Çuval Bezi Süslemeleri

2
1791

Çuval bezi ile ilginç ve uzun ömürlü süslemeler yapabilir, evinize rustik ve endüstriyel bir görünüm verebilirsiniz. çuval bezi ile inanılmaz perdeler, yemek masanız için runnerlar, çatal ve kaşıklarınız için peçeteler, dekoratif yastıklar yapabilir evinizin dekorunu yenileyebilirsiniz.

Çuval Bezinden Peçete

cuval-bezi-suslemeleri

Ortalama 36 cm uzunluğunda, çatal, bıçak ve kaşık koyabileceğiniz genişlikte çuval bezinden kesin. 12 cm lik uzunluğu üzerine doğru katlayın ve kenarlarını aynı renk iple dikin. Dilerseniz fotoğraftaki gibi kenarlarına eski dantelleri yapıştırabilir yada dikebilirsiniz.

Rustik Perde

cuval-bezi-suslemeleri-1

Mutfağınızın küçük pencereleri için çuval bezinden perde yapabilir, mutfağınıza rustik dokunuşlar ekleyebilirsiniz. Bu perdeyi yapmak oldukça pratik. Pencerenizin ölçüsünü alın ve iki kenarından 3 er parmak pay çıkarak kesin ve payları makinede dikin. Son olarak kornişe göre ucunu ayarlayarak asabilirsiniz.

Otantik Vazolar

cuval-bezi-suslemeleri-2

Teneke kutuları yada büyük cam bardakları şekildeki gibi süsleyerek otantik vazolar yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, çuval bezi, eski dantel kenarları, makas, tutkal ve çuval beziyle aynı renkte ip. Öncelikle cam bardağa yada teneke kutuya ipi sarıp tutkal ile yapıştırıyoruz. Bardakların ağız kısmına dantel kenarları tutkal ile yapıştırıyoruz. Son olarak çuval bezinden fiyonk yaparak şekildeki gibi tutkal ile yapıştırıyoruz. İpten çok farklı vazolar yapabilirsiniz. Nasıl mı? Öğrenmek için ipten vazo yapımı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çuval Bezi ve Masa Dekoru

cuval-bezi-suslemeleri-3

Çuval bezi ile yemek masanızda şık ve romantik bir dekorasyon. Böyle bir dekorasyon için ihtiyacınız olan malzemeler, çuval bezi, iki tane boş küçük kavanoz, şekilde ki gibi boyu kısa eni uzun dekoratif bir vazo, makas ve tutkal. Öncelikle boş kavanozları etiketlerinden temizliyoruz ve çevresine göre çuval bezinden kesiyoruz. Her iki kavanoza da kestiğimiz çuval bezlerini tutkal ile yapıştırıyoruz. İçerisine küçük metal altlıkları olan mumlar koyuyoruz. İki kavanozun ortasına seçtiğimiz dekoratif vazoyu yerleştiriyoruz. Vazonun etrafına ise kestiğimiz çuval bezini şekilde ki gibi estetik bir şekilde bükerek dekore ediyoruz. Vazonun da içerisine mum yerleştirip yemek masamızda şık bir dekorasyon elde ediyoruz.

Çuval Bezinden Pano

cuval-bezi-suslemeleri-4

Çuval bezinden aşk dolu bir pano hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, mukavva, kenarlık yapmak için tablonun boyutlarına göre orta kalınlıkta 4 çıta, tutkal, raptiye, maket bıçağı ve makas.

cuval-bezi-suslemeleri-5cuval-bezi-suslemeleri-6

Mukavva dan istediğiniz boyutu ayarlayalım ve maket bıçağı ile keselim. Çıtaları mukavvanın 4 kenarına tutkal ile yapıştıralım. Çuval bezini mukavvanın ölçülerine göre kenarları da hesap ederek makas ile keselim.

cuval-bezi-suslemeleri-7

Çuval bezini kenarlara raptiye ile tutturalım. Rapttiyelerin aralıklarının eşit olmasına dikkat edelim. Son olarak istersek fotoğraflar, istersek de notlar asarak duvarımızda dekore edelim.

Rustik Runner

cuval-bezi-suslemeleri-8

Yemek masanızın uzunluğuna göre istediğiniz kalınlıkta çuval bezinden keserek bu tasarımda olduğu gibi yemek masanız için rustik bir runner yapabilirsiniz. Hatta runnerın masadan sarkan kısımlarını aynı renk iple şekildeki gibi bağlayarak dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.

Çuval Bezinden Yastık Kılıfı

cuval-bezi-suslemeleri-9

Çuval bezinden şekildeki gibi bir yastık kılıfı yapabilir, arta kalan parçalarla da yastığınız için kurdele yapabilirsiniz.

Dekoratif Bahar Çiçekleri

cuval-bezi-suslemeleri-10Bahçenizden topladığınız bahar çiçeklerini çuval bezinden yaptığınız küçük çuvallarla koyarak yemek odanızda şirin bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Ayy perde harika olmuş. Hiç bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim çuval bezinden perdenin. Kesinlikle denenmeli, ben de deneyip sonucu sizinle paylaşacağım. Özellikle lavabomun üstündeki pencerede çok tatlı duracak 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz