Kendin Yap: İp ve Balondan Ev Dekorasyon Topları

4
654
ip ve balondan dekoratif top yapımı
ip ve balondan dekoratif top yapımı

Kendin Yap (DIY) Nedir?

Günümüzde meşhur haline gelen, oldukça faydalı bir yeni bir trend var. DIY, yani kendin yap projesi. Kendin yap adı verilen bu olayda tüketimin giderek arttığı dünyada, insanların elinde olan malzemeler ile standart ürünlerin dışına çıkma isteğiyle yeni bir şeyler üretmesine deniliyor. Burada amaç, insanların hazırı kullanma alışkanlığını kazanıp yaratıcılığını kaybetmesini engellemek. Böylelikle insanlar hazır ürünleri tüketmek yerine ya da evindeki malzemeleri kenarda bekleteceğine onları faydalı bir şekilde yeniden üretmeyi deniyor.

DIY
DIY

Dünyada fazlasıyla meşhur olan kendin yap projesinin insanlara katkıları yadsınamaz. Okullarda öğrencilere de çokça tavsiye edilen kendin yap projesinde, insanlar elindeki kısıtlı malzemeler ile ihtiyaçlarını giderme alışkanlığını kazanıyor. Böylelikle evindeki bir yeri onarırken tecrübe kazanıyor, parası cebinde kalıyor. Ayrıca tüketim çılgınlığına da dur demiş oluyor.

Bu kendin yap projesinin yaygınlaşmasıyla insanlar için yeni bir alanın açıldığından da bahsetmek gerek. İnsanlar artık makinelerde üretilmiş malzemelerden daha çok kendin yap ile el-emeği olan ürünleri tercih etmeye başladı. Böylelikle artık bu alanda da yeni pazarların açıldığından bahsetmek gerek. İnsanlar kendi yaptığı ürünleri internet üzerinden ya da doğrudan pazarda satmaya başlıyor. Hem ev ekonomisine katkıda bulunurken, bir yandan da yaratıcılığını, el becerilerini geliştiriyor.

Zaten kendin yap projesiyle ortaya çıkan ürünlerin maddi değerinden daha çok manevi değerinin yüksek olduğundan bahsetmek gerek. Zevksiz, ruhsuz, standart seri üretimin aksine eski usul, sanatsal, el emeği ürünleri tekrardan gözde haline getirmek amaçlanıyor. Her açıdan insanların hayatına çok güzel dokunuşlar yapan bu projeyi evinizde uygulamak oldukça kolay.

Evinizde bulunan herhangi bir kumaştan, ipten, tahtadan, hatta eskimeye yüz tutmuş fincan takımlarınızdan bile yeni ürünler ortaya koymanız mümkün. Yaratıcılığınızı konuşturmanın vakti geldi. Evinizde harikalar yaratabileceğiniz bu kendin yap ile hem kendinizi geliştirin, hem evinizin ihtiyacını giderin, isterseniz de ekonomik açıdan fayda sağlayın. Neyi amaçlıyorsanız oradan kazanacağınızdan emin olun.

Kendin Yap Maliyeti

Kendin yap ürünlerini ortaya çıkarırken elbette ekstra malzemeler gerekli olabiliyor. Burada neyi amaçlıyorsanız ona göre malzeme alacaksınız ya da elinizde olan malzemeler ile harikalar yaratmaya çalışacaksınız. Maliyet konusuna çok da takılmanıza gerek olmadığından yukarıda bahsettik.

"<yoastmark

Kendin yap ürünlerinin maliyeti genelde oldukça düşük oluyor. Genelde evinizde bulunan malzemeleri kullandığınızdan dolayı ekstra harcamalar yaptığınızda bile dışarıdan alacağınız herhangi bir üründen çok daha uygun fiyata ürünü ortaya çıkarabiliyorsunuz. Maliyet konusunda endişelenmenize gerek yok. Gerekirse malzemelerin üretimini bile siz üstlenebilirsiniz. Böylelikle her açıdan tamamen el emeği bir eser ortaya çıkartmış olursunuz.

Kendin Yap Zor mu?

Herhangi bir zorluluğunun bulunmadığını söylemeliyiz. Kendin yap projesinde yapacaklarınız elbette ki el becerisi istiyor fakat birçok öğretici içeriği de sitemizde bulabilirsiniz. Sitemizin kendin yap bölümünde size ilham verecek birçok eser bulunuyor. Buradaki içeriklerden yardım alarak siz de kendi ürünlerinizi üretebilirsiniz.

Dekorasyon Topları Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonu konusunda milyonlarca fikir var fakat en özgünü kendin yap ile ortaya çıkanlar diyebiliriz. Kendin yap ile siz de evinizin dekorasyonuna farklı dokunuşlar yapabilirsiniz. Zaten en önemlisi de sıradanlığın dışına çıkmak değil midir? Dışarıdan alacağınız ürünler ile evinizin dekorasyonuna da ciddi katkılar yapabilmeniz mümkün fakat kendi el emeğiniz ile evinizin dekorasyonunda farklar yaratmayı deneyebilirsiniz.

renkli dekorasyon topu
renkli dekorasyon topu

Evinizde yarım bıraktığınız ya da kenarda duran iplikler mi var? O zaman onları tekrardan gün yüzüne çıkartmanın tam sırası çünkü ipleri kullanarak evinizin dekorasyonuna katkılarda bulunabileceğiniz bir ürün ortaya çıkaracaksınız. İpleri ve balonları kullanarak dekorasyon topu elde etmek oldukça kolay. Hem de yeni nesil dekorasyon anlayışında da sıklıkla kullanılıyor.

Malzemeler

Öncelikle malzemeleri bir araya getirmelisiniz. Öncelikle ipinizi ayarlayın, renkli olmasını tercih edebilirsiniz. Renkli ipler dekorasyon topunda çok hoş duruyor. İpten sonra en önemlisi balon. Zaten ona top şeklini verecek olan balonu ta kendisi. Tutkal dekorasyon topuna desen verirken çok işe yarıyor. Makas ve karıştırma kabınızı da hazırda bulundurmalısınız. Su ve fırça da yine desen şekil verme konusunda ihtiyaç duyacağınız malzemeler arasında yer alıyor. Bu malzemelerin hepsini bir araya getirin ve başlamak için artık konsantrasyonunuzu toplama vakti!

Yapılışı

  • Karıştırma kabınızın içerisine bir miktar, çok da dökmeden orta kıvamda tutkal dökün. Ne kadar tutkal döktüyseniz o kadar da su ilave edin. Yani eğer bir bardak tutkal döktüyseniz bir bardak su, iki bardaksa iki bardak şeklinde ayarlayacaksınız.
  • Şimdi bu karışımın içerisine ipliğinizi yerleştirin. İpliği birbirine karışmayacak şekilde yerleştirin ve her yerinin bu karışıma bulaşmasını sağlayın.
  • Daha sonra kullanacağınız balonu şişirin. Ardından tutkallamış olduğunuz ipi, balonun etrafından geçirin. Patlatmamaya özen gösterin.
  • Balonun etrafına ipi düzgün bir şekilde sardıktan sonra tutkalın kuruması için en az 20 ile 24 saat arası bekleyin. İyice kurusun ve ip balona iyice yapışsın.
  • Tutkalın kurumasının ardından balonun bir ucunu makas ile delip, balonun patlamasını sağladıktan sonra topu içerisinden çıkarın.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra ortaya dekorasyon toplarınız çıkmış olacak. Bu kadar basit bir şekilde sadece beş adımda dekorasyon topu elde etmeniz mümkün. İstediğiniz renklerde ipliklerle, istediğiniz sayıda dekorasyon topu yapmanız mümkün. Malzemelerinizi doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olduğunuz sürece hiçbir problem yaşamayacaksınız. Ayrıca adımları dikkatli bir şekilde takip edin.

dekorasyon topu nasıl yapılır
dekorasyon topu nasıl yapılır

Kendiniz yaparak elde edemeyeceğiniz ürün yok. Evinizin her köşesine böyle ufak tefek şeyler yerleştirebilirsiniz. Tamamen yaratıcılığa ve isteğinize bağlı olan bir şey. Bu şekilde bir sürü model ortaya çıkarabilmek mümkün. Kendin yap konusunda böylelikle kendinizi geliştirebilir ve geliştirdikçe ortaya daha zorlu çalışmaları çıkarabilirsiniz. Eğer ilk deneyiminizse başta zorlanabilirsiniz fakat ardından eliniz gittikçe yatkınlaşacak. Kullanılan malzemelerde zaten genelde her insanın evinde bulunan malzemeler…

Kendin Yap Dekorasyonu

Evinizin her köşesini böyle şeylerle süsleyin. Evinizde boşluğa yer vermeyin. Göze batmayacak bu tarz ürünler hem evinizin boşluğunu kapatacak hem de evinize yaratıcılık katacak. Dekorasyon açısından kendi ürünlerinizle süslemek kadar güzel bir şey olamaz. Kendin yap ile insanlar kendilerini rahatlatabiliyor. Daha iyi hissedebiliyorlar. İnsanın kendi emeğiyle ortaya çıkan üründen daha güzel ne olabilir ki?

ip ve balondan dekoratif top yapımı
ip ve balondan dekoratif top yapımı

Eğer kendin yap projesi hoşunuza gittiyse sitemizde bulunan diğer içerikleri de mutlaka inceleyin. Kendin yap konusunda herhangi bir sınır bulunmadığını söyleyelim. Bu konuda yapabileceklerinizde bir sınır yok fakat sizdeki o hevese de ihtiyaç var. Eğer hevesliyseniz ve sürekli üretmek istiyorsanız yapabileceğiniz binlerce şey var!

Artık tüketimden çok üretime odaklanmak gerekiyor. Elimizdeki malzemeleri dönüştürmenin tam zamanı. Bu tarz kendin yap projeleri ile doğaya da önemli katkılarda bulunabileceksiniz. Sadece tüketmeye odaklanan insanlar gün geçtikçe üretme konusunda sıkıntılar çekecektir. Siz bu sıkıntı çekenlerden olmayın. Kendinizi gün geçtikçe geliştirmeye devam edin ve yaratıcılığınıza, sanatsal kişiliğinize katkılarda bulunmaya devam edin.

Hayatınızın her alanında üreterek fayda sağlayabileceğinizi unutmayın. Kendin yap da zaten bunun için var. Artık kendiniz yapacaksınız ve kendiniz tüketeceksiniz. Böylelikle yarınlarınızı özgünlük ile inşa edeceksiniz!

4 YORUMLAR

  1. Kendin yap projelerini çok seviyorum ve kendim de uygulamaya çalışıyorum çünkü hem çevreci hem de az maliyetle çok şey üretilebiliyor. Bu toplardan hiç yapmamıştım ama çok beğeniyorum. Özellikle renkli olanları çok sevdim. Rengarenk birçok fikir geldi bile aklıma :))

    • Merhaba Zehra Hanım, kendin yap geridönüşüm projelerine bende çok seviyorum. Eskileri çok düşük maliyetlerle değerlendirerek evimizde yeniden dekore etme imkanı sağlıyor. Aklınıza gelen kendin yap projelerinizi bizlerle paylaşırsanız o konuda içerik hazırlayabiliriz ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz