Led Aydınlatma Sistemleri Nasıl Çalışır ve Örnekleri

10
1115
led
led

Led aydınlatmaya herhangi bir markette ya da herhangi bir eve, işyerine misafir gittiğinizde rastlamanız mümkün. Led aydınlatma hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Peki Led aydınlatma nedir, nasıl ortaya çıktı?

Led Aydınlatma Nedir?

Türkçemize “ışık yayan diyot” olarak çevrilen Led aydınlatmanın açılımı “Light Emitting Diode” olarak karşımıza çıkıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere diyot temelli, yarı-iletken olan LED’ler, ilk olarak Rusya’da icat edildi. 1960’lı yıllardan sonra da kullanımı dünya çapında yayılmaya başladı.

led aydınlatma
led aydınlatma

Led aydınlatma en çok tercih edilen aydınlatma çeşidi olurken insanların neden led aydınlatmayı tercih ettiğine dair fikir oluşturması için özelliklerini inceleyelim.

LED Aydınlatmanın Özellikleri

Led aydınlatmanın en önemli özelliği şüphesiz düşük enerji tüketmesidir. Telli ampullere oranla %80, tasarruflu ampullere göreyse %50 oranında daha düşük enerji tüketmesiyle dikkatleri çekiyor. Ayrıca diğer ampul çeşitlerinin tümüne göre 50 bin saat daha uzun ömürlü çalışıyor.

Hassas olmamasıyla, güçlü yapısıyla darbelere karşı da dayanıklı bir yapısı var. Patlama gibi sorunların da diğer ampul çeşitlerine göre çok daha az yaşanması led aydınlatmanın tercih edilmesinin bir diğer sebeplerinden birisi…

Led aydınlatma ayrıca dekorasyon anlamında da önemli artılar sağlıyor. Led aydınlatmanın her dekorasyon çeşidine uygun modellere sahip olmasıyla artık aydınlatma dünyasının vazgeçilmezi haline gelmesine yol açtı.

Led Aydınlatma Nerede Kullanılır?

Led aydınlatma kullanmayı düşünüyorsanız haliyle led aydınlatma nerede kullanılır gibi bir soru aklınızdan geçmiştir. Endişelenmenize hiç gerek yok. Led aydınlatmanın kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama yok diyebiliriz. Led aydınlatma istediğiniz her yerde sizin için hizmet etmeye hazır. Yine de led aydınlatmanın nerede kullanıldığına dair bir liste yapmamız gerekirse;

Evlerde, işyerlerinde, binaların cephelerinde, yollarda, panolarda, trafik ışıklarında, bahçelerde, parklarda, televizyonlarda, telefonlarda, benzinliklerde ve neredeyse hayatımızın her alanında led aydınlatmanın kullanıldığına şahit olmaktayız.

led aydınlatma dekor
led aydınlatma dekor

Led aydınlatmanın nerede kullanılacağına dair bir şüpheniz olmasın. Yukarıda saydığımız yerlerin birçoğu hassas mekanlar, buralarda dahi kullanımı mümkünken, hayatınızın her alanında led aydınlatmaya şans tanımanızın mümkün olduğunu rahatlıkla söyleyebilmemiz mümkün.

Led Armatür Modelleri

Daha fazla ışık ve daha az enerji tüketimi şiarı ile aydınlatma modelleri arasında gel-git yaşıyorsanız, hiç gerek yok çünkü tam da bu slogana uygun olan led armatür modelleri size göre. Led armatür modellerinde led aydınlatmanın armatür üzerindeki avantajlarından faydalanabilir hale geliyorsunuz.

led armatür
led armatür

Led armatür modelleri arasında böyle yatay modeller de mevcut. Şekli sizin isteğinize göre değişiyor. Eğer yatay bir aydınlatma döşemek istiyorsanız bu tarz bir bant model tercih edebilirsiniz.

armatür led
armatür led

Led armatür modelleri arasında yine tavan aydınlatma için vazgeçilmez, ışık anlamında iyi performans sağlayan modeller de yok değil. Bu model tavan aydınlatmasında sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

led armatür yuvarlak
led armatür yuvarlak

Yine tavan aydınlatmasında led armatür modeller arasında farklı tasarımlar da mevcut. Spot ışıklandırmada dikey aydınlatma yerine daha farklı bir tasarım kullanmak isteyenler için bu tarz özgün modeller de satılıyor.

Ray Spot Nedir

Ray spot aydınlatmalar kullanım alanlarına göre model anlamında değişiklik göstermektedir. Genel olarak ray spot aydınlatmalardan bahsedersek, belli objeleri aydınlatma üzerinde kullanılıyor.

ray spot
ray spot

Ray spot aydınlatma, tek fazlı (monofaze) ray spotlar ve üç fazlı (trifaze) ray spotlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Yine birbirinden farklı gövde renkleri ve ışık renkleri mevcuttur.

Ray Spot Nerede Kullanılır

ray spot kullanımı
ray spot kullanımı

Ray spot nerede kullanılır diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Ray spot aydınlatma lens yardımıyla belli objelerin aydınlatılmasında kullanılmaktadır. Bu yüzden genel aydınlatma olarak kullanmak pek doğru bir tercih sayılmaz. Kullananlar mevcut fakat amacı vitrin gibi aydınlatılma ihtiyacı duyulan yerlerdir.

İsteğinize ya da ihtiyacınıza göre belli yerlerde kullanabilirsiniz fakat asıl kullanım yerinden bahsettik. Yine ofisinizin aydınlatmasını da bu yönde yapabilirsiniz fakat tam anlamıyla verim alabileceğinizi düşünmüyoruz.

Şerit Led Nedir

Şerit led, led aydınlatma içerisinde kullanımı en esnek olan çeşitlerden birisidir. Şerit ledler, küçük bir yüzeye sahiptir ve ince iletken yapıdadır. Bir metresinde 60 led bulundurmasıyla öne çıkar. İstediğiniz her renkte ışık yayma özelliğine sahiptir. Kendinden yapışkanlı olmasıyla da montajı kolaydır diyebiliriz.

şerit led
şerit led

Şerit led ışık güçlerine göre ray spotlarında olduğu gibi ikiye ayrılmaktır. Tek tipli şerit led ve üç çipli şerit led olarak ayrılmaktadır. Yine kullanım açısına göre de ikiye ayrılıyor, silikonlu ve silikonsuz modeller olarak…

Şerit Led Kullanım Alanları

Şerit ledin kullanım alanlarında herhangi bir sınırlama yok. İstediğiniz her yerde kolaylıkla kullanmanız mümkün. İster evinizde, ister ofisinizde, ister fabrikada, ister eğlence mekanlarında istediğiniz her yerde kullanmanız mümkün.

Uzunluğu, rengi, yoğunluğu, voltajı her şeyi sizin isteğinize göre ayarlanabiliyor. Ayrıca belli aksesuarlar ile de uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

şerit led kullanımı
şerit led kullanımı

Şerit ledin bu sınırdan uzak yapısıyla ledler arasında öne çıkan modeller arasında yer alıyor. Şerit led ihtiyacınız için, sizin için, sınırsız yapısıyla her zaman bir tık ötenizde olacak!

Floresan Led Nedir?           

Floresan led çevreye dost bir aydınlatma türünden olduğu için sıklıkla tercih edilir. Kurşun ve cıvayı içerisinde bulundurmaz. Geleneksek floresanlara oranla çok daha uzun ömürlüdür. İç mekanlarda daha çok tercih edilmekte ve öne çıkmayı başarmaktadır. Floresanın led teknolojisiyle buluşmasıyla ortaya insanların ihtiyacına çare olan bir aydınlatma sistemi çıkmış.

floresan led
floresan led

Floresan led modeller dayanıklılığıyla bilinmektedir. Titreşimlere darbelere karşı sağlam bir direnç gösterir. Ufak tefek kazalardan etkilenmez, kalın yapısı dolayısıyla da herhangi bir darbe aldığında size geleneksel aydınlatma gibi büyük sıkıntılar çıkarmaz.

Floresan ledlerin kullanım alanlarında da çeşitlilik mevcut. Herhangi bir sınırlama olmadığını söyleyelim. Floresan alacaksanız, sade floresanlar yerine led floresanları tercih etmeniz gerekiyor.

Floresan Led Kullanım Örnekleri

floresan led
floresan led

Floresan led kullanım örnekleri mekana göre değişmektedir. Genellikle tavana doğrudan monte tercih ediliyor.

asmalı floresan
asmalı floresan

Floresan ledi asmalı bir şekilde de kullanabilirsiniz. Duvara monte edeceksiniz diye herhangi bir zorunluluk yok.

Led ile Vitrin Aydınlatma

İster işyerinizdeki vitrinleri, isterseniz evinizdeki vitrinleri led ile aydınlatabilirsiniz. Led ile vitrin aydınlatma sıklıkla kullanılmaktadır. Led aydınlatma ile yapamayacağınız hiçbir şey yok!

led vitrin aydınlatma
led vitrin aydınlatma

Led ile vitrin aydınlatmada verebileceğimiz en bariz örnek tabi ki de kuyumculardır. Altınların öne çıkmasını sağlamak için led vitrin aydınlatmayı çok iyi bir şekilde yapmaya çalışırlar. Siz de işyerinizde ürünlerinizi öne çıkarmak için led aydınlatma kullanabilirsiniz.

vitrin aydınlatma
vitrin aydınlatma

Led ile vitrin aydınlatmada dikkat etmeniz gereken önemli şey ışıklandırmanın kalitesi. Eğer ürününüzü göze hoş gelecek bir şekilde öne çıkarmayan, göz yoran bir aydınlatma ortaya çıkarsa burada sizin de verimliliğiniz olumsuz yönde düşme gösterecektir. Yapmanız gereken kaliteli ışıklandırma ürünleri kullanıp, doğru bir firma tercih etmektir.

Daha uygun fiyat diye ucuz aydınlatmalar tercih etmekten kaçının. Vitrin aydınlatma en hassas mekan aydınlatma çeşitlerinden birisidir. Vitrin aydınlatmada her şeyin kalitesi en yüksek seviyede olmalıdır. Diğer türlü ürünleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun onlardan herhangi bir verim elde etmeniz mümkün olmayabilir.

Yüksek Tavan Armatür Modelleri

Yüksek tavanlar için armatür modelleri fazlasıyla mevcut. Eğer tavanınız yüksekse ve aydınlatma konusunda sorunlar yaşıyorsanız ya da yaşayacağınızı düşünüyorsanız yüksek tavan armatür modelleri sizin için en doğru tercih olacaktır.

Yüksek tavan armatür modellerinin çeşitliliği de fazla. Yüksek tavanlar için tasarlanmış olan bu modeller aydınlatma konusunda ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek şekilde ayarlandı. Bu yüzden herhangi bir endişeye kapılmayın.

yüksek tavan armatür
yüksek tavan armatür

Yüksek tavan için tasarlanmış armatür modellerinde tercihinizi şıklıktan yana mı yapmak istiyorsunuz? Bu tarz metalik kaplama modeller size göre tasarlanmış. Sade ve şık bir aydınlatma sağlayacaktır. Yüksek tavanlar için daha büyük modeller de mevcut tabii ki. Burada size örnek model göstermek için bu görseli tercih ettik.

yüksek tavan armatür modelleri
yüksek tavan armatür modelleri

Maliyeti daha uygun olan beyaz tasarımlarda mevcut. Klasik, beyaz tasarımlar da işinizi görecektir. Eğer maliyet konusunda problem yaşamak istemiyorsanız klasik modelleri tercih etmeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

yüksek tavan armatür çeşitleri
yüksek tavan armatür çeşitleri

Eğer aydınlatma konusunda insanları etkilemek istiyorsanız, bu tarz modelleri de tercih edebilirsiniz. Daha farklı bir tasarımı var ve ışığı dar alanlarda çok iyi bir şekilde yayabiliyor. Renk olarak da birçok çeşidi mevcut.

yüksek tavan armatür model
yüksek tavan armatür model

Led aydınlatma konusunda böyle uzay mekiği tarzı modeller de var. Uzay mekiği modellerin maliyeti klasik modellere göre biraz daha fazla olsa da dekorasyon anlamında size azımsanmayacak katkılar sağlayacaktır diye düşünmekteyiz. Sadece uzay mekiği ile kalmayıp daha farklı tasarımların olduğunu da aklınızdan çıkartmayın.

renkli armatür
renkli armatür

Yüksek tavan armatür aydınlatmada renk olarak değişime gitmek istiyorsanız kahverengi tonlarını düşünebilirsiniz. Beyaz, metalik renklerinin yanı sıra kahverengi de aydınlatmada öne çıkan renklerden olmayı başarıyor.

Yüksek tavan armatürler özellikle spor salonlarında çokça kullanılır. Dekorasyon anlamında üzerinde çok düşünülmesi gerekmez fakat seçici bir kişiliğe sahipseniz tabi ki bu modeller arasında tercihler yapabilirsiniz. Yüksek tavan armatür modelleri arasında en önemli ölçütünüz ışık kuvveti olsun. Eğer kuvvetli bir ışık vermiyorsa yüksek tavanlardaki etkisi de az olacaktır ve ortamda istediğiniz verimliliği sağlamayabilecektir. Bu yüzden dekorasyon olarak seçici olmak yerine verimliliğinizi birincil ölçüt haline getirmelisiniz.

Led ile Cephe Aydınlatma (Wallwasher) Nedir?

Dış mekan aydınlatmak kolay bir iş değildir. Öyle ki iç mekan da kolay değildir ama her şeyin bir çaresi var. İşyerinizi ya da evinizi dıştan aydınlatmak mı istiyorsunuz, o zaman Wallwasher yani led ile cephe aydınlatma teknolojisini kullanmalısınız.

wallwasher aydınlatma
wallwasher aydınlatma

Wallwasher anlam olarak her ne kadar duvar yıkayıcı anlamına gelse de tabi ki temizlik anlamında kullanılmıyor. Wallwasher cephe aydınlatmasıyla istediğiniz rengi, istediğiniz görüntüyü dış cephenizin aydınlatmasında kullanabiliyorsunuz.

Wallwasher Aydınlatma Nerede Kullanılır

Özellikle eğlence mekanlarını çok gezen biriyseniz Wallwasher aydınlatmanın kullanıldığına çokça şahit olmuşsunuzdur. Yine önemli gösterilerde belli görüntülerin duvarlara yansıtılmasında da Wallwasher yani led ile cephe aydınlatma teknolojisi sıklıkla kullanılmaktadır.

wallwasher aydınlatma çesitleri
wallwasher aydınlatma çesitleri

Wallwasher aydınlatmanın nerede kullanılacağına dair bir sınır yok. Evinizde bir organizasyon düzenliyorsanız evinizin dış cephesini aydınlatmak için kullanabilirsiniz. Eğlence mekanına sahipseniz dikkat çekmesi için de yine Wallwasher aydınlatmayı kullanabilirsiniz.

Wallwasher aydınlatma her yerde isteğinize göre kullanılabilir. Renk anlamında da herhangi bir sınırı yok. İster tek renk olarak kullanın, ister karışık renkleri bir arada kullanın bunlar sizin ihtiyacına göre şekillenmektedir.

Wallwasher Aydınlatma da Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Led aydınlatma da Wallwasher bir tercih olabilir fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli noktalar mevcut. Tek bir ölçüte sahip değilsiniz birçok ölçütü göz önünde bulundurarak bir aydınlatma sağlamanız gerekiyor.

wallwasher aydınlatma nedir
wallwasher aydınlatma nedir

-Wallwasher aydınlatma da güç özellikle öne çıkıyor. 18W, 24W, 36W ve 48W olarak klasik güç çeşitlerine sahip olan Wallwasher aydınlatma da 1 metrede 36W kullanmak en doğrusu olacaktır. Yine yarım metrede de 18W ve 24W arasında bir tercih yapabilirsiniz.

-Voltaj çeşitlerinden AC veya DC voltajlar arasından tercih yapmanız mümkün. Dahili AC voltajlarında 110V ve 220V ile Wallwasher’ı çalıştırabilirsiniz. Yine de bazı Wallwasherler’da 12-24V DC gerilimlere ihtiyaç duyulacağını da unutmamalısınız.

-Wallwasher’ların IP koruma sınıfına dikkat ediniz. Tüm ledlerde bulunan bu sınıflandırma toza dayanıklıkta 0 ile 6 arasında toza dayanıklık derecesine sahipken, 0 ile 5 arasında da suya dayanıklık derecesine sahip olabilir. 0 en düşüğü ve 5 ile 6 ise en yükseği olarak önümüze çıkıyor.

-Beyaz ve tonlarında ayrıca dikkat etmeniz gereken bir durum var; renk sıcaklığı. Örnek vermek gerekirse 6000K renk sıcaklığı soğuk beyaz olarak çeşitlendirilirken, 3000K renk sıcaklığı ise sıcak beyaz olarak çeşitlenmektedir. 4500K renk sıcaklığı ise daha sabit bir beyaz sağlıyor.

-Led Wallwasher’ların projeksiyon mesafesi 5 ile 10 metreye kadar çıkabilmektedir. Wallwasher’lar ile güçlü bir aydınlatma mümkünken, geniş bir aydınlatma sağlanabileceğini de bu ölçüler öne çıkarıyor. İhtiyacınıza göre projeksiyon mesafesini ayarlamalısınız.

Yukarıdaki tavsiyelere göre titiz bir çalışma yürütmelisiniz aksi halde Wallwasher’lar ile düzgün bir aydınlatma sağlamayabilirsiniz. En yüksek verim için dikkat edilmesi gerekenlerin üzerinde sağlam bir çalışma yürütün.

Wallwasher Kullanım Örnekleri

Wallwasher aydınlatmayı çeşitli yerlerde kullanabileceğinizden bahsettik. Sizin için Wallwasher kullanım örneklerini listeledik;

wallwasher aydınlatma kullanımı
wallwasher aydınlatma kullanımı

Mesela burada bayağı büyük bir mekan Wallwasher aydınlatma yöntemiyle aydınlatılmış. En fazla dikkati çekense çeşitli renklerin bir arada kullanılması… Gökkuşağı renklerinin öne çıktığı bu aydınlatmada muazzam bir iş çıkarılmış. Sizde mekanlarınızı Wallwasher aydınlatma ile bu halde aydınlatabilirsiniz.

wallwasher aydınlatma kullanım alanları
wallwasher aydınlatma kullanım alanları

Burada da binanın dış cephesinin yine çeşitli renklerde Wallwasher aydınlatma yöntemiyle aydınlatıldığını görmekteyiz. Binanın dış cephesini Wallwasher yöntemiyle aydınlatmak isteyenler için örnek bir model…

wallwasher duvar aydınlatma

Led ile dış cephe aydınlatma yöntemi yani Wallwasher aydınlatma konusunda herhangi bir sınırınızın olmadığından bahsetmiştik. Burada da iç mekanın duvarlarına bir aydınlatma sağlanmış. Bu aydınlatma da iç mekanını aydınlatmak isteyenler için bir model diyebiliriz.

dış cephe aydınlatma
dış cephe aydınlatma

Burada da çok fazla renk öne çıkmıyor. Beyaz ve mavi karışımında bir aydınlatma yapılmış fakat ortaya en az gökkuşağı renkleri kadar etkili bir görüntünün çıkması sağlanmış.

otel aydınlatma
otel aydınlatma

Eğer renklerle aranız çok iyi değilse aydınlatma renginizi sade seçebilirsiniz. İster beyaz, ister sarı renklerinde aydınlatmalar işinizi görebilir. Bu örnekteyse daha tasarruflu bir Wallwasher aydınlatmanın tercih edildiği göze çarpıyor.

ev dış cephe aydınlatma
ev dış cephe aydınlatma

Müstakil evinizi bu şekilde aydınlatmanız da mümkün. Wallwasher ışıkları daha kısık tercih edilmiş ve evin ara kolonlarında daha çok beyaz öne çıkmış. Bu tarz aydınlatmalar da dış cephesini ışıkla, renkle boğmak istemeyenler için tercih edilebilir.

Led aydınlatma ile yapabileceklerinizin sınırı olmadığını anlatmaya çalıştık. Aydınlatma çeşitleri arasından hangi tercihi yapacağınızı, ihtiyacınıza göre belirleyin. Led aydınlatma düşük güç tüketimiyle ekonominize katkıda bulunurken, yüksek verimlilik ile ışıklandırmanın tadını çıkartacaktır.

Uzun ömürlü bir yapıda olması da çok önemli. Diğer türlü çabuk patlayan modeller sürekli başınızı ağrıtacaktır. Ekonomik anlamda da başınıza işler açacaktır. Led her zaman en doğru tercih olarak ışıklandırmada öne çıkıyor.

Işıklandırma konusunda her zaman tercihiniz kaliteden yana olsun. Bütçenizi de kaliteye göre ayarlayın deriz. Tercihiniz kaliteden yana olduğu sürece hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Led aydınlatma ile evinizin, işyerinizin neresi olursa olsun, verimli bir şekilde aydınlanacak. Aydınlatma basit bir konu değil, bu yüzden seçici olun, detaylı araştırmalar yapın.

Bu yazımız ile aydınlatma konusundaki soru işaretlerinizi giderdiğimizi düşünüyoruz. Lütfen yazılanlara göre tercihlerde bulunun. Böylelikle sorunsuz bir şekilde aydınlatma sağlamanız kaçınılmaz olacaktır.

10 YORUMLAR

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş. Açıkçası bende hep merak etmişimdir çalışma sistemlerini… Şu an sanırım en ekonomik aydınlatma sistemleri led oluyor değil mi?

  • Ledli aydınlatmalarin ilk kurulum aşaması daha pahalı. Fakat hem uzun ömürlü kullanım açısından hem de enerji tasarrufu açısından çok daha avantajlı.

 2. Bende evin tüm aydınlatma sistemlerinde led kullanıyorum. Hem daha ekonomik hem de diğer sarı ampüllere göre gözü de çok fazla rahatsız etmiyor. Tavsiye ederim.

  • Ledli aydınlatmanin gözlemlediğiniz dez avantajları var mı? Kusura bakmayın sizi direk soru yağmuruna tuttuk ama. Evinde kullanımda kararsız olan ziyaretçilerimize fikir vermesi açısından soruyorum ?.

 3. Evimizde bulunan dans odası için ray spot kullanıyoruz. Kocam bu işlerden oldukça iyi bir şekilde anlıyor. Bu aydınlatma sistemleri çok hoş bence herkes evinin bir odasına farklılık getirmek için kullanmalı.

  • Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederiz ?. Kullanan arkadaşlar sizler gibi deneyimlerini yazınca kullanmayı düşünen arkadaşlara fikir oluyor.

 4. Her odada olmasa da bazı odalarda kullanması iyi oluyor. Mutfakta ve mutfak tezgahında çok kullanışlı olabilir gibi geliyor. Kendi evim olduğunda mutfağımda kullanmayı düşündüğüm bir aydınlatma benim de. Aydınlık mutfakları severim 🙂

  • Mutfak aydınlatmasında özellikle dolap altı tezgah aydınlatmasında led aydınlatma oldukça işlevsel. Gönlünüze göre bir ev sahibi olursunuz inşallah ?.

 5. mrb kahverengi orta sehpa üzerine led lamba koysam güzel durur mu sizce? Masada durabilenleri var ayrıca sarkabilenleri de var hangisini alayım karar veremedim

  • Merhaba Ilgaz Hanım, led aydınlatmada kahverengi sehpa üzerine değil de sarkabilen modellerden alırsanız çok daha güzel olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz