Kartondan Ev Yapımı

0
4720
ışıklı karton ev
ışıklı karton ev

Kartondan ev yapımı, çocuklarınızla birlikte keyifle deneyebileceğiniz bir geri dönüşüm projesi. Sizler için seçtiğimiz kartondan ev yapımı modellerinden çocuğunuzun beğendiğini birlikte yaparak verimli bir zaman geçirebilirsiniz. Aynı zamanda, çadır ve bu tarz karton evler çocuklarda alan kavramı oluşturmak için eğitici bir etkinlik. Özellikle pedagogların görüşlerine göre alan kavramı oluşturmak ilerleyen zamanlarda çocuklarda düzen alışkanlığının oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Adım adım bir karton ev modelinin nasıl yapıldığını birlikte inceleyelim isterseniz.

ADIM ADIM KARTONDAN EV YAPIMI

karton kutudan ev
karton kutudan ev

Karton ev için gerekli malzemeler:

  • Büyük bir kutu,
  • Maket bıçağı,
  • Tutkal tabancası ve tutkal,
  • Cetvel,
  • Kalem.

ADIM – 1

oyuncak ev çizimi şekil-1
oyuncak ev çizimi şekil-1

Şekildeki gibi orta boy dikdörtgen bir kutudan çatı yapın. Bunun için kutu dik bir şekilde koyun ve uç kısmına kalemle çatı çizin. Noktaları takip ederek maket bıçağı ile kesin. Düzgün bir şekilde kesmeye çalışın. Çünkü kestiğiniz parçayı tekrar kullanacaksınız.

ADIM – 2

oyuncak ev çizimi şekil-2
oyuncak ev çizimi şekil-2

Karton kutunun 1. ve 2. şekillerdeki gibi yan kanatlarını açın ve şekildeki gibi noktalı kısımlardan kesin. İlk kestiğiniz parçanın bir kanatını açın ve tutkal tabancası ile şekildeki gibi yapıştırın. Karton kutuya kapı ve pencereleri şekildeki gibi çizin.

ADIM – 3

çatı penceresi çizimi
çatı penceresi çizimi

Yedek karton varsa şekildeki gibi bir çatı penceresi çizip kesebilirsiniz. Yoksa o kısma hiç dokunmayın, düz bir şekilde bırakın.

ADIM – 4

karton kutudan ev
karton kutudan ev

Kestiğiniz pencereyi, şekildeki gibi yapıştırın. Kalemle çizdiğiniz kapı ve pencereleri işaretli yerlerinden düzgün bir şekilde kesin. Fazla karton varsa şekildeki gibi bir balkon ve baca elde edebilirsiniz. Balkonu pencere altına, bacayı ise çatının üst kısmına tutkal ile yapıştırabilirsiniz. Renkli bir şişe kapağını kapı kulpu olarak kullanabilirsiniz. Sonrasında süslemek için çocuklarınızdan fikir alabilirsiniz. Hatta ellerine keçeli kalemler vererek süsleme işini onlara bırakabilirsiniz.

Kartondan Ev Videolu Anlatım

Karton Ev Fikirleri

renkli karton ev
renkli karton ev

Büyük bir karton kutudan şekildeki gibi basit bir ev yapabilirsiniz. Hatta bu işi güzel bir havada park, bahçede yapabilir, evinizi çocuğunuzun istediği renklerde birlikte boyayabilirsiniz. Çocuklar kendilerinin başardığı her şeyden mutluluk duyarlar. Bu yüzden boyama işini tamamen onlara bırakmanızı tavsiye ederim.

eğlenceli karton ev örneği
eğlenceli karton ev örneği

Kartondan ev yapımı için bir başka örnek. Bu karton evde sizi uğraştıracak tek şey çatı, gerisi oldukça basit. Özellikle büyük bir boy kutunuz varsa kapı ve pencereleri kestiğinizde eviniz hazır. Kartondan ev yapmak için en güzeli buzdolabı kartonları. Hem çok uğraştırmıyor hem de büyük bir ev yapabiliyorsunuz.

balkonlu oyuncak karton ev
balkonlu oyuncak karton ev

Karton kutudan yapabileceğiniz pratik bir ev modeli çocuklarınız için. Hatta kartondan çocuğunuzun oyuncak köpeği için küçük bir kulübe de yapabilirsiniz. Pencere altında küçük bir balkon ve içini de yapma çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

ışıklı karton ev
ışıklı karton ev

Led ışıklarla aydınlatılmış, oyuncak karton ev yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler, tabi ki karton kutu, havlu kağıt yada tuvalet kağıdı rulosu, maket bıçağı, sıcak tutkal tabancası, istediğiniz renkte boyalar ve fırça.

Öncelikle çatı yapmak için kartonun iki kanatlarını açıp şekildeki gibi yapıştırın. Evi tamamen bitirdikten sonra çatı kısmını çocuğunuzla birlikte turuncuya boyayabilirsiniz. Kağıt ruloyu baca olacak şekilde sıcak tutkal tabancası ile yapıştırın. Sıra geldi kapı ve pencereleri çizip kesmeye. Dilerseniz çizme işini çocuğunuza bırakın. Eminim bu görev onun çok hoşuna gidecektir. Kapı ve pencereler de bittikten sonra çocuğunuza boyama işlemini bırakın ve dilediği gibi boyasın.

ışıklı oyuncak ev
ışıklı oyuncak ev

Son olarak içerisine led ışıkları koyup çocuğunuza keyifle oynaması için devredebilirsiniz. Işıkları sadece akşam açmasını sağlayarak, aydınlatma, gece, gündüz kavramları üzerine konuşabilirsiniz.

Kartondan yapılan daha farklı geri dönüşüm projeleri için kartondan neler yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz. Sizlerde bizlerle çocuklarınızla birlikte yaptığınız karton evleri paylaşırsanız çok seviniriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz