Lila Renk Ev ve Duvar Dekorasyonu

6
590
lila rengi mutfak
lila rengi mutfak

Lila rengi dekorasyon denilince herkesin gönlünden geçen, doğanın güzelliğini çağrıştıran, içerisinde hem açık hem de kapalı lila rengi tonları barındıran bir renktir. Genelde çocuk odalarında kullanıldığı anlayışının aksine lila rengi son zamanlarda her yere kolay uyum sağlamasından kaynaklı, sıklıkla tercih edilen bir dekorasyon rengi olarak öne çıkıyor.

Boya Tercihi Olarak Lila

İçerisinde yer alan kırmızı ve mavi tonlarıyla boya tercihinde de öne çıkan renklerden olmayı başarıyor. Lila rengi boya evinizde farklı rötuşlar yapmak istiyorsanız gayet uygun bir renk tercihi olabilir. Lila rengi diğer renklerin aksine daha taze ve daha bebeksi görüntü oluşturmasıyla bakanlarda olumlu tesir yaratmasıyla ünlüdür.

lila duvar boyası
lila duvar boyası

Lila rengi boya sadece çocuk odalarında kullanılmamalı, daha geniş alanlarda kullanmanız da mümkün. Genelde lilanın dar alanlarda oluşturduğu hoşluk, geniş alanlarda mahrum bırakılabiliyor, oysa lila rengi geniş alanlarda, -özellikle salonlarda- eşsiz bir haz oluşturabiliyor. Bu yüzden salonda boya tercihinizi lila renginden yana kullanırsanız pişmanlık duymazsınız.

Lila duvar boyası salonunuzda ona eşlik edecek aksesuarlar ile fark yaratabilir. Lila duvar boyası tercihi yapılırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta da zaten aksesuar çeşididir.

Tablolar Duvarınızın Vazgeçilmezidir

Lila rengi boya tercihi yapmışsanız aksesuarların ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Lila rengine eşlik edebilecek en önemli aksesuar, kuşkusuz tablolardır. Eğer lila rengi tonları taşıyan tablolar tercih ederseniz, lila rengi duvarınızla harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

lila renk tablo
lila renk tablo

Tamamen lila renginden oluşan bir tablo yerine içerisinde lila renginin hafif olarak kullanıldığı tabloları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Eğer ağırlıklı lila tonlarından oluşan bir tablo tercih ederseniz, bu duvarda kullandığınız lilayla birlikte, bütünleştirme oluşturmaktan çok karmaşıklık yaratabilir. Bu yüzden tablo seçiminizde de dikkatli davranmanız çok önemli…

Ahşap Lambaderler Tercih Edin

Lila rengi boyanın evinizde baskınlık yarattığını düşünüyorsanız ya da lila rengi tonlarını aşırı buluyorsanız ışıklandırmada doğru tercihler bu dertten sizi kurtarabilir. Bilindik ışıklandırma çeşitlerini unutun, bunun yerine lila ile yarattığınız değişikliği sürdürün.

 

ahşap lambader
ahşap lambader

Ahşap lambader tercihi lila renginin baskınlığını hafifletmek için en doğru seçim olacaktır. Ahşap lambaderler ışıklandırma konusunda fark yaratmak isteyenler için birebir… Zaten lila duvar boyası tercihinin yanı sıra tablo ile duvarınızı süslemişseniz, ahşap lambader bir nevi zorunluluk haline geliyor. Bulunduğu yerde yarattığı sadelik ile ahşap lambaderlerin hafifletici etkisini siz de fark edeceksiniz!

Lilanın Yanında Farklı Renkler Kullanın

Lilanın yanında farklı renkler kullanmanız mümkün. Lila kolay eşlik edilebilen bir renktir çünkü içerisinde kırmızı ve mavi tonlarını barındırır. Bu da kombin oluşturmak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor.

Lila rengi, yanına en çok beyazı yakıştırıyor diyebiliriz. Beyaz lila rengi tonlarındaki renklerle çok kolay uyum sağlayabiliyor. Hem de lilanın baskınlığını azaltabiliyor. Beyazdan sıkıldım diyorsanız, siyah tercihi de mümkün. Tabi siyahi tercih edecek olanlar, lilanın baskınlığını arttıracağını da unutmamalı. Kapalı renk sevenler için iyi bir tercih olabilir.

mint yeşili
mint yeşili

Siyah ve beyaza göre lilaya daha yakın bir renk tercihi yapmak istiyorsanız mint yeşilini tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Mint yeşili, lilaya yakın bir renk olmaya aday diyebiliriz, bu yüzden lila-mint yeşili uyumu duvarınızda sırıtmayacaktır.

Farklı renk tercihi yaparken riske girmek istemiyorum diyorsanız, o zaman lila ailesinden “kuzen mor” tam size göre! Kuzen mor rengi ile hem risk almazsınız hem de lilanın farklı tonlarıyla ufak dokunuşlar yapabilmeniz mümkün hale gelebilir.

Fotoğraflarınızı Duvarınıza Asın

Lila duvar boyası kullandığınız duvarınızda sadece tablo kullanmayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı zebra çerçeveler kullanarak duvarınızda kullanırsanız hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Zebra renklerinin hafif tonlarda olmasına da dikkat etmeyi unutmayınız.

Yatak Odanızı Romantizmin Renkleriyle Buluşturun

Lila rengini yatak odanızda kullanmayı hiç düşündünüz mü? Eğer düşündüyseniz bir an önce uygulamaya geçin çünkü yatak odalarında kullanılmaya en müsait renklerden birisi lila rengidir. Lila renginin tonları doğayı çağrıştırdığı kadar, romantizmi de içerisinde barındırır.

lila renk yatak odası
lila renk yatak odası

Yatak odanızda kullanacağınız beyaz tablolar ve uygun ışıklandırmalar ile lila rengi yatak odanızın romantizmine romantizm katacak bir tercih haline gelebilir! Her şey sizin elinizde. Cesur tercihler yapmalısınız. Lila rengini genelde riskli renk olarak görürler fakat diğer renklerle en kolay uyum sağlayan renklerden biri olduğu her zaman unutulmaktadır.

Yatak odasındaki sıradanlık ile dekorasyon konusunda ciddi hatalara düşülebiliyor. Aslında insanların en farklı renk tercihleri yapması gerektiği bir yerdir yatak odası… Farklı ve risksiz bir renk olan lila ile yatak odanızda farklı havalar yakalamanız mümkün.

Evinizin Diğer Alanlarını Şenlendirin

Evlerde pek önemsenmeyen banyo, mutfak gibi yerler aslında o kadar da önemsiz değil. Evinizin bu “diğer alanlar” diye geçen kısmında fark yaratmak yine sizin elinizde olan bir şey. Lila, eflatun renk tercihleriyle mutfakta, banyoda daha şık görüntülere ulaşmak mümkün.

lila banyo seti
lila banyo seti

İlla duvar boyası olarak düşünmenize gerek yok. Banyo setlerinizde lila rengini kullanmak bile evinizde fark yaratmaya yol açacaktır. Risk almayı sevmeyenler için böyle ufak tefek setlerde değişikliğe gidebilirler.

 

 

lila rengi mutfak
lila rengi mutfak

Mutfak konusundaysa ister duvarınızın, isterseniz de mutfak dolabının renk tercihini, liladan yana yapabilirsiniz. Mutfakta beyaz tonları genelde daha ağırlıkta olur. Bu yüzden lila tercihinin yanında beyaz kullanmayı kesinlikle unutmayınız. Eğer tek tip lila rengi kullanırsanız istediğiniz verimi almakta zorlanabilirsiniz. Mutfakta lila ve beyaz, yeterli bir ikili olacaktır ve liladan da doğru bir şekilde faydalanmanızı sağlayacaktır.

Evini dekore etmek isteyenler riske girmeyi pek sevmezler. Herkesin gözüne hoş gelecek, herkesin kabullenebileceği renklerden tercih yapmayı düşünürler, oysa burada en önemli ölçüt size hoş gelmesi… Sizin içinize yatmayan renkleri kullanmanızın bir anlamı yok. Kendi düşüncelerinizi ve isteklerinizi yerine getirmek dekorasyonda çok önemli.

Lila rengini eğer uygulamak istiyorsanız uygulayın. Yanında eşlik edecek renklerle eğer açık tonları yakalamak istiyorsanız açıklığı, kapalı tonlardan memnun oluyorsanız kapalılığı yakalayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz alternatif kombinler istediğiniz tonları yakalamak açısından işinizi görecektir.

Halı ve Perdede Lila Kullanın

Lila rengi halılar, perdeler de düşünebilirsiniz. Lila rengi duvar boyası kullanıp perdelerinizi, halılarınızı lila tercih ederseniz uyum sorunu yaşamazsınız. Yine beyaz tercihi de yapabilirsiniz, beyaz da lilaya karşıt oluşturabilecek bir renk değil sonuçta.

lila perde
lila perde

Özellikle perdelerde lilanın farklı tonlarını kullanmak çok daha kolay. Lila zaten perdelerde en çok kullanılan renklerden biri olduğu için, farklı tonlarını da seçenekler arasında sunuyorlar. Bu yüzden lila renk perde seçiminde çok zorlanacağınızı düşünmüyoruz.

lila halı
lila halı

Halı tercihindeyse daha açık, tabir-i caizse soluk renkli halıları tercih edebilirsiniz. Hem dikkatinizi dağıtmaz, hem de evinizde kullandığınız diğer renkler ile bir çatışma yaşamasının önüne geçersiniz.

Lila rengi tonları dünyanın en iyi tonlarına sahip olduğundan evinizde mutlaka deneyin. İster banyo setinizde, ister halılarınızda, ister duvarınızda, fark etmeksizin her alanda kullanabileceğiniz bir renk…

Lila renginin ihtişamı ile evinizde farklı hissetmeye hazır olun. Risk almadan hiçbir şey yapamazsınız. İlk önce halılarda, perdelerde ufak dokunuşlar yaratıp, bunu lila duvar boyası ile bir araya getirebilirsiniz. Önemli olan bir yerden başlamak değil mi zaten?

6 YORUMLAR

  1. Normalde lila rengini pek sevmiyorum ama buradaki mutfak modellerini görünce fikrim değişti 🙂 Özellikle lila ile beyazın uyumu oldukça hoş ve şık durmuş.

  2. Lila rengi bana canlılık veriyor. Bu renkle böylesine dekoratif görüntüler oluşturmuş insanları tebrik etmek gerek. Halı ve perdelerimde kullanmaya çalışacağım.

  3. Lila rengi çok güzel eğer güzel bir tonu kullanılırsa. Ben odanın tümünde lila rengi ya da herhangi başka rengi tek başına kullanmayı tercih etmiyorum, boğucu oluyor. Fakat halı ve perdelerde çok şık olmuş.

    • Merhaba Esra Hanım, lila gibi renk tonları dediğiniz gibi ev dekorasyonunda tek başına kullanımı pek de iç açıcı değil. Açıkçası ev dekorasyonunda en güzeli doğru renkleri kombinlemek. Çünkü her rengin psikoljimiz üzerine bir etkisi var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz