Küçük Teras Dekorasyonu İçin 15 İyi Fikir

2
907
teras dekorasyon önerileri
teras dekorasyon önerileri

Havaların ısınmasıyla birlikte balkon, bahçe ve teras gibi alanlar yeniden dekore edilmeye başlar. Özellikle sıcak yaz günlerinde iyi dekore edilmiş açık alanlarımızda oturup serinlemek isteriz. Bazı evlerin terasları yeterince büyük olmayabilir. Fakat sihirli dokunuşlarla küçük teras dekorasyonunda fark yaratabilir, ailenize konforlu bir ortam sunabilirsiniz. Küçük terasın güzel görünmesi için pahalı şeyler almanız gerekmez. Eski ahşap bir masa, ufak bir kilim, renkli minderler, yeşil bitkiler ve birkaç mumlukla küçük ama mükemmel bir teras dekorasyonu yapabilirsiniz. İlham bulmanıza yardımcı olması için küçük teras dekorasyonu modellerinden oluşan bir koleksiyon hazırladık!

1- İskandinav Tasarımlarla Rahat Alanlar Elde Edin 

siyah beyaz küçük teras
siyah beyaz küçük teras

İskandinav, sadeliği ve zarafeti nedeniyle sakin, rahat ve popüler bir dekorasyon tarzı. Doğadan ilham alan tasarımlarda duvarda siyah vurguyu çok seviyorum. Doğal ahşap tasarımlarla dekore edilmiş samimi bir dekorasyon için abartıya gerek yok. İskandinavya’nın asıl renkleri siyah ve beyaz olduğunu biliyoruz, ancak burada bej ve gri güzel bir uyumunu göreceksiniz. İskandinav dekorasyon tarzında, modern tasarımlardan ziyade kendinizi tatil yerinde hissedeceğiniz, eski püskü salaş mobilyalar tercih edilir.

2- Sepet Çiçekler ve Fener Mumluklar Kullanın

teras dekorasyonunda aksesuar
teras dekorasyonunda aksesuar

Küçük teras dekorasyonunda en çok yakıştırdığım aksesuarlarından biri sepet çiçekler.Özellikle ahşap temalı teras dekorasyonunda hasır sepet içerisinde çiçekler doğal ve samimi bir ortamın kapılarını açıyor. Gümüş renk çizgilerle süslenmiş fener mumluklar ile teras dekorasyonu romantik dokunuşlar ekleyebilirsiniz. 

3- Eski Bir Kilimle Zarif Dokunuşlar Ekleyin

küçük teras dekorasyon modeli
küçük teras dekorasyon modeli

Teras için rattan mobilyalar tercih edebilirsiniz. Küçük teras dekorasyonunda büyük masalı sandalyeli takımlar kullanmamaya çalışın. Çünkü küçük alanınızı yersiz bir şekilde daraltacaktır. Onun yerine bu fotoğraftaki gibi rattan bir koltuk, küçük bir sehpa ve küçük bir kilim tercih edebilirsiniz. Hatta doğal teras dekorasyonu için evinizdeki eskileri değerlendirmenizi öneririm. Mesela, yadigar bir sandık orta sehpa olarak iş görebilir. Hatta dilerseniz teras dekorasyonuna uygun renklerde boyayabilirsiniz.

4- Mumluklarla Sıcak Bir Köşe Dekore Edin

mumluklarla teras dekorasyonu
mumluklarla teras dekorasyonu

Terastan muhteşem bir manzara ve en sevdiğim zaman dilimi alaca karanlık. Kitapları çayları kapın gelin diyor. Muhabbet için davete gerek yok. Bir fotoğraf karesi insanda pek duyguyu uyandırabiliyor. Şimdi gelelim iyi fikirlere, terasınız için bir tema belirleyin. Mesela, terasta bir köşeye küçük bir bank koyun. Üzerini evinizde bulunan mumluklar ve çiçeklerle süsleyin. Etrafına küçük minderler atın. Hatta imkanınız varsa saksılarda da  yeşil gibi sıcak ve doğal renkler tercih edin. Fazla mumlukları yerde dekore edebilirsiniz. 

5- Minimal Tasarımlar Kullanmaya Çalışın

teras için dekorasyon önerisi
teras için dekorasyon önerisi

Yazının başında da dediğim gibi küçük teraslar için kalabalık mobilya grupları önermiyorum. Masa ve sandalye seçiminde küçük, zarif tasarımlar tercih etmeye çalışın. Sandalyelere pembe, sarı yastıklar koyarak yada pembe bir şal atarak dekorasyonunuzu hareketlendirebilirsiniz. 

6- Minderlerden Dinlenme Köşesi Yapın 

salaş teras dekorasyonu
salaş teras dekorasyonu

Bazı teraslarda bu tarz dekorasyonu zor alanlar mevcut olabilir. O zaman mobilya kullanımından vazgeçin. Sadece minderler ile küçük teras dekorasyonunda salaş, konforlu alanalar oluşturabilirsiniz. 

7- Bitkilerle Hayat Verin

bitkilerle teras dekorasyonu
bitkilerle teras dekorasyonu

Küçük teras dekorasyonunda en önemli unsur zarif tasarımlar, masa ve sandalyede ince ayaklı modeller tercih etmeye çalışın. Oturma alanınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, beyaz küçük bir bank kullanabilirsiniz. Renkleriniz, beyaz ve pembe gibi açık renk grupları olsun. Dekorasyona bitkilerle hayat vermeyi unutmayın. Terasınız ne kadar küçük olursa olsun her zaman bir kaç bitkiye yer vardır. 

8- Askılı Saksılar Kullanın 

küçük teras
küçük teras

Terasınızda çok fazla bitkiye yer vermek istiyorsanız askılı saksı modellerini deneyebilirsiniz. Bu sayede küçük bir terası çiçek bahçesine dönüştürebilirsiniz. 

9- Rustik Tasarımlara Yer Verin 

rustik teras dekorasyonu
rustik teras dekorasyonu

Masa olarak duvara sabitlenebilen modelleri kullanabilirsiniz. Doğal ve samimi bir hava için rustik tasarımları tercih edebilirsiniz. Mesela, masada beyaz sandalye ayaklarında ise zeminle uyumlu, sandalye oturma alanında ise beyaz ile kombine edilmiş rustik sandalye modellerini kullanabilirsiniz. 

10- Oturma Alanlarında Şal Kullanın 

gri teras dekorasyonu
gri teras dekorasyonu

Küçük teras dekorasyonu içinde modern mobilyalar tercih edebilirsiniz. Bu tamamen dekorasyon tarzınızla alakalı. Gri sarı kombin koltuk takımı, turuncu bir şal ve bitkilerle dekore edilmiş küçük teras dekorasyonu. Koltuk, sedir, sandalye gibi oturma alanlarında şal kullanmayı ihmal etmeyin. Hem güzel bir dekorasyon aksesuarı hem de serin yaz akşamları için ideal 🙂

11- Işıklarla Bütünleşin

gri mavi teras dekorasyonu
gri mavi teras dekorasyonu

Dekorasyon renginiz mavi ve gri ise bu küçük teras dekorasyonu size ilham olabilecek fikirler sunabilir. Ahşap sedir üzerine gri minder ve mavi yastıklar. Bu dekorasyonda olduğu gibi yastıklarda düz mavi ve mavi beyaz desenli yastıklar tercih edebilirsiniz. Her yeri küçük mumluklarla süsleyerek dekorasyona romantik dokunuşlar ekleyebilirsiniz. Ortada küçük beyaz bir sehpa ve yine sehpa üzerinde mumlara yer verebilirsiniz. 

12- İki Duvar Arasında Yaşam Alanı Yaratın 

dar ve küçük teras
dar ve küçük teras

Terasınız iki duvar arasına sıkışmış dar bir alan ise, bir sandalye, yuvarlak bir sehpa ve minderlerle küçük ama şirin bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Terasın en uç noktasını minderlerle dekore edin. Diğer köşede ise sandalye ve sehpaya yer verin. Duvar köşelerine bitkileri eklemeyi unutmayın. 

13- Dekorasyonda Eskilere Yer Verin

gri pembe teras dekorasyonu
gri pembe teras dekorasyonu

Gri ahşap bir sedir ve üzerinde bir sürü gri pembe yastıklar. Yerde eski bir sulama kabı, hasır sepet içerisinde minderler, ahşap kasa içinde yeşil bitkiler ve etrafta bir kaç saksı hepsi muhteşem bir uyumla bir araya getirilmiş. Hem salaş, rahat ve samimi bütün unsurları içinde barındıran teras dekorasyonu. Duvar dekorasyonu elbette unutulmamış. Ahşap kuş yuvaları ve küçük ampullerle ışıklı bir dekorasyon amaçlanmış. 

14-Köşe Koltuklar Tercih Edin 

gri beyaz teras dekorasyonu
gri beyaz teras dekorasyonu

Köşe bir sedir, yuvarlak beyaz bir sehpa, bir kaç siyah fener mumluk ve etrafında yeşil bitkilerle sade ve zarif bir dinlenme alanı. 

15- Yemek ve Dinlenmek İçin Ortak Bir Köşe Yapın 

teras dekorasyonu fikirleri
teras dekorasyonu fikirleri

Teras dekorasyonunda, sade tasarımlar ve samimi bir ortam istiyorsanız, beyaz köşe bir sedir, üzerinde beyaz minderler, ortada kahverengi ahşap yemek masası, masa altında hasır bir kilim, yemek masası üzerinde ise bir kaç küçük bitki ve aksesuar kullanabilirsiniz. 

Küçük teras dekorasyonu için en önemli tavsiyem oturma ve yemek için ayrı alanlar yapmayın. İkisini ortak bir alanda çözebileceğiniz tasarımlara yer verin. Bunun içinde hem konfor hemde oturabilecek kişi sayısı açısından köşe koltuklar avantajlı. Fakat seçtiğiniz her mobilyada minimalist tasarımlar tercih etmeye çalışın. Bu sayede, küçük alanlarınızı hem en etkili hem de en ferah bir biçimde dekore etmiş olacaksınız. Teras dekorasyonunuz için daha fazla model görmek isterseniz https://www.yemekodasi.com/dunyadaki-en-ilginc-balkon-ve-teras-dekorasyonlari/yazımızı inceleyebilir, görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. 

2 YORUMLAR

  1. Biz terasları boş boş kullanıyormuşuz bunca yıl. Hepsi hem çok şık hem de çok sıcak bir ortam yaratmış. Ama özellikle, siyah şıklığından olsa gerek, 1.modele bayıldım. 🙂

    • İlk görseldeki teras dekorasyonun bu kadar dikkat çekmesinin nedeni duvar vurgusu. Tabi birde dediğiniz gibi siyah tercih edildiği için ben burdayım diyen bir teras ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz