Kobalt Mavisi 10 Dekorasyon Fikri

4
622
Kobalt Mavisi Boya
Kobalt Mavisi Boya

Mavi, dekorasyonda en çok kullanılan renklerden biridir. Dinginlik katmasıyla ve göz yormamasıyla bilinen bu rengin birçok çeşidi mevcut. O çeşitlerden birisi de: kobalt mavisi. Kobalt mavisi, mavinin dinginliğine enerji katarak dekorasyona can veren, son zamanların en moda renk çeşididir.

Kobalt mavisi nedir diye sorabilirsiniz. Kobalt mavisi, ismini kobalt madenlerinden alan, mavinin baskın bir tonudur. Kobalt mavisi rengi doğru tercihler yaptığınız takdirde evinizin dekorasyonunda mucizeler yaratmanızı sağlayabilir. Kobalt mavisi sayesinde klişeleşmiş renk tercihlerinden soyutlanarak, farklı bir dekor anlayışıyla insanların ilgisini kolaylıkla çekebilirsiniz.

Kobalt mavisinin tercihi yapılırken dikkat etmeniz gereken şeyler mevcut. Kobalt mavisini kullanmayı aklınızdan geçiriyorsanız bu önerileri dikkate alın. Eviniz için en uygun, en doğru tercih olan kobalt mavisi hakkında işte on dekorasyon fikri!

1-Kobalt Mavisi Boya ile Evinize Canlılık Katın

kobalt mavisi boya
kobalt mavisi boya

Boya tercihi yaparken kobalt mavisi boya tercih ederseniz beyaz ile harika bir uyum yakalayabilirsiniz. Kobalt mavisi boya ve beyazın uyumu enerjik ve sofistike bir ortam sağlayacağından görenleri de etkileyecektir.

Kobalt mavisi boyanın yarattığı şıklık ile dekoratif bir güzellik sağlamak mümkün hale geliyor. Hem farklı bir renk tercih etmiş oluyorsunuz, hem de sadeliği, şıklığı kaybetmiyorsunuz. Yine kobalt mavisi boyanın yanında da tercih edeceğiniz aynı sadelikte mobilyalar ciddi bir önem taşımaktadır.

2-Koltuk Anlayışınızı Dengeleyin

Oturma odası tercihlerinde de kobalt mavisi harikalar yaratmanız için doğru tercih olabilir. Öyle ki kobalt mavisi koltuk son zamanlarda tercih edilen koltuk takımı renklerinden birisi. Sıradanlaşmış mavi renk ya da turkuaz çeşitlerine karşılık kobalt mavisi koltuklar daha çok öne çıkıyor.  

kobalt mavisi koltuk
kobalt mavisi koltuk

Kobalt mavisi koltukların bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli sebebi, mavinin sıradanlaşmış tonlarının ötesinde tonlara sahip olmasıdır. Ne turkuaza yakın açıklık, ne de laciverte bakan kapalılık. Kobalt mavisi koltuk ile dengenin keyfini çıkarın.

3-Abartıdan ve Sadelikten Uzak Bir Duvar Yaratın

Duvarınızın renklerinde bir değişiklik yapmayı planlıyorsanız, bu değişikliği yaratıcı bir renk olan kobalt mavisi ile yapabilirsiniz. Kobalt mavisi duvar evinizdeki diğer beyaz ve gri tonlarındaki mobilyalar ile birleştiğinde iç açıcı bir hissiyat uyandırabiliyor.

kobalt mavisi duvar
kobalt mavisi duvar

Kobalt mavisi duvar ile aşırıya kaçmadan, sadeliğe de çok yakınlaşmadan uygun bir dekorasyon anlayışı ortaya çıkarabilirsiniz. Tabi ki duvarın yanı sıra diğer aksesuarların rengi de bu konuda kritik öneme sahip…

4-Perdenizdeki Renk Karışımı ve Desenin Önemi

Perde seçimi yaparken kobalt mavisini görmezden gelmek yanlış olur. Özellikle kobalt mavisi ve beyazın karışımındaki perde tasarımları ortamda şıklık yaratabiliyor. Kobalt mavisinin ağırlıkta olduğu ya da beyazın ağırlıkta olduğu tonlar fark etmeksizin, ikisinin birbirine olan etkisiyle harika bir görüntü sağlamak sizin elinizde. Yeter ki perde tercihi yaparken, renklerin desenler ile uyumlu olmasına dikkat edin. Desenler ve renkler arasında geometrik farklılıklar göze hoş gelmeyen bir görüntünün ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Burada yapmanız gereken; detaycı olmanız.

kobalt mavisi perde
kobalt mavisi perde

Kobalt mavisi perdelerle birlikte evinizdeki diğer mobilyalarında tamamen beyaz olmasa dahi gri ve yakını renkler olması önemli. Çok farklı tercihler yapmanız aradaki uçurumu arttırarak can sıkıcı bir görüntünün ortaya çıkmasını ve kobalt mavisinin enerjik görüntüsünün yitirilmesine yol açabilir.

5-Mobilyada Kobalt Mavisinin Etkisi

Kobalt mavisinin mobilyada yarattığı tartışılmaz etki ortada… Yine de mobilyada yaratılmış olan bu etki, yanlış renk tercihleriyle etkisizleşebiliyor. Bunu engellemek için doğru renk tercihleri yapmak tamamen sizin elinizde. Beyaz, gri ve zümrüt yeşili gibi duvar renkleri mobilya ile birleştiğinde hedeflediğiniz etkiyi yaratacaktır.

kobalt mavisi mobilya
kobalt mavisi mobilya

6-Yatak Odasında Kobalt Mavisi Farkı

Yatak odası salon kadar öne çıkmayan fakat insanlar için anlamı bambaşka olan, bir paylaşım alanıdır. Bu alanda yapacağınız tercihler, sizin ruh halinize de etki edecektir. Dinlenme alanınızda göz yorucu ve iç karartıcı renkleri tercih etmeniz ruh halinize olumsuz yönde etki yapacaktır. Bunun önüne geçmek için yatak odanızda kobalt mavisini tercih edebilirsiniz.

kobalt mavisi yatak odası
kobalt mavisi yatak odası

Kobalt mavisi yeni nesil yatak odalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Siz de yatak odanızı kobalt mavisi ile tanıştırıp yatak odanızı modern bir hale getirebilirsiniz. Yatak odasındaki kobalt mavisi etkisi ile uyuyup, uyandığınız en özel yeri, daha da özel hale getirebilmek mümkün.

7-Salonda Kobalt Mavisinin Çarpıcılığı

Salon evinizin en öne çıkan kısmıdır. Aynı zamanda en çok vakit geçirdiğiniz yerdir. Salonunuzda seçeceğiniz renkler hayati önem taşımaktadır. Salon evinizin diğer kısımlarını da etkilemektedir. Bu yüzden yapacağınız bu hayati seçimde doğru tercih yapmak istiyorsanız kobalt mavisi rengi tam size göre!

kobalt mavisi salon
kobalt mavisi salon

Kobalt mavisi, içerisinde bulunan canlandırıcı tonlarıyla salonunuzda daha keyifli bir vakit geçirmenize yol açmaktadır. Beyaz ve pembe tonları da kobalt mavisi salonunuza daha da renk katacaktır. Kobalt mavisi tercihinde defalarca belirtildiği gibi eşlik edilecek renklerin uyumu tartışılmaz öneme sahip. Eğer yanlış tercihler yaparsanız, salonunuzun da sönük bir hale gelmesine sebebiyet verebilirsiniz. Bundan uzak durmanın yolu önerilen renklerden şaşmamak diyebiliriz. Beyaz ve pembe, kobalt mavisine salonda eşlik edebilecek en uygun renklerden…

8-Mutfağınızda Farklı Tercihler Yapmanın Yolu: Kobalt Mavisi

Mutfakta genelde sade renklerin kullanılması yaygındır. Oysa mutfakta sadelik her zaman doğru tercih anlamına gelmemektedir. Mutfakta geçirilen vakit, renklerin gözünüzde ve ruhunuzda yarattığı etkiyle ya sıkıcı ya da eğlenceli hale gelmektedir. Bunu eğlenceli hale getirmek istiyorsanız farklı bir tercih yapmanın tam zamanı!

kobalt mavisi mutfak
kobalt mavisi mutfak

Kobalt mavisine mutfakta eşlik edebilecek farklı renkler ile mutfağınızın bambaşka bir hal alması mümkün. Mutfakta kobalt mavisinin yanında kullanabileceğiniz diğer renkler: Limon sarısı, fuşya ve turuncu… Bu renkler, kobalt mavisinin baskınlığını azaltacaktır. Böylelikle renk konusunda mutfağınızda dengeyi sağlayıp ne boğucu bir sadelik, ne de abartı bir görüntünün ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

9-Banyonuzu Boğucu Renklerden Kurtarabilirsiniz

Banyo dekorasyoncular tarafından bazen en çok göz ardı edilen yerlerden birisi olabiliyor. Banyoda kullanılan renklerin standartlığından kurtulmak ve boğucu renklerle savaşmak istiyorsanız kobalt mavisini deneyebilirsiniz.

kobalt mavisi banyo
kobalt mavisi banyo

Kobalt mavisi banyonuzda abartı bir görüntü ortaya çıkartmayacaktır, merak etmeyin. Burada kullanacağınız beyaz renk ile kobalt mavisi rengi belli bir sadelik düzeyi sağlayacağından endişelenmenize gerek kalmayacak. Banyonuzu boğucu renklerden kurtarıp, kobalt mavisi ile tanıştırmanız en doğru tercih olacaktır.

10-Kobalt Mavisi Halılar ile Tabuları Yıkabilirsiniz

Halılarda genellikle aynı renklerin kullanılması bir yana, kullanılan desenlerin standartlaşmış olması artık can sıkıcı bir hal almış durumda… Bu yüzden halı konusunda çok farklı renkler kullanmak gerekiyor. Bu renklerden birisi de tabi ki kobalt mavisi.

kobalt mavisi halı
kobalt mavisi halı

Kobalt mavisi halılarda en çok dikkat çeken uyumdur. Farklı desenlerin beyazla birlikte kullanılmasıyla kobalt mavisi halılar, standartlaşmış halı tasarımlarına karşı alternatif bir anlayış ortaya koyuyor… Eğer siz de evinizde yaratıcı bir dekorasyon anlayışı uygulamak istiyorsanız kesinlikle kobalt mavisi halıları aklınızdan çıkarmamalısınız.

Toparlamak gerekirse kobalt mavisi dekorasyonda en çok tutulan renklerden biri haline gelmiştir. Evinizin her köşesinde uygulayabileceğiniz bir renk olan kobalt mavisi, sıkıcılıktan uzak, eğlenceli bir renk çeşididir.

Evinde farklılık yaratmak isteyenler için en doğru tercih kobalt mavisi rengi olacaktır. Kobalt mavisi ile evinizin her köşesi dekorasyon anlamında tatmin edici, göze hoş, modaya uygun hale gelecek!

4 YORUMLAR

  1. Kobat mavisi perdelerde ve koltuklarda büyük fark yaratıyor. Asıl bir görünümün yanı sıra güçlü ve canlı bir duruş sergilemenin en iyi yöntemi.

    • Merhaba İlayda Hanım, mavi dekorasyonda “ben burdayım” diyen bir renk. Özellikle kobalt mavisi tercih etmişseniz hareketli bir dekorasyon elde etmişsinizdir demektir.

  2. Çok keskin bir renk ve gerçekten çok şık duruyor. Mavinin her tonunu seviyorum, kobalt mavisini de evime sokmaya çalışacağım bundan sonra 🙂

    • Merhaba, kobalt mavisi ev dekorasyonunda ben burdayım diyen bir renk. Kobalt mavisini kullandığınız odada dekorasyona hakim bir renk oluyor. Maviyi seviyorsanız kullanın ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz