Karanlıkta Parlayan Fosforlu Kavanoz Yapımı

2
1031
karanlıkta parlayan fosforlu kavanoz
karanlıkta parlayan fosforlu kavanoz

Dekorasyonuyla farklı ortamlar yaratmak isteyenlerin çok seveceği bir kendin yap yazısıyla karşınızdayım. Karanlıkta parlayan fosforlu kavonoz yapımı.

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu yapım aşamasını anlatacağım fosforlu kavanoz karanlıkta o fosfor parlaklığını vermiyor. Fosfor parlaklığını almak için mavi bir aydınlatma kullanmalısınız.  Eğer karanlıkta da (!) parlayan fosforlu kavanoz istiyorsanız. Fosforlu çubuk ile isteğinizi elde edebilirsiniz.

Fosforlu çubuklarda kullanılan fosfor oldukça tehlikelidir. O yüzden çocuklarınızın dokunmasına izin vermeyiniz

Ben daha evvel kullanmadım ama bildiğim kadarıyla fosforlu çubuklarla elde ettiğiniz parlaklığın süresi de kısa oluyor. Bu yan bilgileri verdikten sonra karanlıkta parlayan fosforlu kavanoz yapımına geçelim:

fosforlu kavanoz
fosforlu kavanoz

Fosforlu Kavanoz Yapımı İçin Gerekli Malzemeler,

  • Kavanoz ya da kavanoz yerine dekore etmek istediğimiz başka bir cam
  • Fosforlu kalem
  • Su
  • Kavanozun içine koymak için objeler
  • Sıcak silikon tabancası ya da güçlü bir yapıştırıcı
  • Kerpeten

Fosforlu Kavanoz Nasıl Yapılır?

fosforlu kavanoz yapımı
fosforlu kavanoz yapımı

Fosforlu kavanoz yapımı; Kavanozların içine, kırtasiye ya da kalem satın alabildiğimiz her yerden alabileceğimiz, fosforlu kalemin ucunu kerpeten ile çekerek atıyoruz. Daha sonra üstüne su ekliyoruz. Suyun sıcak ya da soğuk olması önemli değil. Ben oda sıcaklığında normal çeşme suyu kullandım. Suyu sıcak kullanırsanız ilk başta parlak bir fosforlu kavanoz görüntüsü elde edersiniz. Ama zamanla solar. Suyu kavanoza koyduktan sonra arada kavanozu sallayarak 3-4 saat bekliyoruz. Arada fosforlu kavanozu sallamak çok önemli çünkü suyla iyice nüfuz etmesi gerekir. Yoksa fosfor kısmı dibe çöküyor ve neden hala fosfor tam karışmadı diye bekler dururuz. Bekleme süresi bittikten sonra, içine istediğiniz objeyi atıp kapağını yapıştırıcı ile kapatıyoruz. Bu kadar. 🙂 Kavanozun kapağını dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış. Ben video da evimdeki malzemeleri kullanarak yaptım.

Neler yapabileceğinize dair fikir vermek gerekirse, ben oğlumun odasını dekore etmek amacıyla içine araba koydum. Mavi bir gece lambası kullanıyoruz. Ve odasında hoş duruyor. Siz daha  teferruatlı bir fosforlu kavanoz yapmak isterseniz eğer, oğlunuzun odası için , şık bir cam kavanoz satın alıp içine taşlar yapıştırıp arazi aracı koyarak dekore edebilirsiniz. Kızınızın odası için fosforlu kavanoz yapmak isterseniz , içine küçük oyuncak ev eşyaları yapıştırarak bebek koyarak vs dekore edebilirsiniz. Evinizin salonunda led aydınlatma varsa ve bu led aydınlatma mavi ışık veriyorsa salonunuza çeşitli ebatlarda fosforlu kavanozlar yaparak içine egzotik bitki, normal bitki (yapay), dal, oyuncak hayvanlar, çiçek (yapay) taşlar vs koyarak dekore edebilirsiniz. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Eğer normal bir kavanoz kullanacaksanız , yaptığınız fosforlu kavanozun mutlaka kapağını süslemenizi öneririm . Bunu evinizdeki malzemelerle yapabileceğiniz gibi ufak bütçelere satın alarak da yapabilirsiniz. Tamamen sizin ne sevdiğinize ve fosforlu kavanozda hangi konsepti uyguladığınıza göre değişir. Hasır ip, eski dantel, yaprak, çiçekler…

Takıldığınız noktalarda yorumlarda görüşürüz. Sevgiyle kalın…

Önceki İçerikEn Yeni Bebek Beşikleri ve Karyolalar
Sonraki İçerikKonsol Modelleri
Merhaba, ben Habibe Mumcu 1988 yılı Erzurum doğumluyum. İlkokulu Antalya 'da , liseyi Ankara'da okudum. Afyon Kocatepe Üniversitesi Bolvadin MYO Dış Ticaret mezunuyum. Şu an açık öğretim fakültesinde Adalet Bölümünde okuyorum. Evliyim, bir oğlum var. Üniversite öncesinde ve sonrasında pek çok işte çalıştım. Ama genel olarak inşaat sektöründe satış ve pazarlama bölümlerinde yer aldım. İnşaat sektöründe pek çok malzemenin, makinenin kullanım alanları ve kullanım şekillerini öğrendiğim için , dekorasyon ve kendin yap projelerine ilgiliyim. Hobi olarak başladığım bu projelerde iş yaşantıma dönüştü.Bol bilgi ve üretim dolu günler dilerim :)

2 YORUMLAR

  1. Utanıyorum söylemeye ama 25 yaşındayım ve odama bundan yapacağım 😀 Çok eğlenceli gözüküyor. Çocuğum olsa onunla beraber yapardım, güzel de bir etkinlik olurdu ama kısmet banaymış 😀

    • Neden utanasınız :)Burda çocuklar için yaptık ama çok farklı şekillerde geliştirebilirsiniz. Sizin hayal gücünüze sağlık.Bence fark yapmak istediğiniz sofralarda bile kullanılabilir dekor amaçlı. Bu aradaçocuğunuz ile beraber yapmayın bence ilerde çünkü fosfor kimyasal bir madde zarar verebilir. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz