahat salincak

Hali hazırda kullanmadığınız eski bir başlığınız varsa bu, balkonunuza inşa edeceğiniz salıncak için harika bir dekorasyon parçası olabilir. Çok rahat ve estetik bir görünüme sahip bu salıncak, zincirle tavana monte edilmesi halinde sizi ve sevdiklerinizi eşsiz bir muhabbete ortak edebilir.

8. Kalp ve Kahve Tutacaklı Salıncak

kahve tutacakli kalp islemeli ahsap balkon salincagi
kahve tutacakli kalp islemeli ahsap balkon salincagi

Bu ergonomik tasarım balkonunuza hem rustik bir hava katacak hem de kahvenizi keyifle yudumlamanızı sağlayacak. Geleneksel bir stile sahip olsa da bu basitlik balkonunuzu çok daha eğlenceli bir yer haline getirecektir. Balkon tipi salıncak modelleri konusunda araştırma yapan kişiler çeşitli ihtiyaçlarına yönelik bir salıncak tercihinde de bulunabileceğini aklından çıkarmamalıdır.

Bu salıncağın üzerine kalp şeklinde bir oyuk atabileceğiniz gibi farklı bir resim de çizebilirsiniz. Burası tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda.

9. Estetik Balkon Salıncağı

koltuk tipi ahsap salincak
koltuk tipi ahsap salincak

Bazı balkon tipi salıncak modelleri diğerlerinden basit farklara sahip olsa da büyük bir değişikliğe konuymuş gibi görünebilir. Yukarıdaki resim de tam olarak bu nitelikte bir salıncağı barındırıyor.

Basit bir ahşap salıncağı üzerine işlenen birkaç geometrik şekil salıncağın bambaşka bir havaya sahip olmasını sağlıyor. Çok sağlam ve kullanışlı olan bu salıncağın inşası diğerlerine nazaran daha zor olacağı için hazır alınması ya da doğrudan işinin uzmanı bir kişiye yaptırılması mantıklı olacaktır.

Bu salıncağın üzerine sünger koymayı düşünen kişilerin oturacakları yeri geniş tuttuklarından emin olması gerekir. Bu salıncak mutlaka zincirle tavana sabitlenmelidir, ip tercih edilmesi hem salıncağın hak ettiği şekilde görülmesinin önüne geçecek hem de çeşitli tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

10. Ağır ve Sağlam Balkon Tipi Salıncak

genis agir demir balkon salincagi
genis agir demir balkon salincagi

Geniş bir aileye sahip olan kişilerin buna uygun nitelikte bir salıncağa sahip olması şart. Ailenizin tüm bireylerini kucaklayacak kadar geniş bir salıncağın da demirle inşa edilmesi gerekebilir.

Bu açıdan geniş, demirle bezenmiş ağır ve sağlam bir salıncağa balkonunuzda yer verebilirsiniz. Oturacağınız yerin geniş olması üzerinde rahat etmenizi, boyunun uzun olması ise tüm ailenizin aynı anda balkonda oturabilmesini sağlayacaktır.

11. Asılı Salıncak Modeli

askili genis balkon salincagi
askili genis balkon salincagi

Eğer balkonunuz standarttan çok daha büyükse, özellikle bir çatı katının tümü balkon niteliğindeyse bu tarzda bir salıncak modelini tercih edebilirsiniz. Bu salıncak modeli özellikle çatı katındaki evlerde tercih edilebilir.

Basit fakat şık bir görünüme sahip olan bu salıncak pastel renklerle bezenmiş bir balkonda harika görünecektir. Bu salıncağı inşa edip, üzerinde keyif yaptıktan sonra onsuz geçen zamanlarınızda gerçekten dinlenip dinlenmediğinizi sorgulamaya başlayacaksınız.

12. Sallanan Tezgah

sallanan ahsap tipi tezgah salincak
sallanan ahsap tipi tezgah salincak

Bu modelde bir salıncak adeta sallanan bir tezgahı andırmaktadır. Balkon tipi salıncak modelleri arasındaki en basit tasarıma sahip salıncak modeli olan bu salıncak küçük balkonların eşsiz bir havaya sahip olmasını sağlayacaktır.

Küçük bir balkona sahipseniz ve yine de salıncağa sahip olmak istiyorsanız mutlaka bu tarz bir salıncak tercih etmeniz gerekir. Çok düşük maliyetle ve kısa süre içerisinde inşa edebileceğiniz bu salıncak, üzerine süreceğiniz boyanın rengine göre her türde balkona uyum sağlayabilir.

Rustik hava sevenler pastel renklere, modern bir balkona sahip olmak isteyenler ise tamamen siyah ya da tamamen beyaz gibi alternatiflere yönelmelidir. Bu, tamamen balkonunuzda nasıl bir hava istediğinize ve evinizin geri kalan kısmında nasıl bir dekorasyona sahip olduğunuza bağlı olarak değişecektir.

Talep etmeniz halinde salıncağı inşa edeceğiniz ahşap materyallerin dokusunu da bir tasarım haline getirebilirsiniz.

13. Yüksek Sırtlı Balkon Salıncağı

genis sirtli beyaz salincak
genis sirtli beyaz salincak

Balkon tipi salıncak modelleri arasında belki de en estetik, rahat model olan yüksek sırtlı bu model mutlaka değerlendirilmelidir. Çok düşük maliyetle kısa süre içerisinde inşa edebileceğiniz bu salıncak, sahip olduğu geniş sırt bölgesi sayesinde rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu salıncağı inşa ederken konfor ve rahatlıktan şüphe eden kişiler oturulacak yere sünger de ekletebilir. Süngerin oturulacak yer olması için ince bir tahta tercih edilmeli ve kaymaması için de mutlaka sabitlenmelidir.

Bu sayede hem çok rahat hem de çok estetik bir görünüme sahip olması mümkün olacaktır.

6 YORUMLAR

  1. Standart, ahşaptan yapılmış balkon salıncağı oldukça hoşuma gitti. En kısa sürede benzeri bir şeyi evimde kurmak istiyorum. Yaz yaklaşırken geceleri serinlikte kafamı dinleyebilirim. Teşekkürler bu güzel içerik için

  2. Yataklı balkon salıncağı hem üstü kapalı teraslarda hemde evin içinde diğer balkon tipi salıncaklara göre daha konforlu geldi bana bayıldım.Üzerinde mışıl mışıl yatarım içerik için teşekkürler.

    • Balkon tipi salıncak modellerini görünce hemen hayaller ?. Uyumak, kitap okumak, bir kahve eşliğinde dinlenmek hepsi çok güzel ?.

  3. Salıncak olsun da taştan olsun 🙂 Hem balkonlara hem de bahçelere en çok yakışan eşya bana göre. Üstüne bir battaniye, eline de bir kahve oh mis gibi. Giriş fotoğrafındaki salıncağa da bayıldım, yumuşacık olduğu çok belli :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz