Eski Eşyaları Değerlendirme

2
3902

Artan dünya nüfusu ve yanlış tüketim alışkanlıklarımız doğal kaynaklarımızın hızla tükenmesine ve kirlenmesine neden olmaktadır. Bilinçsizce tüketmeye devam edersek bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir çevre bırakabileceğimiz meçhul. Bu yüzden dünya olarak bilinçlenmeli ve gerekli adımları atmalıyız. Bireysel karbon ayak izimizi küçültmekle başlayabiliriz. Bu felsefeden yola çıkarak sizlere ilham verebilecek geri dönüşüm fikirlerini yazımızda derledik.

Ayakkabılarınızdan Sıkıldıysanız Renklendirin 

eski-esyalari-degerlendirme-1

Beyaz keten ayakkabılarınızı artık giymekten sıkıldıysanız, yeni bir ayakkabı almak yerine renklendirerek yenileyebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzeme sadece kumaş boya kalemi. İstediğiniz deseni çizin ve boyamaya başlayın.

Patlayan Ampulden Küçük Bir Vazo

eski-esyalari-degerlendirme-2Ampulünüz mü patladı atmayın değerlendirin diyoruz. İçini bir pense yardımıyla boşalttıktan sonra vazo olarak kullanabilirsiniz. Ev dekorasyonunda böyle bir aksesuar kullanmanız eminim misafirlerinizi şaşırtacaktır.

Pet Şişelerden Takılık 

eski-esyalari-degerlendirme-3

Eminim herkesin evinde boş pet şişeler vardır. Kullanmadığınız plastik şişeleri atmak yerine geri dönüşümle takılık olarak kullanabilirsiniz. Pet şişelerin alt kısımlarını kestikten sonra ortalarından metal bir çubuk geçirmeniz yeterli olacaktır. Plastik şişelerden yapabileceğiniz daha farklı geri dönüşüm projelerini görmek isterseniz pet şişelerden neler yapılır ve pet şişelerden yapılan tasarımlar başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Boş Şampuan Kutularından Organizatör

eski-esyalari-degerlendirme-4

Boş şampuan kutularını keserek ve şekilli kağıtlar yapıştırarak çocuk odanız için organizatör yapabilirsiniz. Örneğin duvara monte ederek içine çocuğunuzun boya kalemlerini koyabilirsiniz.

eski-esyalari-degerlendirme-5

İhtiyacınız olan malzemeler, boş şampuan kutuları, maket bıçağı, makas, uygulamak istediğiniz desene uygun renkli yağlı kağıt ve yapışkan.

eski-esyalari-degerlendirme-6

Şampuan kutularını şekillerdeki gibi kesin ve yağlı kağıttan kestiğiniz desenleri yapıştırın. Sonrasında çocuk odası duvarlarında organizatör olarak dekore edebilirsiniz. Hatta bu etkinlikleri çocuğunuzla birlikte yapabilir, geri dönüşüm konusunda bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz etkinlikler çocukların zihinsel gelişimleri için faydalıdır.

Eşinizin Kullanmadığı Kravatlardan Önlük

eski-esyalari-degerlendirme-7

Eşinizin kullanmadığı yada artık eskiyen yıpranan kravatlarından kendiniz için mutfak önlüğü yapabilirsiniz. Usta bir terzilik gerektirmeyen bu geri dönüşüm fikri evde dikiş makinesi olan her ev hanımının kolaylıkla yapabileceği bir örnektir.

Boş Karton Kutulardan Dergilik

eski-esyalari-degerlendirme-8

Evinizde bulunan boş karton kutulara renkli bantlar yapıştırarak dergilik yapabilirsiniz. Elinize bir makas alın ve karton kutuları şekildeki gibi kesin. Sonrasında ise zevkinize uygun renkli bantlar yapıştırmak kalıyor.

Eski Tekerlek Ev Dekorasyonunda

eski-esyalari-degerlendirme-9

Eski araba tekerleğini değerlendirmenin en güzel yollarından biri olsa gerek. Kullanılmayan araba tekerleklerinin geri dönüşümüne bahçe dekorasyonunda rastlamıştık. Aslında bu da hiç fena fikir değil. Kediniz yada köpeğiniz için bir yatak olabilir.

Kullanılmayan Teneke Kutulardan Ev Aksesuarı 

eski-esyalari-degerlendirme-10

İçi boşalan konserve kutularını desenli bantlarla yapıştırarak şekildeki gibi duvara asabilir, odanızda hoş bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Hatta dekorasyonda yaratıcılığınızı kullanarak bu kutuları önce bir askılığa asabilir, iplerin düğüm kısımlarının çirkin görünmemesi içinde tahta mandallar tutturabilirsiniz.

Bisiklet Tekerleğinden İlginç Bir Albümlük

eski-esyalari-degerlendirme-11

Eminim bisiklet tekerleğini ev dekorasyonunda hiç kimse daha önce böyle görmemiştir. Ev dekorasyonunda ilginç tasarımları seviyorsanız düşünebilirsiniz.

Kola Kutusundan Fotoğraf Makinesi

eski-esyalari-degerlendirme-12Kola kutusunu fotoğraf makinesine dönüştürüp aksesuar olarak kullanmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse size ilham olabilir.

Pet Şişelerden Kuş Yemliği

eski-esyalari-degerlendirme-13

Boş pet şişeleri atmak yerine bahçenizde balkonunuzda kuş yemliği olarak kullanabilirsiniz.

Sulamada Modern Teknoloji 🙂

eski-esyalari-degerlendirme-14

Boş plastik şişeler varsa bahçe sulamasında modern teknolojiye geçmenin tam zamanı. Dünyamız çöp olmasın, kaynaklarımız yok olmasın gelecek nesillerimiz aç kalmasın diyerek geri dönüşüm sloganımızla yazımıza son veriyorum. Umarım herkes ekolojik denge için gerekli hassasiyeti gösterir.

2 YORUMLAR

  1. Ampulden vazo fikri çok çok şık olmuş, küçük renkli çiçeklerle güzel bir aksesuar olabilir. Çok yaratıcı tebrik ederim sizi. Ek olarak sormak istediğim şey şu, ilk fotoğrafta ayakkabıları boyama fikri vardı ben cesaret edemiyorum mesela olmazsa ayakkabı ziyan olur diye. Nasıl bir öneriniz olur bu konuda?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz