Evde Kendin Yap

4
1433

Evinizde kendiniz ve sevdikleriniz için ev aksesuarları yapabilir, evinizin dekorasyonunu yenileyebilirsiniz. Yapabileceğiniz bir evde kendin yap projesi seçin ve işe koyulun.

Dekoratif Aydınlatma

evde-kendin-yap

Yemek odanız yada salonunuz için dantel örtülerinizi kullanarak dekoratif aydınlatma yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, farklı renklerde 6 tane 1 büyük diğerleri küçük yuvarlak danteller, 1 tane de dilerseniz küçük kare dantel örtü kullanarak estetik sağlayabilirsiniz. Dantel dışında gerekli olan malzemeler, 1 tane balon, 1 tane toplu iğne ve kablo duy ve lamba seti.

evde-kendin-yap-1

Öncelikle dantellere kolalama işlemi yapmanız gerekiyor. Kolalama için, 1 su bardağı kaynamış suya 20 adet küp şeker atıp eritin. Dantelleri şekerli su karışımında ıslatın.

evde-kendin-yap-2

Balonu istediğiniz lamba büyüklüğünde şişirin ve ıslattığınız dantelleri balonun üzerine şekildeki gibi yerleştirin. Danteller tamamen kalıp alana kadar sertleşene kadar hatta kuruyana kadar bekleyin. Kuruyunca balonu toplu iğne ile patlatın.

evde-kendin-yap-3

Aydınlatma için seçtiğiniz ampul üzerine kolalanmış danteli şekildeki gibi yerleştirin ve aydınlatma hazır. İstediğiniz oda da kullanabilir, vintage bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Kurabiye Kalıpları

evde-kendin-yap-4

Kola, enerji içeceği, meyve suyu kutularını kullanarak kurabiye kalıpları yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, herhangi bir boş içecek kutusu ve makas. İkinci şekildeki gibi teneke kutunun alt ve üst kısımlarını makasla kesin. Orta kısmından istediğiniz desenleri kesin ve kurabiyelerinizi hazırlayın.

Plastik Saksılar

evde-kendin-yap-5

Benim bahçem yok ama yine de sebzeler yetiştirmek istiyorum diyorsanız plastik 5 litrelik su şişelerini kullanabilirsiniz. Plastik su şişelerini şekildeki gibi keserek balkonda küçük bir ekim alanı oluşturabilirsiniz. Şişelerin içerisini kumla doldurun ve istediğinizi ekin. Pet şişelerden yapılan ilginç projeler görmek isterseniz pet şişelerden yapılan tasarımlar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abajur Yapımı

evde-kendin-yap-6

Plastik kaşıkları kullanarak çocuk odanız için ananas abajur yapabilir, çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz.

evde-kendin-yap-7

İhtiyacınız olan malzemeler, birinci şekildeki gibi bir abajur altlığı,  duya uygun bir tane ampul, plastik yada cam pet bir şişe, maket bıçağı ve 2 paket plastik tatlı kaşığı, sarı plastik boyası, tutkal, yeşil karton ve makas. Öncelikle ikinci şekildeki gibi pet şişenin ağız kısmını kesip üzerinde bulunan etiketleri temizliyoruz. Plastik yada cam pet şişeyi şekildeki gibi abajur altlığına oturtuyoruz. Biliyorsunuz artık içeceklerde cam pet şişeler kullanılmaya başladı evinizde bulunuyorsa boş cam pet şişeleri kullanmak böyle bir abajur için daha kullanışlı olacaktır.

evde-kendin-yap-8

Plastik tatlı kaşıklarını sarıya boyayalım ve boya kuruduktan sonra saplarını makasla keselim. Plastik şişeyi abajur altlığından çıkartırsak kaşıkları daha kolay yapıştırabiliriz. Boyadığımız ve kestiğimiz plastik kaşıkları şişenin alt kısmından başlayarak tutkal ile şekildeki gibi yapıştıralım.

evde-kendin-yap-9

Şişeye tamamen kaşıkla süsledikten sonra sıra geldi ananasın yapraklarını yapmaya. Bunun için aldığımız yeşil renkli kartonu kullanacağız. Yeşil kartondan önce bir tane şişenin alt kısmına göre yuvarlak kesin. Yuvarlağın orta kısmına kurşun kalemle küçük bir yuvarlak daha çizin ve maket bıçağı ile kesin. Sonra kartonun kenarlarını 10. şekildeki gibi kesin ve tutkal ile şişenin uç kısmına yapıştırın.

evde-kendin-yap-10

Kalan yeşil kartondan 8 tane ince uzun yapraklar keselim ve şekillerdeki gibi yapıştıralım.

evde-kendin-yap-11

Ve abajur çocuk odanızda dekore edilmek için hazır. Tabi ki şişeyi abajur altlığına geçirmeden önce ampul takmayı unutmayın. Plastik kaşıklardan daha fazla neler yapıldığını görmek isterseniz plastik kaşıklardan ayna yapımı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Balkon Perdesi

evde-kendin-yap-12

Herkesinde evinde kullanmadığı beyaz kumaş parçaları yada eski perdeler bulunur. İşte bu artanları değerlendirerek balkonunuz için perde yapabilirsiniz. Yoksa kumaşçılarda da artan kumaşlar bulunuyor ve artan olduğu için metresini oldukça uygun bir fiyata satıyorlar.

evde-kendin-yap-13

Öncelikle balkonumuza perde takacağımız kısmı ölçüyoruz. Metreyle ölçülerimize göre beyaz, krem yada bej renk kumaş parçasından kesiyoruz.

evde-kendin-yap-14

Pembe yada istediğiniz renk kumaş boyasını bir kovaya boşatın ve içerisine kovanın yarısına kadar su doldurun. Perdenin boyca yarısını kovanın içerisine daldırın. Kestiğiniz bütün kumaşlara bu işlemi uygulayın.

evde-kendin-yap-15

Boyadığınız kumaşları güneş gören bir yere kuruması için asın. Boyaları kuruduktan sonra balkonda kullanabilirsiniz.

Aile Albümü

evde-kendin-yap-16İhtiyacınız olan malzemeler, istediğiniz albüm ölçülerinde siyah yapışkanlı karton pano, çift taraflı bant, köpük fırça ve dekupaj tutkalı.

evde-kendin-yap-17

Albümde kullanmak istediğiniz fotoğrafları çıkarttırın ve hepsi aynı büyüklükte olacak şekilde kareler kesin. Fotoğrafların büyüklüklerinin aynı olması görüntü açısından daha estetik duracaktır.

evde-kendin-yap-18

Kestiğiniz fotoğrafları çift taraflı bant ile istediğiniz sırada yapıştırın.

evde-kendin-yap-19

Son olarak dekupaj tutkalını kullanmadığınız bir kaba boşaltın ve köpük fırça le fotoğrafların üstünden geçin. Bu işlem fotoğrafların panoya hem daha sağlam yapışmasını sağlayacak hem de otantik bir görünüm verecektir. Tutkal kuruduktan sonra istediğinin odanın duvarlarına asarak kullanabilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz projeler bu kadar. Aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. İlk resimdeki çoklu tablo bayağı hoş olmuş. Bende yapmak istiyorum da detaylı yapımı mevcut mu? Yoksa bile çıta mı yoksa demir mi kullandıklarını söylemeniz yeterlidir. Gerisi ben halledebilirim.

  2. Ananas abajuru çok beğendim, çok renkli olmuş. Yapımı da anlaşılır ve kolay geldi. Ben de yapacağım çocuklarımın odasına. Çok teşekkür ederim fikir için 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz