Geri Dönüşüm Projeleri

6
3819

Merhaba arkadaşlar,

Bugün evlerimizde atmayı düşündüğümüz işe yaramaz artık dediğimiz eşyalarımızı değerlendirip dekorasyonumuza artan ve eskilerle yenilik ekleyeceğiz. Ama öncelikle geri dönüşüm nedir bir açıklayalım isterseniz. Yeniden değerlendirme imkanı olan atıkların bir takım işlemlerle üretime katılmasına geri dönüşüm denir. Bizlerde evimizde bulunan artanları değerlendirerek kullanabileceğimiz yeni eşyalar elde edeceğiz.

Eski Koltuk Bahçede

geri-donusum-projeleri

Eski koltuğunuzu atmak yerine bahçenizde içerisine çiçekler dikerek dekore edebilirsiniz. Koltuğun oturma alanı boşaltıp içerisini toprakla doldurarak çiçeklerinizi dikebilirsiniz.

Yemek Masanız İçin Runner Yapın

geri-donusum-projeleri-1

Annenizin çeyize koyduğu fakat sizin kullanmadığınız dantel örtülerinizi birleştirerek yemek masanız için runner yapabilir, vintage bir masa dekorasyonu elde edebilirsiniz.

geri-donusum-projeleri-2

Yada danteller yerine evinizde bulunan artan kumaş parçalarını birleştirerek runner yapabilir, yaratıcılığınızı ve emeğinizi dekorasyona yansıtabilirsiniz.

Eski Dikiş Makinesiyle Nostalji

geri-donusum-projeleri-3

Eski dikiş makinesini boyayarak yatak odanızda şifonyer olarak kullanabilir, hatta makinenin bulunduğu kısıma şekildeki gibi küçük bir ayna takabilirsiniz.

Boş Karton Kutulardan Dolap

geri-donusum-projeleri-4

Boş karton kutuları değerlendirerek çekmeceli küçük bir dolap yapabilir yatak odanızda organizatör olarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları inceleyerek sizde bu şekilde bir dolap yapabilirsiniz.

geri-donusum-projeleri-5

İhtiyacınız olan malzemeler, Aynı boyutlarda farklı renklerde kutu, makas, sıcak tutkal tabancası ve tutkal çubukları, çekmecelere yapıştırabileceğiniz süsler. Mesela kurdele ipinden şekildeki gibi fiyonklar yapabilirsiniz. Öncelikle çekmece olarak kullanacağınız kutuların bir kenarlarını kesin. Sonra ise kutulardan birinin sadece tabanını bırakarak kesin. Diğer kutuların kapaklarının kenarlarını keserek ve tutkal ile birbirlerine yapıştırarak 7. şekli elde etmeye çalışın.

geri-donusum-projeleri-6

İlk kestiğiniz tabanı elde ettiğiniz şeklin arka kısmına tutkal ile yapıştırın ve soldaki şekli elde edin. Daha sonra kapaklardan birini ters çevirip yapıştırarak ortadaki şekli elde edin. Son olarak bir kenarlarını kestiğiniz 3 kutuyu dolaba geçirerek sağ şekli elde edin. Dilerseniz kurdele ipinden fiyonklar yaparak çekmecelere yapıştırabilir dolabınızı süsleyebilirsiniz.

Meyve Kasasından Kedi Yatağı

geri-donusum-projeleri-7

Evinizde bulunan meyve kasalarını temizleyip içerisine minder koyarak kediniz için yatak yapabilirsiniz.

Boş Kavanozları Değerlendirelim

geri-donusum-projeleri-8

Boş kavanozları dantel parçaları ve boncuklarla süsleyerek mumluk yapabilirsiniz. Yemek odanızda yatak odanızda kullanarak romantik bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

geri-donusum-projeleri-9

Yada boş kavanozları boyayarak yemek masanız için şirin vazolar yapabilirsiniz. Boş kavanozlardan yapılan daha fazla tasarım görmek isterseniz kavanozdan neler yapılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Plastik Şişeleri Değerlendirelim

geri-donusum-projeleri-10

Plastik şişenin baş kısmından yaprak yaprak kesip boyayarak mumluk elde edebilir, yemek odanızda salonunuzda dekore edebilirsiniz.

geri-donusum-projeleri-11

Şekildeki gibi şişeniz baş kısmını kesin ve şeffaf kısımdan şekildeki gibi yapraklar elde edin.

geri-donusum-projeleri-12

Sonra istediğiniz renge boyayın.

geri-donusum-projeleri-13

Boyanız kurumadan üzerine sim dökerek şık bir mumluk elde edebilirsiniz. Kuruması için bekleyin ve kuruduktan sonra ortasına mum yerleştirerek dekore edin. Plastik şişelerden yapılan daha fazla etkinlik görmek isterseniz pet şişelerden yapılan tasarımlar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6 YORUMLAR

    • Yazımızı beğendiğinize sevindim. Geri dönüşüm projeleri diye kendi yap kategorisinin altında altında alt kategori var. Dilerseniz buradan daha çok yazıya ulaşabilirsiniz.

  1. Bayıldım hepsine, harikalar. Geri dönüşüm projelerini seviyorum. Mümkünse aşamalı olarak da görmek isterim hepsini. Çok güzeller ve yapmak istiyorum, aşamaları görürsem daha iyi sonuç çıkarırım gibi hissediyorum 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz