İhtiyacınız Olan Ev Tekstili Ürünleri

0
1076
ev tekstili ürünleri ve nevresim

Hepimizin evlerimizdeki alanları ev tekstili ürünleri ile doldurduğumuzu ve bu parçaların bizi mutlu ve sakinliğimizden sorumlu olduklarını kimse inkar edemez. Dahası onlarsız bir hayat hayal edemeyiz bile. Ev tekstili ürünleri bir çok zaman işlevselliği ile kalbimizde taht kursa da dekorasyon amacı ile de rahatlıklar kullanılabilir. Bu nedenle tatlı ve sevimli evlerimiz de “ihtiyacınız olan ev tekstili ürünleri adlı” yazıyı sizler için derledik.

Ev Tekstili Ürünleri Nelerdir?

Ev mobilyalarının bir parçası olarak karşımıza çıkan ev tekstili ürünleri iç mekanı geliştirmek ve daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirler. İhtiyacımız olan ev tekstili ürünleri sadece iç mekana estetik özellikler kazandırmakla yetinmez, aynı zamanda hayatımızı kolaylaştıracak bir çok kullanışlılığa sahiptir. Daha basit ifade etmek gerekirse ev tekstili ürünleri, ev mobilyasının bir parçası olarak kullanılan kumaş ve kıyafetler denir. Ev tekstili parçaları evinizin alanlarındaki diğer mobilyalarla bir uyum içerisinde barınabilirlerse ortamınız göze daha estetik görünecektir. Ev tekstili ürünsüz bir mekan çok salt bir biçimde bazı zamanlarda göze hoş gelebilir. Bu durum geçici olmak itibari ile kazanılan minimal görüntü süre zarfının sonunda sizi bunaltacaktır. İhtiyacınız olan ev tekstili ürünleri donatılmış bir ev alanı ise hem görünümü hem kullanışlılığı bakımından sizi üzün süre boyunca mutlu etmeyi başaracaktır.

Ev tekstili ürünlerinden yeterince faydalanmayan bir iç mekan kullanışlılığını yitirecek, en küçük bir ihtiyaçta sizi zor durumda bırakacaktır. Diğer tarafta ise ihtiyacınız olan ev tekstili ürünleri işlevselliği iç mekanınızın estetiği ile birleştirecek, onlara ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sizi asla yalnız bırakmayacaklardır.

Evimizdeki Özel İlgiyi Hak Eden Yataklar İçin Ev Tekstil Ürünleri

Herhangi bir toplumda fark etmeksizin, dünyanın dört bir yanından insanların en mutlak temellerinden olan yatak, ev tekstili ürünleri ile bir o kadar özen gösterip zenginleştirilmelidir. Yatak odası tekstil ürünlerini tam anlamıyla tekstil ürünü olarak düşünemesek de konfor sağlayan ve estetik amaçları yerine getiren tekstil ürün çeşitleri içerisinde yer verebiliriz. Yatak takımı tekstil ürünlerini yastık kılıfı, çarşaf ve nevresim oluşturmaktadır. Battaniye ve pikelerin de  bu gruba girdiğini unutmamak gereklidir. Yatak odası takımlarının nevresim ve yastık kılıfı ile uyumluluğu yatak odanızda hayatidir. Çarşafların da hafif ve ferah olması dikkat edilecek hususların başında gelir. İpek, keten gibi malzemeler nevresim takımlarınız için doğru bir karar olacaktır. Diğer yandan battaniyelerinizi hafif olması sizi zaman içerisinde rahatlatacaktır. Yatak etekler ise yatak odasının diğer bir önemli tekstil ürünleridir. İşlevsel olmalarının yanı sıra odanıza bir stil yaratabilir, ek renk ve desenleri sunabilirler.

yeşil nevresimli yatak

Ayaklarımızın Altındaki Sanat Parçaları, Halı Ve Kilim

Zemin için kullanılan tekstil ürünleri muhtemelen insanlar kadar eskidir. Böyle önemli tekstil parçaları da evlerinizin farklı alanları için önem teşkil ederler. Halı ve kilim gibi ihtiyacınız olan ev tekstili ürünleri, çoğunlukla zemine yerleştirilmektedir. Farklı estetik düşünceler ile duvarlara da asılabilmektedir. Halı ve kilimlerin evleriniz için birçok faydası vardır, iç mekanlarınızda yalıtım yapar, estetik amaçların elde edilmesinde yardımcı olur. Bazı tür iç mekanlarda zemin tekstil ürünlerini kullanmak zorunda değilsiniz. Oda içerisinde oda takımlarına göre bu kararı rahatlıkla verebilirsiniz. Zemindeki parkeniz veya döşemeniz bu kararda etkili olacaktır.

ev tekstil ürünü olarak halı

Havluların Olmadığı Bir Hayat Düşünülemez

Havlular evimizdeki birçok alanda kullanışlı ve suyu çok iyi emdikleri için kullanırız. Bunun yanı sıra iç mekana estetik katkıları da bulunmaktadır. İyi bir havlu seçerken daha çok suyu emmesini isterseniz pamuklu havlular ilk uğrayacağınız adres olabilir. Diğer bir yandan ise hafif ve hızlı koruyan havlular istek listenizdeyse polyester havlular sizin için iyi bir çözüm olabilir. Estetik kaygı ile ev alanlarında kullanılan havluları ise çok abartmamakta fayda var. Banyo bölümleriniz için açık tonlu ve pamuk malzemesiyle yapılmış havlular kullanmak yararınıza olacaktır. Mutfak gibi evin diğer bölümlerinde ise havludaki estetik kaygıyı gözetebilirsiniz.

banyo tekstil ürünü olarak havlu

Masalarınızda ki Estetik Dokunuşlar: Masa Örtüleri

Masa örtüleri salt bir kimliğe sahip olan masalarınız için adeta hayat kurtarıcılarıdır. Masa örtüleri masalar üzerinde estetik dokunuşlar sağlar, masanızın kimlik kazanmasında yardımcı olur. Bu güzel ev tekstili parçalarının diğer bir ana özelliği ise sıvı dökülmelerinde ve çiziklere karşı masanızı koruyan bir etkendir. Böylelikle masanızın kullanım ömrünü rahatlıkla uzatabilirsiniz. Masa örtüsü üretimleri keten, suni ipek, polyester, az da olsa pamuk gibi malzemelerin kombinasyonu ile çeşitli liflerden üretilirler. Ev tekstili ürünleri masa örtülerinin sahip olduğu desenler herkes için vazgeçilmezdir. Farklı örüntüler ile bezenmiş, göz alıcı formdaki desenlerle zenginleştirilmiş masa örtülerine kim hayır derki? Masa örtülerinizi seçerken dikkat edeceğiniz bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Masanın şekline göre masa örtüsünün formunu seçmelisiniz. Dörtgen formdaki masalarda daha az desenli masa örtüleri seçmek gerekirken, yuvarlak formdaki masalarda desenleri küçük ama göz alıcı örüntülere sahip örtüler seçebilirsiniz. Masanızın renk tonları koyuysa açık bir renk tonuna sahip masa örtüsüyle desteklemekte fayda var. Açık renk tonlu bir masaya sahipseniz, koyu renk tonlarıyla zenginleştirilmiş bir örtü kullanabilirsiniz.

ev tekstil ürünü olarak masa örtüsü

Ev Tekstili Ürünleri İçin Küçük İpuçları

Evinizin farklı alanlarda kullanacağınız ev tekstili ürünlerini kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bunların başında gelen detay ortamınızda kullandığınız oda takımınız ile tekstil ürünü kontrastıdır. Bu kontrast göz alıcı şekilde ve yüksek seviyelerde tezatlık içermemesi gereklidir. Aynı zamanda geleneksel bir estetik kaygısı ile hem oda takımında hem de tekstil ürünlerinde aynı tonlu renkler kullanmak yanlış olacaktır.

Ev tekstili ürünlerinizi farklı estetik objelerle zenginleştirmek iç mekanlarınızda göz alıcı etkiler bırakır. Bunu başarabilmek amacıyla bir efor sarf edebilirsiniz. İç mekanınızda ki objeleri mi tekstil ürünlerine göre seçmeliyim, yoksa ev tekstili ürünlerinizi objelere göre mi seçmeliyim diye bir soru sorup yanıt arayabilirsiniz. Bu güzel sorun en iyi cevabı bir referans noktası bulmak olacaktır. Referans noktasını ise ister halı ister oda takımınız olarak belirleyebilir, farklı türdeki objeleri ve ev tekstili ürünlerinizi buna göre yeniden dekore edebilirsiniz.

ev tekstil ürünleri için küçük ipuçları

Ev tekstili ürünleriniz evleriniz bazı alanlarında tek başlarına bir şey ifade etmezler. Ürünlerin bu şekilde salt ve sade bir görünüme sahip olması insanları rahatsız edebilir. Bu yüzden farklı kristal ya da uzun boncuklu örüntülerle ev tekstili ürünlerinizi zenginleştirebilirsiniz. Kristal yahut benzeri küçük ürünleri tekstil ürünlerinizin üzerine dikebilirsiniz. İsterseniz bu ürünleri sadece tekstil ürünlerinizin üzerine doğru dağıtadabilirsiniz.

Bu yazımızın da sonuna geldik. Ev dekorasyonundaki artık ihtiyacını olan ev tekstili ürünlerini biliyorsunuz. Sizlerin de bu ev tekstili ürünlerine dair fikirleriniz varsa sitemizin yorum kısmında belirtebilir, görüşlerinizi ve yazı hakkında yorumlarınızı yazabilirsiniz. Diğer bir yazımızda görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz