Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır?

3
8826

Uzun süredir evinizde duran, hatıralarınıza eşlik eden mobilyalarınız her ne kadar eskimiş görünseler de atmaya kıyamıyor olabilirsiniz. Onları yenileri ile değiştirmek yerine yenilemeye ne dersiniz? Özellikle ahşap mobilyalar söz konusu olduğunda yenileme işlemi insanın gözünde daha çok büyüyor. Ancak ahşap mobilyalarınızı da evde kendi başınıza boyayabilir, yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. “Eski mobilyalar nasıl boyanır?” diyorsanız, şu adımları uygulayabilirsiniz…

1)Boya ve Vernik Sökme

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

Ahşap mobilyalarınızı boyayabilmek için, öncelikle üzerindeki boyayı ve verniğin sökülmesi gerekmektedir. Bunun için Bauhaus, Praktiker, Tekzen gibi yapı marketlerde boya sökücü bulabilirsiniz. Bizim önerimiz ZipStrip Paint &Finish Remover.

2) Kazıma İşlemi

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

Boya ve vernik sökücüyü uygulayıp belirlenen süre boyunca bekledikten sonra, mobilyanın üzerindeki boya ve verniğin söküldüğünü göreceksiniz. Mobilyanın üzerinde sökülen boyaları bir spatula yardımıyla temizleyebilirsiniz.

3) Zımparalama 

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

Sırada zımparalama işlemi var. Süreceğiniz boyanın daha iyi tutması ve mobilyanın yüzeyinde var olan bozuklukların giderilmesi için zımpara işlemini atlamamanız gerekiyor.

4) Boya Seçimi

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

Mobilyalarını yenilemek isteyenler için Minwax Polyshades ürünlerini öneriyoruz. Türkiye’de bulamıyorsanız, Amazon ya da Ebay sitelerinden sipariş verebilirsiniz. Dilerseniz yapı marketlerden de herhangi bir ahşap mobilya boyalarından alabilirsiniz ancak mobilyanın kendini göstermesi için kaliteli bir ürün tercih etmenizi öneriyoruz.

5) Boyama İşlemi 

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

Boyayı bir huni yardımıyla bir kaba boşalttıktan sonra ıslak bir bez ya da yumuşak bir fırça yardımıyla mobilyayı boyayarak ilk katı uygulayın. 4-5 saat sonra, kuruyan yüzeye bir kat daha boya sürerek boyama işlemini tamamlayın. Ahşap boyama için daha detaylı anlatımı mobilya nasıl boyanır başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Ahşap mobilya yenileme çalışmasına bazı örnekler;

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1 Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1 Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır? 1

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok başarılı olmuş hepsi. Yeni gibiler, atmaya kıyamadığımız eşyalar oluyor bazen. Bu şekilde geri dönüştürmek çok daha mantıklı ve daha ucuz. Fikir için teşekkürler, ben de deneyeceğim.

  2. Merhaba,
    Sayfanızın en başında 9 çekmeceli şifonyer var.Ceviz ile yeşil gibi ,limon küfü gibi bir renk.o yeşilimsi rengin adı yada numara ve markasını vermeniz mümkün müdür.?Tesekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz