Gri İle Uyumlu 20 Dekorasyon Fikri

6
3043
gri hardal salon

Ev dekorasyonunda diğer renklerle kombinasyonu en kolay renklerden biri kesinlikle gri. Gri renk açıklı koyulu tonlarıyla, hem koyu renklerle hem de açık renklerle rahatlıkla kullanabileceğiniz bir renk tonu. Ama genellikle insanlar bu rengi evlerinde kullanmaktan çekinirler. Çünkü gri renk doğru renklerle birlikte kullanılmazsa dekorasyona soğuk bir hava katabilir. Bu yüzden sizler için gri ile uyumlu dekorasyon renklerini bir araya getirdik.

1 – Gri İle Kobalt Mavisi Uyumu

gri kobalt mavisi dekorasyon
gri kobalt mavisi dekorasyon

“Ev dekorasyonunda gri benim rengim mi acaba” diye düşünüyorsanız dekorasyon tarzınızı düşündüğünüzde aklınıza hangi kelimeler geliyor? Sofistike yada klasik ise gri sizin renginiz. Tekli koltuklarda koyu gri, duvar renginde beyaz, aksesuarlarda ise ağırlıklı olarak siyah seçtiğiniz bir salon dekorasyonunda üçlü yada ikili koltuklarınızdan birini mavinin bir tonu lacivert seçin derim. Hem dekorasyondaki nötrlüğü kırarken hem de odanıza daha sıcak bir atmosfer katar.

2 – Gri İle Sarı Uyumu

gri kobalt mavisi dekorasyon
gri kobalt mavisi dekorasyon

Gri rengi yatak odanızda kullanıyorsanız kesinlikle sıcak bir renk katın aralara. Sıcak bir atmosfer için gri ile uyumlu renk sarı. Duvarlarda ve tekli koltuklarınızda grinin tonlarını, yatak odası mobilyalarında ise siyah tercih etmişseniz, yastıklarda ve yatak odanızda kullanacağınız aksesuarlarda sarı tercih edebilirsiniz. Gri ve sarı birlikteliğini salon dekorasyonunda görmek isterseniz gri sarı salon dekorasyonu balıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

3 – Gri İle Yeşil Uyumu

gri yeşil oturma odası
gri yeşil oturma odası

Gri ile uyumlu olarak kullanabileceğiniz bir başka renk önerisi de yeşil. Yeşilin hangi tonu derseniz dekore edeceğiniz odanın aydınlatmasını sorgulayın derim. Çünkü aydınlatma problemi olan bir odada koyu yeşil kullanmak yerinde olmayabilir. Böyle bir odada kullanabileceğiniz gri ile uyumlu en güzel yeşil tonlarından biri çimen yeşili. Mesala, koltuk ve tv ünitesinde gri, orta sehpada masif ahşap, duvarda renk olarak beyaz tercih etmişseniz çimen yeşili bir halı kullanabilirsiniz.

4 – Gri İle Mint Yeşili Uyumu

gri yeşil oturma odası
gri yeşil oturma odası

Çimen yeşili, koyu yeşil gibi baskın bir yeşil istemiyorsanız çimen yeşiline göre daha soft mint yeşilini gri ile uyumlu olacak şekilde kullanabilirsiniz. Halı, sandalye ve minderlerde gri, sedir gibi oturma mobilyalarında ve aksesuarlarda ağırlıklı beyaz, tek bir duvarda ise mint yeşili tercih edebilirsiniz. Mint yeşilini gri ile uyumlu kullanmak istiyorsanız bütün duvarlarda mint yeşili tercih etmeyin derim. Çünkü o zaman mint yeşilinin dekorasyona kattığı o fresh hava kaybolıyor gibi geliyor. Diğer duvarlarda hangi rengi kullanabiliriz diyorsanız, bej yada krem tercih edebilirsiniz.

5 – Gri İle Turuncu Uyumu

turuncu gri salon
turuncu gri salon

Gri ile uyumlu sıcak renklerden biri olan turuncuya davet ediyorum sizleri. Salon yada oturma odasında gri ile turuncuyu birlikte kullanacaksanız çok hoş bir dekorasyon örneği. Turuncu sarı yada yeşil gibi değil kullanıldığında direk göze batan bir renk bu yüzden abartılı kullanımına dikkat etmek gerekir. Örneğin, turuncu rengi koltuklarda kullanacaksanız tek bir koltukta tercih edin. Yada ben çok önermiyorum ama duvarda tercih edecekseniz en kısa duvarınızda kullanın. Ve tabi ki gri ve turuncu kullanmışsanız üçüncü renginiz beyaz olsun.

6 – Gri İle Göz Alıcı Kırmızı Uyumu

kırmızı gri salon
kırmızı gri salon

“Hop burda ben de varım” 🙂 dedirten gri ile uyumlu en güzel renklerden biri de kırmızı. Gri ve siyah ağırlıklı bir dekorasyona can vermenin en kolay yolu ortaya bir yere kırmızı bir puf atmak, koltukları ise kırmızı yastıklarla tamamlamak. Duvara ise ağırlık kırmızı rengin kullanıldığı güzel bir tablo asabilirsiniz.

7 – Açık Gri ve Pudra Uyumu

gri pudra salon
gri pudra salon

Gri ve pudrayı salonunuzda, yatak odanızda hangi odanızda kullanacaksanız grinin açık tonunu tercih edin. Çünkü pudra koyu gri ile birlikte kullanıldığında salonu renklendiremiyor. İkili koltukta bej, üçlü de pudra tekli koltuklarda ise açık gri tercih ettiğiniz bir salon dekorasyonunda renkler kesinlikle birbiriyle uyumlu duracaktır. Orta sehpa da ise beyaz gibi nötr renkler yerine hafif sarıya bakan ahşap renkleri kullanmaya çalışın. Hatta bu rengi altın sarısı bir ayna gibi aksesuarlarda da kullanarak yalnız bırakmayın.

8 – Gri ve Mor Uyumu

gri mor salon
gri mor salon

Gri ve mor renk salonda yada ev dekorasyonunda nasıl durduğunu merak ediyorsanız fotoğraftaki dekorasyon size bir fikir verir diye umuyorum. Mobilyaların ahşap aksamlarında ceviz rengin tercih edildiği bir salon dekorasyonunda üçlü ve ikili koltuklarda gri, tekli koltukta ise mor tercih edebilirsiniz. Yastıklarda ve halıda ise mor ve beyazın birlikte kullanıldığı modellere yönelebilirsiniz. 

9- Gri Pembe Uyumu 

gri pembe yatak odası
gri pembe yatak odası

Pek çok insan yatak odasında haliyle daha sıcak renklere yönelir. Ama nötr renkleri de arlara pembe gibi sıcak, tatlı renkler atarak yatak odası dekorasyonunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gri, pembe ve beyazın en güzel dekore edilmiş hali. Ahşap mobilyalar beyaz, kumaşlarda gri ve yastıklarda pembe.

10 – Gri Kahve Uyumu 

gri kahve salon
gri kahve salon

Gri ve kahverengini birlikte kullanmak istiyorsanız en doğru kullanımı bu salon dekorasyonu diyebilirim. Renkleriniz gri ve kahverengiyle birlikte beyaz ve sarı olmalı. Mesala, halı beyaz, koltuk kahverengi, orta sehpa beyaz, duvarın ise bir bölümü gri olabilir. Dekorasyona hayat vermek için duvarda tablolar kullanmayı unutmayın.

11 – Gri Turkuaz Uyumu 

gri turkuaz salon
gri turkuaz salon

“Gri ve turkuazı birlikte kullanacaksanız şöyle yapın derim. Örneğin bu bir salon dekorasyonu olacaksa bir duvarda turkuaz, koltuklarda ve halıda gri, sandalyelerde beyaz tercih edin.

12 – Gri Siyah Uyumu

gri siyah salon
gri siyah salon

Gri ile uyumlu renklerden biri de siyah. Gri ve siyahı birlikte kullanacaksanız ferah bir salona sahip olmanız gerekir. Çünkü siyahtan gelen bir karanlık olacaktır dekorasyonda. Küçük ve aydınlatma problemi olan salonlarda bu rengin birlikte kullanılmasını önermem.

13 – Gri Beyaz Uyumu

gri beyaz mutfak
gri beyaz mutfak

Gri ile uyumlu en kolay renk beyaz. Beyaz ve griyi birlikte en rahat kullanabileceğiniz ve benim en çok yakıştırdığım yer ise mutfak. Gri rengi alt mutfak dolaplarında tercih etmeye çalışın. Çünkü beyaz, kolay kir belli etme özelliği olduğu için sık sık dolap temizliği yapmak durumunda kalabilirsiniz. Özellikle de evde küçük bir çocuğunuz varsa 🙂

14 – Gri Bej Uyumu 

gri bej salon dekorasyonu
gri bej salon dekorasyonu

Hem açık renk hem de beyaz kadar kir belli etmesin istiyorsanız rahatlıkla beji tercih edebilirsiniz. Griyle aralara sıcak renkler kullanmak koşuluyla tercih edebilirsiniz. Çünkü ikisi de nötr renkler soğuk bir salon dekorasyonunda oturmak pek tercik etmek istemeyebilirsiniz. 

15 – Gri Hardal Uyumu 

gri hardal salon
gri hardal salon

Griyle uyumlu olarak kullanabileceğiniz bir başka sıcak renk de hardal. Gri ve hardalı birlikte kullanırken dekorasyonda hakim renginiz gri olsun. Mesala, gri koltuk takımını hardal bir berjer ile tamamlayabilirsiniz.

16 – Gri Krem Uyumu 

gri krem salon
gri krem salon

Griyle birlikte kullanabileceğiniz nötr renklerden bir diğeri de krem. Krem rengi ağırlıklı mobilyaların ahşap kısımlarında tercih edebilirsiniz.

17 – Gri ve Koyu Yeşil Uyumu 

gri koyu yeşil dekorasyon
gri koyu yeşil dekorasyon

Yazının başında griyle birlikte yeşilin iki farklı tonunu kullandık. Bu dekorasyonda ise yeşilin başka bir tonunu tercih ettik. Açıkçası griyle birlikte yeşilin pek çok tonunu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

18 – Gri Mercan Uyumu

gri mercan salon
gri mercan salon

Mercan, yeşil ve beyazın gri ile uyumlu olacak şekilde en doğru kullanımını gösteren salon dekorasyon modeli. Renkler en doğru ölçülerle kullanılmış.

19 – Gri Soft Mavi Uyumu

gri yatak odası
gri yatak odası

Soft mavisinin gri ile uyumlu bir şekilde kullanımını gösteren güzel bir yatak odası dekorasyon modeli.

20 – Gri Haki Yeşil 

gri haki yeşil salon
gri haki yeşil salon

Ev dekorasyonunda bütün renkleri gri ile uyumlu olacak şekilde kullanabilirsiniz. Önemli olan renkleri doğru yerde ve gerektiği kadar kullanmak. Sizce gri ile uyumlu renk hangisi?

6 YORUMLAR

  1. Gri rengi gerçekten de güzel yakışmış. Ben genelde ev dekorasyonunda açık mavi ve lila renklerini tercih ederdim ama griyi de listeme ekledim

  2. Salon takımımı maalesef beyaz aldım ama oturma odasında gri tonlarını kullandım. İçeriye girerken bile insanın içi huzurla doluyor. Açık gri kullanmanızı öneririm.

  3. Gri rengi çok severim ve bu kombinler de bir harika. Özellikle hardal ve kahve uyumunu çok sevdim. Geniş bir salonum olsa duvarlardan birini koyu gri yapabilirdim sanırım. Çok şık ve asil gösteriyor.

    • Merhaba Yasemin Hanım, griyle uyumlu renkler oldukça fazla. Önemli olan renkleri doğru tonlarda kullanmak. Gri duvar dekorasyonu için aydınlık bir salon olması önemli. Salonda aydınlatma yeterli ise tek bir duvara gri vurgusu yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz