Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Eğlenceli Kara Tahtalar

2
429
eğlenceli kara tahta
eğlenceli kara tahta

Çocuk odalarını dekore etme konusunda çeşitli görüşler mevcut. Bu görüşler insanların çocuk odasını nasıl dizayn etmek istediklerine göre değişiyor. Kimisi çocuk odasında sadeliği tercih ediyor, kimisi tamamen çocuksu bir odayı… Kimisi yaratıcı, eğlenceli bir çocuk odası dekore etmek istiyor, kimisiyse daha sıradan… Tüm çocuk odası dekorasyonuna uygun belli başlı gereçler var. Çocuk odası dekorasyonu için bu gereçlerden bir tanesi de kara tahtalar…

Çocuk odalarında kara tahtaların çocuklara ve çocuk odası dekorasyonuna belli başlı katkıları var. Çocuklara olan katkılarından bahsetmek gerekirse; çocukların yaratıcılıklarına katkıda bulunuyorlar. Eğlenceli vakit geçirirken öğretici bir hal alması sağlanıyor. Okuldan geldiği zaman da bu kara tahtalar aracılığıyla öğrendiklerini pekiştirebilirler.

eğlenceli kara tahta
eğlenceli kara tahta

Dekorasyon konusundaysa kara tahtaların şık bir görüntü sağladığından bahsetmeliyiz. Kara tahtaları odanın en uygun yerine yerleştirince, tam bir çocuk odası havası veriyor. Çocuklarınızın odasında rahatlıkla vakit geçirmesini de sağlayabiliyorsunuz. Bu yüzden siz de çocuk odası dekorasyonunda kara tahtaları tercih edebilirsiniz. Çocuk odası dekorasyonu denilince seçeneklerinizin bol olduğunu ve yaratıcılığın da en önemli ölçüt olduğunu unutmayınız.

Eğlenceli Büyük Kara Tahta Modelleri

Kara tahtam modelleri arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi çocuk odasının düzeni. Evinizdeki çocuk odasının düzenine, boyutlarına uygun bir kara tahta seçmelisiniz. Aksi takdirde kara tahtanın montajı konusunda birçok sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kara tahtanın boyutunu evinizdeki çocuk odasına göre seçerken, büyüklüğünü de yine evinizde bulunan çocuklara göre ayarlayabilirsiniz. İster büyük bir kara tahta seçin, ister küçük bir kara tahta seçin, tercih size kalmış fakat ihtiyaca göre seçmeniz daha faydalı olacaktır çünkü tek çocuk için büyük bir kara tahtayı seçmenin size yararı olmayacaktır. Fazla yer kaplayacaktır ve ileride yer sıkıntısı çekmenize sebebiyet verir. Eğer birden fazla çocuğunuz varsa tabii ki mantıklı olan büyük bir kara tahta seçmektir…

büyük kara tahta
büyük kara tahta

Burada çocuk odasının düzenine göre en uygun kara tahta modelinin seçildiğini görmekteyiz. Pencere ile ayrım çok düzgün bir şekilde yapılmış. Aynı zamanda pencere altına da raf konulmuş. Böyle özel modeller de yaptırabilirsiniz. Özel olacağı için fiyatı biraz daha yüksek olacaktır fakat evinize en uygun şekilde monte edilmesini de sağlamış olacaksınız.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi iki çocuk için gayet ideal bir tahta olmuş. İki taraflı olduğu için çocuklar tahtada karalama yaparken alan sıkıntısı çekip de kavga da etmeyeceklerdir. Böyle detaylı düşünürseniz, ileride başınızı ağrıtmazsınız.

çocuk odası kara tahta
çocuk odası kara tahta

İsterseniz hazır bir model de alabilirsiniz. Evinizin duvarına tam olarak yerleştirmektense ayakta duran, hazır tahtalar da mevcut. Özellikle tek çocuğunuz varsa böyle modelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Hem fiyat olarak daha uygun oluyorlar. Ayrıca montaj derdiyle, evinizin belli yerlerini delmekle de uğraşmazsınız. Kolaylıkla kara tahtayı monte edebilirsiniz.

Şekilli Büyük Kara Tahtalar

şekilli kara tahta
şekilli kara tahta

Düz kara tahtaların yanı sıra bu tarz şekilli kara tahtalar da tercih edilebiliyor. Dekorasyon açısından eğer sadelikten yana değilseniz, böyle şekilli kara tahtaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu şekilli kara tahtalar sayesinde çocuk odası dekorasyonu fark yarattığınız bir alan haline gelecektir.

çocuklar için kara tahta
çocuklar için kara tahta

Yine şekilli kara tahtalar konusunda burada da ev tipinde bir kara tahta görmekteyiz. Böyle kara tahta tipleri çok tercih edilse de bunun tek bir sıkıntısı var, kara tahtanın dışında, evin boyasına yapılan çizimler… Çocuklar bazen kara tahtanın yerine evin boyasını da çizebiliyor ve böylelikle duvar boyanız berbat hale gelebiliyor. O yüzden boydan boya kara tahtaları seçebilirsiniz eğer böyle bir tedirginliğiniz varsa tabii…

Küçük Kara Tahta Modelleri

Eğer çocuk sayınız az ya da çocuk odanız büyük değilse küçük kara tahtalardan yana tercih yapmanız daha doğru olacaktır. Çocuğunuza vakit geçirebileceği tek alan olarak kara tahtaları sunmayınız. Kara tahtaların bir kısmını kaplamasına yer verin ve vakit geçirebileceği alanı geniş tutun.

küçük kara tahta
küçük kara tahta

Örneğin bu modelde olduğu gibi dar bir kara tahta alanı oluşturabilirsiniz. Bu model oldukça dar bir alana sahip olanlar için düşünülmüş. Yer olarak fazla sıkıntı çekmemek ve basit bir kara tahta tercih etmek istiyorsanız böyle modelleri düşünmeniz mantıklı olacaktır. Başlangıç için böyle bir kara tahta tercih edip, ileride odanıza göre değişiklik gerçekleştirebilirsiniz.

basit kara tahta
basit kara tahta

Yine bu tarz şirin kara tahtaları da tercih edebilirsiniz. Alanınız fazlasıyla darsa eğer böyle bir model en uygunu olacaktır. Şekilli model isteyenler fakat küçük kara tahtaları düşünüyorsanız böyle bir modeli düşünmeniz daha doğru olacaktır. Bu tarz modelleri tercih ederek birçok açıdan tasarruf sağlayabilmeniz mümkün.

yatay kara tahta
yatay kara tahta

Dikey kara tahta modellerinin yanı sıra yatay modelleri de düşünebilirsiniz. Küçük kara tahtalar arasında böyle yatay modelleri düşünmeniz daha iyi olacaktır çünkü çocuğunuza her ne kadar dar bir model olsa da geniş bir alan sağlıyorsunuz. Daha rahatça karalama yapabileceği bir alan sağlıyorsunuz. Bunları başlangıç olarak tercih etmek iyi olur, özellikle küçük çocuklar için…

Küçük Farklı Kara Tahtalar

dolap kara tahta
dolap kara tahta

Dolaplarınızı kara tahta şeklinde düzenlemeyi hiç düşündünüz mü? Eğer çocuğunuza kara tahtayı almayı düşünüyorsanız ve yer kaplamasın diyorsanız, dolap raflarını kara tahta şeklinde dizayn ettirebilirsiniz. Böylelikle ortaya dekorasyon açısından harika bir görüntünün çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu model son zamanlarda çokça tercih ediliyor.

Geçici olarak çocuğuna kara tahta almayı düşünenler için oldukça uygun. Hem böylelikle çocuk büyüdüğünde kara tahtayla ilgilenmeyi bıraktığında gereksiz bir hale gelmez, dolabınızda öylece durur. Ayrıca belli şekiller vererek dolaplarınızda farklılık yaratmanız da mümkün oluyor…

robot kara tahta
robot kara tahta

Robot şeklinde kara tahtalar da mevcut. Bu tahtalar sayesinde çocuğunuza eğitici dersler verebilirsiniz. Ya da okulda gördüğü dersleri burada tekrar edebilir. Temel matematik alışkanlığı kazanması için birebir diyebiliriz. Hem de robotik olmasından kaynaklı çocuklar için oldukça eğlenceli durduğunu söylemeliyiz. Böyle eğlenceli modeller sayesinde hem çocuğunuz eğlenecek hem de öğrenecek…

Böyle robotik modellerin çocukların daha çok dikkatini çektiğini söylemeliyiz. Düz tasarımlı kara tahtalardan çok böyle modellerin, çocuk odası dekorasyonu açısından da size avantajları olacaktır. Daha şirin, daha göze çarpan bir çocuk odası dekorasyonu elde edebileceksiniz.

Kara Tahtalar ile Hem Eğlensin Hem de Öğrensinler

Çocuklarınızı kara tahtalar ile hem eğlenmesini sağlayacak hem de öğrenmesini sağlayacaksınız. Kara tahta modelleri arasında doğru seçimi yapın. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi odanızın büyüklüğü ve çocuk sayısına göre hareket edin. Eğer uzun süreli kullanmayı planlıyorsanız direkt büyük de alabilirsiniz fakat kısa süreli kullanımlar için, basit aparatlı kara tahtaları düşünmeniz daha doğru olacaktır.

Çocuk dekorasyonu konusunda bu tarz yaratıcı fikirlerin herkese faydası oluyor. Hem çocuğunuz vakit geçirecek hem de siz bir süre kafanızı dinleyebileceksiniz. Derslerini pekiştirmelerini sağlayıp, çizim yeteneklerini geliştirmelerine de fayda sağlayacak. Kara tahtalar gibi eğitici dekorasyon gereçlerini çocuk odası dekorasyonu ile değerlendirmek her zaman daha uygun. Evinizin diğer alanlarına da kara tahtalar koyabilirsiniz fakat çocuk odasında daha hoş durduğunu söylemeliyiz.

Çocuğunuz için her şeyin en iyisini düşünün ve ona fayda sağlayacak şeyler yapın. Çocuk odası dekorasyonu denilince en önemlisi çocuğa fayda sağlamasıdır. Ona mutluluk veren, onu eğiten, ona enerji veren dekorasyon anlayışlarını evinizde hâkim kılmaya çalışın.

2 YORUMLAR

  1. Şekilli olanlar çok güzel, çok beğendim. Çocuğum yok ama ben de kendime bu tarz şeyler yapabilirim bence, neyimiz eksik canım 🙂 Özellikle mutfakta olanları çok seviyorum, varsa öyle modeller de paylaşsanız güzel olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz