Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

2
191

Yeni evlenen çiftlerin özellikle son modern mobilya seçmeleri çok önem arz etmektedir. Bunun için mobilya seçiminde bulunurken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Mobilya seçiminde neler göz önünde bulunmalı hep birlikte bakalım.

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken nokta ağaç seçimidir. Ağaç seçiminde bulunurken ağacın dayanıklı olması çok önemlidir. Bunun için mobilyada ahşap seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. Gürgen, meşe, huş, ceviz gibi ağaç cinsleri ile dayanaklı mobilya seçiminde bulunabilirsiniz.

Mobilya seçmek marka gerektirir. Bunun için markalı mobilyalar her zaman daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Bunun dışında mobilya seçiminde bulunurken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise:

Dolap kapakların çok kaliteli olması çok önemlidir. Çünkü aldığınız mobilyaların dolap kısmının sağlam olmaması mobilyaları kullanışsız yapmaktadır.

Kumaş kaplı mobilyalarda dikkat edilmesi gereken oturumu rahat, arkası çıkıntılı olmayan düz mobilyalar tercih edilmelidir.

  • Mobilyanın iskeleti çok kuvvetli olmalı ve dayanırken sallanmamalı ve gıcırdamamalıdır.
  • Kumaşlı olan mobilyalarda dikişler uyumlu olmalı, desenleri çok düzenli bir şekilde olmalıdır.
  • Minderleri çok rahat ve esnek olmalı ve ayrıca koltuklarla uyumlu olmalıdır.
  • Eğer mobilya takımında sürekli olarak kullandığınız eşyalar daha sağlam ve daha kullanışlı olmalıdır.
  • Her pozisyon için rahat olarak tasarlanmış olan mobilyalar tercih edilmelidir.

Ayrıca mobilya seçerken evinizin şekli de çok önemlidir. Eğer eviniz küçük ise l tipi mobilya tercih ediniz. Büyük evler için takım mobilyalar tercih edilmelidir.

Son olarak mobilya seçiminde tam renklerin uyumlu olması da çok önemlidir.

2 YORUMLAR

  1. Sizce hangi markalar daha iyi olur, hangilerine yönelmeliyiz? Önerileriniz çok güzel ama her zaman doğru tercihi yapamayabiliyoruz maalesef. Sizin söyledikleriniz sayesinde biraz dekorasyon öğrendik 😀

    • Merhaba Evrim Hanım, her markanın kendine özgü bir dekorasyon tarzı var o yüzden direk marka önermem doğru olmaz. Mobilya seçiminde en önemli husus nerde dekore edeceksiniz ve o oda da dekorasyon tarzınız ne? Bunu iyi analiz etmek gerekir. Çünkü genelde “….. mobilyam salonumla uyumlu değil” gibi yorumlar geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz