Keçeden Masa Örtüsü Nasıl Yapılır: 7 Adım

4
401
keceden masa ortusu
keceden masa ortusu

Yumuşak, kullanışlı ve kolaylıkla şekillenebilen keçeler mutfak örtüsü olarak kullanılabilir. Giderek popüler hale gelen bu akım, kısa süre içerisinde ülkemizde de ilgi görmeye başlamıştır. Bu kapsamda keçeden masa örtüsü nasıl yapılır, yapımı sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Keçenizi Seçin

Tuhaf bir masa tasarımınız varsa ya da aklınızda ilginç bir masa örtüsü yapma fikri varsa buna en uygun düşecek nitelikte keçeyi tercih etmeniz çok önemlidir. Hali hazırda sipariş verebileceğiniz onlarca farklı renkte ve modelde keçe bulunur.

Ayrıca keçeler de kendi içerisinde kalite farklarına sahiptir. Bu açıdan bazı fiyat farklılıklarıyla karşılaşmanız muhtemeldir. Bazı keçelerin boyası diğerlerine nazaran daha solarizeyken bazıları çok canlıdır.

Bu açıdan seçeceğiniz keçenin ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmanız gerekir. Keçe seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey satın alacağınız keçenin kaliteli olmasıdır. Kalitesiz keçeler kısa süre içerisinde yırtılabilir ve masaya yapıştırılacağı için de onarımı sizin için zor olabilir.

Basit bir yırtık dahi tüm masa örtüsünü tekrardan yapmanıza neden olabilecektir.

Keçe, çok kolay bulunabilen ve genellikle masanızla aynı boyda satın alabileceğiniz boyutta üretilebilen bir materyaldir. Eğer keçenin tüm masanızı kaplamasını istiyorsanız sipariş verirken boyut bilgilerini ilgili firmaya iletmeniz gerekir.

Keçenizi Kesmeye Başlayın

keceden masa ortusu cetvelle kesim islemi
keceden masa ortusu cetvelle kesim islemi

Keçe siparişi verdikten ve keçenizi teslim aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey keçenizi doğru şekilde kesmektir. Keçenizi doğru şekilde kestiğinizden emin olmak için sipariş verirken her köşeden 5 cm daha büyük olacak şekilde satın almış olmanız gerekir.

Keçenizi masanın üzerine koyun ve öncelikle gözünüzle hızlı bir ölçüm yapın. Eğer ölçümde herhangi bir problem yoksa bu durumda keçenizi düz bir zemine koyun ve gerekli materyallerle aldığınız ölçülere uygun şekilde kesmeye başlayın.

Kesim sırasında düz bir tahta ya da cetvele ihtiyacınız olabilir. Masanızla aynı uzunlukta ya da genişlikte büyük bir cetvele sahipseniz işiniz çok daha kolay olur.

Basitçe cetveli keçenin üzerine koyun ve kesmeye başlayın. Eğer pizza kesici bıçağa sahipseniz kesimi çok daha kolay bir şekilde kusursuz olarak yapabilirsiniz.

Çizgiyi Düz Tutmak İçin İşaretler

keceden masa ortusu desen ekleme ve cizme islemi
keceden masa ortusu desen ekleme ve cizme islemi

Uzun keçeyi keserken hata yapmamak ve simetrik bir sorunun oluşmasına neden olmamak için keçeyi doğru şekilde kestiğinizden emin olmanız gerekir. Bunu yaparken size kolaylık sağlaması için keçenin üzerine keserken geçmeniz gereken noktaları hatırlatacak şekilde ufak çizgiler çekebilirsiniz.

Bu çizgiler kalıcı bir kalemle yapılabileceği gibi kurşun kalem gibi kolaylıkla çıkarılabilecek kalemle de yapılabilir. Önemli olan keserken tam olarak bu noktaların üzerinden geçmeniz ve simetrik bir hataya neden olmamanızdır.

Eğer keçeye bir desen şekli verecekseniz yani sonuç olarak elde edeceğiniz masa örtüsünün kenarlarında ya da ortasında bir desen elde etmek istiyorsanız yine buralara atacağınız çizikler de yararlı olacaktır.

Örneğin masa örtünüzün kenarlarına dalga deseni yapacaksanız keçenin üzerinde doğru noktalara kurşun kalemle işaretlemeler yapabilir ve buralardan kesim yaptıktan sonra istediğiniz şeklin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Çizgilerden Kesmeye Başlayın

keseden masa ortusu cizgilerin uzerinden kesme islemi
keseden masa ortusu cizgilerin uzerinden kesme islemi

Kafanızda yarattığınız tasarımın ortaya çıkabilmesi için doğru şekilde kesmeye başlamanız gerekir. Keçeden masa örtüsü yapımının en zor adımlarından birisi budur.

Keçeyi doğru şekilde kesmeniz çok önemlidir çünkü yapacağınız bir hatadan geri dönmek zor olabilir. Eğer hatalı bir kesim yaparsanız düşünmeniz gereken ilk şey bu hatayı nasıl gizleyebileceğinizdir.

Çeşitli durumlarda hatanın yeni bir tasarımın parçası haline getirilmesi mümkün olmaktadır. Eğer böyle bir durum söz konusuysa keçeyi tümüyle çöpe atmaktansa yeni bir model üzerine düşünmeniz gerekir.

Şeritler Ekleyebilirsiniz

keceden masa ortusunun uzerine serit ekleme islemi
keceden masa ortusunun uzerine serit ekleme islemi

Keçeden masa örtüsü yaparken size yardımcı olabileceği için bunu da adımlar arasına eklemenin mantıklı olabileceğini düşündük. Çoğu kişi keçeden masa örtüsü yaparken tek bir kalıp oluşturmak istese de bazen araya şeritler eklemek iyi olabilir.

Bu göze daha hoş bir görüntünün yakalanmasını mümkün kılsa da temizlerken çeşitli zorlukların çıkabileceği unutulmamalıdır. Eğer keçenin temizlenmesi sizin için bir zorluk olmayacaksa araya serpiştirilen şeritler bambaşka bir görünümün elde edilmesini sağlayabilir.

Şeritleri Sabitleyin

keceden masa ortusunun uzerindeki seritleri igneleme
keceden masa ortusunun uzerindeki seritleri igneleme

Şeri ekleyen kişilerin bir sonraki adımı şeritleri keçeden masa örtüsü üzerine sabitlemek olacaktır. Şeritleri masa örtüsü üzerine sabitlemek için toplu iğne kullanabilirsiniz.

Bu, hem keçeden masa örtüsü temizliği yaparken size büyük kolaylık sağlayacak hem de canınızın istediği zamanda şeritlerden kurtulmanızı mümkün kılacaktır.

Toplu iğne kullanmanızın sağlayacağı avantajsa iğnenin kimsenin eline batmayacağından emin olmaktır. Normal iğne kullanmanız halinde şeritlerde yaşanacak ufak hareketler iğnenin yerinden çıkmasına sebep olabilir.

Eğer evinizde varsa kilitli iğne de kullanabilirsiniz. Bu sayede ufak çocukların iğneyle uğraşamayacağından emin olursunuz. Yine talep etmeniz halinde keçeleri doğrudan keçeden masa örtüsü üzerine yapıştırabilirsiniz.

Şeritleri Dikebilirsiniz

seritleri keceden masa ortusu uzerine dikme islemi
seritleri keceden masa ortusu uzerine dikme islemi

Eğer evinizde uygun aletler varsa şeritleri olduğu yere dikmeyi de düşünebilirsiniz. Bu, hem çok daha güvenli bir masa örtüsü olmasını sağlayacak hem de kayma, çıkma ya da iğnelerin kaybolması gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Basitçe iğneyle tutturduğunuz keçe şeritlerini olduğu yere dikin ve bir sonraki adıma geçin.

Fazlalıkları Kesin ve Örtüyü Sabitleyin

keceden masa ortusunun fazlaliklarini kesme islemi
keceden masa ortusunun fazlaliklarini kesme islemi

Keçenizi masanın üzerine yerleştirdikten sonra kenardan sarkan parçaları kesin veya gerekirse keçeden masa örtüsünü tekrar dikmeyi düşünün.

Eğer her şey yolunda görünüyorsa keçeyi masaya yapıştırabilir ya da öylece yerinde durmasını sağlayabilirsiniz.

Yılbaşı için Keçeden Masa Örtüsü

keceden yilbasi masa ortusu susu yapimi
keceden yilbasi masa ortusu susu yapimi

Farklı bir bakış açısı kazanmak ve yapılabilecekler hakkında bilgi vermek adına keçeden yılbaşı masası örtüsü yapımına da kısaca değinmek yararlı olabilir.

Keçeden masa örtüsü yapmak için ihtiyaç duyduğunuz materyaller keçe, nakış ipliği, tutkal ve iğnedir.

Bu materyalleri edindikten sonra keçenizi uygun uzunlukta kesin. Bunun için öncelikle masanızı ölçmeniz gerekecektir. Masanızı doğru şekilde ölçtükten sonra keçenin etrafını 1 cm uzunluk kalacak şekilde dikin ve kenarların daha sağlam olmasını sağlayın. Fazlalık olan kısımları düzgün şekilde kesin.

Yılbaşı tasarımı haline gelmesi için her iki uçta bir tatil karakteri yapmak adına kestiğiniz keçe parçalarını kullanın. Keçeden masa örtüsü üzerine, artıklardan yaptığınız tatil karakterlerini tutkal yardımıyla yapıştırın ve sabit kalmasını sağlayın.

4 YORUMLAR

  1. Keçeden masa örtüsü yapmak mantıklı. Çünkü renkli ve neşeli bir şeyler ortaya çıkarmak mümkün, hem de el emeği sonuçta. Fakat keçe kolay yıpranan bir şey olduğu için özellikle ince keçeleri tercih etmeyin derim. Kalın olanlar daha dayanıklı ve kullanışlı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz