Dantel Masa Örtüleri

2
1548

Hamarat bayanların el emeği dantel masa örtüleri ile yemek odalarımızı dekore edeceğiz. Dantel hiç ördünüz mü bilmiyorum ama oldukça zor yada benim el yeteneğim yok. Hayatımda ördüğüm tek dantel bir  tane havlu kenarı, onuda yaklaşık bir senede ördüm. Bu veriler benim yeteneğim olmadığının göstergesi galiba. Neyse sözü fazla uzatmayarak hoşunuza gidecek masa örtülerine göz atalım isterseniz.

dantel-masa-ortuleri

Karmaşık, tığ işi ananas dantel masa örtüsü. İnsan bunu yemek masasına örtmeye kıyamaz. Dantel masa örtüsü modellerimizi sizlere kolaylık  olması açısından, kumaşa geçirilmiş dantel masa örtüleri ve yuvarlak dantel masa örtüleri olmak üzere iki gruba ayırdık. İlk grubumuzla başlayalım isterseniz.

Yuvarlak Dantel Masa Örtüleri

dantel-masa-ortuleri-3

Dantel ören bayanlarımız için yukarıdaki dantel örneğimizin motiflerini çekmeye çalıştım.

dantel-masa-ortuleri-1

Bu fotoğrafta dantelimizin tam ortasındaki motif bulunmaktadır.

dantel-masa-ortuleri-4

dantel-masa-ortuleri-5

Sağdaki fotoğrafta, dantelimizin uçlarındaki çiçek motifi, soldaki fotoğrafta ise dantelimizin etrafına uygulanan motifler bulunmaktadır. Annem de çok dantel ören birisi olduğu için bu modeli işinize yarayacak şekilde çekmeye çalıştım.

dantel-masa-ortuleri-6

Dantel masa örtüsü modellerimize bakarken isterseniz biraz dantel üzerine konuşalım. Bildiğiniz üzere el örgüsü ve makine işi olmak üzere iki çeşit dantel bulunmaktadır. El örgüsü danteller örülürken ise tığ, iğne ve mekik kullanılmaktadır.

dantel-masa-ortuleri-7

En zoru da bildiğim üzere mekik ile örülen dantel. Dantelin, masa örtülerinden giyim ürünlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.

dantel-masa-ortuleri-8

Dantel hangi üretilme yöntemiyle üretilmiş olursa olsun kullanımında özen ister. Yuvarlak masa örtüsü modelleri için daha fazla çeşit görmek isterseniz mutfak masası örtüleri ve masa örtüleri başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Dantelin temizlenmesi ve kolalanması nasıl yapılıyor başlıklar halinde bakalım isterseniz.

Dantelin Temizlenmesi ve Ütülenmesi

Dantelleriniz kirlendiği zaman, sıcak suyun içerisine el yıkama deterjanından atın ve ortalama 15-20 dakika bekletin. Beklerken aynı zamanada elinizde ovalayın ama sakın çiti yapmayın. Hafif nemliyken danteli ütüleyebilirsiniz. Ütü yaparken ütünün uç kısmının dantele takılmamasına dikkat edin. Dantelin kolalanmasını ise kumaşa geçirilmiş dantel masa örtüsü modellerimize bakarken anlatayım isterseniz.

Kumaşa Geçirilmiş Dantel Masa Örtüleri

dantel-masa-ortuleri-9

Kare ve gül desenli kumaş parçalarına geçirilmiş dantel masa örtüsü modeli. Buradaki modelimizde keten kumaşa geçirilmiştir. Tabi sadece keten değil, saten, pamuklu istediğiniz hemen her kumaşa dantellerinizi geçirebilirsiniz.

dantel-masa-ortuleri-10

Saten kumaşa geçirilmiş dantel masa örtüsü çok şık duruyor. Bu dantel masa örtüleri ile vintage yemek odaları oluşturabilirsiniz. Yukarıda yarım bıraktığımız dantel kolalanmasını anlatalım isterseniz.

Dantel Kolası Nasıl Yapılır?

Dantel kolası için bir sürü yöntem vardır. Fakat biz bugün en çok kullanılan ve en kullanışlı yöntem olan nişasta kolasını anlatacağız.

  • Dantelleri alabilecek büyüklükte bir tencereye 1 litreye 25 gr. nişasta olacak şekilde su ve nişasta karışımını koyun.
  • Su ve nişasta karışımını kıvamını alması için biraz karıştırın ve içine dantelleri koyun.
  • Tencerenizin altını yakın ve 10 dakika kadar kaynatın.
  • Kaynama işlemini sonlandırdıktan sonra dantelleri kuruması için asabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu fotoğrafta olduğu gibi dantelinizi pamuklu bir kumaşa da geçirebilirsiniz. Bence dantel örmek de kullanmak kadar zor. Bu kadar zorluğa değer mi diye sorarsanız evinizde kullandığınızda mutlu oluyorsanız her şeye değer.

Önceki İçerikRenkli Konsollar
Sonraki İçerikIKEA Yemek Odası Modelleri
Merhaba, 1988, Beypazarı/Ankara doğumluyum. 2005 yılında Ege Fen Fakültesi/Biyoloji bölümünü kazandım; bu bölümden 2010 yılında mezun oldum. Üniversite eğitimim boyunca Doğa Gözlem Topluluğu'na başkanlık ettim. Şimdi Gazi Üniversitesi Biyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Aynı zamanda Yemek Odası adlı kuruluşun yöneticisiyim.

2 YORUMLAR

  1. Bence dantelin modası, yüzyıllar geçse de bitmez. Verilen emeğin dışında görünüm olarak da çok güzel duruyor. Bende evimde dantel kullanırım. Hatta bir çoğunu kendim yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz