Evde Mum Yapımı

4
4020

Merhaba arkadaşlar,

Bugün ki yazı konumuzu siz değerli ziyaretçilerden gelen talep doğrultusunda oluşturduk. Çoğu okurlarımızın merak ettiği konu bardakta mumluk yapımı. Biz de bugün bardakta bir mumluk çalışması yaptık. Evde mum yapımı başlığı altında yayınlayacağımız bu çalışmayı dilerseniz resimli bir şekilde anlatarak sizlerle paylaşalım.

evde-mum-yapimi

Evinizde bulunan pastel mum boya kalemlerini ve balmumunu kullanarak bardakta mumluk yapabilirsiniz. Bu şekilde bardakta renkli mumlar yapmak istiyorsanız ve kullanabileceğiniz pastel mum boya kalemleriniz yoksa granül mum boyası almanız gerekmektedir.

evde-mum-yapimi-1

İhtiyacımız Olan Malzemeler:

  • Kullanılmayan pastel mum boya kalemleri yada granül mum boyası
  • Küçük cam bardaklar
  • Balmumu yada parafin
  • Mum fitili
  • Çift taraflı bant

Bunlar dışında ihtiyacımız olan mikrodalga fırın, bir kap ve karıştırmak için tahta kaşık.

evde-mum-yapimi-2

Mumluk olarak kullanmayı düşündüğünüz bardakların içine mum fitilini çift taraflı bantla yapıştırın ve bant görünmeyecek kadar balmumu ekleyin. Bardakları mikrodalga fırınına yerleştirin ve mum tamamen eriyene kadar bekletin. Eridiğine emin olduktan sonra mikrodalgadan çıkartın. Eğer mikrodalganız yoksa balmumunu eski bir kapta ocakta kısık ateşte eritip bardakların dibine eşit oranda paylaştırın. Eriyen mumlar sertleşene kadar bardaklara dokunmayın.

evde-mum-yapimi-3

Eğer pastel mum boya kalemi kullanacaksınız boya kalemlerinin dışında bulunan kağıtları çıkartın. Her bardak için bir tane pastel boya kalemini bardakların içerisine koyun ve mikrodalgada tamamen eriyene kadar bekletin. Eridikten sonra çıkartın ve soğuyana kadar bekleyin. Totalde tamamen sertleşmesi için bekleme süreniz 30 dakikadır. Mümkünse 30 dakika bekletmeye çalışın. Eğer bu işlemi granül mum boyası ile yapacaksınız balmumu eridikten hemen sonra bardaklara ekleyip birlikte eritmeye devam etmeniz gerekiyor. Yani bu işlemi bir kapta ocakta kısık ateşte yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde bir çalışmayı mum yapımı başlık yazımızda ele almıştık. Dilerseniz bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

evde-mum-yapimi-4

İlk renk katmanını elde ettikten sonra ikinci katmanı hatta bardağınızın boyutuna göre üçüncü ve dördüncü renk katmanlarını aynı işlemleri tekrarlayarak elde edebilirsiniz. Her boya katmanını elde ettikten sonra soğuyana yada sertleşene kadar bekleme süreniz 30 dakika olmalıdır.

evde-mum-yapimi-5

Ve işlemlere bittikten sonra mutlu an. Renkli mumlarınız bardakta hazır. Dekorasyon için bu sevimli mumlar sizi bekliyor. Umarım hoşunuza giden bir çalışma olmuştur. Tabi ki bu çalışmayla kendiniz için hem mum hemde mumluk yapmış oluyorsunuz. Aklınıza takılan merak ettiğiniz soruları bizlerle paylaşmaya devam edin. Keyifli ve mutlu günler diliyorum herkese 🙂

4 YORUMLAR

  1. merhaba, web sitenizi yeni keşfettim. Ne güzel paylaşımlarınız var.Bu paylaşımınızı da çok beğendim. Oğlumun küçülmüş, artık boya yapmadığı kalemleri değerlendirmek için güzel bir yol. Paylaşımınız için teşekkürler.

  2. Çok mantıklı gerçekten. Atmak yerine değerlendirmek lazım böyle. Ama pastel boyaların mum gibi kullanılabileceğini bilmiyordum. Teşekkür ederim böyle güzel fikirler verdiğiniz için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz