Mobilya Nasıl Boyanır?

99
64555

Ahşap mobilya boyama eski ve görmekten sıkıldığınız mobilyalara yeni bir hayat vermek için bir yoldur. Mobilya boyamak için yeteneğe değil sadece biraz zamana yada boş bir hafta sonuna ihtiyacınız var. Mobilya nasıl boyanır? Hep beraber öğrenelim isterseniz.

1. Boyama Öncesi Hazırlık Aşaması

mobilya-nasil-boyanir

Boyama yapacağınız alanı havalandırın. Mobilyaları boyama yapacağınız alana bir çarşaf yada kullanmadığınız bir örtü serin. Serdiğiniz örtü üzerine boyama yapacağınız mobilyayı yerleştirin. Boyamaya başlamadan önce kesinlikle eldiven olsun. Bunlar evinizi ve sizi korumak için yapılan hazırlık aşamasıydı. Şimdi gelelim mobilyayı hazırlamaya.

 • Mobilyanın çekmece ve benzeri çıkartılabilen parçalarını çıkarın. Hatta çıkartabilirseniz çekmece yada dolap kulplarını da çıkartın.
 • Sabunlu nemli bir bezle mobilyanızı silerek toz ve kirden kurtulun.
 • Mobilyada delikler ve açıklıklar varsa ahşap macun ile doldurularak kapatılır. Dolgu yaptığınız yerlerde ahşap macun fazla gelmişse bir bıçakla kazıyın ve kurumaya bırakın.

2. Zımparalama

mobilya-nasil-boyanir-1

Zımparalama işlemi, cilalı, parlak yüzeyli, öncesinde yağlı boya ile boyanmış ve kaplama bir mobilya ise yapılır. Zımpara yapmanın amacı, daha kolay astar yapmak ve boyanın tutması içindir.

 • Zımparalama işlemi yaparken hazırlık aşamasında delikli ve çöküntülü yüzeyleri doldurduğunuz ahşap macunlu kısıma dikkat edin. Mobilyanın diğer kısımlarıyla aynı yüzeyde olmasına özen gösterin.
 • Zımparalama işlemi bittikten sonra boyalı, kaplamalı ve cilalı yüzeylerin kalmadığına emin olun. Çünkü bu yüzeyler boyanın tutmasını engelleyecektir.

3. Astar Uygulaması

mobilya-nasil-boyanir-2

Astar, boyanın uzun ömürlü olması ve mobilyanızın kusursuz görünmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda astar boyamaya geçmeden önce alttaki rengin kapanmasını sağlar.

 • Bir fırça yada rulo yardımıyla mobilyanızı bir kat astar çekin. Böylelikle mobilyanız boyayı daha az emecektir.
 • Astar uyguladığınız için boyama sırasında boya kolayca yapışacak ve en ufak darbelerde kolayca çıkmayacaktır.
 • Astar kuruduktan sonra mükemmel bir sonuç elde etmek istiyorsanız ince bir zımpara daha geçebilirsiniz.

4. Boyama İşlemi

mobilya-nasil-boyanir-3

Astar yaptığınız yüzey kuruduktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz.

 • Fırça yada rulo ile istediğiniz renkte boya seçerek bir kat boyayın. Boyama yapacağınız mobilya küçükse sprey boya tercih edebilirsiniz.
 • Su bazlı (akrilik boya) boya yada sentetik (yağlı) boya tercih edebilirsiniz. Parlak yada mat nasıl bir boyama yapmak isteyeceğinize karar verin ve boyayı ona göre alın.
 • Boyayı hazırlarken kutusu üzerinde ne kadar inceltme yapılması gerektiği yazar. Yazılanlara harfiyen uymaya dikkat edin. Çünkü inceltmeyi doğru yapamazsanız iyi düzgün bir boyama elde edemez ve uğraşlarınız boşa gider. Tahta bir çubuk ile boyayı iyice karıştırın ve akışkanlığını kontrol edin. Çubuğu yukarı doğru kaldırdığınızda kesintisiz akıyorsa başarmışsınız demektir. Eğer parça parça akıyorsa biraz daha inceltme yapmalısınız.
 • Boya yapmak için kaliteli bir fırça seçin. Düşük kaliteli fırçalar mobilyanız üzerinde fırça kılları bırakacak ve işinizi zorlaştıracaktır.
 • Fırça seçiminizde nasıl bir boya seçtiğiniz önemlidir. Çünkü su bazlı boya kullanıyorsanız en doğrusu sentetik kıllı bir fırça seçmektir. Sentetik kıllar suyu emmez ve boyanın fırça üzerinde daha akıcı olmasını sağlar. Böylelikle de fırça izleri oluşmaz.
 • Sentetik (solvent bazlı) boya kullanıyorsanız hem doğal hem de sentetik fırçalar kullanabilirsiniz. Mobilyada mat bir yüzey istiyorsanız tavsiyemiz doğal kıllı fırça kullanmanızdır. Bu uyarıları da dikkate aldıktan sonra boyama işleminiz hem daha kolay hem de başarılı olacaktır.
 • Fırça ile boyama yapıyorsanız bir kat boyadıktan sonra rulo fırçayla tekrar geçin.
 • Boyanın kuruması için bekleyin. Her boyanın kuruma süresi farklıdır. Bu yüzden kutunun üzerinde yazan kuruma süresine uyun.
 • Boya kuruduktan sonra bir kat daha boyayın. İki kat boyama mobilyanızı daha güzel gösterecektir. İkinci kez de boyadıktan sonra tekrar kurumaya bırakın.

5. Son Adım Vernik

İki kat boyama yaptığınız mobilya kuruduktan sonra geriye son adım olan vernik işlemi kalıyor. Vernik alırken dikkat etmeniz gereken nokta boya ile aynı bazlı olmasıdır. Verniğe para vermekten çekinmeyin. Çünkü kalitesiz vernik bir süre sonra mobilyada sarı bir görüntü oluşturacaktır. Mobilyayı korumak için vernik yapmak şarttır. Ahşabı, darbelere, çizilmelere, neme, kimyasallara ve haşerelere karşı korumak istiyorsanız vernik yapmanız gerekir. Mobilyada parlak ve canlı bir görüntü elde etmek istiyorsanız cila da yapabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz, herkse keyifli pazarlar diliyorum.

99 YORUMLAR

 1. merhaba ben mobilyalarimi boyamak istiyorum eskitme sistemiyle gerekli yazilari okudum ama tam anliyamadim .Mum ile ilgili eskitme yapmak istiyorum yalniz malzemeler neler mum nasil olacak bide mobilyalari normal ahsap boyasiylami boyamam gerekiyor yoksa ozel bi boyami almam gerekiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.tesekkur eder saygilarimi sunarim.Iyi gunler

  • Mum ile eskitme için gerekli malzemeler, bildiğimiz düz beyaz bir mum yada parafin, istediğiniz renklerde iki farklı renk su bazlı ahşap boya, sentetik kıllı fırça, kağıt zımpara. Eskitme işlemine geçmeden önce mobilyayı istediğiniz renge boyayınız. Yani mobilyanıza eskitme yaptıktan sonra alttan görünmesini istediğiniz renge boyayın.2 kat boya, bir kat zımpara, sonra tekrar 3.katı boyayın ve mobilyayı eskitme için hazır hale getiriniz. İsterseniz beyaz mum isterseniz de parafin ile mobilyayı tamamen mumlayın. Fakat her tarafını eşit dağıtmayın. Kimi yerlere daha yoğun kimi yerlere daha az bir şekilde mumlayın. Temiz pamuklu bir bezle mumun arta kalan parçalarını temizleyiniz. Seçtiğiniz 2. rengi bir kat boyayın. Kurumasını için bekleyiniz. Kurduktan sonra istediğiniz şekilde zımparalayınız. Mobilyanız hazır güle güle kullanınız. Umarım sorularınıza cevap verebilmişizdir.

   • bende yemek odamı boyamak istiyorum ama daha önce hiç boyama yapmadım parlak olmayan mat bir boya istiyorum ama şuanki yemek odam sanki biraz parlak ve sçık ksahverengi ben beyaz istiyorum sizce beyaza dönermi ve nasıl bir boya yada fırça almam gerekli şimdiden teşekkürler.

    • Tüm boyalı yüzeylere güzel bir zımparalama işlemi ve 2 kat astar attıktan sonra mobilyanızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Zımpara yapmadan rengi kapatmak için Annie Sloan Chalk Paint boyası var bulabilirseniz onu kullanabilirsiniz. Chalk paint boya kullandığınız takdirde zımpara yapmanıza gerek yok. Bu boya ile daha hızlı ve kolay sonuç elde edebilirsiniz. Anni Sloan marka bulamazsanız chalk paint boyayı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Fırça olarak da ilk katı kıl fırça ile 2. ve 3. katı da rulo fırça kullanarak boyayabilirsiniz.

 2. Merhaba Aylin Hn,

  Ben herkesten farklı olarak Ahşap tavan olan Lambiri boyamak istiyorum.

  Lambiri tavan yaklaşık 9 yıl önce yapıldı, üzerindeki vernik ilk zamankine göre yok denecek kadar az

  Lambiri tavanı beyaz boya ile boyamak istiyorum. Nereden başlamalıyım. Lambiriyi boyamak uygun olur mu ? İlerde çatlama vs. yapar mı ? Değerli fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

  • Merhaba Mevlüt Bey,
   Öncelikle zımpara ile kalan verniği temizlemelisiniz. Sonrasında en az 2 duruma göre 3 kat astar atmalısınız.
   Atacağınız boya ile aynı cins astar kullanmalısınız. Örneğin su bazlı bir boya kullanacaksınız su bazlı bir astar kullanmalısınız.
   Boyadan sonra ileride çatlamayı ve yıpranmaları önlemek için de en az 2 kat vernik uygulamalısınız. Hatta son olarak vernikli ahşap koruyucular var ahşabı uzun yıllar aşınmalara karşı koruyabiliyor.
   Yine aklınıza takılan soruları bize buradan yazabilirsiniz.

 3. Merhaba ben de evdeki mobilyalarımın bazılarını boyamak istiyorum kullandığınız astar boya ve boya malzemesinin ismini söyleyebilir misiniz?Boya satın almak için gittiğimde astar boyanın üzerine akrilik olmaz dediler ben akrilik kullanmak istiyorum desen yapacağım için

  • Astar üzerine akrilik boya uygulayabilirsiniz. Ben hem astar hem de boya olarak polisan kullandım. Astar üzerine uygulayacağınız boya renginin daha iyi örtücü olmasını sağlıyor.

 4. Mutfak mobilyasının rengini beyaza dönüştürmek için polisan astar ve polisan boyayı tavsiye ediyorlar ama vernik konusuna hiç değinmemişler.Polisan vernik ya da sararma yapmayan kaliteli vernik tavsiye edebilir misiniz?Beyaz boya üzerine vernik atıldığında sararma olmaması için hangi kaliteli verniği kullanmalıyım yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler.

  • Beyaz boya üzerine SENTETİK VERNİK kullanırsanız eğer sararma yapar. Marshall Wood Art Su bazlı vernik yada DYO’nun Massiveline su bazlı ahşap verniği var ikisini de öneririm.

   • Aylin hanım,kullandığım boya su bazlı olduğu için vernik de su bazlı olmak zorunda galiba.Önerdiğiniz DYO’nun Massiveline su bazlı ahşap verniğini denemek isterim.Emeklerin boşa gitmesini istemiyorum,çünkü sararma yaparsa hepsi boşa gidecek.Yardımınız için çok teşekkür ederim Aylin Hanım.

 5. Merhaba,
  Eskitme olan kahverengi ve cilali yatak odası takımımı beyaz veya kırık beyaza boyamak istiyorum ama mobilyaci birisi zımpara yapılmasına gerek olmadığını söyledi ve bi arkadaşım da zımpara yapmadan kahve bi dolabı beyaza gecirebilmis. Zımpara yapmadan direk astar boyaya gecsek olmaz mı?
  Soz konusu 4 kapılı bi dolap ve iki etejer olunca zımpara çok gözümü korkutuyor.
  Su bazlı boya koku yapmazmış doğru mudur?
  Astar boya ve sonrasında boya markası ile ilgili yardimci olursanız çok sevinirim.
  Birde fircayi iz kalmaması için rulo mu seçmeliyim?
  Teşekkürler

  • Merhaba Sevilay Hanım, Parlak yüzeylerde zımparasız boyayı çok çok önermiyorum. Çünkü boya ve astarın çabuk dökülmesine neden oluyor. Zımpara yapmadan beyaza dönüşümü elbette sağlayabilirsiniz. Fakat boyanın tutunması ve daha uzun süre yıpranmadan kullanabilmeniz için zımpara yapmanızı öneririm. Söylediğiniz gibi su bazlı boyalar sentetik boyalara göre daha kokusuzdur. Su bazlı boya olarak polisan matrix X1, marshall woodartı öneririm. Fırça olarak mümkün olan her yerde rulo kullanmanızı öneririm çünkü daha pürüzsüz oluyor. Rulo kullanmadığınız yerlerde fırça kullanırsınız.

  • Püskürtme boya ben çok tavsiye etmiyorum. Çünkü evin içinde çalışabileceğiniz bir boya çeşidi değildir. Mecbur açık alanda çalışmak zorundasınız. Aynı zamanda sprey boyada açıyı iyi ayarlamak zorundasınız. Sprey boya işe pek çalışma yapmadığım için marka gruplarının performansını çok bilmiyorum. Ama çalışan arkadaşlar varsa önerilerinizi bekliyoruz.

 6. merhabalar, mutfak dolaplarimi boyamak istiyorum ama chalk boya ile boyadiktan sonra nasil bir boya kullanmam lazim? chalk uzerine,ultra matte interior chalked boya olurmu?

 7. Aylin hanım merhaba.. ceviz kaplama ahşap vitrini beyaza boyamak istiyorum hangi marka ve hangi tür boyaları nasıl kullanmalıyım tavsiyelerinizi alabilirmiyim

 8. Merhaba,
  Mutfak dolap kapaklarmi boyamak istiyorum rengi siyah çok parlak değil toplam 8kapak
  Beyaza renk istiyorum hiç boya yapmadm ilk kez yapicam nasıl yapabilirim yardmci olblrmsnz.
  Teşekkürler. 🙂

  • Merhaba,
   Öncelikle kapakların kulplarını sökün.Daha sonra kapakları zımparalayın. Zımparaladıktan sonra astar boyası ile bir kat boyayın. Astar boyası kuruduktan sonra üzerine 2 kat beyaz boya atın. Son olarak boyama işlemi bittikten sonra dolaplarınızı uzun ömürlü kullanmak için vernik atmayı ihmal etmeyin. Kolay gelsin umarım içinize sinen bir çalışma olur. Yine aklınıza takılan soruları buradan yazabilirsiniz.

 9. Merhaba venge renk olan yemek takımımı ceviz renk yapmak istiyorum. Şu an mobilyalar mat durumda yine mat olmasını istiyorum. Kullanacağım malzemeler ve markalarını bir de işlem aşamalarını söylermisiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Öncelikle zımpara yapmalısınız. Daha sonra astar sonra iki kat boya ve son olarak da vernik uygulamalısınız. Marka olarak polisan, marshall ve dyonun ürünlerini kullanabilirsiniz. Malzeme olarak boya dışında zımparaya ve boya fırçasına ihtiyacınız var. Geniş ve pürüzsüz alanları daha kolay boyamak için rulo fırça, rulo fırça ile boyama yapamayacağınız yerler içinde normal bir fırça alsanız yeterlidir. Fırça seçiminde ise dikkat etmeniz gereken husus, su bazlı boya kullanacaksanız sentetik kıllı fırça, eğer yüzeyin mat olmasını istiyorsanız doğal kıllı fırça tercih etmelisiniz. Yine aklınıza takılan sorular olursa bize yazabilirsiniz.

 10. Merhaba ben yemek masası ve sandalyelerini boyuyorum. Zımpara yaptım astarda çektim fakat astar yüzünden boya kötü duruyor napmam lazım boya ve ciladan sonra pürüzsüz bir yüzey elde edermiyim.

 11. Merhaba, venge krem karışık yatak ve yemek odası takımını beyaz mat mumla eskitme yapmak istiyorum, yapacağım aşamalar ve malzeme markası konusunda yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Merhaba Arzu Hanım, öncelikle güzel bir zımpara yapmalısınız. Daha sonra astar astardan sonra tekrar zımpara, bir kat beyaza boyadıktan sonra da kurumaya bırakın. Boya kuruduktan sonra mobilyanın her tarafına özellikle kenarlar ve köşeler daha çok olacak şekilde mum sürün. Mumun fazlalığını temiz bir bezle hafifçe silerek alın ve tekrar beyaza boyayın. Boya kuruduktan sonra köşelere kenarlara ve eskitme görünmesini istediğiniz yerlere hafifçe zımpara yapın. Boy olarak dyo, polisan ve marshallın ürünlerini tavsiye ederim. Yine aklınıza takılan sorular olursa bize yazabilir ahşap eskitme nasıl yapılır yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 12. Merhabalar ben sehpalarımı marshall su bazlı panel kapı ve ahşap boyası ile beyaza boyayıp daha sonra üzerine dekopaj uyguladım. Son olarak vernik uygulayacağım fakat ilerde sararma olursa diye cesaret edemiyorum. Bana tavsiye edeceğiniz bir vernik var mı? Şimdiden teşekkürler…

  • Marshall wood art su bazlı vernik yada DYO’nun Massiveline su bazlı ahşap verniği var ikisini de öneririm. Sentetik vernik kullanırsanız eğer sararma yapar. Bu yüzden tavsiye ettiğim su bazlı vernikleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 13. Merhaba, Yemek odası takımını beyaza boyamak istiyorum su bazlı yağlı parlak boya kullanmak istiyorum kullanmam gereken malzemeleri yazarmısınız birde fırça kullandım iz bırakıyor rulo kullansam nasıl olur

  • Polisanın su bazlı yağlı boyaları güzel kullanabilirsiniz. Yine astar olarak da polisan tercih edebilirsiniz. Astar ve boya dışında diğer ihtiyacınız olan malzemeler, zımpara, rulo ve vernik. Elbette rulo kullanabilirsiniz. Hem daha pratik. Vernik olarak boyada su bazlı tercih ettiğinizden sararma yapmaması için su bazlı vernik kullanmaya çalışın.

  • Öncelikle mobilyada bulunan çekmece, kulp gibi aksamları çıkartın. Daha sonra zımparalama işlemi uygulayın. Zımpara, boyanın tutunmasını ve daha uzun süre yıpranmadan kullanabilmenizi sağlayacaktır. Daha sonra bir kat astar çekin. Astar kuruduktan sonra bir kat boyayın ve kurumaya bırakın. Boya kuruduktan sonra bir kat daha boyayın ve tekrar kurumaya bırakın. Eğer koyudan açık renge bir dönüşüm sağlayacaksınız güzel sonuç elde etmeniz açısından gerekirse bir kat daha boyayın. Boya kuruduktan sonra eğer su bazlı boya kullandıysanız su bazlı vernikle mobilyanızın her yerini vernikleyin. Burada önemli olan kullandığınız boyanın cinsiyle aynı vernik kullanmanız. Bu sararma yapmaması için önemlidir. Yani eğer sentetik boya kullandıysanız sentetik vernik kullanmanız gerekir. Boya ve vernik olarak Polisan, Marshall ve Dyo’nun ürünlerini kullanabilirsiniz. Yine aklınıza takılan sorular olursa çekinmeden bize yazabilirsiniz.

 14. merhaba; ev giriş dış kapısı bina içi normal vernikli,bunu dış mekanda kullanıcam hava sartlarına kısmen maruz kalacak,vernik üzerine renkli ahşap koruyucu vurulurmu?

  • Ahşap koruyucunun etkisini görebilmeniz için koruyucu ham ahşap üzerine uygulamanız gerekir. Bu yüzden vernik üzerine ahşap koruyucu uygularsanız pek verim alamazsanız. Verniği kazıdıktan sonra uygulayın. Hatta ahşap koruyucu yerine vernikli ahşap koruyucular var. Bu tarz ürünleri kullanırsanız sonrasında tekrar vernik atmanıza gerek kalmaz.

 15. Merhaba benim siyah kahve ve beyaz dan olusan bi yatak odam var beyaz yapmak istiyorum daha once hic boyama islemi yapmasim mahvetmekden korkuyorum hangi boya ve hangi fircayi kullanmam gerek kahve ve siyah kisimlari kapatirmi beyaz boya

 16. Mutfak dolaplarım ahşap rengi vernikli çok eski duruyor üzerinde çıta çeçeve var bu çıta nasıl zımparalanır dolapları nasıl boyarım alan fazla zımpara yerine boya sökücü varmı aşamalar ne olmalı

  • Doğu metodu tespit edip kullanarak çıtaları sökmenin bir yolunu bulun. Çıtalar hareketli parçalar olduğu için zımparalama esnasında deforme olma ihtimali var. Boya sökücüler ahşabınıza zarar verecektir ve istenmeyen kimyasalların solunmasına sebebiyet verecektir. Aynı zamanda tekrar boyama için zımparalama en doğru çözümdür.

 17. Merhaba ben Sidney’de yaşıyorum henüz çok 4 ay oldu ve eski mobilya hastasıyım ve bu anlamda cennete düştüm diyebilirim. Burda evsizler için bir yardım kurumu var ve insanlar eski eşyalarını buraya veriyor ve isteyen parasını verip alıyor. Ve bende aldım yalnız ürünler yabancı olduğu için hangisi iyi karar vermek zor oluyor. Neyse aldım 3 farklı tebeşir boya takıntılı olduğum uçin zımpara yapmadan yapmak içime sinmedi. 80 li yılların hiç bir deformasyonu olmayan çok güzel bir koltuk takımı aldım ve ben bunu beyaza boyamak istediğim için boya sökücü sürdüm ama uzun bir süre zımpara yapamadım şimdi 2 tekliyi şuurumu yitirmiş bir şekilde zımparaladım. Düz yerlerde sıkıntı yok ancak boğumlu ince arkalık ve yanlar var 3 lü kanepeyi tinerle silip zımpara yapmadan tebeşir boya ile sıkıntı olur mu ? Ve üzerine ne tarz vernik atmalıyım. Cevap verirseniz sevinirim. ( bunca satırı bu soruyu sormak için yazdım ????????)

  • Bence su bazlı boya kullanın ve su bazlı vernik kullanın. Yani boya ile vernik cinsi aynı olmalıdır. Güzel bir eskitme mobilya elde etmek istiyorsanız elinizden geldiği kadar zımpara yapmaya özen gösterin. Kolay gelsin 🙂 Yine aklınıza takılan soruları bize buradan yazabilirsiniz.

 18. Aylin hanım sehpalarımı su bazlı akrilik boya ile beyaz ve pembe renge boyadım. beyaz olanı yat verniği ile boyadım ancak sarardı. diğer beyaz olanı ve pembe olanları önce su bazlı candence ultimate glaze sır vernik ile boyasam boyayı korur mu? ya da önce su bazlı vernikle sonra yat verniği ile boyasam nasıl olur sizce?
  teşekkürler

  • Seher Hanım boya olarak su bazlı boya kullandığınız için su bazlı vernik kullanmanız gerekirdi. Yat verniği sentetik esaslıdır. Muhtemelen bu yüzden sararma yapmıştır. Hangi marka kullanırsanız kullanın mobilyalarınızı su bazlı boya ile boyadığınız için su bazlı vernik kullanmalısınız. Yat vernik kullanmanız için mobilyalarınızı sentetik boya ile boyamanız gerekirdi.

 19. Merhaba aylin hanim, oncelikle tesekkurler inanilmaz bilgilendirici bir sayfa.. benim de sorum su sekilde ahsap uzerine beyaz boyali bir masam var tablanin rengini komple degistiricem o yuzden zimpara astar boya onlari ogrendim 🙂 yalniz benim sorum ayak kisimlarinin eskitme beyaz olmasini istiyorum hali hazirda beyaz olan ayak kisimlarina sadece zimpara yapsam yeterli olur mu sizce ya da siz ne onerirsiniz? Simdiden cook tesekkurler 🙂

  • Masa ayakları zaten beyaz ise direk zımpara yapmanız hem daha güzel olur hemde bu şekilde eskitme görünüm vermek sizin için daha kolay.

 20. Merhaba Aylin Hanım Metal tepsimi su bazlı boya ile boyamıştım. (Candence boyaları). daha sonra tepsinin içine stencil çalışması uyguladım ancak o çalışmayı cadence parmak yaldız boyayla yaptım. yaldız boya iyice kuruduktan sonra su bazlı kalın vernik sürdüm iki kat. ancak dün akşam deneme olarak suyun altına tuttuğumda yaldız boya akmaua başladı. akmaması için ne yapmalıyım? nasıl telafi edebilirim?

 21. Merhaba aylin hanım,
  Koyu kahverengi olan mutfak masamızın(açılınca 8 kişilik oluyor) ve 4 adet sandalyemizin rengini beyaza dönüştürmek istiyorum.İyi bir sonuç almam için tavsiye edeceğiniz ürünleri ve bu ürünlerden nekadar almam gerektiğini söyleyebilirmisiniz.

  • Eğer su bazlı boya düşünüyorsanız, polisan, marshall ve dyo’nun ürünlerini öneririm. Vernik olarak da Marshall wood art su bazlı vernik yada DYO’nun Massiveline su bazlı ahşap verniği var ikisini de öneririm. Muhtemelen 2 litre boya size rahatlıkla yetecektir. Yine aklınıza takılan sorular olursa bize buradan yazabilirsiniz.

   • selam Aylin hanım dyo mobilya boyası iyi mi sizce, satın almayı düşünüyorum daha önce kullandınız mı internette güzel yorumlar yazmışlar size de sorayım dedim teşekkürler

 22. Merhaba Aylin Hanım.Zigon sehpamı ve televizyon sehpamı polisan x1 su bazlı boya ile boyadım.Üzerine daha dayanıklı olacağını düşündüğüm için yat verniği kullandım.Tahmin edeceğiniz gibi sararma yaptı ve ortaya hiç istemediğim bir renk çıktı.Oysa yat verniğinin sararacağını bildiğim için boyanın içine aldığım yerde krem rengi boya kattırmıştım.Size sormak istediğim bu durumun bir çözümü varmı?Zımpara ile verniği çıkarabilirmiyim?Sonrasında su bazlı verniklerin mobilyayı darbelere karşı korumadığı söyleniyor.Benide yat verniğine bu sebep yönlendirmişti.Polisan x1 su bazlı akrilik boya bir tırnak darbesiyle gâhi çıkabiliyor,bunun sentetik olanı mobilya boyamak için uygunmudur?Yat verniği ve su bazlı verniğin altarnatifi varmıdır?Teşekkürler,iyi günler.

  • Merhaba su bazlı boya kullandığınız için sararma yapmıştır. Yat verniği sentetiktir. Bu yüzden yağlı yani sentetik boya ile mobilyanızı boyamanız gerekirdi. Eğer yat verniği kullanmak istiyorsanız mobilyayı güzelce zımparaladıktan sonra sentetik bir boya ile boyayın. Elinizde boyanız çoksa bence boşuna masraf yapmayın. Su bazlı vernik alın ve 2 yada 3 kat vernikleyin. Sararma probleminiz olmayacaktır.

   • Mrb aylin hanım polisan mobilya boyası iyi bir boya mıdır, satın almayı düşünüyorum ama kafam karıştı daha önce kullandını mı cevap verir misiniz teşekkürler

    • Merhaba Şekernaz Hanım, kullanmadım ama mobilya boyamada kullanan arkadaşların tavsiye ettiğini biliyorum. Siz de tercih ederseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

     • Mrb tekrardan polisan x1 panel kapı boyası renkleri gerçekten çok kaliteliymiş kullandım geri dönüp yorum yapmak istedim rahatlıkla kullanabilirsiniz teşekkürler

     • Merhaba, mobilya boyama hakkında boya tavsiyeleriniz değerli ziyaretçilerimiz için oldukça faydalı olacaktır. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz.

 23. Merhaba Aylin hanim ceviz kaplama yemek odami beyaz ve altin sarisi renklerine boyamak istiyorum boya tekniklerini sizden ogrendim ancak vernik kullandigimda fircanin izi kalirmi endiselerim var su bazli beyaz boya kullanmayi düşunuyorum ama verniksizde korumali olmaz diye sizin bu konudaki onerinizi rica ediyorum vernik firca izi birakirmi guzel bir goruntu icin nelere dikkat etmeliyim

  • Vernik uygulamasını doğru bir şekilde yaparsanız fırça izi oluşmaz. Mobilyanızı korumanız için vernik şart. Boyamada kullandığınız fırçayı, vernikleme yaparken kullanmayın. Vernik için ayrı temiz bir fırçanız olsun. Bu fırçayı sadece vernik uygularken kullanın. Vernikleme yaparken açıkçası ben pek rulo önermiyorum. Bu yüzden mümkün olduğu kadar fırça kullanmaya çalışın. Yemek masasının tablası düz ve işlemesiz olduğu için rulo kullanabilirsiniz. Su a
   bazlı boya kullanacaksınız su bazlı vernik kullanın. Yoksa sararma yapabilir. Kolay gelsin. Umarım içinize sinen bir yemek odanız olur. Aklınıza takılan sorular olursa yine konuşuruz.

 24. Mobilyalarım eskitme tarzı koyu renk açık renk boyamak istiyorum . Dışarıdan fiyat aldım çok maliyetli olduğu için yaptıramadım dolabım 8 kişilik masam ve sandal yelerim boyamak istiyorum sizin sitenizi tesadüfen gördüm. sizden bilgi almak istiyorum daha önceden hiç böyle bir deneyim olmadı.Teşekkürler

 25. VERNİK KULANMASAK İNTERNETTE GÖRDÜM VAX DİYE BİŞEY KULANIYORLAR .BU KONULARDA HİÇ FİKRİM YOK.BAZI MOBİLYALARIMI BOYAMAK İSTİYORUM.YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKÜTLER.

  • Merhaba vernik yerine wax işlemi uygulayabilirsiniz. Yalnız mobilyanızın rengi biraz koyulaşiyor. Anladığım kadarıyla vernik kullanmak istememenizin nedeni mat görüntü elde etmek. Kolay gelsin aklınıza takılan sorular olursa yine konuşuruz.

 26. merhabalar benim yemek masam mat beyaz parlak beyaz ve köşelerinde çiçek deseni olması için nasıl bir yol izlemem lazım şimdiden teşekkürler

 27. Merhabalar..Evimde ahsap vernikli kahveringi kapılar var beyaza çevirmek istiyorum..bi kat zimpara uyguladim fakat parlak kalan yerleri az da olsa kaldı..bebegim olduğu için kokusuz boya uygulamak istiyorum astar çekmeden boyayı tutturabilir miyim ya da kokusuz astar tercih edebilir miyim..tesekkurler..

 28. Bende atölyemde hobi amaçlı olarak eski mobilyaları boyuyorum. Boyamadan önce güzel bir zımpara çekiyorum, ardından astar, ardından boya ve cila yapıyorum. Gayette güzel oluyor.

 29. Bende bazı eski mobilyalarımı hep boyamak istiyordum ama rezil ederim diye vazgeçiyordum. Sizin yönergeleriniz ile inşallah bu hafta boyama işlemine başlayacağım. Güzel olacağını düşünüyorum.

   • Vestiyeri mi boyadım lakin bir tarafı çok güzel oldu .bir tarafından hep rulo izleri kaldı pütür pütür.boyayı aldımda bana astara gerek yok demişdi koçtaş elemanı .acaba astar atmadımdan mı yoksa rulo yu yanlış kullandımdan mı oldu. bana önereceğiniz rulo fırça varmıdır iz yapmadan boyayacagım.ben sünger rulo kullandım.

    • Zımparalama işlemi yaptınız? Boya chalk paint değilse daha güzel bir sonuç almak için ben genelde astar öneriyorum. Fırcanızdan olduğunu sanmıyorum. Çünkü diğer taraf çok güzel oldu demişsiniz. Bozuk tarafı zımpara yapıp tekrar boyayın. Yine duruma göre konuşalım.

 30. Merhaba, yaldızlı boya nasıl yapılır bilen var mı acaba? Yani illa satın mı almak gerekiyor yoksa bunun yapılması mümkün mü, kendi yapanlar varmış diye duydum

 31. yatak boyama nasıl yapılır bilen var mı? Yanlış söylemedim tam olarak yatak boyama, bunu gördüm bir yerde kadın yatağını boyamış harika görünüyordu desen yapmış üzerine boyayla neyle yapabilirim sizce bunu soramadım fırsat olmadı kendisine

 32. Selam açık ceviz rengi mobilya fiyatıyla beyazı arasında 100 TL kadar fark var sizce beyazı alıp boyasam mı daha uygun olur yoksa direkt açık ceviz rengi mobilya mı satın alayım, maliyeti çok yüksek midir mobilya boyamanın teşekkürler

  • Merhaba Irmak Hanım, boya, fırça, vernik v.s alacaksınız. Mobilya boyama işini girince aradaki farkı kapatmış olacaksınız. Direk ceviz renk olanı al.

 33. mrb sprey boya ile koltuk boyanırmı acaba? sprey bir boya buldum koltuk için diyorlar ama sprey boya ile koltuk boyanırmı bilemedim, yardımcı olursanız sevinirim

 34. Aşamalı anlatmanız gerçekten çok güzel. Çoğu sayfada bunu göremiyorum. İhtiyacı oluyor insanın ayrıntılara. Her gün boya badana yapıyor değiliz sonuçta. O yüzden teşekkür etmek isterim.

 35. Merhaba Aylin hanım.Siyah mat olan yemek odası takımımı beyaza çevirmek istiyorum.Fakat zımparadan kasıt tam olarak nedir anlatırmısınız?Siyah rengin mobilya üzerinden tamamen zımpara yardımıyla aşındırma işlemimidir doğrumu anladım?Birde astar atmalımıyım?

  • Zımpara işleminin amacı mobilya yüzeyini pürüzsüz hale getirmek. Alt zemin siyah koyu olduğu için astar kullanırsanız en güzel sonucu elde edersiniz Yine aklınıza takılan sorular olursa konuşuruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz