Dubleks Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı: 14+ Tavsiye

6
1508
dubleks ev dekorasyon
dubleks ev dekorasyon

Dubleks ev dekorasyonu yapmak isteyen kişilerin işi iki ana kısımdan oluşur, dairelerin içinin dekorasyonu ve bunları bağlayacak merdivenin dekorasyonu. Dolayısıyla dubleks ev dekorasyonu tek konuda ele alınacaksa iki alt başlığa ayrılmalı ve iç dekorasyonla merdiven dekorasyonu ayrı ayrı işlenmelidir.

Bu açıdan aşağıda da dubleks ev dekorasyonu konusu daire içi ve merdiven olmak üzere iki başlık altında toplanacaktır. Seçenekler arasından beğendiklerinize göz atabilir ve kendinize özgü bir kombinasyon yaratabilirsiniz.

Dubleks  ev dekorasyonu hakkında ilham kaynaklarına göz atmadan önce bilmeniz gerekir ki dubleks evi standart apartman dairesinden ayıran tek ve en önemli özellik merdivendir. Dolayısıyla evinizin dubleks olarak nitelendirilmesine neden olan merdivenin dekorasyonu konusunda dikkatli davranmanız gerekir.

Merdiven Dekorasyon Örnekleri

Merdivenler düşündüğünüzden daha yaratıcı olabilir hatta evinizin karakteristik özelliğini oluşturabilir. Bu kapsamda dubleks ev dekorasyonu ile ilgili en dikkat edilmesi gereken konulardan birisi merdiven dekorasyonudur.

Karakterinizi yansıtması gerektiği için aşağıda birden fazla merdiven dekorasyonu örneğine yer verilmiştir, beğendiklerinizi yazının ikinci kısmını oluşturan iç dekorasyon örnekleriyle birleştirip kullanabilirsiniz.

Bir Sürü Resim

merdiven kenarinda buyıuk antika resimler
merdiven kenarinda buyıuk antika resimler

Eğer evinizde bolca  resim varsa ya da sürekli resimlerle donatılmış bir evin hayalini kuruyorsanız merdiveniniz bunu mümkün kılacak materyal olabilir. Deponuzda saklamak ya da sürekli hayalini kurmak yerine resimlerinizi merdivenin etrafına asabilirsiniz. Tasarımcı Ken Fulk’un son tasarımlarından birisi yukarıda duruyor ve sadece resimde görünen 3 tane resim bulunuyor.

Siz bu sayıyı ihtiyaçlarınız özelinde ya da kafanızdaki fikre göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz fakat inkar edilemeyecek gerçek resimlerin merdiven etrafında gerçekten güzel göründüğüdür.

Kullanmadığınız Halıyı Kesebilirsiniz

merdivene serili sarı hali ve yesile boyanmis ahsap zemin
merdivene serili sarı hali ve yesile boyanmis ahsap zemin

Bir zamanlar kullanılmayan fakat son dönemlerde iç dekorasyon uzmanlarının en çok ilgisini çeken evlerden birisi olan Wisconsin’deki çiftlik evinin sahibi eskiden kullanmadığı sarı renkte bir halıyı parçalara ayırarak yeşile boyadığı merdivenlerin üzerine yapıştırdı.

Bu hem görünüm olarak harika bir görüntünün elde edilmesini mümkün kıldı hem de merdivenden inerken ya da çıkarken daha güvenli bir durumun oluşmasını mümkün kıldı. Eğer sizinde kullanmadığınız bir halınız varsa ve merdivende güzel duracağını düşünüyorsanız bu halınızı kesip merdiveninize yapıştırabilir ya da renk seçimi yaparak kumaş siparişi verebilirsiniz.

Sipariş edeceğiniz kumaşın ya da merdivende kullanacağınız halının ince olmasına dikkat edin, çok kalın bir halı güzel bir görüntünün oluşmasından da öte odak noktası haline gelerek çirkin bir görüntünün oluşmasına sebebiyet verebilir.

İnce kumaşlar ve doğru renk seçimleri harika bir görünümün elde edilmesini sağlamaktadır.

Kasten Basit Tutun

ahsap merdiven ve basit mobilya tasarimlari
ahsap merdiven ve basit mobilya tasarimlari

Mütevazi bir görünümün elde edilmesini istiyorsanız kasten basit bir tutum sergileyerek merdiveninizi olabildiğince sade gösterebilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey sadeliğe estetik katmak adına ahşap kullanmayı ihmal etmemektir.

Merdivenin yanına ahşap bir tutacak ekleyin ve merdivenin etrafını da yine ahşapla kaplayarak güvenli bir durumun oluşmasını sağlayın. Daha yüksek bir tavan görünümü elde etmek istiyorsanız merdivenin kenarındaki duvarda duvarla aynı renkte olacak şekilde dikey ahşap parçaları kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki resme dikkatli baktığınızda merdiven tutacağının ardındaki duvarın dikey ahşap parçalarından oluştuğunu göreceksiniz. Bu, üzerine düşünmemiş olsanız da merdivenin ve tavanın olduğundan daha yüksek görünmesini sağlamaktadır.

Gerçek Bir Merdivene Ne Dersiniz

ceviz agacindan ahsap koy merdiveni
ceviz agacindan ahsap koy merdiveni

Kullanabileceğiniz dekorasyon imkanlarından birisi de işleri olabildiğince basit tutarak direkt ahşap bir merdiven yapmaktır. Eğer evinizin geri kalanıyla da uyum sağlayacağını düşünüyorsanız ahşap bir merdiven yaptırarak evinizin üst katına çıkılmasını sağlayabilirsiniz

Bu, sandığınız kadar güvensiz de değildir. Eğer evinizde küçük çocuğunuz yoksa ve denge problem olmayacaksa gerçekten işleri basit tutmak bazen en iyisi olabilir.

Vahşi Bir Görünüm

tahta merdiven ve dekoratif hayvan susleri
tahta merdiven ve dekoratif hayvan susleri

Eğer yırtıcı bir tarz takınmak istiyorsanız kullanmanız gereken merdiven stili ve evinizin geri kalanını ne şekilde doldurmanız gerektiği apaçık ortadadır. Korkulukları ahşaptan bir merdiven ve evin geri kalanına da serpiştirilmiş çeşitli vahşi dekor ürünleri.

Lütfen dekor ürünleri tercih ederken gerçekten içi doldurulmuş hayvanlardan ya da benzeri süslerden uzak durun. Teknoloji gerçekten düşündüğünüzden daha fazla gelişti ve dekorasyon amacıyla kullanılabilecek onlarca farklı yırtıcı hayvan süsü bulunuyor.

Güvenli ve Rustik

rustik koy evi ve ahsap merdivenle butunlesik buyuk hali
rustik koy evi ve ahsap merdivenle butunlesik buyuk hali

Eğer rustik dekorasyonu yani köy evine benzeyen evleri seviyorsanız evinizi baştan yapılandırmanız gerekebilir. Evinizde bolca ahşap kullanarak doğayla uyum içinde bir eve sahip olmak istiyorsanız kullanmanız gereken merdivenin şekli de yukarıdaki gibi olmalıdır.

Yukarıdaki tasarım ABD’nin California bölgesinde bulunan bir eve ait ve tam anlamıyla bir köy evi. Daha dikkatli bakıldığında girişte büyük bir halı olduğu görülecektir, bu halının orada olmasının en önemli nedeniyse ortama daha sıcak bir hava katılmak istenmesidir.

Nötr Renkler

iskandinav tipi merdiven ve yemek odası tasarimi
iskandinav tipi merdiven ve yemek odası tasarimi

Beyaz, kahverengi ve vizon gibi nötr renklerle bezenmiş bir merdiven eşsiz bir görüntü elde etmenize yardımcı olur. Bilindiği gibi nötr renkler zarif görüntüsünün yanında merdivenin göze daha az batmasına ve evle daha çok bütünleşmesine de katkıda bulunacaktır.

Yukarıda yer alan konuk evi merdivende beyaz, duvarda vizon rengi tercih etmiş tutacağın ise ahşap olması estetik bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunmuştur. Bu zarif görüntünün genel ismi İskandinav görünümdür. Bu tarz evler hoşunuza gidiyorsa, renk tonlaması ilginizi çekdiyse sizde İskandinav dekorasyon hayranı olabilirsiniz.

Giriş Yolunuzu Ferahlatın

ferah koridorda merdiven
ferah koridorda merdiven

Eğer evinizin dış kapısı büyük bir çoğunluk gibi koridora açılıyorsa ve merdiveniniz de koridorda yer alıyorsa merdivenin koridorda boğucu bir görüntüye neden olmaması için koridoru olabildiğince sade tutmanız gerekir. Koridorun sade bir görüntüye kavuşması için askılık, ufak komidin, uzunlamasına serilmiş bir halı haricinde mümkün olan her eşyayı kaldırın.

Yukarıdaki resim restore edilmiş bir çiftlik evine ait ve bu çiftlik evinin girişine dikkat edildiğinde sadece iki askılık, bir tabure bulunuyor. Uzunlamasına serilmiş halı ise nereye doğru gidilmesi gerektiği yönünde bilinçaltı mesajı gibi görünüyor. Bu ufak detaylar üzerine düşünülmeyeceğini sanıyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Koridor çoğu misafirin evinize geldiğinde gördüğü ilk yer ve bu açıdan oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

Koridorda bu tarz bir görüntü elde ederek misafirlerinizi uyarmanıza gerek kalmadan nereye gitmeleri gerektiğini anlayacaklarından emin olabilirsiniz. Bu, hem evinizi çok daha samimi bir görünüme kavuşturacak hem de dekorasyonunuz için tam not olacaktır.

Vintage

vintage büyük resimler ve ahsap merdiven
vintage büyük resimler ve ahsap merdiven

Antika portrelerin yer aldığı bir duvar merdivenin yanında ya da hemen karşısında oldukça iyi görünecektir. Vintage tasarımları beğenen, evinde kullanmak isteyen kişiler için merdivenin duvarı ya da çevresi harika bir kompozisyon alanıdır.

Yukarıdaki resimde John Ellis, ilginç sanatçılar tarafından çizilmiş portreler için merdiveninin çevresini uygun görmüş. Koyu kahverengi tutacak ve açık kahverengi merdiven de harika bir kombinasyon oluşturmuş.

Dikkatli bakıldığında Ellis’in burada yatay tahtalar tercih ettiği görülür. Duvarda yatay tahtalar tercih etmesinin en önemli nedeniyse çok fazla resim asılı olduğu için duvarın olduğundan daha geniş gösterilmek istenmesidir. Bunun yerine dikey tahtalar tercih edilecek olsaydı tuhaf bir görüntü ortaya çıkabilirdi.

Her Yerde Desen

gok mavisi kareli duvar kagidi ve mavi merdiven
gok mavisi kareli duvar kagidi ve mavi merdiven

Dubleks ev dekorasyonu ile ilgili atabileceğiniz en cesur ve yaratıcı adımlardan birisi de her yere desenli bir duvar kağıdı yerleştirmektir. Eğer evinizin yeterince ferah olmadığını, temiz görünmediğini düşünüyorsanız evinizin açık renklerle bezeli bir desen harikasına dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Açık tonlu duvar kağıtları ve doğru renkte zemin sayesinde evinize giren ışık çok daha kolay yayılacak, günün büyük bir kısmında gün ışığıyla rahatlıkla idare edebileceksiniz. Bu, enerji maliyetlerinizin düşmesinin yanı sıra zarif bir görünüm elde etmenizi de sağlayacaktır.

İç Dekorasyon

Merdiven dekorasyonunun dubleks ev dekorasyonu için ne kadar önemli olduğuna değinmiş, bu kapsamda tercih edebileceğiniz 10 farklı dekorasyon fikrine de yer verdik. Fakat iş tabii ki bununla da bitmiyor. Dubleks ev dekorasyonu yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer ve en önemli ayrıntılar bütünü de iç dekorasyondur.

Dubleks evinizin alt katını ayrı, üst katını ayrı olarak düşünmektense evinizin geneline hakim olacak bir dekorasyon fikri edinmeye çalışın. Kafanızda bir şeyler şekillenmeye başladıktan sonra bunu dairenizin içinde merdiven harici bölgelerde kullanacağınızı düşünün. Daha sonra bu iki evi birbirine bağlayacak merdivenin nasıl bir görünüme sahip olması gerektiğini düşünün ya da tam tersi şekilde önce merdivene karar verip daha sonra evinizin ne şekilde dekore edilmesini istediğinizi belirlemeye çalışın.

Her iki halükarda da yaratıcılığınızı kullanmanız gerekecek. Aynı apartmanın aynı köşesinde yer almadığı sürece tüm evler birbirinden farklıdır. Bu açıdan çok beğenmiş olduğunuz bir dekorasyon dahi evinizde güzel durmayabilir.

Burada evinizin ne kadar büyük olduğunu, bu dekorasyonu evinizin gerçekten kaldırıp kaldıramayacağını iyi analiz etmeniz gerekir.

Ayrı Üniteler Kullanabilirsiniz

uyumak icin ozel siyah unite
uyumak icin ozel siyah unite

Küçük bir eve sahip olsanız dahi uyuyacağınız alanın diğerlerinden ayrı görünmesini sağlayabilirsiniz. Çoğu kişi yatağını uyumak haricinde hiçbir şey için kullanmaz, ancak ayrı bir uyku alanı edinmek beyne burayla ilgili çok daha farklı sinyaller gönderir.

Ayrı uyku üniteleri tercih eden kişilerin çoğu çok daha kısa sürede uykuya dalmaya başladığını, buna ek olarak uyku problemlerinin de üstesinden gelmeye başladığını söyler. Bunun nedeni beynin o bölgeyi sadece uykuyla özdeşleştirmesi, farklı hiçbir şey için kullanılamayacağını algılamasıdır.

Siyah, kahverengi ve karamel renginin hakim olduğu bu tasarım evinizin geri kalanına da rahatlıkla uygulanabilir. Bu kombinasyonda merdiveniniz için de tercih edebileceğiniz onlarca farklı alternatif vardır.

Renk Farklılığı Yaratabilirsiniz

kontrast dubleks daire tasarimi turkuaz koltuk
kontrast dubleks daire tasarimi turkuaz koltuk

Bu iki katı birbirinden ayıran karakteristik bir merdiven bulunuyor. Buna ek olarak üst kat ve alt kat renkleriyle birbirinden tamamen farklı hatta oldukça zıt. Bu her iki katın da birbirinden tamamen farklı dünyalara ait olduğunu işaret etmektir.

Yukarıdaki evin üst katında sadece yatak odası bulunuyor. Bu dubleks evin üst katında kontrast oluşturacak kadar zıt bir renk tercih edilmesine ek olarak ilginç bitkilere de yer veriliyor.

Ayırca ilk defa bu fotoğrafta görecek olmanıza istinaden turkuaz koltuk ve kırmızı ağırlıklı kilimin ne kadar uyumlu göründüğüne de dikkat etmeniz yararlı olabilir. Soba, dekoratif sehpa ve boş çerçeveler de oldukça yaratıcı bir görüntünün elde edilmesine katkıda bulunuyor.

Bu fotoğraftaki gibi bir dekorasyon fikriniz varsa ekstradan yapmayı düşünebileceğiniz en iyi fikirlerden birisi sağ tarafta yer alan tabloyu biraz daha büyütmek olabilir. Soluk renklerin birbiriyle karıştırıldığı soyut bir sanat eserinin duvarınızın kenarlarıyla 40 cm kadar uzaklık bırakılacak şekilde ortalanması harika bir görünümün elde edilmesini sağlayacaktır.

Yatağı Yükseltin ve Altına Yer Açın

uyku unitesi altinda calisma masasi
uyku unitesi altinda calisma masasi

İç dekorasyon fikirlerinin en sevilenlerinden birisi yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi yatağın yerden yükseltilmesi ve alt katının çalışma alanı olarak kullanılmasıdır. San Francisco’da yoğun şekilde tercih edilen bu dekorasyon modeli oldukça çağdaş ve yaratıcı.

Özel yapım ünitesinde basit çizgiler ve parlak renklerle bezenmiş çalışma alanına ek olarak rahat bir yatak ve ayrı bir uyku ünitesi tercih ediliyor ki bu özellikle yaratıcılık gerektiren işlerde çalışan kişilerin gecenin geç saatlerinde aklına gelen fikirler üzerine çalışabilmesi adına harika olabilir.

Alanları Dinamik Şekilde Ayırın

siyah yesil salon dekorasyonu ve cam kapilar
siyah yesil salon dekorasyonu ve cam kapilar

Tatyana Bobyleva tarafından eski küçük bir dairenin restorasyon projesi sonrasında ortaya böyle bir görüntü çıkmıştır. Çarpıcı bir mekan kompozisyonu halini alan bu dekorasyon dokusal bir görünüm yakalamayı başardı.

Siyah metal ve şeffaf cam kapılar eşliğinde güzel bir görüntünün ortaya çıkmasını mümkün kılan bu dekorasyon, pürüzsüz yeşil rengi tercihiyle yaratıcılık ve ferahlık da barındırıyor.

Şeffaf cam kapıların esnek dekorasyon imkanı sağladığı modern dekorasyon disiplininin en önemli kazanımlarından birisi oldu ve son dönemlerde daha da sık tercih edilmeye başlandı. Özellikle küçük evlerde cam kapıların tercih edilmesi evin olduğundan çok daha ferah ve büyük görünmesini mümkün kılıyor.

Sürgülü Merdiven ve Gizlenebilen Eşyalar

surgulu merdiven ve gizlenebilen esyali oda tasarimi
surgulu merdiven ve gizlenebilen esyali oda tasarimi

Son dönemlerin en önemli iç dekorasyon trendlerinden birisi de gizlenebilen eşyalardır. Bir duvarın içerisine girebilen yataklar, şekil değiştirebilen koltuklar ve küçücük bir alan kaplayan mutfak masaları son dönemlerin en çok tercih edilen dekorasyon ürünlerinden.

Uyku alanı çoğu kişi için günde sadece bir kere kullanılan, aslında o kadar da göz önünde olmasına gerek olmayan bir alandır ve bu nedenle gün içerisinde yapılması gereken aktiviteler için daha fazla yer açılması mantıklı olabilir. Bu da, ancak yatağın küçük bir alana gizlenmesi ile mümkün olacaktır.

Bu tarz bir dekorasyon modeli tercih edecekler ayrı uyku ünitesine ek olarak duvara gizlenebilen yatak tercihi de yapabilir. Hatta bu, ayrı bir konu olarak dahi işlenebilir çünkü gerçekten tercih edilebilecek çok sayıda gizlenebilen mobilya tasarımı vardır.

Asma Yatak Odası

tavana asili yatak altında calisma alani
tavana asili yatak altında calisma alani

Dubleks ev dekorasyonu için tercih edilebilecek en önemli tasarım akımlarından birisi de asma yatak odası olabilir. Asma yatak odası tasarımları her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor olsa da halen hak ettiği değeri görmediği düşünülüyor.

Modern, küçük mekanlarda tercih edilebilecek bu dekorasyon aktif çalışma alanının üzerinde tercih edilebilir. Özellikle sınırlı alana sahip olan kişilerin bu dekorasyon fikri üzerine düşünmesi gerekebilir. Eviniz dubleks olsa dahi çoğu kişi iki küçük daireye sahip olur, dolayısıyla çok sık kullanılmayan alanları olabildiğince gizlemek mantıklı olacaktır.

Koyu Renkler Kullanmaktan Çekinmeyin

koyu renkli dubleks kucuk salon tasarimi
koyu renkli dubleks kucuk salon tasarimi

Tabii ki tartışmaya açık, ancak genel olarak dubleks ev dekorasyonu için koyu gri ile siyah renklerinin kullanılması daha küçük ya da boğucu görünüme sebep olmaz. Hatta çoğu zaman düşünülenin tam tersi olarak daha dinamik ve görkemli bir ortamın oluşmasını sağlar. Koyu gri ve siyah renkleri evinizde tercih ederek harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Beyaz zemin ve duvar çerçevelerinin birbiriyle aynı renkte olmamasına dikkat edin. Yaşam alanınızı yatay yerine dikey şekilde nasıl genişleteceğiniz üzerine düşünün.

Büyük Bir Salon İhtiyacınız Yok

kanepe arkasinda kitaplik ve uyku alani tasarimi
kanepe arkasinda kitaplik ve uyku alani tasarimi

Dubleks ev dekorasyonu yaparken büyük bir salon çoğu kişinin hayalini süsleyebilir, ancak gerçekten ihtiyaç olup olmadığı üzerine düşünülmesi gerekir. Tasarımcıların son dönemlerde sık tercih ettiği dekorasyon trendlerinden birisi de salonun içerisinde yukarıdaki gibi bir kompozisyondur.

Koltuğun arka kısmına yerleştirilen ünite hem kitap, elektronik eşya vb. materyaller için saklama alanı olarak kullanılır hem de uyku alanı probleminin çözülmesini sağlar. Buradaki resimde tam belli olmasa da yatak odası öylece açıkta durmaz. Yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya doğru çekilebilen kapı uyku alanını diğer alandan ayırır.

6 YORUMLAR

  1. Ünite fikri çok hoşuma gitti. Hem alandan tasarruf sağlıyor hemde dinamik, ferah bir görüntü sağlıyor. Ellerinize sağlık böyle güzel öneriler ile sunduğunuz için.

  2. Harika öneriler! Özellikle merdivenleri çok sevdim. Ben merdiven kenarlarına fotoğrafların asılı olduğu tasarımları da çok beğeniyorum. Duvarda asılı duran aile albümü gibi 🙂

    • Merhaba Esma Hanım, güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz ?. Dublex ev dekorasyonunda merdiven kenarlarına aile fotoğrafları düşünülebilir. Apartman dairelerinde de salon duvarına bu tarz bir çalışma yapılabilir ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz