Evde Pratik ve Doğal Temizlik Yöntemleri

2
1354

Ev temizliği hep gözümüzü korkutur ve lekelere kimyasal yollarla çözümler ararız. Açıkçası da ev işlerini yapmak için serbest zamanımız çok da yoktur. Bu yüzden hızlı bir şekilde temizliği bitirmek isteriz. Bizler sizlerin bu isteklerinizden yola çıkarak evde pratik ve doğal temizlik yöntemlerini araştırdık ve sizler için derledik.

Sirke ile Sert Su Lekelerini Çıkarmak

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri

Bulaşık makinesinin deterjan bölümüne elma sirkesi koyarak yada direk makinenin içine dökerek suda sert iyonlarının oluşturduğu su lekelerinden bardaklarınızı ve cam mutfak eşyalarınızı arındırabilirsiniz.

Eski Çorap ile Kolay Jaluzi Temizliği

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-1

Jaluzi ve güneşliklerin parlamasını, tertemiz olmasını istiyorsanız bir kaba eşit miktarda sirke ve su karışımı koyarak eski bir çorap ile güzelce temizlemelisiniz. Sirke her derde deva.

Kabartma Tozu ile Temizlik

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-2

Kabartma tozunu tencere, tava gibi mutfak gereçlerin üzerindeki lekelere bir miktar dökün. Çok hafif sulandırın ve en az yarım saat bekletin lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Diş Fırçası ve Kulak Pamuğu ile Klavye Temizliği

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-3

Klavyedeki lekeleri kulak pamuğu ve diş fırçası ile temizleyebilir, kirleri sıkıştığı dar yerlerden çıkarabilirsiniz.

Limon Kullanarak Kireçlerden Kurtulmak

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-4evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-5

Limonu ortadan ikiye bölün, kireçlenen metal ve mermer yüzeyleri limonla ovalayın. Bir süre sonra metal yüzeylerin parladığını, mermer yüzeylerin ise kireçten arındığını göreceksiniz.

Sirke ile Çamaşır Makinesindeki Kireçleri Temizlemek

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-6

Bir fincan sirkeyi çamaşır makinesinin içine dökün ve bir buçuk saat bekletin. Makinenin en kısa programında deterjansız çalıştırın. Doğal calgon makineniz kireçten arınacaktır.

Mutfak Dolaplarındaki Yağ Lekelerini Temizlemek

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-7

Mutfakta en çok yağlanan yer mutfak dolapları ve ocağımızın bulunduğu bölgedir. Pratik ve doğal yöntemlerle sağdaki fotoğrafta olduğu gibi mutfak dolaplarınızda bulunan yağ ve kir lekelerini kolayca temizleyebilirsiniz. Bir kaba 2 su bardağı ılık su, 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı, bir yemek kaşığı kabartma tozu ve bir bardak sirke ekleyin. Hazırladığınız karışıma temiz bir bulaşık süngerini daldırın ve dolaplarınızı silin. Eğer mutfak dolabınız laminat ise bulaşık süngeri yerine temizlik bezi kullanabilirsiniz.

Sirke ve Kabartma Tozu ile Bulaşık Makinesi Temizlemek

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-8

Bulaşık makinesinin üst rafına sirke dolu bir kap yerleştirin, daha sonra bütün bulaşıklara gelecek şekilde kabartma tozu serpin ve bulaşık makinesini normal her zaman çalıştırdığınız programda çalıştırın. Porselen tabakların ve cam bardakların parladığını makinenin içerisinde bulunan eşyaların kirlerden arındığını göreceksiniz. İçiniz makine deterjanı koymadan kullanmaya el vermiyorsa tablet deterjanların yarısını kırarak kullanabilirsiniz. Hem makineniz hem de bulaşıklar daha temiz olurken deterjan masrafınız da yarıya inecektir.

Kola ile Tuvalet Temizlemek

evde-pratik-ve-dogal-temizlik-yontemleri-9

Kolayı klozetin içerisine dökün ve her tarafına kolanın değmesine dikkat edin. En az 1 saat bekletin bir süre sonra koladaki fosforik asit sayesinde klozette bulunan leke ve kireçler çözünmeye başlayacaktır. İsterseniz bir fırça ile klozeti iyice fırçaladıktan sonra yıkayın. Hala kireç ve lekeler arınmamış diyorsanız sirke ve kabartma tozu kullanabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Çocuklarım evde sürekli duvarları pastel boya kalemi ile boyuyorlar çözüm bulamadım bir türlü önerileriniz varsa deneyebilirim

    • Merhaba Ayşen Hanım, çocuklarımız hep aynı inanın. O yüzden sürekli uyarmak yerine onların sadece kendi odalarında ki duvarı çizmesini izin verin. Böylelikle hem onlar hem siz mutlu olursunuz. Duvardaki paste boyayı temizlemek için 2 pratik yöntem önerebilirim. 1. yöntem, diş macununu boyalı yerlere sıkıp nemli bir bezle silin. Diğer yöntem ise küçük bir leğene ılık su, karbonat ve çok az deterjan ekleyip iyice karıştırın. Temiz bir bezi bu karışıma batırıp boyalı bölgeleri silin. İlk silmede çıkmayabilir. Bu yüzden bir kaç kez deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz