Kartondan Neler Yapılır?

18
6806

Kartondan neler yapılır sorusuna cevap ararken karton kutulardan geri dönüşüm projeleri yaparak çocuğunuzla eğlenceli ve verimli bir zaman geçirmek varsa aklınızda doğru yerdesiniz 🙂 Karton kutu elimize geçerse genelde atarız. Açıkçası ben öyle yapıyordum ta ki çocuğum olana kadar. Çocuğum olunca araştırdım ki karton kutudan yapabileceğiniz sınırsız etkinlik var. Bu karton kutular aynı zamanda evlerimiz için de birbirinden güzel objelere dönüşebiliyor. Sizi daha fazla meraklandırmadan karton neler yapılır bir göz atalım isterseniz.

1. Çocuğunuz İçin Güzel Bir Karavanı Kartondan Yapın

Kartondan karavan
Kartondan karavan

Tabi ki ilk etkinliğimiz çocuklarımız için. Karton kutudan çocuğunuz için güzel bir karavan yapabilirsiniz. Özellikle erkek çocuklarının hoşuna gidebilecek bir aktivite.

İhtiyacımız olan malzemeler,

 • Karton kutu
 • Boya ve boya fırçası
 • Maket bıçağı
 • Tutkal yada bant

Kutuları karavan olacak şekilde tutkal ile yapıştırın. Tutkal yoksa bantta olur ama bant açıkçası çok sağlam olmuyor.

“Kartondan neler yapılır” sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz…

2. Kartondan Organizer Yapın

Kartondan organizer
Kartondan organizer

Karton kutulardan şirin organizerler yaparak çalışma odanızda ve yatak odanızda kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler,

 • Küçük yada orta boy karton kutular
 • Makas
 • Eski kemerler
 • Kullanmadığınız kumaşlar
 • Zımba

Yapılışı oldukça basit. Öncelikle kumaşları kartona göre kesin ve zımbalayın. Kemerlerle kulp görünümü vereceğiz. Kemerleri şekildeki gibi kutuya zımbalayın ve bitti. İsterseniz yatak odanızda fularlarınızı koymak için, isterseniz çalışma odanızda kitap yada dergilerinizi koymak için organizer olarak kullanın.

Kartondan başka neler yapılabileceği ve alternatiflerimiz ile devam ediyoruz…

3. Kartondan Rustik Vazo Yapın

Kartondan rustik vazo
Kartondan rustik vazo

Kartondan hiç canlı çiçek için vazo olur mu demeyin? Çünkü oluyor. Karton nasıl su almıyor. Çünkü çiçek aslında karton vazonun içindeki cam kavanoz yada şişede. Siz bir nevi karton vazo ile camı saklıyorsunuz.

İhtiyacınız olan malzemeler,

 • Rulo ve normal karton
 • Eski CD
 • Makas
 • Tutkal
 • Cam şişe ve bitki
Kartondan rustik vazo - Adım 1
Kartondan rustik vazo – Adım 1

Öncelikle rulo kartonu eski CD’nin üzerine şekildeki gibi yapıştırın.

Kartondan rustik vazo - Adım 2
Kartondan rustik vazo – Adım 2

Kartondan küçük parçalar keserek şekildeki gibi rulo kartonun üzerine yapıştırın.

Kartondan rustik vazo - Adım 3
Kartondan rustik vazo – Adım 3

Son olarak içerisine cam şişeyi koyun ve vazo hazır.

Kartondan neler yapılabileceği konusunda baya bir fikriniz oldu diye tahmin ediyorum. Ama önce bizim fikirlerimiz ile devam edin…

4. Çocuğunuz İçin Kartondan Beyaz Eşyalar Yapın

Kartondan beyaz eşya
Kartondan beyaz eşya

Çocuklarımız bizleri örnek alır. Bu yüzden de genelde bizim yaptığımız işi yapmak isterler. Örneğin ocakta biz yemek yaparken oda ocağı kullanmak ve bizi taklit etmek ister. Siz de karton kutudan ocak, mutfak lavabosu gibi şeyler yaparak çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Makas
 • Aynı büyüklükte iki tane karton kutu
 • Tutkal
 • Renkli plastik şişe kapakları
 • Kulp yapmak için plastik klasör yada kulp yapmak için kullanabileceğiniz herhangi bir şey
 • Renkli keçeli kalemler
 • Metal plakalar yada eski CD’ler
 • Lavabo olarak kullanmak için metal derin bir kap, süzgeçte olabilir
 • Metalik sıvı sabun dispenseri

Kutuları çocuğunuzun boyuna uygun olacak şekilde kesin ve tutkalla yapıştırın. Üst kısımları açık bırakın. Kartondan L olacak şekilde kesin ve üst kısımları kapatın. Ocak olan kartona metal plakaları ve renkli kapakları şekildeki gibi yapıştırın. Ocaklı fırın havası vermek için de şekildeki gibi kesin ve plastik klasörden fırına bir kulp yaparak tutkal ile yapıştırın. Son olarak şekildeki gibi keçeli kalemlerle çizerek süsleyin.

Lavabo ve mutfak dolabı yapmak için de aynı şekilde kutuyu kesin ve üst kısmını açık bırakın. L olacak şekilde kestiğiniz kartonun orta kısmını lavabo olarak kullanacağınız kabın boyutlarına göre kesin ve tutkal ile yapıştırın. Batarya yapmak içinde kullanmadığınız bir sıvı sabun dispenserini yada aklınıza ne geliyorsa tutkal ile yapıştırarak kullanın. Alt kısmı şekildeki gibi keserek mutfak dolabı havası verin. Son olarak da lavabo havası vermek için, bulaşık süngeri gibi şeyler kullanarak süsleyin.

Kartondan neler yapılır sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz…

5. Kartondan Dekoratif Bir Aksesuar Yapın

Kartondan dekoratif aksesuar
Kartondan dekoratif aksesuar

Karton kutu, metalik tokalar, yapma çiçek, çuval kumaş ve tutkal ile şekildeki gibi aksesuarlar yaparak salonunuzda dekore edebilirsiniz.

6. Çalışma Masanız İçin Şirin Bir Kartondan Kalemlik Yapın

Kartondan kalemlik
Kartondan kalemlik

Karton kutunuzu şekildeki gibi boyayarak ve yapıştırarak çalışma masanız için güzel bir kalemlik yapabilirsiniz. Hatta onu elinizdeki malzemelerle süsleyerek daha dekoratif görünmesini sağlayabilirsiniz.

7. Kedileriniz İçin Kartondan Küçük Yuvalar Yapın

Kartondan kedi yuvası
Kartondan kedi yuvası

Burada kalın mukavva kullanılmış ama siz sağlam bir kartondan da yapabilirsiniz. Fikir vermesi açısından paylaşmak istedim. Evinizde baktığınız çok fazla kediniz varsa şekildeki gibi küçük yuvalar yapabilirsiniz. Kedilerin böyle yerler çok hoşuna gidiyor. Eminim sevecektir.

8. Çocuğunuz İçin Şirin Bir Kartondan Ev Yapın

Kartondan ev
Kartondan ev

Ve son olarak çocuğunuz için şirin bir kartondan ev yapabilirsiniz. Onu aklınıza gelen objelerle süsleyin. Hatta bunun için çocuğunuzdan yardım alın. Onların hayal dünyası çok zengin size çok farklı güzel fikirler sunabilirler.

Kartondan neler yapılır sorusuna cevap aradık! Peki ya siz? Sizce neler yapılır? Yorum bölümünden fikirlerinizi paylaşın.

Bu tarz geri dönüşüm fikirlerine meraklıysanız geri dönüşüm projeleri kategorisindeki diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızda denediğiniz geri dönüşüm projesi hakkınızda deneyimlerinizi merak ediyorum, bizlerle paylaşmayı unutmayın 🙂

18 YORUMLAR

 1. Yazılarını çok ama çok beğeniyorum. Gerçekten de ufkumuzu açıyorsunuz. Kartondan mutfak yapımını hemen bugün yapmayı deneyeceğim. Eğer başarabilirsem kızım çok sevinecek.

  • Çok teşekkürler ?. Yapıştırma kısımlarında sıcak silikon kullanmaya çalışın daha sağlam oluyor. Gerçi benim ki erkek olduğu için her türlü bozuyor ?

 2. koliden ev nasıl yapılır bilen var mı arkadaşlar? çocuğum çizgi filmde görmüş ağaç ev tutturdu bir şey de diyemiyorum heveslenmiş. koliden ev nasıl yapılır bilen varsa söylesin lütfen tşk

 3. Kediler için küçük yuvalar fikri hoşuma gitti acaba bunu şilte ile kaplayıp sokak kedilerine böyle geniş bir alan yaratabilir miyim teşekkür ediyorum çok tatlı bir site…

 4. gerçekten kolay geri dönüşüm fikirleri varmış, boşuna çöpe atıyoruz çoğu harika görünüyor. sadece ev biraz tuhaf durmuş ama o da çocuklar için zaten 🙂

 5. Merhaba karton kutudan etkinlikler yapmak istiyorum yani bir oyun ya da bunun gibi oyun oynanabilecek bir şey. karton kutudan etkinlikler yapmak için nasıl bir oyun olabilir acaba

  • Merhaba Pınar Hanım, karton kutudan labirent yapabilir hatta çocuğunuzun yaşına göre labirent sayısını ve içeriğini zorlaştırabilirsiniz. Küçük karton bir kutunun dış kısmına kedi, köpek resimleri yapıştırıp ağız kısımlarını kesebilir ve kağıtları delikten atarak çocuğunuza hayvan beslemesi yaptırabilirsiniz.

 6. koliden neler yapılır diye bakayım dedim de gerçekten yapılamayacak şey yokmuş aslında. ben çocuğuma koliden oyun evi yapmaya karar verdim teşekkür ediyorum

  • Bu tarz etkinlikleri çocuğunuzla birlikte yapmaya çalışın. Bir şeyin nasıl yapıldığını görmek ve sürece dahil olmak yaratıcılığını geliştirecektir.

 7. Çok mantıklı fikirler, özellikle çocukları sevindirecek cinsten. Benim de çalışma masamda kullandığım kalemliğim kartondan. Kendim yapmıştım birkaç sene önce ve hala kullanıyorum 🙂

 8. Selam kartondan küçük ev yapımı için iki kartonu birleştirmem mümkün mü acaba? İki tane küçük karton ile birleştirip geniş bir ev yapmak istiyorum iki çocuğum için. Ayrı ayrı yapmam daha mı iyi olur yoksa bilemedim teşekkürler

  • Merhaba Sevda Hanım, 2 kartonu sıcak tutkal ile yaptırarak ev yapabilirsiniz. Karton kutudan geri dönüşüm projeniz bitince bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz