Cam Boyama

2
1666

Günaydın arkadaşlar,

Bugün hafta sonu yaptığım bir etkinliği sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere sürekli bulaşık makinesinde yıkanan bardaklar bir süre sonra çizilmeye başlıyor ve bu yüzden kullanmak istemiyoruz. İşte benimde bir kaçta ne bu şekilde olan bardağım vardı. Kullanmaktan çekindiğim bardakları boyayarak onları mumluk olarak masamda dekore ettim. Nasıl mı ?. Gelin hep birlikte inceleyelim isterseniz.

cam-boyama

  • İstediğiniz renklerde sprey cam boyası ben koyu mavi tonu kullandım.
  • Cam bardaklar
  • 1 tane buzlu cam sprey boya(Şekildeki gibi buzlu cam görüntüsü elde etmek için)
  • Renkli maskeleme bandı(Boya renginizden farklı renkte olsun)
  • Makas
  • Puantiye deseni için yuvarlak etiket

cam-boyama-1

İlk olarak puantiye deseninden başladım. Şekilde ki gibi yuvarlak etiketleri bardağıma yapıştırdım. Bu etiketleri yapıştırmanın nedeni etiketli yerlerin boyanmasını önlemek. Sıra geldi diğer desene.

cam-boyama-2

Büyüklü küçüklü çizgilerden oluşan bir mumluk olsun istedim. Bunun içinde kalın bant ile alt kısımları şekildeki gibi yapıştırdım.

cam-boyama-3

Bardağın yarısına kadar şekildeki gibi kalın bant yapıştırdıktan sonra ince bant ile yapıştırmaya devam ettim.

cam-boyama-4

Bardağın ağız kısmına kadar şekildeki gibi yapıştırdım.

cam-boyama-5

Son bardağımda ise ilginç bir desen uygulamak istedim ve gelişi güzel bantladım. Artık 3 bardağımızın deseni de hazır. Boyama işlemine geçebiliriz.

cam-boyama-6

Boyama yapacağınız alan açık alan olursa sizin için çok daha iyi olur. Hem boya kokusu oluşmaz hem de boya etrafa sıçramaz. Bahçe yada balkonunuz bu iş için en uygun alanlar. Boyama işlemine başlamadan önce bardaklarımızı ters çevirmemiz gerekiyor.

cam-boyama-7

Sprey boya ile artık boyama işlemine başlayabiliriz. Sprey boyayı kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın. Daha sonra şekildeki gibi boyayı bardaklara doğru sıkabilirsiniz.

cam-boyama-8

Güzel bir şekilde cam bardakları boyadıktan sonra 15 dakika beklemeniz gerekiyor.

cam-boyama-9cam-boyama-10cam-boyama-11

Boyanın kuruması için 15 dakika bekledikten sonra bant ve etiketleri bardaklardan çıkartmamız gerekiyor.

cam-boyama-12

Şimdi sırada son boyama adımı bardaklara buzlu cam görüntüsü vermek. Tekrara bardaklarımızı ters çeviriyoruz. Buzlu cam sprey boya ile bardaklarımızı boyuyoruz. Sıkmaktan korkmayın renksiz olduğu için boyama yaptığınız yerlerde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Buzlu cam görüntüsü vermek istememin nedeni bardaklarda boyasız yerlerde göze çarpan çiziklerden tamamen kurtulmak. Artık tamamen boyaların kuruması için yarım saat beklemeniz gerekiyor.

cam-boyama

Ve bardaklar hazır içerisine küçük mumlar koyarak masanızda dekore edebilirsiniz. Mumluk almak yerine atmayı düşündüğünüz eşyalarınızı değerlendirerek hem çevreye hem de bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Kendinizin yapabileceği farklı ve basit mumluk modelleri görmek isterseniz mumluk yapımı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bugünlük bu kadar değerli okurlarımız. Cam boyama hakkında aklınıza takılan soruları bizlere yazabilir, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

  1. Çok üşeniyorum ben böyle şeyler yapmaya. Çok pratik ve güzel duruyor ama işte al onu boy bir şeyler bir şeyler derken çok uzun geliyor. Sağ olun her ayrıntıyı da vermişsiniz, yapacaklara kolay gelsin 🙂

    • Aslında evde boş zamanlarınızi değerlendirmek için cam boyama güzel bir etkinlik. Koşturmali bir hayatınız varsa ama boşverin ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz