Bohem Dekorasyon ile Evlerinize Renk Katın

0
2230
bohem dekorasyon ile tasarlanmış oda görünümü

Bohem dekorasyon, evlerini ilginç, bağımsız, özgün dünyalarla dolu görmek isteyenler için uğrayacakları tek noktadır. Bu estetik anlayışı kaygısız, rahat ve sıra dışı gibi unsurları kucaklarken modern insanın derin hassasiyetlerini def eder. Dahası bohem dekorasyonu ile oluşturulmuş odalar eklektik olmaları ve benzer özellik eğilimleri taşımasına rağmen odalar hiçbir zaman birbirine benzemez.

Bohem dekorasyonu sıra dışı yaşam sürenlerden etkilenerek oluşmuş bir moda ve dekorasyon akımıdır. Bu yüzden bohem tarzı, kontrastlı nesnelerin, farklı renklerin ve garip desenlerin birleştirerek oluşturduğu bir formdur. Dahası bağımsızlığı ve özgünlüğü ana odak noktası yapmış bohem tarzı evleri için özel dekorasyonlar arayanlar için çok uygundur. Siz de eğer kendi tarzınızı yaratmak ve bohemin sıcak ve renkli dünyasına girmek istiyorsanız. Bohem dekorasyon hakkında birçok şeye ulaşabileceğiniz yazımıza göz atmalısınız.

Renklerle Oynamaktan Korkmayın

Bohem tarzda bir tasarım yaratacaksınız, belirli renkler uymak zorunda değilsiniz. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere bohem zincirleri kırar ve özgür olmanızı ister. Yine de çok sınırı aşmak istemiyorsanız mücevher tonlarındaki sıcak renk tonları bu tarzda çok yaygındır. Bohem dekorasyonun temelini derin kahverengiler, yeşiller ve griler olarak belirleyebilirsiniz. Daha sonra ise  koyu tonlarda mor, ateşli turuncu ve orta tonlarda mavi rengini dekorasyonlarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Saydığımızın renklerin dışında renkleri birleştirmek ve ortaya yeni katmanlı kombinler çıkartmak, bu stilin benzersiz kılan unsurlardandır. Göz alıcı renkleri koyu renklerle birleştirebilir, isterseniz sadece dikkat çeken renkler kullanabilirsiniz. Bohem dekorasyon size ayak uyduracaktır.

bohem dekorasyon renkli oda

Desen ve Doku Arkadaşlığını Kullanın

Desenleri ve dokuları karıştırmaktan ve yeni kombinasyonlar yaratmak asla geri durmayın. Hayalinizde bile bir araya zor gelecek stilleri bohem dekorasyonda kullanabilirsiniz. İç mekana farklı tat ve egzotizm katmak için dünyanın dört bir yanındaki kültürlerin tekstil ürünlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Duvarlara ve mobilyalarınız üzerine kilimler serebilir, klasik dekorasyon anlayışının dışına çıkabilirsiniz. Bunların hepsi fazla mı geldi, yahut bu dekorasyonun artık size uygun olmadığını mı düşünüyorsunuz? Sakın hemen paniklemeyin, bohem dekorasyonda doygun renkler ana unsurlar olsa da, iç mekanınızdaki beyaz rengin dengesini artırarak içinizi biraz rahat ettirebilirsiniz. Beyazı yine kullanarak kendinize küçük boşluklar yaratabilirsiniz.

bohemian dekorasyon içeren bir oda

Dekoratif Objelerden İstediğiniz Kadar Yararlanın

Minimal ve zarif olan Bohem dekorasyon tarzı her zaman daha fazla felsefesine karşı çıkar. Bu yüzden dekoratif objelerimizin sayısını az tutup yansıttıkları etkiyi fazlalaştırmak iyi bir çözüm olacaktır. Bohem tarzıyla dekore edilmek istenen bir odada dekoratif objeler ve malzemeler kullanmanın odak noktası kombine etmek ve eşleştirmektir. Örneğin sisal gibi bitkiler ipek ve kumaş gibi malzemelerle birleştirilebilir. Objelerinizin ve kullanacağınız dekoratif malzemelerin biraz yıpranmış bir görünüme sahip olması gereklidir, benzer olarak parlak ve yeni bir görünüme sahip olmamalıdırlar. Yastıklar, perdeler, kilimler, tığ işleri birleştirilip yeni katmanlar oluşturulabilir. Böylelikle ortamda samimi ve farklı bir ortam yaratılacaktır.

dekoratif objeler ve bohem dekorasyon

Mağazalarda Bohem Mobilyaları Aramaktan Vazgeçin

Mağazalarda satılan bohem mobilyalara denk gelebilirsiniz, fakat bu mobilyaları alarak oluşturduğunuz bohem tarzındaki ortamlar ne yazık ki bu tarzı yansıtmaz. Bohem mobilyalarının üzerinde yaşanmışlıkların ve zamanın izini görmeniz gereklidir. Her mobilya parçası size özel olmalı ve hepsi ayrı bir hikaye anlatmalıdır. Ülkemizde yurtdışındaki gibi birçok vintage mağaza bulunmasa da bohem mobilyalarınızı bit pazarlarından ve eskicilerden elde edebilirsiniz. Bu pazarları keşfederken eğlenin ve her parçanın hikayesini anlayarak mekanlarınıza kabul edin. Doygun renklere sahip peluşlu koltuk veya kanepelerle birlikte ortamlarınızda tarzı yansıtan eşyalara sahip olun. Zemini kilimler yahut yastıklar bezemekten çekinmeyin. İç mekanınızdaki birçok mobilya parçası rahat ve kucaklayıcı olmalı. Evinize bir misafir geldiğinde bohem ortamınız adeta misafire oturması ve dinlenmesi için bir mesaj göndermelidir. Bunu da rahat divanlar, geniş koltuklar ve yer minderleri başarıyla sağlayacaktır. Kucaklayıcı atmosferi ortamınızda oluşturmak sizi biraz meşgul edebilir, sabrınıza güvenin. Ortamınızın hemen bohem tarzını yansıtacak diye bir kaide yoktur. Zaman içerisinde ortamınızdaki eksiklikleri veya fazlalıkları görerek takviyeler gerçekleştirebilirsiniz.

bohem mobilya

Ortam Aydınlatmasından Her Zaman Daha Fazlasını Bekleyin

Ortam aydınlatması mekanlarınızdaki dekorasyon tarzlarını her zaman için daha iyi konumlara getirecektir. Bohem dekorasyon da ise çok göz almayan bir aydınlatmayla davetkar bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bu gibi tarzlarda tavanda farklı aydınlatma kaynakları kullanmanızı önermeyiz, buna benzer aydınlatma kaynakları yerine dekoratif fenerler, mumlar, zemin ve masa lambaları daha doğru bir seçim olacaktır. Günümüzde bin bir türlü aydınlatma kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Farklı formlardaki aydınlatma kaynaklarını birleştirip yeni tasarım katmanları oluşturmak ortamınıza kendi imzanızı katacaktır.

ortam aydınlatması ve bohem dekorasyon

Bitkiler Olmadan Bohem Dekorasyon Tamamlanmış Sayılmaz

Tabiatı, doğallığı kucaklamak bohem anlayışın merkez noktasıdır. Bu yüzden farklı bitki çeşitleri ile ortamlarınızı canlandırın. Duvarlara saksılardan bitkiler asın, eğrelti otları ile mekanınızı zenginleştirin. Böylelikle odanız doğal bir görünüme sahip olacak ve adeta baharın gelişi gibi canlanacaktır. Bu canlılık atmosferi ilerleyen zaman içerisinde sizin psikolojinizi bile etkileyecektir. Canlıkla birlikte her gün enerjiniz tazelenecektir. Zambaklar ile pencere kenarlınızı süsleyebilirsiniz, birçok sıcaklık derecesine dayanan bu bitki iyi bir seçim olabilir. Farklı türdeki kaktüsleri de odanızın içerisine rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Dev yapraklı bitkiler de ortamınızda hoş görüntüler sunmaya yetecektir. Bakımları kolay ve yormayacak cinsten olan bitkilere mekanınızda yer vermek sizin lehinize sonuçlanacaktır.

bitkiler ve bohem dekorasyon

Geçmişi Anlatan Aile Yadigarlarının Ortaya Çıkma Zamanı Geldi

Aile yadigarı ve el yapımı eşyaları birleştirerek bir araya getirin ve yeni tasarım katmanları oluşturun. Unutmayalım ki bohem tarzdaki nesnelerin bir hikayeye sahip olması gereklidir, hepsinin kulağınıza bir şey fısıldaması gereklidir. Eski cam şişeler, eskimiş kağıtlar ve gazeteler, uyumsuz minyatürlerle ortamınızdaki bohem atmosferini derinleştirin. Oluşturduğunuz iç mekan sayesinde bohem tarzının etkilerini derinden hissedeceksiniz.

aile yadigarları ve bohem dekorasyon

Metal Bir Parça İle Ortamınızı Farklılaştırın

İç mekanınızdaki diğer bohem parçaların yanına bir metal parça eklemelisiniz. Bohem dekorasyonda ortama dağıtılmış metal parçalar yahut mobilya şeklindeki metal parçalar ortamda enerjinin toplanmasını sağlayacaktır. Diğer parçalarla oluşturulan atmosfer ile metalin büyüsü ortaya çıkarak tam anlamıyla bohem dekorasyon stilini tamamlamış olacaksınız. İç mekanınızın ortasına eski görünümlü bir metal sehpa türevi bir mobilyayla alan enerjisini daha da artırabilirsiniz. Metal objeler ile ise aynı etkileri kolayca yakalayabilir, ortamdaki enerjinin farklı bölgelerde toplanmasını sağlayabilirsiniz.

Bohem Dekorasyon Özgürlüğüne Kulak Verin

Bohem tarzın merkez noktasının özgürlük olduğundan bahsetmiştik. Bohem dekorasyon çekirdeği itibariyle özgürlüğe düşkündür. Bohem tarzı içeren bir ortam tasarımına başlamadan önce sınırlarınızı aşın ve duvarlarınızı kırmayı bilin. Tabularını kıramayanlar ve sınırlarını aşmayan insanlar bohem tarzında bir ortam kurmaya çalışsa bile başarılı olacaklarını düşünemiyoruz. Yıllarca moda, edebiyat, sanat, dekorasyon dünyasında köklerini salan bohem dünyasına giriş yapmak için özgürlüğün tadına varmak gerekir.

Bohem dekorasyon yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Artık bohem dekorasyonu ile evlerinizde özgürlüğün tadını çıkaracak, enerji ile dolacak ve yenileneceksiniz. Siz sevgili okurlarımız da bohem dekorasyon konusu hakkında eleştirilerinizi veya düşüncelerinizi sitemizin yorum kısmında belirtebilir, görüşlerinizi yazabilirsiniz. Farklı bir yazıda görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz