Makrome El Sanatları

4
3626

Makrome, herhangi bir araç kullanmadan, elle yapılan ve birbiri arasından geçirilen ipliklerin oluşturduğu düğümlerle gelişen bir düğümleme sanatıdır. Makrome moda dünyasından giyime, dekorasyon amaçlı aksesuarlara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bizlerde bugün sizler için makrome el sanatları ile ne tür aksesuarlar yapabiliriz bu konu üzerine çalışacağız.

Makromeden Duvar Süsü

makrome-el-sanatlari

Makrome modellerini yaparken her çeşit lif ve iplik kullanılabilir. Yapacağınız makrome modelinin büyüklüğüne uygun tahta seçerek sizlerde bu modelleri deneyebilirsiniz.

Makromeden Perde Yapımı

makrome-el-sanatlari-1

Şekilde gördüğünüz makrome modelini evlerinizde deneyerek depolama alanlarınızı için makrome perde yapabilirsiniz. Hatta bu şekilde bir makrome perdeyi sürgüsü bozulan giysi dolapları için bile kullanabilirsiniz. Anlaşılması rahat olsun diye biz renkli ipliklerle düğümleri yaptık. Sizler istediğiniz renk tercih ederek makrome perde yapabilirsiniz. Adım adım makromeden perde yapımına geçelim isterseniz.

Yapılışı:

makrome-el-sanatlari-2makrome-el-sanatlari-3

 • 1. şekildeki gibi 4 adet ipliği birbirine düğümleyin.
 • 2. şekildeki gibi en sağdaki ipi ortadaki iplerin üstünden, en soldaki ipi de ortadaki iplerin altından geçirin ve iplerin ucundan tutarak biraz sıkılayın.
 • Bu sefer işlemi ters yapın. En sağdaki ipi ortadaki iplerin altından, en soldaki ipi de ortadaki iplerin üstünden geçirin ve iyice sıkılayın.

makrome-el-sanatlari-4makrome-el-sanatlari-5

 • 4. şekildeki gibi iplikleri grup yapın. Aynı işlemleri tekrarlayarak yanına aynı şekillerden yaparak perde desteğinize asın. Yapacağınız sayıya perdenin genişliğine göre karar verin ve hepsini şekil 4 gibi 2 şerli grup yapın.
 • Yaptığınız 2 şerli grupların her birinde mavi ipi sarı ve pembe ipin üstünden, yeşil ipi ise şekil 5 teki gibi altından geçirin.
 • Şekil 6 gibi aynı işlemi tekrarlayın ve kendi arasında 4 erli grup yapın.
 • 4 erli yaptığınız grupların uçlarında boşta kalan ipleri yanlarında bulunan iplere düğümleyin. Aynı işlemleri yanındaki gruplara uygulayarak deva edin ve uçlarını açık bırakın. Perdeniz hazır, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Makromeden Bileklik Yapımı

makrome-el-sanatlari-6

Kendiniz yada sevdikleriniz için makromeden renkli bileklikler yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, istediğiniz renklerde renkli makrome ipi(0,5 mm kalınlığında ve 4 metre uzunluğunda), makas, iğne ve bileklik bağlantı konnektörü. Şekillerdeki adımları sırayla takip ederek sizlerde böyle güzel bileklikler yapabilirsiniz.

Yapılışı:

makrome-el-sanatlari-7makrome-el-sanatlari-8

 • Bileğinizin kalınlığına göre aynı uzunlukta iki ip kesin ve bağlantı konnektöründen şekildeki gibi geçirin ve sırayla şekildeki adımları takip ediniz.

makrome-el-sanatlari-9makrome-el-sanatlari-10

 • Düğüm yapmaya iki uçtan birinden başlayınız ve diğer tarafı küçük bir bantla yere sabitleyin. Böylelikle düğümleme işlemini daha kolay yapabilirsiniz.

makrome-el-sanatlari-11makrome-el-sanatlari-12

 • İlk düğümü attıktan sonra iğneye ipi geçirin ve düğümlemeye devam edin. Bilekliğin diğer ucu içinde aynı işlemleri tekrarlayın.

makrome-el-sanatlari-13makrome-el-sanatlari-14

 • Bilekliğin diğer ucunun da düğümleme işlemi bittikten sonra küçük bir bantla bileklik bağlantı konnektörünü yere sabitleyin ve iki ucu birleştirerek düğümleyin.

makrome-el-sanatlari-15makrome-el-sanatlari-16

 • Bu sefer aynı düğümleme tekniğini birleştirdiğiniz uçlara uygulayın. 5-6 düğüm yeterli olacaktır. Uçlarda fazlalık olan ipleri kestiğiniz takdirde bileklik kullanıma hazırdır.

4 YORUMLAR

 1. el sanatlarının içinde makrome ayrıca ilgimi çekiyor son zamanlarda takı yapmak için hep makromeyi kullanıyorum sizde çok güzel anlatmışsınız ayrıca çok güzel modeller var ve gerekli malzemeyide bulabiliyorum

  • Merhaba Ayşe Hanım, değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz. Yaptığınız makrome el sanatlarını bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Modelleriniz okurlarımıza fikir olabilir.

 2. Makrome duvar süsü yapmıştım ben de çok güzel duruyor duvarda. Fakat makrome bileklikler harika gözüküyor, onlardan da yapmak istiyorum. Makrome iplerini zor bulmuştum ama ben. Bir de benimki daha kalın, bunlar daha ince sanırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz