Kolay Kilim Modelleri

0
1093

Bugün sizlere yapması kolay kilim modelleri ile boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz fikirler sunacağız. Evinizin iç dekorasyonunu için sunduğumuz yaratıcı ve farklı el yapımı kilim modelleri ile odanızın dekorasyonunu yenileyebilirsiniz.

Ponpon Kilim

kolay-kilim-modelleri

Renkli ponponlardan oluşan bir kilim yaparak odanızı yenilemeye ne dersiniz? Cevabı evet olanlar için malzeme listemizde neler var bakalım isterseniz.

Malzemeler: Halı kaydırmaz ped, istediğiniz renklerde yün iplik, yorgan iğnesi ve makas. Şimdi ise kilim yapımına geçelim isterseniz.

 • Öncelikle işe ponpon yapmakla başlıyoruz. Ponpon yapmak için söyleyeceklerimi adım adım takip ediniz. Sol elinizin orta ve işaret parmağını birleştirerek ipi sarmaya başlayın. Ponpon büyüklüğü istediğiniz boyuta ulaştığında ipi iki parmağınız arasından geçirerek düğüm atın. Düğüm yaptığınız yumağın altını ve üstünü kesin. Artık ponponlar hazır.
 • Yorgan iğnesinden ipi geçirin ve ponponları düğüm yaptığınız yerden halı kaydırmaz pede dikin. Kilim istediğinz yerde kullanıma hazır.

Rag Kilim

kolay-kilim-modelleri-1

Rag kilim, eski kumaş parçalarından, paçavralardan yapılan el yapımı kilim modellerinden biridir. Oldukça masrafsız bir kilim modeli. Tek ihtiyacınız olan kaydırmaz halı ped(ortalama 4 x 6 m boyutlarında).

 • Aynı cins eski kumaş parçalarını hepsi 12 cm olacak şekilde kesin. Kusursuz bir görüntü istiyorsanız kumaş parçalarının aynı cins olmasına dikkat edin. Ortalama boyutlarda bir kilim istiyorsanız toplamda kumaş parçaları 5 metre olmalıdır.

kolay-kilim-modelleri-2kolay-kilim-modelleri-3

 • Sağ şekildeki gibi elde ettiğiniz kumaş parçalarını bir cımbız ile halı pedin deliklerinden geçirin. Farklı renk, aynı boydaki kumaş parçalarını istediğiniz sırayla deliklerden geçirebilirsiniz.

kolay-kilim-modelleri-4kolay-kilim-modelleri-5

 • Delikten geçirdiğiniz kumaş parçalarını şekillerdeki gibi düğümleyin.
 • Bütün delikleri bu şekilde tamamladıktan sonra, kumaşın uçlarını rastgele kesin ve kilim kullanıma hazır.

Sahte Koyun Derisinden Kilim

kolay-kilim-modelleri-6

Çocuğunuzun yada sizin eski, giymediğiniz kürk mont yada ceketlerinizi kilim olarak değerlendirebilirsiniz. Giysinizin kol yaka gibi kısımlarını kesin ve düzgün bir şekil elde edin. Kürkü ters çevirin ve arkasına bir kalemle bulut yada istediğiniz herhangi bir deseni çizin. Şekildeki gibi bir kilim modeli istiyorsanız bulut çizebilirsiniz. Çizdiğiniz hizada makasla kesin ve aynı boylarda kestiğiniz halı pedi altına yapıştırın. Kullanıma hazır istediğiniz yere serebilirsiniz. Sırada ise halattan paspas yapımı modelimiz var.

Halat Kilim

kolay-kilim-modelleri-7

Halattan renkli çemberler yapıp birleştirerek farklı bir kilim modeli ortaya çıkarabilirsiniz.

Malzemeler: parlak sentetik kumaş, 2 paket 3/8 inç x 50 m sisal halat, 3 x 5 m halı pedi, sıcak tutkal tabancası, yağlı kağıt, makas, ölçme bandı.

kolay-kilim-modelleri-8kolay-kilim-modelleri-9

 • 9 metre uzunluğunda halattan ve aynı uzunlukta, 2 cm genişliğinde saten kumaştan kesin.
 • Kestiğiniz kumaş parçasını halata spiral bir şekilde dolayın ve uç kısımları halata tutkal ile yapıştırın.

kolay-kilim-modelleri-10

 • Halatı yukarıdaki fotoğraftaki tutkal yaparak dolayın ve bir halka elde edin.
 • Bu işlemleri, mini, küçük, orta, büyük ve ekstra büyük halkalar elde etmek için tekrarlamanız gerekiyor.
 • 45 cm halat ve kumaş(istediğiniz renk) kullanarak 6 tane mini halka,
 • 3 metre halat ve kumaş kullanarak 4 tane küçük halka,
 • 5 metre halat ve kumaş kullanarak 4 tane orta boy halka,
 • 10 metre halat ve kumaş kullanarak 5 tane büyük halka,
 • 15 metre halat ve kumaş kullanarak 1 tane ekstra büyük halka yapınız.

kolay-kilim-modelleri-11

Yaptığınız halkaları ters çevirin ve hepsinin boyutuna göre ayrı ayrı halı pedinden kesin ve tutkal ile yapıştırın. Böylelikle kaymasını engellemiş olursunuz. Son olarak da halkaların hepsini yukarıdaki şekildeki gibi yanlarından birbirlerine tutkal ile yapıştırın. Artık kilim yada paspas hazır istediğiniz yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çakıl Taşlı Kilim

kolay-kilim-modelleri-12

Çakıl taşlarını kullanarak banyonuz için orijinal bir paspas yapabilirsiniz. Çakıl taşları dışında ihtiyacınız olan şeyler, iyi bir yapıştırıcı ve plastik paspas(atmayı düşündüğünüz araba paspaslarını kullanabilirsiniz). Çakıl taşlarını istediğiniz sırada paspasa yapıştırın ve banyonuzda kullanın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz