Ev Dekorasyonunda Kapı Seçiminin Önemi

8
1235
dekoratif kapı
dekoratif kapı

Ev dekorasyonunda önemsenmeyen birçok unsur aslında kati önem taşıyor. Bu yüzden de ev dekorasyonunda da sıklıkla hatalara düşülebiliyor. Kapının da dekorasyonda çok önemli bir yeri olduğunu söylememiz gerekiyor. Dekoratif kapı seçiminde evinizin dekorasyonuyla ortak bir görüntü sergilemesini istiyorsanız ona göre bir tercih yapmanız gerekiyor. Ev dekorasyonunda önemli olmayan şey yok!

Doğru kapı tercihleri yaparsanız evinizin dekorasyonuna da önemli katkılarda bulunabilirsiniz. Bu konuda seçici olmak her zamanki gibi önem taşıyor. Siz de evinizin dekorasyonunda fark yaratmak istiyorsanız yazımızı dikkatle incelemelisiniz.

Seçim Yapılırken Dikkat Edilecekler

Eğer dekoratif kapı seçecekseniz dikkat etmeniz gereken birçok püf nokta var. Bu püf noktalar doğrultusunda hareket ettiğiniz takdirde kapı konusunda doğru bir tercih yapmış olacaksınız. Bunun evinizin iç dekorasyonuna da önemli katkılarda bulunacağını aklınızdan çıkartmayınız.

Ortam Koşullarını Dikkate Alın

Kapı seçiminde öncelikle ortam koşullarını dikkate almalısınız. Her yerde aynı kapıyı kullanamazsınız. Her kapı neme, sıcaklığa uyum sağlamayabilir, çabuk aşınabilir. Bu yüzden banyo gibi sürekli neme maruz kalan mekanlarda ahşap kapıların kullanılması bir zorunluluk diyebiliriz. Melamin, PVC ve laminat gibi malzemelerin kullanıldığı kapılar banyo için en doğru tercih olacaktır.

Ayrıca ahşap kapıların bir avantajı da zarar gördüğünde kolayca tamir edilebilmesidir. Yeniden cilalama işlemi yapılarak ahşap kapıların onarımını kolaylıkla sağlamak mümkün.

Camlı mı, Camsız mı?

Cam tercihine gelirsek bu konuda tamamen size kalmış bir şey. Kapılarda eksisi gibi camların tercih edildiğini söyleyemeyiz. Eğer ille de cam olsun diye bir takıntınız yoksa model üzerinden yorumlama yapmak daha doğru olacaktır. Bazı dekoratif kapı modellerinde cam olmazsa olmaz olurken, bazılarına ise hiç yakışmıyor. Eğer cam takıntınız varsa da direkt camlı modeller üzerinden tercihinizi yapmak daha doğru olacaktır. Yoksa alışmanız zaman alabilir.

 Düz ya da Farklılık Yaratan Modeller

Camlı modellerin aksine sadeliğe, bütünlüğe önem verenler için düz modeller düşünülürken, evinde farklılık yaratmak isteyenler için de uygun modeller mevcut. Camsız modeller klasik sevenler için, sadelik olmazsa olmazı olanlar için öne çıkıyor. Eğer fark yaratmak istiyorum diyorsanız da camlarla elde edilmiş desenli modelleri tercih etmelisiniz. Bu modeller dekoratif kapı anlayışında modernliğin hakim olduğu tasarımlarla fark yaratmayı kolaylaştırıyor!

sade kapı modelleri
sade kapı modelleri

Bu modele baktığımızda parkelerle uyum sağlandığını görmekteyiz. Uygun bir boya seçimiyle kapı evin dekorasyonuna şıklık katmış. Dekoratif kapı örnekleri arasında yer almayı başaran bu model, sadeliği ve şıklığı ile göz kamaştırmayı başarıyor.

düz kapı modelleri
düz kapı modelleri

Camsız model tercih edeyim fakat desenleri bilindik kapı desenlerinin dışında olsun diyorsanız böyle bir model düşünebilirsiniz. Bu modelde şekiller çok basit seçilmiş olsa da yarattığı görüntü gerçekten kapıya şıklık katmış. Rengiyle, desenleriyle insanları etkileyebilen bir model olmayı başardığını söylemeliyiz. Camsız modeller arasında fark yaratabilecek bir dekoratif kapı örneği diyebiliriz.

ahşap kapı modelleri
ahşap kapı modelleri

Sadelikten çok şıklığın öne çıktığı modeller de mevcut. Bu modelde göründüğü gibi desenler yok gibi, sadece çizgiler atılmış. Ahşabın kullanıldığı modelde modern bir görüntünün ortaya çıkması sağlanmış gibi duruyor. Modernlik ve şıklığı bir arada bulabileceğiniz kapı modellerinden birisi…

camlı kapı modelleri
camlı kapı modelleri

Camlı modeller arasında da çok hoş dekoratif kapılar mevcut. Soldakini bahçenizde kullanabilir, sağdakini odalarınızda kullanabileceğiniz bu modelde, camlar özenle tasarlanmış. Geleneksel camlı modellerin aksine kapının tasarımında işçiliğin kusursuzluğuna şahit olmaktayız. Bu tarz modeller de camlı kapılar arasında sıklıkla tercih ediliyor.

camlı kapı
camlı kapı

Camlı modellerin hepsinin görüntüsünün aynı olduğunu iddia etmek saçmalık olur. Camlı modellerde camın tasarımı eski modellere göre çok daha özenle ayarlanıyor. Bu modelde de şahit olduğumuz gibi daha çok modern, Amerikan tarzı bir kapı tasarımı görmekteyiz. Desenleri de camlara uygun bir şekilde ayarlanmış olan modelde, beyazın iç açıcılığı da insanı etkilemeyi kolaylıkla başarıyor.

renkli kapı
renkli kapı

Ahşabın açık ve kapalı renginin öne çıktığı bu model tam bir sentez niteliğinde. Kapının renkleri o kadar iyi bir şekilde ayarlanmış ki, farklı tonlarda olması göze batmıyor tam tersi farklılık katıyor. Siz de tek tip bir kapı yerine böyle farklı tonların bir arada kullanıldığı bir modelden yana tercih yapmayı düşünüyorsanız bu tarz modelleri düşünebilirsiniz.

Yeni Kapı Anlayışları

modern kapı modeli
modern kapı modeli

Camlı modellerdeki cam tasarımlarının farklılığından bahsettik. Burada da geometrik şekillerin kullanıldığı ve birbiriyle bağlantılı olduğu bir camlı kap modeli öne çıkıyor. Bu modellerde ek desen tercih edilmiyor. Cam üzerinden desen elde edilerek eski kapı anlayışlarının üzerinde, daha farklı bir anlayışın ortaya çıktığına şahit olmaktayız. Beyazsa kapı modelleri arasında en çok tercih edilen renk olmayı başarıyor.

camlı camsız kapılar
camlı camsız kapılar

Camlı ve camsız modeller arasındaki o inceliği en iyi yansıtan iki modeli görmekteyiz. Tasarım anlamında cam dışında bir fark yok. Birinde desenler camla tasarlanmış, diğerinde camsız. Bu tarz iki modeli evinizde aynı anda uygulayabilirsiniz. Desenlerin aynılığı, camlı-camsız ayrımının göze batmasını da engellemiş oluyor. Ya da illa camlı ya da camsız olacak diye bir fikriniz varsa ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Gerçekten çok zekice, ikilemde kalanlar için düşünülmüş bir model…

camsız kapı modelleri
camsız kapı modelleri

Tercihinizi klas tasarımlardan yana kullanmak istiyorsanız bu modeller size göre! Çok fazla desen hoşuma gitmiyor, basit olmasını istiyorum diyorsanız bu tarz modeller arasından seçim yapmak daha doğru olacaktır. Çizgilerle sağlanan desenler, kapının duruşunda fark yaratmayı başarabilmiş. Renk açısından da gerçekten harika seçim bir seçim yapılmış…

en güzel kapılar
en güzel kapılar

Camın tercih edildiği ve kapalı ahşabın öne çıktığı bu modelin üzerinde de durmak gerekiyor. Camlardaki farklı modeller kapıya zenginlik katmış. Kapalı tonlardaki renkleri sevenler için doğru bir tercih olacaktır. Yine kapının yanındaki duvarlardaki tablolar da kapıyla birlikte hoş durmuş. Siz de dekoratif kapı konusunda bu tarz ek aksesuarlar sağlayarak, dekor anlamında evinize zenginlik katabilirsiniz.

dekoratif kapı
dekoratif kapı

Beyaz ve ahşabın müthiş uyumu, gözlerde ışıltı yaratmayı başarıyor. Kapının rengindeki beyazlık ve etrafındaki ahşap tam anlamıyla dekoratif kapı örneğini karşımıza getiriyor. Yine kapının yanında koltuğu beyaz düşünmek, tabloları beyaz düşünmek ve renk olarak da beyaz ve ahşapla uyumlu bir rengin düşünülmesi ev dekorasyonunda kapı seçiminin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Camlı ya da camsız olması fark etmeksizin kapı seçiminin ardından uygun bir duvar boyası şart… Duvar boyanızı yeniledikten sonra kapının etrafına da uygun dekorasyonlar yerleştirmeniz gerekiyor. Eğer bunları sağlarsanız kapının dekorasyon anlamında size katacağı şeylerden tam anlamıyla fayda sağlarsınız aksi takdirde kapı, sadece kapı işlevi görmekten öteye geçemeyecektir.

Kriterler Oluşturun

Kapı seçiminde belli kriterleriniz olmazsa kararsız kalmanız mümkün. Binlerce model arasında rastgele bir seçim yapmaktansa, kafanızdaki örnek model üzerinde ya da burada sizin için bir araya getirdiğimiz modeller arasından yürürseniz, daha doğru bir seçim yapmış olacaksınız.

Dekoratif kapı hayatımızın her alanında öne çıkmayı başarıyor. Eskisi gibi sıradan kapılar yerine artık dekorasyon açısından size fayda sağlayacak kapılar tasarlanıyor. İnsanlar gün geçtikçe evinin iç tasarımında mükemmeli elde etmek için adımlar atıyor. Siz de mükemmel bir dekorasyon anlayışı ortaya koymak istiyorsanız, size en uygun mükemmel kapıyı seçmek zorunda olduğunuzun da farkında olun. Kapı deyip geçmediğiniz sürece eviniz dekorasyon anlamında fark yaratmayı başaracak!

8 YORUMLAR

  1. Camlı ve klas modelleri tercih ediyorum. Cam sayesinde evin içine giren ışık tüm odalara dağılıyor bu sayede daha aydınlık ve ferah hissediyorum ve klas modeller mükemmel bir görünüm katıyor ellerinize sağlık.

  2. Kesinlikle camlı kapı sevenlerden biriyim. Hele odalar da küçükse camlı kapılar daha güzel duruyor. Sanki orada da pencere varmış gibi. Düz modellerde de güzel olanlar oluyor ama, mesela son fotoğraftaki detay çok hoşuma gitti. Kapının kenarları yerden devam ediyor sanki, güzel bir dokunuş olmuş.

    • Ev dekorasyonunda özellikle salon gibi oturma amaçlı kullanılan yada mutfak kapısında cam kapı tercih edilebilir ?. Kesinlikle son fotoğrafta ki kapı salonla bir bütün gibi.

    • Merhaba Fahriye, sitemizde ürün satışımız bulunmamaktadır. Şu an için sitemiz siz değerli ziyaretçilerimize dekorasyon hakkında alternatif fikirler sunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz