Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

6
1138

Perde bir odanın dekorasyonunda çok önemli detaylardan biridir. Hem bir ihtiyaç hem de bir aksesuardır. Bu yüzden de hem ihtiyacımızı karşılayacak biçimde hem de görsellik açısından özenle seçilmiş olması gerekiyor. Bir odanın içindeki tüm eşyalar perde seçiminde önemli ölçüde etkendir. Fakat şunu bilmek gerekir ki mobilyalar, duvar ve parke renkleri ayarlandıktan sonra perde seçimine geçilmelidir. Çünkü perdeyi en son seçmek bu önemli aksesuarı diğerleriyle daha kolay kombin yapılmasını sağlar.

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 18

Peki mobilya perde uyumuna nelere dikkat edilmeli? İşte bu soruya cevap bulabilmek için biraz detaylarla boğuşmak ve bu konuyu detaylarda irdelemek gerekir. Buradan çıkaracağımız dipnotlar ile mobilya ve perde uyumunda nelere dikkat edeceğimizi öğrenip bunları gündelik hayatımızda da teoriden pratiğe dökmeye çalışacağız.

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 3

Tabi ki uyum dediğimizde aklımıza ilk olarak perde mobilya arasındaki renk uyumu gelir. Daha sonra boy uyumuna ve en son olarak da kumaş uyumuna bakılmalıdır. İlk olarak perde rengi seçerken kesinlikle oturma grubu ile aynı renk kullanılmamalıdır. Bu hem odada boğucu ve kötü bir ambiyans yaratır hem de tıpatıp aynı rengi tutturmak çok zordur. Önemli olan ikisinin de aynı renk olması değildir. Mobilyalar ve perdeler arasındaki renklerin uyumudur. Tabi oturma grubumuzun nasıl olduğu da çok önemli. Şu ana kadar söylediklerim deseniz düz renk mobilyalar için geçerlidir. Aynı renk yerine aynı rengin farklı tonlarını tercih etmek sizin için daha isabetli bir karar olacaktır. Emin olun bu sayede daha hoş bir görüntü elde edeceksiniz.

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 4

Lakin desenli mobilyalara sahipseniz işiniz bana göre daha kolay. Perde rengini mobilyaların desenindeki ana renge en uygun rengi seçerek tamamlayabilirsiniz.

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 6

Gelelim bir diğer önemli detay olan perdenin boyuna. Bu da rengi kadar önemlidir. Çok ufak bir detay olarak gözükse de aslında çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir husustur. Eğer oturma grubunuz şıksa ve yoğun klasik bir tarza sahipse kesinlikle tavandan tabana olan uzun perdelerden şaşmayın derim. O havayı veren zaten bu perdenin boyu. Ama eğer çok fazla şık olmayan spora kaçan tarzda mobilyalarınız varsa boyu çok da önemli değil. Benim naçizane fikrim bu tarz mobilyalar için eğer kısa penceresinde ev pencere bitiminde kısa bir perde edinmek ama boydan uzun penceresinde mecburen uzun bir perde tercih etmek zorundasınız. Böyle bir durumda da şıklıktan çok sadeliği özen gösterirseniz daha hoş olur.

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 8

En son olarak da perde ve mobilyaların kumaş uyumlarıdır. Saten perdeler ile keten oturma grubunu bir hayal edelim. Biri parlak ve şık dururken diğeri ona göre daha mat sönük ve günlük duruyor. Bu komik görüntü bizim salonumuzda olsun tabi ki de istemeyiz. İşte bu yüzden mobilyaların kumaşı ne ise perdenin kumaşı da aynısı yada ona yakın tipte bir kumaş olmalıdır.

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 9 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 10 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 11 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 12 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 13 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 14 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 15 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 16


Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 19

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 21 Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 22

Mobilya Perde Uyumunda Nelere Dikkat Edilmeli? 2

6 YORUMLAR

  1. Perde modellerinin her biri birbirinden güzel. Evin perdelerini değiştirmek istiyorum. Bunun için perdeciye gittim. Birkaç model beğendim ama fiyatları çok pahalıydı.

  2. Mobilya ve perde uyumunda benim 2 kuralım vardır. Ya perde ile mobilyanın rengi uyumlu olacak ya da bu ikisinin rengi birbirleri ile tam zıt olacak. Ben zıt renkleri daha çok seviyorum.

  3. Ben mobilyalarımı gri beğendim ve bir çılgınlık yapıp perdelerimi sarı alacağım♥ Heyecanlıyım biraz ama insan perde için heyecanlanır mı değil mi? :DD Umarım yakışır odama, siz ne düşünüyorsunuz gri ve sarı uyumu için?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz