Kitaplık Modelleri: Düşük Maliyetli 20+ Dekorasyon Önerisi

6
1296
el yapımı kitaplık
el yapımı kitaplık

Dijital çağda yaşamamıza rağmen güzel bir tasarımın olmazsa olmazları arasında kitaplar vardır ve kitapların yerini hiçbir şey tutamaz. Kitap koleksiyonu sahibinin hikayelerini anlatmaktan da öte odaya ve eve bir karakter de katar. Bu açıdan kitaplık modelleri hakkında bazı şeylere değinilmesi yararlı olabilir.

Çok cesur bir dekorasyon parçası olan kitaplıklar herhangi bir odayı eşsiz ve harika bir dinlenme alanına dönüştürebilir. İster basit rafların üst üste gelmesinden oluşsun, ister harika bir estetiğe sahip olsun kitaplıklar ciltli koleksiyonların ve değerli envanterlerin saklanması adına şık bir alan sunar.

Bir uzmanın kitaplık dekorasyonu ve kitaplık modelleri hakkında vereceği tüyoları öğrenmek için okumaya devam edin.

salon icin ideal boyutta kitaplik
salon icin ideal boyutta kitaplik

Mükemmel Yerel Kitaplar Edinin

Kitaplık dekorasyonu tahmin edeceğiniz gibi sadece raflar ve ahşapla ilgili değildir. Buna ek olarak kişilerin o kitaplığa koyacağı kitaplar üzerine de iyi düşünmesi gerekir ve yerel kitaplar burada yer almak için harika bir tercih olabilir.

Bulunduğunuz yerin yakınındaki bir kitapçıya gidin, eğer sahaf bulabilirseniz bu harika olacaktır. Bulunduğunuz bölge ve yöre ile ilgili kitaplar olup olmadığını öğrenin. Örneğin bulunduğunuz şehir, bölge ile ilgili tarihi bilgileri anlatan bir kitap ya da bölgede yetişen bitkiler hakkında hazırlanmış bir ansiklopedi kütüphaneniz için harika bir seçenek olacaktır.

Bu kitapları satın alırken mümkün olduğunca eski olmasına dikkat edin. Modern kitaplar da iyi olabilir, ancak ikinci-üçüncü ya da dördüncü vb. el kitaplar hem kağıt israfının önüne geçecek hem de daha rustik bir hava yakalamanızı sağlayacaktır.

Antika kitaplar hali hazırda internet üzerinden de satılmaktadır. Çeşitli internet sitelerine girerek kitaplığınızda bulunmasını istediğiniz antika kitaplara göz atabilirsiniz.

duvara gomulu zarif kitaplik
duvara gomulu zarif kitaplik

İlgi Alanınız Üzerine Düşünmeye Başlayın

Son dönemlerde ilginizi çekmeye başlayan konular ya da geçmişten beri hakkında araştırma yapmayı sevdiğiniz şeyler üzerine düşünün. Bu kitaplığınızın eşsiz bir görünüme sahip olmasından da öte doğrudan sizinle ilgili bir konudur.

Biyografi, bilim-kurgu ya da akademik vb. türlerden hangilerine odaklanacağınız konusunda mutlaka bir fikir sahibi olun. Öylece önünüze gelen her kitabı satın almaya kalkmayın, satın aldığınız ve kitaplığınıza koyduğunuz tüm kitaplar üzerine detaylı olarak düşünün.

Bunun nedeni sahip olacağınız kitaplığın karakterinizi yansıtacak olmasıdır. Bu açıdan birisi size bu kitaplar hakkında soru sorduğunda anlatacak bir hikayenizin olması önemlidir. Ayrıca bu kitapları yalnızca süs olması için değil, dinlendiğiniz süre içerisinde okumak için satın aldığınızı unutmayın.

Yukarıda da belirtildiği gibi mümkünse kullanılmış kitapları satın alın ve olabildiğince eski olanını tercih edin. Eski kitaplar pazarlama kaygısı nedeniyle çeşitli elemelere tabi tutulmamıştır. Örneğin bir pazarlama stratejisi sonrasında kısaltılan Sefiller sürümünü değil, 5 ciltlik eski olanını tercih edin.

kirmizi estetik kitaplik ve kirmizi koltuk
kirmizi estetik kitaplik ve kirmizi koltuk

Kalın Renkli Raflar Edinin

Kitaplar kadar kitaplığınızın dekorasyonu da önemlidir. Eğer mümkünse kitaplık ve koltuk takımınızın aynı renkte olmasını sağlayın ve ilginç renkleri tercih etmekten çekinmeyin.

Örneğin yukarıdaki resimde tasarımcı Bruce Bierman, kırmızı renkte bir koltuk ve kitaplık tercih etmiştir ve harika bir görüntüye sahip olduğu açıkça ortadadır.

gosterisli duvara gomulu kitaplik
gosterisli duvara gomulu kitaplik

Mimari Bir Bütünlük

Kitaplığınızın içini doldururken edineceğiniz ya da zaten edindiğiniz kitaplar ve kitaplık kadar evinizin geri kalanı da önemlidir. Bu yüzden kitaplık modelleri üzerine araştırma yapmadan önce evinizin geri kalanını inceleyin ve ne tarz bir kitaplığın hoş olacağını düşünün.

Örneğin bazı kişiler için kitaplığın bir dolap gibi durması daha güzel olabilirken bazılarının evinin geri kalanı gereği yukarıdaki resimde olduğu gibi kitaplığını duvara gömmesi gerekebilir. Bunun kararını sizin vermeniz gerekir, eğer geleneksel bir eve sahip değilseniz duvara gömme kitaplıktansa dolaplı olanlar daha iyi görünecektir.

Yine de renk seçimi ve rafların kalınlığı konusunda doğru kararı vermelisiniz. Rafların kalın olması çok fazla kitabı olmayan kişiler için, kitaplığın dolu görülmesi adına kullanılabilecek tekniklerden sadece biridir.

sahte kitaplardan olusan kitaplik iki koltuk
sahte kitaplardan olusan kitaplik iki koltuk

Sahte Olabilirsiniz

Modern çağın bize kattıklarından birisi de e-kitap ve bunları okumayı mümkün kılan amaç özelinde geliştirilmiş tabletlerdir. Bu açıdan bazı kişilerin kağıttan imal edilen kitaplara para vermek istememesi ya da diğer bir deyişle kağıttan kitap okumayı sevmemesi mümkündür.

Eğer sizin içinde böyle bir durum söz konusuysa yani bir kitap koleksiyonunuz yoksa ve yine de kitaplık modelleri hakkında araştırma yapıp buna evinizde yer vermek istiyorsanız sahte kitaplar hakkında ciddi şekilde düşünebilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki kitaplıkta görülen tüm kitaplar sahte ve hiçbirisi okunabilir nitelikte değil. Bunları kartondan kendiniz yapabilir ya da internetten satın alabilirsiniz. Bir matbaa ile de görüşmek isteyebilirsiniz.

kahverengi estetik kitaplik
kahverengi estetik kitaplik

Kitaplık Modelleri ve Sanat

Kitaplık modelleri içerisine sanat da katabilirsiniz. Yukarıdaki resimde tasarımcı Richard Mishaan’ın New York’taki aile evinde bulundurduğu kitaplığı ve çeşitli sanat eserleri görülmektedir. Benzersiz ve dingin bir görünüme sahip bu kitaplık oldukça basit bir tasarıma sahiptir.

Eğer sizde evinizde rustik bir havaya sahipseniz bu tarz kitap koleksiyonunun sanat eserleriyle birleştirilmesi harika görünecektir.

modern yaratici yerden yuksek mavi duvara gomulu kitaplik
modern yaratici yerden yuksek mavi duvara gomulu kitaplik

Karıştırabilirsiniz

Kitaplarınızın arasına mavi-beyaz porselenler serpiştirebilir ya da antika çay bardakları koyabilirsiniz. Seyahat fotoğrafı kadar basit bir şey bile kitaplığınızın bir hikayeye sahip olması adına çok önemli bir detay halini alabiliyor. Bu yüzden kitaplığınızı dizerken tek bir kalıba bağlı kalmak zorunda olmadığınızı, genel itibariyle o alanda bir hikaye anlatmaya çalıştığınızı unutmayın.

Eğer bu tarz bir karışım yapacaksanız kitapların renklerine, konularına ve boyutlarına göre gruplandırıldığından emin olun. Bu sayede tuhaf bir görüntünün ortaya çıkmasını engelleyecek, daha basit fakat harika bir görünümün elde edilmesini sağlayacaksınız.

duvara gomulu rustik kitaplik ve koltuk
duvara gomulu rustik kitaplik ve koltuk

Kitaplar Odak Noktası Olsun

Karışık bir kitaplık oluştursanız, kitaplığınızı duvara gömseniz ya da herhangi bir yeni teknik deniyor olsanız da kitaplık modelleri mutlaka kitapları odak noktası haline getirmelidir.

Doğru şekilde görüntülendiğinde kitapların, kitaplık sahibi hakkında hikaye anlattığını unutmayın. Bu açıdan kitaplık modelleri ile ilgili karar verdikten sonra kitap rafıyla duvar vb. renkli nesnelerin benzer renkte olmasını kitapların ise kontrast oluşturmasını sağlayın.

Örneğin yukarıdaki resimde kitaplık ilk bakışta görülmüyor bile, ancak kitaplar doğrudan göze batıyor. Bunun nedeni tam olarak kitapların odak nokta haline getirilmek istenmesi. Bu hem çok daha düşük bütçeyle kitaplık dekorasyonu yapabilmenizi sağlayacak hem de odanıza bir karakter katacaktır.

raflari aynali kahverengi eski kitaplik ve kirmizi sandalyeler
raflari aynali kahverengi eski kitaplik ve kirmizi sandalyeler

Ayna Kullanabilirsiniz

Linda Pinto’nun Paris’teki dairesinde bulunan bu kütüphanenin rafları aynalardan oluşmaktadır. Bu hem evinize parıltı katmakta hem de kitaplığınızın göz alıcı görünmesini sağlamaktadır. Hatta üzerine biraz düşünüldüğünde bir hikayeye konu olması bile sağlanabilir.

kullanisli tum duvari kaplayan beyaz kitaplik
kullanisli tum duvari kaplayan beyaz kitaplik

Kitaplarınız Erişilebilir Olsun

Kitaplık sadece iyi görünmesi için satın alacağınız, dekore edeceğiniz bir şey olmasın. Kitaplığınızın içerisinde bulundurduğunuz kitaplar mutlaka sizinle ilgili bir şeyler anlatsın ve erişilebilir olsun.

Kitaplığınıza kitapları yerleştirirken en sevdiğiniz kitapların diğerlerine nazaran daha fazla göze çarptığından emin olun. Bu sayede evinize gelen misafirlerinizle konuşacak konular bulmakta sorun yaşamazsınız. De Bastiani kitapların harika bir sohbet parçası olabileceğini söylemektedir.

Bu nedenle en sevdiğiniz kitabın sadece kitaplığınızın içerisinde durmasını değil, farklı bir yerde durmasını da sağlayabilirsiniz. Örneğin sehpa ya da pencere pervazı harika bir yer olabilir. Bu sayede kitabınızın misafirleriniz tarafından göründüğünden emin olabilir, sorulacak sorulara vereceğiniz cevaplarla etkileyici bir gün geçirebilirsiniz.

luks antika kitaplik ve leopar desenli sandalye
luks antika kitaplik ve leopar desenli sandalye

Lükse Kaçmak İsteyebilirsiniz

Eğer evinizin geri kalanıyla tuhaf bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmayacaksa kitaplığınızı kurarken lükse kaçmak isteyebilirsiniz. Eğer geleneksel tasarımları beğeniyorsanız ahşap ve antika ilk tercihiniz olmalı.

Hatta buradan başlayarak evinizin geri kalanını da hayal ettiğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Yukarıdaki resimde görünen kaplan deseni bir tekstil ürünü, ancak diğer antikalar gerçekten pahalı ve lüks materyaller.

yuksek tavan kitaplik uc tane uzun
yuksek tavan kitaplik uc tane uzun

Yüksek Tavanlardan Yararlanın

Anıtsal bir kitaplık görünümü elde etmek istiyorsanız ve yüksek bir tavana da sahipseniz yerden tavana kadar uzanacak büyüklükte kitaplıklar harika bir görünüm elde etmenize, bunun yanı sıra hikayenizi iyi anlatmanızda size yardımcı olabilir. Özellikle salon ve mutfağı birbirinden ayırmak için yukarıdaki gibi kitaplıkları kullanırsanız ortaya nasıl bir görünüm çıktığını görebilirsiniz.

Bu raflarla ilgili daha ergonomik bir tasarım hedefi olan kişilerin kaydıraklı kitaplıklar tercih etmesi mümkün olabilir. Bu sayede gizli bir odaya giriyormuş hissiyle mutfaktan salona geçebilirsiniz.

yerden tavana kadar yuksek antik kitaplik
yerden tavana kadar yuksek antik kitaplik

Odaları Kitaplıklarla Bölün

Yukarıdaki resim gerçekten aktif olarak kullanılan bir evden alınmış. Kendisi bir mimar olan Angus Wilkie, evinin odalarını birbirinden ayırmak için kitaplıkları ve kitapları kullanmaya karar vererek ilginç bir işe imza atmış.

Eğer büyük bir odanız varsa ve bölmeyi düşünüyorsanız ya da eviniz zaten yapısı itibariyle odaların bir arada bulunduğu stüdyo tipiyse kitaplıklarla odaları birbirinden ayırmayı ve alanları bölmeyi mutlaka düşünmelisiniz.

Bu hem çok güzel bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayacak hem de yapabilecekleriniz konusunda özgür olmanızı sağlayacaktır. Özellikle yüksek tavana sahipseniz yerden tavana kadar yükselecek şekilde kitaplıklara yer verebilir antik ve güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu kitaplıkları doğrudan satın almaktansa kendinizin yaptırması gerekebilir, çünkü eviniz özelinde bir yüksekliğe sahip olması gerekiyor.

Kitaplığın raflarının odanın geri kalanıyla uyum sağlaması gerektiğini, kitapların odak noktası haline gelmesi gerektiğini unutmayın.

ofis tipi kısa genis kitaplik
ofis tipi kısa genis kitaplik

Ofis Tipi

Kitaplık modelleri arasında belki de en sık tercih edilecek modellerden birisi budur, çünkü hem çok basit bir tasarıma sahip hem de çok kullanışlıdır. Bu tasarım Waldo Fernandez isimli bir iç mimara ait. Sade ve şık bir görünüme sahip bu tasarımın evinize uygulanmasında dikkat etmeniz gereken belki de tek ve en önemli nokta renk uyumudur.

Renklerin odanın geri kalanıyla uyumlu olmasına ek olarak, birden fazla üretilip yan yana koyulan rafların da güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olabileceğini söylemek mümkün.

Eğer odanızın tavanı yüksek değilse bu tasarım aradığınız kitaplık modelleri arasında olabilir. Geniş ve sağlam bir kitaplık istiyorsanız ofis tipi kitaplığı her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

kirisi kamufle eden tavana kadar yuksek kitaplik
kirisi kamufle eden tavana kadar yuksek kitaplik

Kamuflaj Kitaplıklar

Evinizde bir kiriş ya da görünmesini istemediğiniz direk vb. bir şey varsa bunu kamufle etmek için kullanabileceğiniz en iyi materyallerden birisi hiç şüphesiz kitaplıklardır.

Yukarıdaki resimde iç mimar Jamie Drake’in New York’taki evinde bir kirişi nasıl kamufle ettiğini görmekteyiz. Hem çok güzel bir görünüm elde edilmesine hem de kitaplığın nereye koyulacağı gibi bir problemin ortadan kalkmasına yardımcı olan bu fikir ülkemizde de birçok kişinin işine yarayacaktır.

Yeni yapılan evlerin çoğunun içinden kiriş geçmiyor olsa da eski evlerin büyük bir kısmı halen kirişlere sahiptir.

estetik ve ince kitaplik
estetik ve ince kitaplik

Duvar Olan Kitaplık Modelleri

Yukarıdaki resimde bir moda tasarımcısının evinin odaları arasında kitaplıktan ördüğü bir duvarı görmekteyiz. İki odayı daha estetik bir şekilde birbirinden ayırmak gerçekten zor olurdu.

Basit, şık ve estetik bir görünüme sahip bu tasarım hem alanların daha verimli kullanmasını sağlıyor, hem de eve eğlenceli bir görünüm katıyor.

Özellikle küçük alanlarda büyük işler başarmak isteyen kişilerin bu tasarıma ve bu tarz bir ürüne mutlaka göz atması gerekir.

tum duvari kaplayan yuksek ve genis kahverengi ceviz agaci kitaplik
tum duvari kaplayan yuksek ve genis kahverengi ceviz agaci kitaplik

Tüm Duvarı Kaplayan Kitaplık Modelleri

Eğer gerçekten bir kitap bağımlısıysanız ya da kitapları gerçekten seviyorsanız salonunuzu ya da dinlenme alanınızı tamamen kitaplarla doldurabilirsiniz. Yukarıdaki resimde bulunan kitaplık ceviz ağacından yapılma ve odaya önemli bir karakteristik özellik kazandırıyor.

Eğer geniş ve yüksek bir duvara sahipseniz mutlaka duvarın tümünü kitaplıkla kaplamayı düşünmelisiniz. Buna ek olarak arasına çeşitli porselenler ve çay bardakları serpiştirebilir, çeşitli sanat eserleri ve gezi fotoğraflarınızın burada yer almasını sağlayabilirsiniz.

Basit bir sanat eseri dahi tüm kitaplığın bambaşka bir görünüme kavuşmasına, eşsiz bir görünüm elde edilmesine yardımcı olacaktır.

duvara gomme rustik kitaplik
duvara gomme rustik kitaplik

Hafif ve Estetik Kitaplık Modelleri

Yukarıda yer alan kitaplık 1930’ların Los Angeles’ına hayran kalan bir kişiye aittir. Evinde rustik havayı seven kişilerin kitaplık modelleri arasından böyle bir tasarımı seçmesi de mümkündür.

Eğer az kitabınız varsa fakat yine de kitaplığı dekorasyonun bir parçası haline getirmek istiyorsanız kitaplık süsleri hakkında da araştırma yapmaya başlamanız gerekiyor demektir.

Kilden yapılma çanaklar, bakır tabaklar, porselen fincanlar, sanat eserleri ve saksı gerçekten güzel bir kitaplık süsü olabilir veya hepsini bir arada kullanabilirsiniz. Bu tarz bir kitaplık kullanacaksanız evinizin pastel renklerden oluşması gerçekten estetik bir görünümün ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

koridor boyunca yerden yuksek demir kitaplık ve damali zemin
koridor boyunca yerden yuksek demir kitaplık ve damali zemin

Kitaplarınızı Koridorda Sergileyin

Eğer evinizin içerisinde uzun bir koridor bulunuyorsa kitaplığınızı yerleştirmek ve kitaplarınızı sergilemek için harika bir alana sahipsiniz demek olabilir. Yukarıdaki resimde demirden yapılma iskelet tipi bir kitaplık yer alıyor, ancak yerden yüksekte yer alması itibariyle her kitap oldukça erişilebilir bir yerde duruyor.

Hem sade hem de şık bir görünüş elde etmek isteyen, ancak salonunda kitaplığa yeri olmayan kişiler uzun koridorlarına mutlaka böyle bir tasarımı denemelidir. Koridorlar genellikle bir evin ilk görülen yeri olur, dolayısıyla evinizin ve sizin karakterinizi yansıtmak adına iyi bir fırsat olarak koridorda kitaplık kullanmayı tercih edebilirsiniz.

duvarlari komple kaplayan kitaplik ve ortasinda yatak
duvarlari komple kaplayan kitaplik ve ortasinda yatak

Çok Amaçlı Kitaplık Modelleri

Kitaplıklar sizi gerçekten güvende hissettirebilir. Kitap kokusunu seviyorsanız, kitapların hayatınızın vazgeçilmezleri arasında olduğunu düşünüyorsanız Ned Lambton gibi tüm duvarlarınızı kitaplıklarla kaplayıp kitapların arasında uyumayı tercih edebilirsiniz.

dikey ve yatay kitaplardan olusan kitaplik
dikey ve yatay kitaplardan olusan kitaplik

Dikey ve Yatay Kitap Yığınları

Evinizin kitaplığı simetri hastası bir kişinin elinden çıkmış gibi görünmek zorunda değil. Eğer karakteriniz de böyleyse dağınık seviyorsanız, bazı kitaplarınızın dikey bazılarının yatay durması iyi olabilir.

Bu hem az kitaba sahip olsanız bile kitaplığınızın daha büyük bir arşiv gibi görünmesine katkı sağlayacak hem de aralara çeşitli sanat eserleri, fotoğraflar, porselen süsler vb. serpiştirmenizi sağlayacaktır.

Yukarıdaki resim Fiona Kotur’un Hong Kong’daki evine ait. Kitaplığın üzerinde pirinç rengi ışıklandırma bulunduğuna da dikkat etmeniz iyi olabilir. Gece kitaplığın ışıklarını yakıp, loş bir ortamda kitabınızı okuyup dinlenebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Raflarla olan fikir çok hoşuma gitti. Estetik bir görüntünün yanı sıra iyi bir istifleme potansiyeli oluşturuyor. Emeğinize sağlık.

  2. Şu duvardan duvara olan kitaplıklar… Yeşil, niş şeklinde duvarın bir parçası gibi gözüken kitaplığa tek kelimeyle bayıldım. Kendi evimde bu kadar büyük kitaplıklar yok, dolduramam diye korkuyordum ama onun da çözümü varmış meğer :))

    • Merhaba Selin Hanım, özellikle kitaplık için yeriniz yoksa alan sıkıntınız varsa duvarda niş uygulaması güzel bir çözüm sunuyor. Sahte kitap dekoru özellikle resturantlarda oldukça yaygın. İnternette de bu tarz kitapların çok fazla satışı var ?. Kitaplık zamanla dolar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz