Montessori Çocuk Odası Dekorasyonu

4
1806

Montessori felsefesi, İtalyan pedagog Maria Montessori tarafından geliştirilmiş çocuğun bireyselliğine temel alan bir eğitim modelidir. Maria Montessori’ye göre, çocuk bireysel becerilerine, ilgi alanlarına, öğrenme hızına ve karakter özelliklerine göre eğitilmelidir. Sizde çocuğunuzun eğitiminde bu felsefeyi model alıyor ve odasını bu şekilde dekore etmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz montessori çocuk odası dekorasyon modellerini inceleyebilir, çocuğunuzun odası için en uygun dekorasyonu seçebilirsiniz.

Maria Montessori, çocuğun kendi başına kullanabileceği bir ortamın olmasına önem vermiştir. Çünkü çocuğa böyle bir alan yaratıldığı takdirde bireysel iş yapabilme becerisinin arttığını gözlemlemiştir.

Montessori temelli bir oda dekorasyonu istiyorsanız yatakla bu işe başlayabilirsiniz. Yatak seçimini, çocuğunuzun siz olmadan inip çıkabileceği bir modelden yana yapmalısınız. Açıkçası ben biraz montessori  yataklara baktım. Hemen hemen her bütçeye uygun yataklar var. Aslında biraz uğraştırır ama basit bir montessori yatak kendiniz de yapabilirsiniz.

Montessori temelli çocuk odası dekorasyonu varsa kafanızda ve yatak için ekstra bütçeniz yoksa yada odanız müsait değilse basit bir yer yatağı düşünebilirsiniz. Yanına çocuğunuzun rahatlıkla ulaşabileceği boyutlarda bir kitaplık koyabilirsiniz.

Genelde ebeveynler çocuk odalarında bütçeleri müsaitse renkli küçük tekli koltuklar ercih ederler. Ama bence çok gereksiz. Koltuk yerine minderden şirin bir dinlenme alanı yapabilirsiniz. Yine oyuncaklarını, çaldığı enstrümanları onun kolaylıkla ulaşabileceği şekilde koymanız gerekir.

Montessori temelli çocuk odası dekorasyonunda amaç, çocuk odasındaki her şeye ebeveyni olmadan rahatlıkla ulaşabilmeli ve özgürce keşfetmelidir. Bunun içinde, odasında ona zarar verebilecek şeyler olmamalı, çocuğunuz için risk yaratacak şeyleri gözden geçirmeniz gerekir.

İki çocuğunuz ve onlar için ayrılmış tek bir çocuk odanız varsa, büyük için merdivenlerle tırmanabileceği bir yatak, ufaklık için yer yatağı, büyüğün yatağın altını da şekildeki gibi oyun alanı şeklinde değerlendirebilirsiniz. Giysiler içinde büyük gardırop yerine açık raflı dolaplar kullanabilirsiniz. Raf içerisinde kutulara giysileri kategori ederek koyabilir, çocuğunuzun işini kolaylaştırabilirsiniz.

Montessori felsefesi yaygınlaşmaya başlayınca üreticilerde, bu felsefe temelli çocuk odası dekore etmek isteyen ebeveynler için farklı tasarımlarda yere yakın yataklar yapmaya başladılar. Bu yatakların adını da montessori yatak koydular. Montessori yatak deyince pek çok farklı tasarım görebilirsiniz. Hepsininde ortak tek bir özelliği var elbette çocuğun kendi yatağına ebeveyn kontrolü olmadan rahatlıkla ulaşabilmesine imkan sağlaması. Yazının başında da dediğimiz gibi montessori temelli bir çocuk odası dekore etmek için hemen koştura koştura piyasadaki bu montessori yataklardan almanıza gerek yok. Elbette bütçeniz varsa alabilirsiniz. Ama montessori temelli dekorasyonda amaç çocuğun odasındaki her şeye erişimi kolay olabilmesi.

Çocuklarınızın oyuncaklarını, oyuncak kutusuna doldurmamalısınız. Çünkü montessori felsefesine göre oyuncak kutusunda çocuğun oyuncaklara erişimi güçtür. Bu yüzden oyuncaklar açık raflarda her bir alana dağılmış şekilde yerleştirilmelidir.

Oyuncak seçiminizde montessori felsefesine göre olacaksa, gürültülü, elektronik yapay oyuncaklar yerine, kullanımı basit, çocuğunuzun hayal dünyasına temas eden oyuncaklara yer vermeye çalışın. Örneğin, ahşap yapbozlar, oyun blokları gibi oyuncaklar.

Genelde ebeveynler montessori temelli çocuk odası dekore etmek için büyük bir çocuk odası olması gerektiğini düşünürler. Halbuki bu çok büyük bir yanılgıdır. Montessori için ne büyük bir odaya ihtiyacınız var ne de çok bir paraya. Odanız küçükse şekildeki gibi küçük bir yer yatağını duvara sabitleyin. Yere halı yerine oyun matı, aktivite halısı gibi renkli, dikkat çeken minimal şeyler serin. Oyuncaklarını açık raflı dolaplarda sergileyin. İşte bu kadar.

Çocuğunuzun eşyalarını depolamak için çekmeceli montessori yatakları da düşünebilirsiniz. Hem bu çekmeceler çocuğunuz için oldukça kullanışlı. Eşyalarını kendi alıp rahatça giyinebilir. Montessori temelli çocuk odası dekorasyonunda görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Çocuk odalarına dair daha fazla dekorasyon önerisi görmek isterseniz çocuk odası kategorisindeki diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. montessori cocuk odasi cidden çok tarz ve yaratıcı oluyor. ben çocuğun yaratıcı bir ortamda büyümesinin yararlı olacağını düşünüyorum fikirleri daha parlak olur diye düşünüyorum özellikle geometrik ve simetrik nesneler kullanmayı düşünüyorum odada

    • Merhaba Kader Hanım, montessori tarz çocuk odası dekorasyonu çozuklarımınızn bireyselleşmesine katkıda bulunan bir dekorasyon tarzı. O yüzden çocuk odaları için en uygun dekorasyon tarzı.

  2. Montessori çok beğendiğim bir sistem ve kullanışlı da aynı zamanda. İçerik de çok faydalı olmuş bu yöntemi kullanmak isteyenler için. Şahsen ben de çocuğum olduğunda böyle bir oda tasarımı kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler.

    • Teşekkürler Beyza Hanım, montessori felsefesine dayalı çocuk odası dekorasyonun önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ciddi anlamda çocuğun bireyselleşmesine katkısı var ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz