Kalemlik Yapımı

3
1692

Çocuklarınız ve kendiniz için eğlenceli kalem kutuları yapabilirsiniz. Çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz, onların el beceresinin gelişmesine yardımcı olabilecek güzel bir uğraş.

Kartondan Şirin Kalemlik

kalemlik-yapimi

İhtiyacımız olan malzemeler, kalın karton yada havlu kağıt ruloları da olur, istediğiniz renklerde kalın iplikler, bir tane istediğiniz renk düğme, tığ ve makas. Eğer direk rulo karton kullanmadıysanız, kartonu rulo haline getirin ve kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırın. Yaptığınız rulo kartonun çevresine göre seçtiğiniz renklerde iplerle örgü yapın. Kalem kutusunun kapağı içinde üst kısma düğmeyi geçirmek için bir tane ilmek yapın. ilmeğe göre düğmeyi dikin ve kalem kutunuz hazır.

Kolay Kalemlik Yapımı

kalemlik-yapimi-1

Evinizde bulunan eski kumaşları değerlendirerek sevimli kalem kutuları yapabilirsiniz.

kalemlik-yapimi-2

İhtiyacınız olan malzemeler, artan kumaşlar, iplik, iğne, makas, fermuar ve isterseniz bizim yaptığımız gibi ponpon şerit kullanabilirsiniz.

  • İlk adım, 2. şekildeki gibi yukarı bakacak şekilde kalemliğin dışı için seçtiğimiz kumaşı tam ortadan birbiri üstüne yatıralım.
  • Artan diğer kumaşlardan birini iç astar olarak seçelim ve kısa kenarları iğne, iplik ile dikelim.
  • İlk seçtiğimiz kumaşın da kısa kenarlarını dikelim.

kalemlik-yapimi-3

  • Astara fermuarı dikelim ve kalemliğin içine yerleştirelim.
  • Astarın kalemliğin içine tam oturması için sıcak ütü basalım.
  • Dilerseniz şekildeki gibi kalemliğin dışına ponpon şerit dikebilirsiniz.

kalemlik-yapimi-4

Ve bitmiş hali, son adım içerisine kalemleri doldurmak 🙂

Jean Kalemlik

kalemlik-yapimi-5

Eski jean pantolonlarınızı paçalarından keserek vintage stil kalemlik yapabilirsiniz.

kalemlik-yapimi-6

İhtiyacımız olan malzemeler, eski jean pantolon, dantel peçete, düğme, kurşun kalem, cetvel, iğne, iplik ve yapıştırıcı. Kotu kestiğimiz yerden dikelim. Dantel peçeteyi kapak olarak kullanacağız. Bu yüzden kot pantolonun üstüne koyarak ölçelim ve düğmeyi dikeceğimiz noktayı kalemle işaretleyelim.

kalemlik-yapimi-7

Düğmeyi pantolona dikelim. Dantel peçeteyi şekildeki gibi arkadan örtüşecek noktalardan yapıştırıcı ile yapıştıralım. Vintage stil kalemlik hazır. Hatta bence küçük el çantası yada makyaj çantası olarak kullanılabilir.

İlgini Çekebilir:   Eski Konsolları Yenileme

Eski Kitaplardan Kalemlik

kalemlik-yapimi-8İhtiyacınızın olmadığı kitapları kullanarak şekildeki gibi bir kalemlik yapabilirsiniz.

kalemlik-yapimi-9

Kitabı dik bir şekilde masanın üzerine koyalım ve sayfalarını beş eşit parçaya ayıralım. Kitabın tam ortasından omurga kısmına kalemi tutkal yaparak yapıştıralım. İlk şekildeki gibi ayırdığımız her bir paçayı merkeze doğru bükelim ve tutkal ile yapıştıralım. Yapıştırdığımız her bir parçayı daha sağlam olması ve sabit kalması için tutkal ile birbirlerine kenarlarından yapıştıralım. Masanın üzerine kullanacağınız bir kalemlik olduğu için alt kısmı boş kalabilir. Farklı ve daha fazla çeşit kalemlik görmek isterseniz kalem kutusu yapımı başlıklı yazımızı inceleyebilir aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Kitaplarıma kıyamam fakat diğer iki yöntem oldukça hoşuma gitti açıkçası bu yüzden ikinci yöntem ile kendime özel bir kalemlik yapmayı planlıyorum.

  2. Kumaştan yapılanı çok beğendim ve dediğiniz gibi pratik de bir yapımı var. İşe giderken kalemleri çantaya atıveriyorum, böyle bir şey yapacağım kendime. Sürekli yanımda taşımalık güzel olur 🙂

CEVAP VER

Yorum yazın!
Please enter your name here