Çam Kozalağından Süsler

2
4779

Bugün sizlere boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz aynı zamanda evinize yeni aksesuarlar eklemenize yardımcı olabilecek çam kozalaklarından nasıl süsler yapabileceğinizi göstereceğiz.

Kozalaklardan Kapı Süsü

cam-kozalagindan-susler

Çam kozalaklarını toplayarak dış kapınız için güzel bir kapı süsü, çelenk yapabilirsiniz. Çelenk yapmak için isterseniz ağaç dallarını kullanabilir isterseniz de hazır ahşap yada karton çelenk alabilirsiniz. Hatta kalın bir  mukavva alarak kendiniz de çelenk yapabilirsiniz. Tutkal ile topladığınız kozalakları yapıştırın. Hatta aralara kuş burnu gibi kırmızı meyveleri olan bitkileri serpiştirebilirsiniz. Böylelikle daha renkli bir kapı süsü yapabilirsiniz.

Cam Kavanozda Boncuklu Kozalak

cam-kozalagindan-susler-1

Konsol yada yemek masanızın üzerinde dekore edebileceğiniz güzel bir aksesuar. İhtiyacınız olan malzemeler, cam bir kavanoz yada cam bardak, tuz, tutkal, beyaz boya, çam kozalağı ve istediğiniz renk boncuklar.

cam-kozalagindan-susler-2

Çam kozalağını dik durmasını sağlayacak plastik bir kapağın içerisine koyun. Aldığınız beyaz boya ile şekildeki gibi uçlarını boyayın ve kurumaya bırakın.

cam-kozalagindan-susler-3

Kuruduktan sonra boncukları tutkal ile yapraklara yapıştırın. Son olarak da seçtiğiniz cam kavanoz yada vazonun alt tabanına tuzu dökün üzerine de boncuklu kozalağı koyarak dekore edebilirsiniz.

Parıltılı Çam Kozalakları

cam-kozalagindan-susler-4

Odanızın dekorasyonuna biraz parıltılar eklemeye ne dersiniz? Yemek masanızın dekorasyonuna çok yakışacak parıltılı çam kozalakları. İhtiyacınız olan malzemeler, şık düz bir tabak, çam kozalakları, istediğiniz renklerde simler ve şeffaf tutkal. Temizlediğiniz çam kozalaklarına tutkal yapın, tutkal kurumadan aldığınız simleri serpin. Simi bol kullanmaya çalışın daha güzel görünüyor. Tutkal kuruduktan sonra kozalakları dekoratif tabağınıza alın ve kullanın.

Şekerlik Dolusu Renkli Kozalaklar

cam-kozalagindan-susler-5

Güzel büyük bir vazo yada şekerlik, çam kozalakları, simli kırmızı ve mavi boya. Boyada sprey boya da tercih edebilirsiniz. Sprey boyayı kullanmak hem daha kolay hem de kısa sürede boyama işlemini bitirmiş olursunuz. Kozalakları boyadıktan sonra kurumaya bırakın, kuruduktan sonra da şekerliğe doldurup masanızda dekore edebilirsiniz.

Çam Kozalağından Mumluk

cam-kozalagindan-susler-6

Büyük cam kavanozları ve çam kozalaklarını kullanarak otantik mumluklar yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, çam kozalakları, kullanmadığınız dantel parçaları, beyaz orta boy mum, büyük cam kavanoz, sicim yada istediğiniz renk kalın ip, tutkal ve tuz yada bulabiliyorsanız yapay kar tozu. Tuz kullanacaksanız beyaz boyaya ihtiyacınız var.

cam-kozalagindan-susler-7

Öncelikle danteli kavanozun ağız kısmına şekildeki gibi geçiriyoruz. Sağlam olsun isterseniz, kavanozun ağız kısmına ince bir tutkal şeridi geçip danteli yapıştırabilirsiniz.

cam-kozalagindan-susler-8

Sicim yada kalın seçtiğiniz renk bir iple kavanozun ağız kısmından şekildeki gibi dantelin üstünden bağlayın.

cam-kozalagindan-susler-9

Yapay kar tanesi kullanmışsanız, bir kaşıkla kavanozun ağız kısmını bu kar tanesine bulayın. Eğer tuz kullanacaksanız, kavanozun ağız kısmına tutkal yapın ve tutkal kurumadan bol tuz dökün. Kozalakları da beyaz boya ile yoğun bir şekilde hatta yaprak uçlarına dört beş kat geçerek boyayın.

cam-kozalagindan-susler-10

Kozalaklar da boya kullanmışsanız boya kuruduktan sonra tutkal ile şekildeki gibi kavanoza yapıştırın. Eğer yapay kar tanesi kullanacaksanız, kozalakları tutkal ile yapıştırdıktan sonra elinizle kar tanelerinden kondurun.

cam-kozalagindan-susler-11

Kavanozun tabanını şekildeki gibi yapay kar tanesi yada tuz koyun. Son olarak da maşa yardımıyla içerisine bir beyaz mum yerleştirin. Otantik mumluk hazır güle güle kullanabilirsiniz 🙂

2 YORUMLAR

  1. Kapı süsü çok şık olmuş, baya beğendim. Yapması da kolay gibi deneyeceğim. Zaten kozalakları çok severim bence güzel gözüküyorlar. Cam kavanozda boncuklu olan süs de çok güzel ve yaratıcı. O da denenebilir 🙂

    • Merhaba Mücella Hanım, bence çam kozalak süslemelerinin hepsini deneyin ?. Sonra bizlerle fotoğraflarını paylaşırsanız çok seviniriz ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz