Eski Sehpaları Yenilemek İçin 10 Güzel Fikir

4
18866
sehpa yenileme çalışması

Eskiyen ve kullanmaktan sıkıldığınız sehpaları atmak yerine farklı şekillerde boyayarak ev dekorasyonuna uygun bir bütçeyle geri kazandırabilirsiniz. Bugün sizlere eski sehpaları yenilemek için 10 güzel geri dönüşüm projesi seçtik. Sizde aşağıdaki projelerden beğendiğinizi seçerek kendi sehpanız için uygulayabilir, ev dekorasyonunu oldukça uygun bir bütçeye yenileyebilirsiniz.

1)Boyama ve Dekupaj

sehpa yenileme

Sol fotoğraftaki gibi bir sehpayı kimse evinde kullanmak istemez. O zaman atmak yerine boyama ve dekupaj uygulayarak sehpaya modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.

2) Boyayın ve Süsleyin

sehpa yenileme çalışması

Sehpanızı ev dekorasyonuna uygun olacak bir renge boyayın ve tablasını püsküllerle süsleyin. Püskül yerine boncukta kullanabilirsiniz.

3) Çini Mozaiklerle Süsleyin 

sehpa yenileme çalışması

Çini mozaikleri sehpanın tablasına yapıştırarak sehpaya farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ama öncelikle sehpayı çini karolara uygun renkte boyamanız gerekir.

4)  Fotoğraflarla Süsleyin

sehpa yenileme çalışması

Sehpaları yenilemek için bir başka güzel fikir de sehpa tablasını fotoğraflarla süslemek. Dilediğiniz fotoğraf karelerini kuşe kağıdına bastırarak tabla yüzeyine yapıştırabilirsiniz. Eğer gözü yormayan daha sade bir sehpa olsun diyorsanız sehpayı siyaha boyayın ve fotoğrafları siyah-beyaz çıkartın. Ama renkli hareketli bir sehpa olsun diyorsanız sehpayı beyaza boyayın ve fotoğrafları renkli çıkartın. Fotoğrafları hem vernik hemde yapıştırıcı özelliği olan ürünler var bunlarla yapıştırırsanız fotoğrafların uzun süre yıpranmadan sehpa yüzeyinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

5) Sehpa Yüzeyi ile Ayakları Farklı Renklere Boyayın

sehpa yenileme çalışması

Sehpa tablası ile ayakları farklı renklere boyayarak dekoratif bir sehpayı ev dekorasyonuna uygun bir bütçeyle kazandırabilirsiniz. Örneğin masa tablasında kahve tonlarını kullanırken ayaklarda mavi rengi tercih edebilirsiniz.

6) Sehpayı Rengarenk Boyayın

sehpa yenileme çalışması

Sehpayı iki renk yada tek renge boyamak yerine rengarenk boyayarak ev dekorasyonunu hareketlendirebilirsiniz. Örneğin, sarı, yeşil, turuncu gibi sıcak renkleri aynı anda kullanabilirsiniz.

7) Artan Duvar Kağıtlarıyla Sehpa Yenileme

İlgini Çekebilir:   Cam Kavanoz Boyama

sehpa yenileme

Eğer evde artan bir duvar kağıdınız varsa beyaz duvar kağıdını sehpa tablasına yapıştırarak yenileyebilirsiniz. Hatta sehpa tablasının bütün kenarlarını dekoratif çivilerle süsleyerek dekoratif bir sehpa elde edebilirsiniz.

8) Eskitme Tekniği Uygulayın

sehpa yenileme

Bildiğiniz üzere eskitme mobilyalar son yıllarda moda olmaya başladı. Eğer eskitme mobilyaları seviyorsanız sehpanıza eskitme tekniği uygulayarak oldukça uygun bir bütçeye bu tarz bir mobilyaya sahip olabilirsiniz. Eskitme tekniğinin nasıl uygulandığını öğrenmek için ahşap eskitme nasıl yapılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

9) Cam Mozaiklerle Sehpalarınızı Yenileyin

sehpa yenileme

Sehpayı boyayıp cam mozaiklerle süsleyerek yenileyebilirsiniz. Cam mozaikler için en uygun sehpa yüzeyi beyaz. Bu yüzden eğer sehpanızın rengi beyaz değilse yada boyası yıpranmışsa öncelikle beyaza boyayın. Daha sonra mozaikleri sehpa yüzeylerine şekildeki gibi yapıştırın.

10) Country Sehpaya Dönüşüm

ÖNCE

Eski Sehpaları Yenilemek İçin 10 Güzel Fikir 1

Bu sehpayı öncelikle güzelce zımpara yapıyoruz. Daha sonra tablayı koyu kahverengi tonlarına ayakları ise beyaza boyuyoruz. Ve sehpamız aşağıdaki sehpaya dönüşüyor.

SONRA

Eski Sehpaları Yenilemek İçin 10 Güzel Fikir 1

Sizde sehpanız için en uygun projeyi seçin ve işe başlayın. Artık eskiyen mobilyalarınızı atmadan önce bir kez daha düşünün.

  • Aslında gayet güzel ve mantıklı. Bizim evde de eski sehpalar var. Hatırası olduğundan dolayı atamıyordum. Bu şekilde yeniden işlenip değerlendirilebilir. Paylaşım için teşekkür ederim.

  • Çok teşekkür ederim. Atacağım sehpalar vardı ve bugün şans eseri buraya denk geldim artık sehpalarımı atmadan güzel bir görünüm elde edebileceğim.

    • Atmayın geri dönüştürün bizim sloganımız bu 🤣. Eskitme, dekupaj yoksa sadece boyama mı hangisini yapmayı düşünüyorsunuz?