Misafir Odası Nasıl Döşenir?

2
556
Misafir odası nasıl döşenir?

Sık sık misafir ağırlayan bir aileyseniz, onlara sürekli mutfaktaki kanepeleri hazırlamak olmaz. Mevcut alan ne olursa olsun, evinizde fazladan bir oda varsa; onu, yatılı misafirleriniz geldiğinde onları rahat ettirmek için rahat bir odaya dönüştürebilirsiniz. Yetenekli bir iç mekan tasarımı ve biraz da birkaç küçük değişiklik yaparak küçük bir misafir odasının bile konforlu ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Misafir odası dizaynı hakkında yenilikçi fikirler keşfetmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

1. Yatağı küçültün.

Özellikle küçük bir misafir odanız varsa, onu konforlu bir mekana dönüştürmek için rahat bir yatak tercih etmek önemli, ancak bunu yaparken çok büyük yataklardan kaçınmalısınız. Misafirlerinizi kraliçelere layık bir yatakta yatırmak isteyebilirsiniz, fakat böyle bir yatak, çok fazla yer kaplar. Onun yerine, daha küçük bir yatak tercih etmeyi düşünün. Bu, alanda fazladan yer açmak için etkili bir yoldur.

2. Yatağın etrafında boşluk yaratın.

Yatağı duvara yakınlaştırmak, odada daha fazla yer hissi verir. Eğer mümkünse, yatağı pencereden uzaklaştırın ve her iki tarafta komodin kullanacak şekilde yatağı ortalayın. Bunu yaptığınızda odanın akışı, misafirlerinizin yatağa girmesini kolaylaştıracaktır. Eğer çok küçük bir odanız yoksa, misafir odası dekorasyonu için bu öneriyi gözden kaçırmayın.

3. Küçük aynalar büyük etki yaratır.

Misafir odası da dahil olmak üzere evdeki tüm yatak odalarında ayna ile hoş efektler yaratabilirsiniz. Farklı ebatlarda aynalar kullanmak, misafir odasında daha ferah ve genişlik hissi yaratır. Büyük aynalar pahalı olabilir. Bütçeniz yeterli değilse, farklı ebatlarda küçük aynaları yan yana konumlandırarak da aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

4. Yatak başlığını kitaplığa dönüştürün.

Misafirleriniz geldiğinde, yatakta uykuları kaçtığında okuyabilecekleri birkaç kitabı baş uçlarında tutun. Bunun için yatak başlığını kitaplığa dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Bu, misafir odasında daha fazla alan yaratmak için bir başka akıllı yoldur. Yer kaplayacak bir kütüphane yerine, yatak başını kitaplığa dönüştürmeyi deneyin.

5. Gereksiz eşyaları kaldırın.

Misafir odasında zaten bir dolap varsa, diğer depolama ürünlerini kaldırmanız gerekir. Böylece attığınız eşyaların yerini, misafirleriniz için bir oturma alanına dönüştürebilirsiniz. 5 çekmeceli bir şifonyeri kaldırarak, onun yerine pencere önüne bir berjer konumlandırabilirsiniz.

6. Duvarlardan en iyi şekilde yararlanın.

Misafir odası dekorasyonu için duvar süslemeleri ya da sanat eserleri yerine, dolaptan uzak duvar yüzeylerinde şapka, eşarp veya diğer aksesuarları asarak değerlendirebilirsiniz.

7. Lambayı asın.

Lambader yerine bir avize tercih etmek, yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, avize küçük misafir odasının şık bir odak noktası haline gelecektir.

8. Doğru perde seçimi.

Uzun perdeler kullanarak, misafir odası dekorasyonunda hoş bir ortam yaratabilirsiniz. Renk seçiminde beyazı tercih etmeyi deneyin. Beyaz perdeler ışığı yumuşatır ve misafir odasını daha çekici hale getirir. Doğru perde seçimi, küçük mekanların daha geniş görünmesini sağlamak için idealdir. Kısa perde ya da stor perde de tercih edebilirsiniz ancak şık bir seçim için uzun perdeleri tercih etmenizi öneriyoruz.

2 YORUMLAR

  1. Misafirler için bilene kadar ayrıntılı düşünüyoruz 🙂 Ben misafir odamı oldukça sade tuttum, zaten ne gerek var değil mi fazla fazla eşyaya. Sonuçta kalıcı değil :DD

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz