Kavanozdan Neler Yapılır?

4
4514

Kullanmadığımız boş kavanozları değerlendirmenin tam zamanı. Haydı gelin evimize el emeği aksesuarlarla hayat verelim. Projemizi seçelim, başlayalım ve evimizi güzelleştirelim.

Kavanozdan Mumluk

kavanozdan-neler-yapilir

İhtiyacımız olan malzemeler, cam kavanozlar, ince boya fırçaları, maskeleme bandı ve istediğiniz renk boyalar. Öncelikle kavanozları kağıtlarından temizliyoruz.

kavanozdan-neler-yapilir-1

Eğer dalgalı bir boyama elde etmek istiyorsanız, ressam bant ile şekildeki gibi kavanozu yapıştıralım. Sonrasında okun olduğu şekildeki gibi tamamen boyayalım. Tamamen boyadıktan sonra yapıştırdığımız bantları kaldıralım ve kavanozları kurumaya bırakalım. Kavanozların üzerine yazı yazmak istiyorsanız boya kurumadan yazabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra içerisine mumlar koyarak kavanozları dekore edebiliriz.

Prizma Kavanoz Mumluk

kavanozdan-neler-yapilir-2

Yuvarlak cam benzeri boncuklar kullanarak prizma kavanoz mumluk yapabilir evinizin dekorasyonuna derinlik ekleyebilirsiniz.

kavanozdan-neler-yapilir-3

İhtiyacımız olan malzemeler, ince uçlu boya fırçası, sulu boya fırçaları da olur, bir tane cam kavanoz, tutkal yada kuvvetli bir yapıştırıcı, cam yada cam benzeri yuvarlak şekildeki gibi nesneler.

kavanozdan-neler-yapilir-4

Öncelikle temizlediğimiz cam kavanoza tutkal yada yapıştırıcıyı fırça ile yayıyoruz.

kavanozdan-neler-yapilir-5

Tutkal yada yapıştırıcı kurumadan aldığımız yuvarlak nesneleri kavanoza bitişik olacak şekilde yapıştırıyoruz.

kavanozdan-neler-yapilir-6

Tutkalın kuruması içi en az bir saat bekliyoruz. Kuruduktan sonra baş kısmına şekildeki gibi yada istediğiniz renk bir kumaş parçasıyla kurdele yapıp içerisine mum koyarak kullanabilirsiniz.

Kalp Mumluk

kavanozdan-neler-yapilir-7

Biri büyük diğeri küçük iki kavanoz ve ortasında aşk. İhtiyacınız olan malzemeler, kavanoz, siyah sprey boya, orta kalınlıkta istediğiniz renkte ip, renkli maskeleme bandı(siyah olmasın boyada zor ayırt edilebilir) ve makas.

kavanozdan-neler-yapilir-8

Kavanozun ortasına şekildeki gibi maskeleme bandını yapıştırıyoruz. Kalemle kavanozun orta noktasında olacak şekilde bir kalp çiziyoruz ve bıçakla kalbi çizgilerinden kesiyoruz.

kavanozdan-neler-yapilir-9

Kalp dışında kalan bandın fazlalıklarını çıkartıyoruz. Kalbi çıkartmıyoruz çünkü isteğimiz o kısmın boyanmaması.

kavanozdan-neler-yapilir-10

Şekildeki gibi kavanozu içerisinden bir gazete yardımıyla tutarak siyah sprey boya ile her yerini boyuyoruz. Sprey boya etrafa sıçrayabilir bu yüzden balkon yada bahçede bu işlemi yapabilirseniz eviniz kirlenmez.

kavanozdan-neler-yapilir-11

Maskeleme bandını kavanozdan çıkarıyoruz ve boyanın kuruması için bekliyoruz. Boya kuruduktan sonra kavanozun ağız kısmına iple şekildeki gibi bir süsleme yapıyoruz ve işlem bitmiştir. Bu aşk dolu kavanozun içerisine mum koyarak odanızda dekore edebilirsiniz.

Yüzen Mumlar ve Cam Kavanozlar

kavanozdan-neler-yapilir-12

Kullanmadığınız boş cam kavanozları temizledikten sonra içerisine tamamen su doldurup küçük mumları atarak şirin mumluklar elde edebilirsiniz. Sakın kavanozların kapatmayın çünkü mumların yanması için oksijene yani havaya ihtiyacı var. Dilerseniz kavanozların içerisine çakıl taşları atabilir ağız kısmına bir sicimle kurdele yapabilirsiniz.

Kumaş Sarılmış Vazo

kavanozdan-neler-yapilir-13Eminim hepinizin evlerinde arta kalan kumaş parçaları vardır. İşte hoşunuza giden bu kumaş parçalarını ve boş cam kavanozları kullanarak konsol yada masa üzerini süslemek için dekoratif bir vazo yapacağız. Yapmak hem masrafsız hem de çok pratik. Kumaş ve kavanoz dışında ihtiyacınız olan malzeme tutkal.

kavanozdan-neler-yapilir-14Öncelikle kendimize vazo olarak kullanmak istediğimiz bir kavanoz seçiyoruz, bence bu iş için büyük reçel kavanozları çok uygun olur. Kavanozları güzelce temizledikten sonra bir parmak kalınlığında kumaştan kavanozun çevresi kadar kesiyoruz. Kumaşı kıvırarak şekildeki gibi büküyoruz.

kavanozdan-neler-yapilir-15Sıcak tutkal tabancası ile kavanozu tutkal yapıp kumaşımızı sararak yapıştırıyoruz. Tutkalın kuruması için en az bir saat bekliyoruz ve tutkal kuruduktan sonra içerisine çiçekler koyarak dekore edebiliriz.

4 YORUMLAR

  1. reçel kavanozu süsleme yapmak isteyenler için bir önerim olsun doğru şekilde boyayabilirseniz harika bir gece lambası yapabilirsiniz. hangi renkte aydınlanmasını istiyorsanız o renge boyayın kavanozu içindeki ışığın da beyaz olması lazım 🙂

  2. Kumaşla kaplanan modeli çok beğendim. Ben de yapacağım eski kıyafetlerimden. Rengarenk yapıp içine çiçek ekeceğim sanırım. Balkonum için güzel bir fikir oldu. Güzel bir sayfa 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz