Küçük Mutfaklar İçin Masa Modelleri

4
4615

Birçok kişi, evin odak noktasının salon olduğunu düşünür, ancak ben buna katılmıyorum. İnsan hayatı ortalama 73 yıldır ve özellikle kadınlar, ömrünün 5 yılından fazlasını mutfakta harcar. Yemek yemek, komşuyla kahve içmek, bir şeyler atıştırmak, hatta belki de favori diziyi izlemek için mutfakta bolca zaman geçiriyoruz. Aile büyüdükçe, mutfakta geçirilen zaman da artıyor. Neden stil sahibi bir mutfağınız olmasın? Bu yazımızda, küçük bir mutfağı olan ve yine de mutfağa yemek masası koymak isteyenler için mutfak masası modellerini derledik…

İki kişilik, küçük bir aileniz varsa ve mutfağınızda aileniz gibi küçükse, yüksek mutfak masalarını tercih edebilirsiniz. Uzun bar tabureleri ile tamamlayabileceğiniz bu mutfak masası, Amerikan mutfağa sahip evler için de uygun bir seçim. Tezgahı biraz uzatarak, mutfağın merkez alanında fazladan yer açabilirsiniz.

Küçük bir mutfağınız varsa, pencere önlerini ve boş duvarları değerlendirerek, mutfak masanız için yer açabilirsiniz. Küçük mutfaklar için masa modelleri arasında yer alan bu masa, açılır kapanır özelliği ile kapalıyken 2, açıkken 4 kişiye kadar kullanım sağlıyor.

Mutfağınızda şık bir köşe takımı varsa, onu tamamlamak için yuvarlak, 2-3 kişilik bir mutfak masası tercih edebilirsiniz. Böylece mutfağınızda fazla yer kaplamayan, işlevsel ve rahat bir masanız olacak.

Küçük bir mutfağınız varsa ve yine de mutfakta oturmak istiyorsanız, mutfak masanızı köşelere yerleştirmelisiniz. İki kişilik bir masa, küçük mutfaklar için iyi olacaktır.

Açılır kapanır mutfak masaları, küçük mutfakta yerden tasarruf etmenizi sağlar. Çekmece ve bölmeler ile tasarlanan modüler mutfak masalarını, IKEA mağazalarından satın alabilirsiniz. Masanın altına giren tabureler de yine küçük bir mutfakta yerden tasarruf etmek için iyi bir seçim olacak.

Mutfağınız küçükse, tercihinizi ince ve uzun masalardan yana kullanabilirsiniz. Doğru köşeyi seçtikten sonra, duvarın hemen önüne bir bank yerleştirip ardından da önüne ince, uzun bir mutfak masası konumlandırabilirsiniz. Böylece mutfakta yerden tasarruf ederken, aile ile yemek ya da misafirle sohbet için de yer ayırmış olacaksınız.

Yuvarlak masalar, küçük ve orta büyüklükte mutfaklara çok yakışıyor. Mutfaktaki dikey çizgileri tamamlamak için, yuvarlak mutfak masası gibi farklı geometrik şekilleri kullanmayı deneyin. Farklı geometrik şekilleri bir arada kullanmak, mutfak dekorasyonunda daha yumuşak geçişler yapmanızı sağlar.

İhtiyacınız olduğunda mutfak masası, diğer zamanlarda da dekoratif bir tezgah olarak kullanabileceğiniz bir ürün tercih edebilirsiniz. Altında tabureler için de uygun bir alan varsa, en küçük mutfaklarda bile masa kullanmanız zor olmayacak.

Mutfağınız çok mu küçük? Bu durumda farklı alternatifleri değerlendirmeniz gerekebilir. Camın önündeki peteklerin üzerine konumlandıracağınız duvara monte mutfak masaları, en dar alanlarda bile yemek yemek için size yer açacak. Bu tarz küçük mutfaklarda, sandalyeler fazla yer kaplayabilir. Önerimiz, yemek yemediğinizde katlayıp bir köşeye koyabileceğiniz katlanır sandalyeler olacak. Böylece mutfakta keyif yaparken, alanı da daraltmamış olacaksınız…

4 YORUMLAR

  1. Kübra hanım merhaba. Öncelikle çok zevkli olduğunuzu belirtmek isterim. Çok güzel modeller yayınlamışsınız. Ben size bir sandalye hakkında Bilgi soracağım. Paylaştığınız ilk fotoğrafta bayan çantası takılı beyaz bir sandalye var. Markası nedir ve nerden alabilirim? Yardımınız mutlu eder. Saygılarımla

    • Begenmenize çok sevindik ?. Bu sandalyeler bar sandalyesi diye geçiyor ve rahat temin edebileceğiniz bir model. Özellikle internetten mobilya satışı yapan yerlerden kolaylıkla bulabilirsiniz ?.

  2. Ben küçük mutfaklarda katlanabilir ya da genişletilebilir olan masaları çok kullanışlı buluyorum. Hem daha fazla insanı da sığdırabiliyorum böylece. Yerden de tasarruf olmuş oluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz