Cam Kavanoz Üzerine Dekupaj

6
5751

Merhaba arkadaşlar,

Güzel bir bayram tatilinden sonra yepyeni projelerle yeniden birlikteyiz. Bugün evimizdeki cam kavanozlara dekupaj uygulayarak onları mutfağımızda yeniden kullanacağız. Dekupaj, kelime olarak kesim çıkartmak anlamına gelmektedir. Yani bir nesneyi farklı renk ve desenlerdeki kağıt ile kaplama sanatıdır. Dekupaj yaparken isterseniz kağıt isterseniz de peçete kullanabilirsiniz. Biz bugün kağıt dekupaj uygulamasını göreceğiz. Peki dekupaj nasıl yapılır hep birlikte inceleyelim isterseniz.

cam-kavanoz-uzerine-dekupaj

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Cam kavanozlar
 • Mavi, yeşil, pembe ve metalik altın sarısı renkte sprey boya(farklı renkler kullanabilirsiniz)
 • Kuvvetli bir yapıştırıcı(Biz E 600 kullandık)
 • İstediğiniz desen çıktısı
 • Varsa 3 tane misket
 • Vernik
 • Boya fırçası
 • Tutkal ve makas

Adım Adım Yapılışı

cam-kavanoz-uzerine-dekupaj-1

Öncelikle istediğimiz renk sprey boyayı seçip çalkalıyoruz. Çalkaladıktan sonra boya kutusu üzerinde yazan açıyla cam kavanozu boyuyoruz. 1 kat boyadıktan sonra 2 saat bekleyip ikinci katı atıyoruz ve kavanozları kurumaya bırakıyoruz. Kuruma süresi boyadan boyaya değişebilir bu yüzden kutu üzerinde yazan bekleme süresini uygulayın.

cam-kavanoz-uzerine-dekupaj-2Bilgisayardan çıktısını aldığımız deseni makasla kesiyoruz. Kestiğimiz desenin arkasına tutkal sürerek kavanoza yapıştırıyoruz.

cam-kavanoz-uzerine-dekupaj-3

Kabarcıklar oluşmasın diye deseni yapıştırırken elimizle güzelce bastırıyoruz. Fırça ile hem desenin üzerini hem de kavanozun her yerini iki kat vernikleyip 1 gün kuruması için bekletiyoruz.

cam-kavanoz-uzerine-dekupaj-4

Sıra geldi kavanoz kapaklarını boyamaya. Öncelikle kapakları biraz hareketlendirmek istedik ve bunun için misketleri kullandık. Her kapağın tam ortasına birer tane misketi kuvvetli bir yapıştırıcı olan E 600 ile yapıştırdık. cam-kavanoz-uzerine-dekupaj-5

Atın sarısı renk boya ile kapakları boyadıktan sonra kurumaya bırakıyoruz. Boya kuruduktan sonra tek kat vernik atıp tekrar kurumaya bırakın. Dilerseniz desendeki çizgileri boya ile belirginleştirip daha estetik bir görünüm katabilirsiniz.

cam-kavanoz-uzerine-dekupaj-6

Kapaklar ve kavanoz kuruduktan sonra kullanıma hazırdır. İçerisine çayınızı şekerinizi koyarak mutfağınızda zevkle kullanabilirsiniz. Dekupaj tekniği cam kavanozlar için kesinlikle güzel bir geri dönüşüm örneği. Kavanoz gibi evinizde bulunan kullanmadığınız eşyalarınızı yeniden değerlendirmek için geri dönüşüm projeleri başlıklı yazımızı inceleyebilir aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. Dekupaj örnekleri güzelde benim merak ettiğim o kestiğimiz kağıt hangi türde bir kağıt. Mesela ben kendi çizdiğim bir desen resmi yapıştırmak istersem bunun için kalın beyaz bir kağıt mı kullanmalıyım ya da farklı bir kağıt tipi var mı.

  • Merhaba, hazır dekupaj kağıtları var bunları da tercih edebilirsiniz. Yada internetten beğendiğiniz bir resmi A4 çıktı alarak yapabilirsiniz.

    • Merhaba Serap Hanım, cam üzerine peçete dekupaj uygulaması hakkında bir video hazırlayacağız. Çalışma programımıza aldık. Cam üzerine peçete dekupaj uygulaması için, istediğiniz desende bir peçete, fırça, peçete tutkalı ve beyaz boya. Hangi objeye dekupaj uygulayacaksınız onun dış tarafına, deseni kalacak şekilde yuvarlak kesilmiş peçeteyi peçete tutkalı ile yapıştırın. Tutkalı fırçayla sürerken ortadan dışarıya doğru yapmaya özen gösterin. Son olarak beyaz akrilik cam boya ile dış kısmı boyayabilirsiniz. Yine aklınıza takılan sorular olursa bize yazabilirsiniz.

 2. Çok güzel ve şık bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık hanım efendi. Ben de bu işlerle çok ilgileniyorum ve yapmayı çok seviyorum. Sayenizde yeni bir şey daha görmüş oldum, kavanozlarımı süsleyebilirim bu teknikle. Çok teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz