İç Mimarların Tavsiyeleri

0
1616
iç mimarların tavsiyelerini örnek gösteren bir dekorasyon

Şimdiki evinizin dekorasyonundan ve tarzından memnun değil misiniz? Her sabah kalktığınızda aynı estetik düzeni görmekten bıktınız mı? Belki de yeni bir eve taşındınız ve iç mekanda hangi tasarım dillerini ve ipuçlarını kullanacağınıza karar veremiyorsunuz. Bu durumların başınıza gelmesi o kadar normal ki. Aslında birçoğumuzun başında böyle dertler var, kimimiz görmeyip hasır altı yapıyor, kimilerimiz ise zamanın yokluğundan şikayet ediyor. Artık fırçaların, objelerin, mobilyaların ortaya çıkma zamanı geldi. Eğer sizde iç mekanınıza yeni dünyalar yaratmak ve farklı atmosferlerin büyüsünde kaybolmak istiyorsanız. İç mimarların tavsiyeleri adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

Küçük Alana Sahip Odalarınızı Açık Renk ve Tonlarıyla Boyayın

Ne yazık ki her insanın belirli nedenlerden dolayı büyük evlerde oturma şansı olmuyor. Küçücük evlerde ömürlerimizi tüketirken, çoğumuz daha büyük evlere taşınma hayali kuruyor. Buna gereksiz bir hayal demek abes olur fakat yaşamımızı geçirdiğimiz bu alanları güzelleştirmek bizim elimizde. İç mekandaki duvarlar, o mekanda en çok yer kaplayan unsurlardır. Yeni bir tasarım anlayışı yaratmak ve farklı atmosferler oluşturmak istiyorsanız duvarlardan başlamanızı öneririz. Küçük iç mekanlarda açık renkli boyalar kullanarak adeta bir sihirbazlık gösterisi yapabilirsiniz. Işığın açık renkli duvarlardan yansıması ile birlikte ortamınızda bir illüzyon meydana gelecektir. Böylelikle küçük alana sahip olan iç mekanınız hiç beklemeyeceğiniz şekilde genişleyecektir. Eğer geniş alanlı bir iç mekana sahipseniz ve alanızın genişliğinden şikayet ediyorsanız, koyu renklerle duvarlarınızı boyayıp iç mekanınızı dilediğinizce daraltıp, samimi bir ortam yaratabilirsiniz.

Büyük Yapraklı Bitkilerle Harikalar Yaratın

Evlerinizde yer alan bitkileri ister iç mekanda ister dış mekan da olsun onlar her zaman sizin dostunu olacaktır. Kaldı ki onları evinizi öne çıkarmanın en harika yoludur. İç mekanlarınızda doğal bir göz alıcı etki yaratmak istiyorsanız büyük yapraklı bitkiler ve sarmaşıklarla süsleyin. Böylelikle ortamınız ferahlayacak ve modern insanın doğaya özlemini bir miktar olsa da azaltacaktır. Belki de iç mekan tasarımlarında en az para harcanan dekoratif eşyalar bitkilerdir. Ortalama fiyatlarda satılan bitkiler cüzdanınıza asla zarar vermeyecektir. Kısıtlı bir bütçeyle bu kadar harika sonuçlar elde etmek, sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Aynaların Sihrinden Faydalanmayı Bilin

Aynaları kullanarak iç mekanlarınızdaki alanlarda genişlik illüzyonu yaratabilirsiniz. Küçük ve dar alanlar için hayat kurtarıcı olan aynaları, ortam içerisinde gereğinden fazla kullanmayınız. Aşırı fazla ayna kullanımıyla odalarınız alışveriş merkezine veya mağazalara dönebilir. Dikkat edeceğiniz ana unsur bu olmalıdır. Aynalarınız illüzyonundan yararlandınız fakat aynalar daha fazla özelliği bünyelerinde barındırır. Dekoratif çerçeveli aynalar kullanarak fazla obje kullanmadan odalarınızda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Aynaları alırken standart aynalardan kaçınmaya çalışın. Kuaförlerde ki kullanılan aynaların benzerleri ilk tercihiniz olabilir. Evinize gelen misafirler ve aile bireyleri bu aynalar sayesinde kendilerini daha iyi hissedecektir. Kuaför aynalarında küçük sihirler barınır, insanları olduklarından daha çekici gösterirler. Sizde bu sihirden faydalanmayı unutmayın.

Geleneksel Olmayın, Sarkıtılmış Işık Kaynaklarını Tercih Edin

Aydınlatma iç mekan tasarımında en önde gelen unsurlardan birisidir, iç mimarların tavsiyeleri de bu unsurun üzerinde yoğunlaşmaktadır. İç mekan tasarımında aydınlatmanın çok ince çizgileri ve hassas noktaları bulunmaktadır. Öyle ki küçük bir ışık değerinde ki değişme yahut aydınlatma kaynağının bir milimetre yer değiştirmesi ortamdaki atmosferi bozabilir. Ortamınızdaki aydınlatmayı ayarlarken ince eleyip sık dokumanız gereklidir. Her küçük hareket alanınızı tasarımında çok büyük değişiklere neden olacaktır.

Geleneksel formlu aydınlatma kaynaklarından uzak durun. 21. Yüzyılda hala bu klasik formdaki ışık kaynaklarını kullanıyorsak tasarımımız oldukça geleneksel hatlara sahiptir. Tavandan sarkıtılmış modern görünümlü aydınlatma araçlarını kullananın ve teknolojiden yararlarının. Son yıllarda satışa sunulan aydınlık değeri seviyesi ortamdaki ışık miktarına göre değişen aydınlatma araçlarından kullanın. Sarkıt lambaları kullanmak istemiyor ve geleneksel olarak kristalli avizeler tercih etmek isterseniz, ortamdaki insanların dikkatlerini tavanda duran avizenin çekeceğini bilin. Bunu önüne geçebilmek amacıyla görsel odağı mekan içerisine dağıtmaya çalışın, mekanı zenginleştirin.

Zemininizi Boş Bırakmayın, Kilimler ve Dekoratif Halıları Kullanın

Kilimler ve küçük boydaki dekoratif halılar yaşam alanlarınıza kimlik kazandırmak için en doğru seçimdir. Desenleriyle ortama karakter tanımlarken, kucaklayıcı ve koruyucu dokularıyla ortamlarda sıcaklık yaratırlar. Kilim ve dekoratif halılar olmadan bir iç mekan rahat bir şekilde düşünülebilir ve tasarlanabilir. Bu unsurlar olmadan ortamlarınız daha sade ve ferah duracağı kesindir her şeye rağmen yine de bir sorun vardır. Zemininizde ki bu çıplaklık uzun kullanımlarda konforu yok eder, kilim ve halılar ile aşırıya kaçılmadan tasarlanmış zeminler ortama her zaman sıcaklık ve konfor katacaktır. Mekanlar bir ruha sahip olacaktır.

Değişen mevsimler ile insanların ruhsal ve psikolojik dünyası değişir. Bizde size şiddetle belli başlı mevsimlerden zeminlerinizde ki kilim ve halıları değiştirmenizi öneririz. Yaşanılan mevsimin karakterine göre gidilen zemin tasarımı değişiklikleri sıradanlığı ve tekdüzeliği yok edecek, ortamlarda olumlu sonuçlara neden olacaktır.

Sanat Parçalarına Ortamlarınızda Yer Vermekten Kaçınmayın

Duvarlarınıza astığınız tablolar, ortama yerleştirdiğiniz farklı formdaki objeler ortamlarınızdaki renk paletini ayarlamanızda oldukça yararlı olacaktır. Konuklarınız duvarınızda asılı duran bu sanat parçalarını ve objeleri gördüklerinde büyülenmiş olacaklardır. Bütçe konusunda sanat parçalarını alırken sorunlar yaşayabilirsiniz. Ünlü sanatçıların tabloları ve eserleri yerine mütevazi ve ün duymamış sanatçıların eserlerine evlerinde yer verebilirsiniz. Sanat parçalarıyla evinizi bezemenin en kolay yolu ise sizin yaratıcılığınızdan geçiyor. Şahsınız olarak yaptığınız tabloları ve sanat eserlerini evlerinizde konuk edebilirsiniz. Böylelikle bütçenize büyük hasarlar vermekten kaçınmış olursunuz.

Göz Alıcı Parlaklığı Ortamlarınızda Yaratmaya Çalışın

İç mimarların tavsiyeleri içerisinde yer alan evinize uygulayabileceğiniz en mükemmel iç mekan tasarım fikirlerinden biri ortama parlaklık içeren materyallere şans tanımaktır. Bronz veya paslanmaz çelikten üretilmiş dekoratif parçalar ışıltılı parlaklıklarıyla misafirlenizi derinden etkilemeyi başaracaktır. Buna benzer metal parçaları belirli mekanlarda kullanmak yararınıza olacaktır, daha çok modern ve zarif dekorasyonlarınızda uygulamanız iyi olacaktır. Diğer tasarım dillerinde ışıltılı metallere yer vermek ortamlarınızda tasarım dili karşıtlığı yaratabilir.

İlhamla Dolu Renkleri Seçmeye Özen Gösterin

Renk tercihleri iç mekan tasarım diliminde yarattığınız büyüyü bozabilir yahut güçlendirebilir. İç dekorasyonunuz için renkleri birleştirip yeni tasarım katmanları oluştururken çok dikkatli davranmalısınız. İç mekan dekorunuzun öne çıkmasını istiyorsanız klasik ve nötr renklere sadık kalmayın. Her tasarım sürecinde yeni katmanlar yaratmaya çalışırken estetik bakımdan göze çarpıcı gelen renkleri kullanın, hoş duran canlı desenlere yer verin. Yeni ve tanınmayan renkleri kullanmaktan asla çekinmeyin ve geleneksel bakış açılarından kurtulmaya çalışın.

İç mimarların tavsiyeleri ile dilediğinizce hali hazırdaki evlerinizi yeniden yaratabilir, ya da yakın bir zamanda yeni eve taşınmayı düşünüyorsanız, tasarım planlarını kurgulayabilirsiniz. İç mimarların tavsiyeleri ile kendi özgün tasarım dilinizi birleştirerek yeni tasarım katmanları oluşturabilirsiniz. Böylelikle konuklarınızı iç mekanınızla büyüleyerek onların size gıpta etmesini sağlayabilirsiniz. Bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizin de iç mekanları güzelleştirecek dekorasyon tavsiyeleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Yazı hakkındaki görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın, dekorasyonsuz kalmayın!

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz