Jakuzi Nasıl Temizlenir?

1
646
jakuzi temizliği
jakuzi temizliği

Klasik anlayışların zamanla terk edildiği ve alternatiflerin klasiklerin yerini aldığı bir dünyada yaşıyoruz. Her geçen gün teknoloji gelişiyor, konfor artıyor, pratiklik hayatın her alanında etkisini gösteriyor. 1920’li yıllarda klasik banyo anlayışına karşı yeni bir alternatif doğdu: jakuzi. Jakuziler zengin işi gibi gözüken, terapi ve masaj sağlayan yeni bir banyo sistemiydi. Kısa zamanda insanların vazgeçilmezi oldu ve fiyatlarının da artık insanların ulaşabildiği bir seviyeye gelmesiyle sıklıkla tercih edilen bir sistem haline geldi. Jakuzinin kullanımının artmasıyla jakuzi temizliği de merak edilen konular arasında yer almayı başardı.

jakuzi
jakuzi

Jakuzilerin çalışma mantığına baktığımızda, küvetin içerisine ya da duş kabinine kurulan mekanizma sayesinde, su ve basınçlı hava karışımı vererek çalışması sağlanır. Su püskürtme kanallarına jet adı verilir ve basınçlı havanın çıkışıyla vücudun belirli noktalarına masajlar yaparak, kasların gevşetilmesini sağlar.

Jakuzi temizliği konusundaysa jakuzinin sadece görünen kısımlarını temizlemekle yetinilmemeli. Su kanallarında, pompalarda ve borularda pislikler birikir. Yüzeysel temizlik yapıldığındaysa sadece jetler temizlendiğinden bu temizlik yetersiz kalır ve pislik hala yerinde durur.

Vücudunuzdan çıkan kirler, dökülen saçlar ve banyo yağlarının birikmesiyle belirle enfeksiyonlar kapma riskiniz de artmaktadır. Sonuçta jakuzi devir daim prensibiyle çalışan bir banyo sistemidir. Düzgün bir temizlik yapılmadığı takdirde ciddi sorunlara davetiye çıkartması mümkün diyebiliriz. Bu sorunlarla uğraşmamak ve düzgün bir jakuzi temizliği yapmak istiyorsanız bu yazımızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Jakuzi Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle jakuzinizin gücünü kesin. Gücünü kesmeden kesinlikle temizlik yapmaya başlamamalısınız.

Ardından ilk önce yüzeysel temizliği yapmakla başlayabilirsiniz. Görünen kısımları karbonat ve deterjandan destek alarak iyice temizleyin.

jakuzi temizliği
jakuzi temizliği

Jakuzinin küvet kısmı eğer seramikten yapılmışsa burada hassas davranmanızın şart olduğunu söylemeliyiz. Bunun için de yumuşak bez ve sıvı deterjanlardan yardım alarak seramiği temizleyebilirsiniz. Sert malzemeler seramiğe zarar verebilir ve küvetinizde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Küveti bol su ile durulayınız. Ardından göz ardı edilen kısım jet ve su borularına gelindiğinde eğer jet mekanizması çıkıyorsa, onu çıkartınız. Bir kabın içerisine sirke, limon ve banyo deterjanı koyup, iyice karıştırınız. Çıkartmış olduğunuz jetleri de hazırlamış olduğunuz kabın içerisinde 15 dakika ile 30 dakika arasında bekletiniz.

Jetlerin temizliğini de hallettikten sonra jakuzinin küvet kısmını su borularına ulaşıncaya dek su ile iyice doldurunuz. Ardından bu suyun içerisine iki su bardağı sirke, bir adet limon suyu ve iki çorba kaşığından oluşan karbonatı serpiniz. Bu işlemin ardından kapatmış olduğunuz jakuziyi çalıştırıp, suya doldurduğunuz bu karışımın tüm borularından geçip geçmediğini iyice kontrol edin. Maksimum beş dakika içerisinde işlem tamamlanacaktır.

Eğer sirke ve limonla uğraşmak istemiyorsanız, bir su bardağı banyo temizleme deterjanı da kullanabilirsiniz. Burada seçim tamamen size kalmış… İşlemi tamamladıktan sonra tekrardan jakuzinizi güçten kesiniz ve küvetteki suyu da tamamen boşaltınız.

Son işlem olarak jakuzinizi durulayabilirsiniz. Küvetinizi tamamen suyla doldurup, jakuzinizi tekrar çalıştırın ve bu sefer de su borularının tamamen duruladığından iyice emin olunuz. Deterjanlı suya dair jakuzide hiçbir şey kalmayıncaya dek durulamaya devam ediniz. Diğer türlü jakuzide eğer deterjanlı su kalırsa vücudunuzda yan etki oluşmasına sebep olabilir.

Jakuziler Neden Sıklıkla Tercih Ediliyor?

Jakuzilerin sıklıkla tercih edilmesinin birçok nedeni olduğundan bahsettik. SPA özellikle günümüzde çokça meşhur oldu. Türkiye’de de artık insanlar sırf masaj için otellere gidiyor, jakuzilerin keyfini çıkartmak istiyor. Jakuzilerin fiyatının modellerine göre oldukça ucuzlamasıyla artık evlere de bu sistemler kuruluyor ve insanlar birçok açıdan jakuzilerden faydalanıyor.

jakuzi tercihi
jakuzi tercihi

Birinci avantajı kesinlikle ekonomik olmasıdır. Bütçenize uygun bir jakuziyi seçtikten sonra bir daha jakuziyle uğraşmıyorsunuz. Sadece elektrik parasını ödüyorsunuz ve tatiliniz için jakuzi vazgeçilmeziniz haline gelmiyor ve kar ediyorsunuz.

İkincisi banyoda yarattığı konfor. Özellikle banyoda ayakta duş almaktan bıktıysanız ve yoğun iş günü sonrasında kendinizi dinlendirmek istiyorsanız jakuziler tam size göre. Jakuzilerin yarattığı bu konfor ile jakuziler hayatınızın vazgeçilmezi haline geliyor.

Üçüncü olarak da temizlik konusundaki avantajı… Jakuzi temizliği oldukça kolay ve maliyetsiz. Aldıktan sonra temizliğiyle uğraşacağım diye düşünmeyeceksiniz. Banyo temizliğinde uğraştırıcı klasik banyo sistemlerine göre oldukça pratik bir saatinizi almayacak bir temizliği var.

Dördüncü olarak da jakuzilerin banyo dekorasyonuna, bahçe dekorasyonuna olan etkisi. Evinin her alanında dekorasyon açısından harikalığı yakalamak isteyenler için jakuziler tam bir nokta atışı oluyor. Çeşitli jakuzi modelleri arasından en uygun olanını seçtikten sonra evinizin dekorasyonuna önemli artılar sağladığını siz de fark edeceksiniz.

Jakuzi Modelleri

Jakuzinizi değiştirmek ya da yeni bir jakuzi mi almak istiyorsunuz? Sizin için birbirinden hoş, banyo dekorasyonunuza renk katacak, kaliteli jakuzileri bir araya getirdik.

ahşap jakuzi
ahşap jakuzi

Jakuzi konusunda diğer eşyalarda olduğu gibi birçok fikir mevcut. Kimi insanlar ahşap jakuzileri tercih ederken kimisi daha modern jakuzileri tercih edebilir. Evinizin eğer diğer alanlarında da ahşabı öne çıkarttıysanız jakuzinizi de ahşaptan yapabilirsiniz. Daha sağlıklı ve temizliği kolay olan bu ahşaptan jakuziler banyo dekorasyonunda da önemli etkilerde bulunabiliyor.

Tek kişilik bu jakuzi küçük banyolar için gayet ideal duruyor. Yine ahşaptan olması sebebiyle yanına ek olarak ahşaptan eşyalar da verildiğini söylemeliyiz. Ahşabın birliğiyle dekorasyonda farkı yaşayın…

jakuzide tv
jakuzide tv

Teknolojinin gelişiminden ve dekorasyona olan etkisinden her defasından bahsediyoruz fakat hiçbir zaman yeterli gelmiyor. Burada da yine geniş bir jakuziyle karşı karşıyayız. Geniş olmasına rağmen kaba durmuyor ve etrafı oldukça ince. Yaslanma kenarları bulunuyor, ayrıca mini ekran ile de TV izleyebiliyorsunuz. Keyfine düşkünler için oldukça uygun bir model. Jakuzi temizliği konusunda da zorluk yaşayacağınızı sanmıyoruz.

iki kişilik jakuzi
iki kişilik jakuzi

Çiftler için düşünülmüş bu jakuzi de oldukça kısıtlı alanlarda kullanmaya müsait bir jakuzi modeli… Duvar rengine uygun bir başlık da düşünülmüş. Yine bu başlığa içeceğinizi, kitaplarınızı koyabilirsiniz. Eşinizle, sevgilinizle birlikte konforlu bir jakuzi keyfi yaşayabilir ve dışarıya para ödemekten kendinizi kurtarabilirsiniz.

gömmeli jakuzi
gömmeli jakuzi

Gömmeli jakuzileri de düşünebilirsiniz. İçerisi oldukça derin olan, yerin altına gömülmeye müsait bu jakuziler de oldukça hoş bir kullanım sağlıyor. Yine bunda da mini bir ekran görmekteyiz. İki kişi için gayet ideal, karşılıkla kullanmaya müsait bir jakuzi… Günümüzde oldukça kullanılan gömmeli mobilyaların yanı sıra gömmeli jakuziler de son zamanlarda en çok öne çıkan eşyalar arasında yer almayı başarıyor.

Farklı Yerlerde de Kullanabilirsiniz

bahçede jakuzi
bahçede jakuzi

İlla banyonuzda jakuzi keyfi çıkaracak değilsiniz, bu keyfi evinizin diğer alanlarına yaymanız da gayet mümkün. Burada bahçeye entegre edilmiş ahşap bir jakuzi göze çarpıyor. Modern olmasa dahi daha uygun ve daha geniş olmasıyla kendisini tercih edilebilir kılıyor. Bahçenizde eğer geniş bir alana sahipseniz ve bu alanı iyi bir şekilde değerlendirmeyi planlıyorsanız bahçe jakuzilerini düşünebilirsiniz. İstediğiniz her alana uygun jakuzilerin olmadığını unutmayınız.

Jakuzi temizliği yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra gözünüzde büyümeyecek. Sırf bu temizlik insanların gözünde büyüyor diye jakuzi tercih edilmiyor fakat gördüğünüz gibi oldukça pratik bir temizlik yapılabiliyor. Siz de evinizde jakuziyi tercih ederek hem konfordan hem hijyenik açıdan hem de paradan tasarruflar sağlayabilirsiniz. Jakuziler artık sadece zenginlerin işi değil, her eve kolaylıkla alınabilecek yapıdalar. Jakuziyi tercih ederek yaşamınızı zenginleştirmeniz oldukça uygun fiyatlara mümkün!

1 Yorum

  1. Ah ah jakuzimiz olsa da temizlemesi kusur kalsa. Zaten benim jakuzim olsa ben temizlemeye uğraşmam temizletirim 😀 Şaka bir yana böyle büyük alanların temizliği de zor oluyor tabii, keyfi kadar derdi de var. Eh gülü seven dikenine katlanırmış 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz