Duvar Aksesuar Modelleri

10
543
kagit kelebekli duvar deseni
kagit kelebekli duvar deseni

Dekore etmeye çalıştığınız duvar devasa olmadığı sürece büyük sanat eserleriyle duvarlarınıza canlılık katmanız mümkün olmaz. Koşullar gereği çoğu kişinin küçük yerlerde harikalar yaratmak istediği de dikkate alındığında ortaya duvar aksesuar modelleri hakkında verilmesi gereken zekice kararlar olduğu çıkar.

Boş duvarlarınızı harika göstermek için başvurabileceğiniz onlarca farklı yöntem vardır. Her bir santimetre karesi olasılıklarla dolu olan duvarlarınıza yapacağınız birkaç ilave, harika bir sonuçla karşılaşmanızı sağlayabilir.

Sade, şık ve estetik bir duvar elde etmek isteyenlerin aksesuar duvar saatleri, ahşap, metal, dekoratif duvar süslerine göz atmasının yararlı olacağını düşünerek dikkat çekici bazı şeyleri paylaşmak iyi olacak.

estetik renkli duvar panel kolaj
estetik renkli duvar panel kolaj

Duvar Dekorasyonu

Evinizin içi harika, estetik mobilyalarla doldurulsa ve gerçekten güzel bir görünüm elde ettiğinizi düşündürse de duvarların yalınlığı can sıkıcı olabilir. Hatta duvar dekorasyonu üzerine düşünmeye başladığınızda sadece duvar üzerinde yapacağınız çeşitli değişimlerin dahi evinizi olduğundan ne kadar iyi göstereceğini fark edeceksiniz.

Fakat duvar dekorasyonuna geçmeden önce bazı soruları mutlaka yanıtlamış olmanız gerekir, çünkü bu sandığınızdan daha zor bir iş olabilir.

 • Duvarınız ne kadar büyük?
 • Hangi boyutta ürünler duvarda sergilenecek?
 • Hangi yoğunluktaki renkler tercih edilecek?
 • Duvar dekore edildiğinde gören kişiye ne anlatması gerekecek?

Duvar dekorasyonunda büyük sanat eserlerini seçecek kişiler için tüyo olması adına sık kullanılan kuralların birisinden bahsetmek yararlı olacaktır. Dekore etmek istediğiniz duvarın uzunluğunu ve genişliğini ölçüp, bulduğunuz değerlerden 15 cm ya da 30 cm çıkarın. Elde ettiğiniz uzunluk ve genişlik seçebileceğiniz maksimum büyüklükteki sanat eserinin ne büyüklükte olacağını gösterecektir.

Bu maksimum büyüklüktür, ne kadar büyük olacağına karar verirken aslında duvarın bir çizgisinden ne kadar uzakta duracak bir sanat eseri arayışında olduğunuzu size referans vermesi açısından önemlidir. Talep edenler 1’er metre boşluk dahi bırakabilir.

parçalı sofistike duvar tablosu
parçalı sofistike duvar tablosu

Duvarın önünde koltuk ya da çeşitli mobilyalar bulunuyorsa bu durumda arkasındaki duvarı dekore ederken mobilya ya da koltuktan daha büyük süsler, saatler, dekorasyon ürünleri kullanmamayı tercih edin. Ya aynı boyda ya da mobilyadan daha küçük sanat eserlerini buralarda sergilemek iyi bir seçim olabilir.

Koltuğun arkasındaki duvarda görünecek bir tablo sergileyecekseniz resmin alt kenarının koltuğun üst kısmından 15 cm kadar yukarıda olduğundan emin olun. Bu hem sanat eserinin daha iyi görünmesini sağlayacak hem de estetik bir görüntü elde etmenizi mümkün kılacaktır.

büyük deniz tablosu
büyük deniz tablosu

Duvarınız çok büyükse büyük tuvaller tercih etmek gerçekten harika bir görüntü yakalamanızı sağlayabilir. Fakat büyük sanat eserleri maliyetli olabilir. Bu nedenle çağdaş kolaj çalışmalarıyla devasa duvarınızı renklendirebilir, güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Aksesuar Duvar Saatleri

Filozof William Penn “Zaman en çok arzuladığımız şey olmasına rağmen en kötü kullandığımız şeydir.” dedi. Bu zamanımızı iyi değerlendirme gerekliliği  zamanı gösteren saatleri de bir mesaj aracı haline getirmemizi mümkün kılabilir. Saatlerin de en uygun düşebileceği yer hiç şüphesiz duvarlardır.

genis cerceveli estetik duvar saati
genis cerceveli estetik duvar saati

Bu açıdan hem duvar dekorasyonu için hem de iyi bir mesaj için aksesuar duvar saatleri tercih edilebilir. Aşağıda bunlardan birkaçı yer alsa da yaratıcılığa her zaman açık bir aksesuar tipi olduğunu unutmamak gerekir.

Duvar Süsleri

Küçük alanlarda harikalar yaratmak isteyenlerin yararlanabilmesi adına bazı ilham kaynaklarına ihtiyaç duyması oldukça normal. Aşağıda bunlardan sadece birkaçını bulacaksınız, ancak yaratıcılıkta sınır olmadığınız unutmamalısınız.

Büyük boy resimler devasa ya da önü boş duran duvarların süslenebileceği en güzel süslerden birisidir. Evin geri kalanıyla bütünleşen bir sanat eseri odaya atmosfer katabilir. Minimalist davranmak isteyenler siyah beyaz bir fotoğrafı deneyebilir ya da soyut çalışmalara ağırlık verebilir.

duvarda resim galerisi
duvarda resim galerisi

Duvarınızda galeri oluşturabilirsiniz. Duvarın eşsiz bir görünüme kavuşması için büyük bir resimdense bir sanat koleksiyonu tercih edebilirsiniz. Çeşitli fotoğrafları bir araya getirin ve uyum sağlayacak çerçevelerde duvarınıza eşit uzaklıkta asın. Uzaklıkların birbirine eşit olması estetik açıdan harika bir görüntü elde etmenizi mümkün kılacaktır.

Duvara kumaş asmak da iyi bir fikir olabilir. İlginç desenlerden oluşan harika bir kumaş eşarp ya da halı atmosferin bir anda değişmesini mümkün kılabilir.

estetik ince çerçeveli ayna
estetik ince çerçeveli ayna

Duvar aynası modelleri hakkında biraz düşünmeniz iyi olabilir. Aynalar ışığı yansıtır ve odanın çok daha ferah bir görünüme kavuşmasını mümkün kılabilir. Büyük ya da birkaç küçük parçadan oluşan aynalarla duvarınızı süslemeyi düşünebilirsiniz.

ağaç desenli duvar kağıdı
ağaç desenli duvar kağıdı

Duvar kağıdı kullanarak da duvarınızı süslemeniz mümkün. Sandığınızdan çok daha farklı modellerde duvar kağıdı mevcut ve oldukça düşük maliyetle duvarınızın eşsiz bir görünüme kavuşmasını mümkün kılıyor. Bu açıdan duvar kağıdının da iyi bir seçenek olduğunu bilmeniz iyi olacaktır.

duvara sabitlenmiş bitki
duvara sabitlenmiş bitki

Duvara monte edilen bitkilerden haberdar olmanız gerekiyor, çünkü hem çok şık hem de odanıza biraz doğa katmanızı mümkün kılıyor. Bitkiler sadece balkon mermerinde ya da düz zeminde durmak zorunda değil, çeşitli tekniklerle bitkilerin duvara monte edilmiş şekilde yetiştirilmesi de mümkün.

Ahşap Duvar Süsleri

Boş duvarda bir şeylerin eksik olduğunu düşünen kişilerin tercih edebileceği en iyi materyallerden birisi olan ahşap, duvarınızın eşsiz bir görüntüye sahip olmasını mümkün kılabilir.

Ahşap duvar fikirleri hem diğerlerine göre daha ucuz olur hem de çoğu zaman daha şık ve basit bir görüntü elde etmenizi mümkün kılar.

tahta desenli blok tablo
tahta desenli blok tablo

Geometri ve doğal ahşap dokusu sayesinde harika bir görünüm elde etmeniz mümkündür. Bu açıdan kendi evinizde dahi yapabileceğiniz basit bir tasarım tekniği olarak büyükçe bir tahta parçasının etrafına ondan biraz daha büyük 4 parça tahtayla şekil vermeyi düşünebilirsiniz.

tahta desenli ok
tahta desenli ok

Çocuk odasında ahşap bir ok kullanabilir, tasarımı bir üst boyuta taşıyabilirsiniz. Kolaylıkla yapabileceğiniz ahşap bir ok yaratıcı bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

Metal Duvar Süsleri

Güzel bir metal duvar aksesuarıyla da eşsiz bir görüntü yakalamanız mümkündür.

iskelet duvar saati ince
iskelet duvar saati ince

Metalden oluşan iskelet bir duvar saati, fotoğraf ya da geometrik şekil duvarınızın eşsiz bir görünüme kavuşmasının önündeki anahtar olabilir.

Ağaçlarla yapılan süslemeler evin iç mekanı için harika bir tercih olabilir. Çoğu kişi evinin içerisinde doğaya yer vermez, ancak görüntüsünü sever. İronik olarak yine çoğu kişi bitkilerle gerçekten uğraşmaktan da zevk almaz, sadece onlara bakmaktan hoşnut olur.

Durum buyken evin içerisinde doğayı andıran dekorasyon ürünlerine yer vermek herkesi mutlu edecektir. Örneğin metalden oluşan bir ağaç hem duvarınızın daha iyi görünmesini hem de romantik bir hava katılmasını mümkün kılacaktır.

metal parcali heykel
metal parcali heykel

Soyut bir duvar heykeli de basit bir görüntü yakalamanızı mümkün kılabilir. Yukarıdaki fotoğrafta yer alan soyut metal heykel ışıkla birleştiğinde ortaya harika bir görüntü çıkmıştır. Bu tarz bir sanat eserini duvarında sergilemek isteyen kişilerin bütçesine göre dokusu olan gümüş, altın ve bakır gibi maddeleri tercih etmesi iyi olacaktır.

Bu tarz soyut metal heykeller genellikle büyük olur, dolayısıyla bu tarz heykellerle duvarını süslemek isteyen kişilerin ya oturma odası ya da geniş koridorlarında bunları tercih etmesi iyi olur.

Dekoratif Duvar Süsleri

Dekoratif duvar süsleri oturma odasının olmazsa olmazlarındandır. Konuşacak bir konu kalmadığında misafirlerinizle üzerine tartışabileceğiniz bir şeyler olmasını mümkün kılar.

Uzun bir günün sonunda dinlendiğiniz bir yer olmasıyla da oturma odası hiç şüphesiz dekoratif duvar süslerinin tercih edilebileceği en güzel yerlerden birisidir. Aşağıda bazı ilham kaynakları yer almaktadır.

antika çerçeveli duvar saati
antika çerçeveli duvar saati

Metalik bir çerçeve ve içerisinde yer alan klasik bir fotoğraf harika bir görüntü yakalamanızı mümkün kılabilir. Dekoratif bir çerçevenin içerisinde klasik bir resim olduğundan emin olun. Şehir manzarası ya da portre iyi bir tercih olabilir.

kartpostal portre
kartpostal portre

Kartpostal koleksiyonu ilginizi çekiyorsa ya da zaten bir koleksiyonunuz varsa bunu duvarınızda sergileyebilirsiniz. Favori gezilerinize ait kartpostallarla hem kendi hikayenizi yazabilir hem de duvarınızı süsleyebilirsiniz. Çerçeve kullanabilir ya da kullanmayı ihmal edebilirsiniz.

sulu boyayla boyalı mermer
sulu boyayla boyalı mermer

Mermer duvar süslerini daha önceden duymamış olabilirsiniz, ancak şu sıralar gerçekten çok moda. Özellikle sulu boyayla boyanan mermerlerle duvarınızın eşsiz bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Balkon Duvar Süsleri

Çoğu kişi balkonunu bir tasarım aracı olarak kullanmaz, ancak balkonu bir depo ya da arada bir oturulacak yer olarak görmektense harika bir ortam haline getirmenin mümkün olduğunu bilmek gerekir.

cicekli akdeniz balkonu
cicekli akdeniz balkonu

Her ayrıntısı üzerine düşünülmüş, Akdeniz havasına sahip bir balkon hemen yukarıda duruyor. Gerçekten doğayı seven ve bitkilerle uğraşmaktan zevk alan kişiler balkonunda Akdeniz havasını çok sevecektir. Bu tasarımın en iyi yönlerinden birisi de kötü görünme ihtimalinin neredeyse hiç olmamasıdır. Doğanın mucize güzellikleri olan bitkiler, koyulduğu her ortamı güzelleştirmeyi bir şekilde başarmaktadır.

ahsap vintage balkon
ahsap vintage balkon

Balkonda Akdeniz havası tek tercih değildir, talep edenler vintage ahşap dokuları da dekorasyonuna dahil edebilir. Bu sayede hem balkonunuza bir canlılık katacak hem de çok güzel bir görüntü elde edeceksiniz.

10 YORUMLAR

 1. Duvar aksesuarı olarak parçalı kanvas tablolara bayılıyorum. Eve ayrı bir hava katıyor bence… Ayrıca yatak odası için de yatak başlığının üstüne kocaman bir aile fotoğrafı koymayı düşünüyorum.

 2. Duvar aksesuarları bence de olmazsa olmaz. Otantik saatler, özgün tablolar ya da aile fotoğrafları, güzel dekoratif süsler kullanılırsa evi çok daha şık gösterir.

 3. Duvar kağıtları eve çok farklı havalar katabiliyor. Üstelik birçok renk ve modelde ben halılarım ve koltuklarım ile uyumlu olan bir model seçtim. Mükemmel oldu buradan da birkaç tüyo alarak dekorasyon zevkimi tamamlayacağım.

 4. Duvar süsü olarak ben ahşap tablolar tercih ediyorum. Sotistike çalışmalar iee özellikle ilgimi çekiyor. 1. Fikirden çok etkilendiğimi itiraf etmeliyim

  • Ev dekorasyonuna farklı bir ambiyans katan uygulama ?. Genellikle bizler duvar dekorasyonunu çok geri planda bakıyoruz. Bu yazımızı incelediğinize göre duvar dekorasyonuna önem veriyorsunuz ?.

 5. Duvarda galeri oluşturmak benim en çok sevdiğim. Kendi salonumda da böyle bir köşem var. Aralara da yazılar ve bitki resimleri ekledim renk katması için, çok hoş ve sıcak bir ortam oluşturdu.

  • Güzel fikir ? Melda Hanım. Duvar aksesuarı olarak anısal bir tema aklemişseniz salonuna. Arkadaşlarımıza fikir olur teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz