El Yapımı İlginç Mumluklar

2
3502

Yemek odasını dekore etmede en çok kullandığımız aksesuarlardan biridir mumluklar. Yemek odasına hoş bir görüntü verirken, aynı zamanda aydınlatmaya da yardımcı olur. Mumluk pek çok insan tarafından kullanıldığı için de üretim sahası oldukça geniştir. Üreticiden tüketiciye değerlendirerek sunduğumuz çalışma modelinin dışına çıkıyor ve sizleri üretim alanının içine sokuyoruz. Bir hafta önce yazdığımız el yapımı mumluklar yazımızda daha çok kabuklardan mumluk yapımı üzerinde durmuştuk. Bu hafta daha farklı tasarımlar sunarak hep beraber ilginç mumluklar yapmaya çalışacağız. İlk olarak cam kavanozlardan mumluk yapacağız.

Cam Kavanozdan Mumluk Yapımı

el-yapimi-ilginc-mumluklar

Evinizde ki boş kavanozları atmayın işe yarıyor. Farklı boylarda ki cam kavanozların içerisine mumları yerleştiriyorsunuz. Şişelerin üstüne kurdeleler ve zevkinize göre farklı desenlerde kağıtlar yapıştırıyorsunuz. İhtiyacınız olan malzemeler, cam kavanoz, kurdele ve desenli, yapışkanlı kağıt. Buna benze bir uygulama daha var bakalım isterseniz.

el-yapimi-ilginc-mumluklar-1

Kullanmadığınız boncuklu kolyeleri değerlendirmenin tam zamanı. Bu sefer cam kavanozların içine boncuklu kolyeleri, ortasına mumları ve içine yaprak desenli aksesuar koyuyorsunuz. Şimdi göstereceğim mumluğu yapmak bu kadar kolay değil ama boyama yeteneğiniz varsa üstesinden gelebilirsiniz.

Dekoratif Mumluk Yapımı

el-yapimi-ilginc-mumluklar-2

Kullanacağımız malzemeler, cam şişe yada bardak, şeffaf cam boya, istediğiniz renklerde puf (ısındığında kabaran boya) boya. Biraz karmaşık adım adım nasıl yapacağımızı anlatayım isterseniz.

el-yapimi-ilginc-mumluklar-3

 1. Cam bardağınızın içine alt yüzey boyayla  kaplanacak şekilde tamamen dökün.
 2. Bardağınızı yan tutarak ikinci renk boyayı, elinizde bardağı döndürerek dökün ve etrafına yayılmasını sağlayın.
 3. Birkaç dakika bekledikten sonra plastik bir kabın üstüne ters çevirerek bekletin. Biraz bekleyin bardağınızın etrafı boya olmamışsa aynı işlemleri tekrarlayarak biraz daha boya ekleyin.
 4. Boyanın tamamen kabınıza dökülüp heba olmaması için her 10 dakikada bir bardağı çevirerek hareket ettirin.
 5. 2 gün o şekilde bardağınızı kuruması için bekletin.
 6. Fırında 200 ° C’de 30 dakika pişirin. Fırın kapağı açıkken soğumaya bırakın.
 7. Son adım ise bardağınızın üzerine istediğiniz renk ile zevkinize göre desen yapın.

Rustik Mumluk Yapımı

el-yapimi-ilginc-mumluklar-4

Evinize rustik bir hava vermek istiyorsanız el yapımı mumluklar ile gayet uygun bir fiyata bunu sağlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, tarçın kabukları, tutkal, kurdele, boncuk, mumları koyacağınız cam bardaklar.

 1. Cam bardaklarınızın etrafına fotoğraftaki gibi tarçın kabuklarını dizin ve tutkal ile yapıştırın.
 2. Etrafından aldığınız kurdeleyi geçirin ve düğümleyin.
 3. Kurdelenin üzerine tutkal ile boncukları yapıştırın.

Cam Bardaktan Mumluk Yapımı

el-yapimi-ilginc-mumluklar-5

Bu mumluğu yapmak hem çok kolay hem de sizlere sonbahar dekorasyon önerileri sunuyor. İhtiyacınız olan malzemeler, cam bardaklar, fındık, ceviz gibi sert kabuklu kuru yemişler ve mumlar. Denediğiniz mumlukları bizimle paylaşabilir ve aklınıza takılan bir yer olursa sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Cam bardaktan mumluk yapmak hem çok basit hem de şık bir fikir. Ayrıca çeşit çeşit bardak da kullanılabilir yapmak için. Rustik mumluğu da çok beğendim o da benim evime çok yakışır bence 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz