Montessori Tarzı Çocuk Odası

10
616

Montessori felsefesine uygun bir çocuk odası dekorasyonu düşünüyorsanız çocuğunuzun odasında ki herşey onun ulaşabileceği şekilde dekore edilmelidir. Yatağı, kitaplığı, giysi dolabı, masası, sandalyesi gibi aldığınız bütün mobilyalar çocuğunuzun siz olmadan kullanabileceği şekilde olmalıdır. İsterseniz montessori felsefesine uygun çocuk odası dekorasyonlarını fotoğraflarla inceleyerek devam edelim.

Çocuğunuzun oyuncaklarını düzenlemek için bu tarz bir organizer düşünebilirsiniz. Çocuk odanız hem düzenli hem de çocuğunuzun oyuncaklarına rahatlıkla ulaşabileceği konforda olur. Oyuncaklarınız fazla ise bölmelere uygun plastik kaplar alarak oyuncaklarını gruplandırarak koyabilirsiniz.

Montessori yatak olarak en çok tercih edilen basit ve minimal bu tarz bir mobilya düşünebilirsiniz. Bu tarz montessori yatağı hem rahatlıkla bulabilir hem de ayrıntısı olmadığı için diğer montessori yataklara göre daha uyguna yaptırabilirsiniz.

Montessori dekorasyon trend olduğu için ne yazık ki o tarz mobilyalarda enterasan bir pahalılık var. Montessori yatak için bütçeniz yoksa yer yatağı yapabilirsiniz. Amaç çocuğunuzun yatağa kendisi çıkıp inebilmesi ise yer yatağı eminim onun için en rahat olanıdır.

Yazının başında da dediğimiz gibi montessori dekorasyonda amaç çocuğnuzun odasında ki herşeye kendi ulaşabileceği rahatlıkta olmasıdır.

Çocuğunuza kitaplık yapmayı düşünüyorsanız montessori dekorasyonunuzla kesinlikle bu tarz bir kitaplık uyumlu olacaktır. Oldukça basit kitap sayınıza göre hazır raflardan alın ve yerden çok az yüksek olacak şekilde duvara sabitleyin. İki raf arasındaki uzaklığı elinizdeki en büyük kitabı baz alarak ayarlayın.

Uzun ve çocuğunuz için büyük bir gardırop almak yerine fotoğrafta ki gibi bir mobilyayı giysi dolabı olarak kullanabilirsiniz. Hatta çocuğunuzun bireyselleşmesi için tercihleri ona bırakabilirsiniz.

Anneler genelde montessori dekorasyon için çocuk odasının geniş olması gerektiğini düşünürler. Bilinenin aksine momtessori felsefesini gerçekten anlamışsanız odanızın boyutu ne olursa o olsun bu felsefeye uygun bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasındaki herşeyi kendi başına kullanabilmesi eminim çok hoşuna gidecektir. Aynı zamanda montessori felsefesine uygun bir dekorasyon ile çocuğunuzun bireyselleşmesine katkı sağlayabilirsiniz. Montessori dekorasyona dair daha fazla öneri görmek isterseniz montessori çocuk odası dekorasyonu başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

10 YORUMLAR

  1. 8 yaşındaki oğlum için çocuk odası takımlarına bakıyordum. Gezinirken sizin sitenize rastladım. Onlarca çeşit model arasında şimdi de kararsız kaldım 🙂 Bu arada ürünlerle ilgili satışınız var mı?

    • Ne yazık ki henüz ürün satışımız bulunmamaktadır. Bence çocuk odası seçimini çocuğunuza bırakın. Aklınıza takılan dekorasyona, mobilya v.s cevaplamak isterim. çocuk odası kategorisindeki diğer yazılarımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederim ?

  2. Aslında çok güzel bir tarz, ben çok beğendim fakat bizim ülkemizde bunu yapsak millet laf söz eder. Fakat millete aldırmamayı öğrenmemiz lazım.

    • Aslına bakarsanız asıl bizim ülkede laf söz olmaması lazım ?. Yer yataklarında hemen hepimizin çocukluğu geçmiştir. Eskiden ayrı oda kurmanı yoktu. Adı montessori yatak olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz merak etmeyin ?.

  3. Çocuğum benim bir tanem sizlere çok teşekkür ediyorum. Kitaplık fikri çok hoşuma gitti. Büyük hedefler her zaman küçük adımlarla gerçekleşir tıpkı çocuğumun ilk adımı gibi birlikte büyüyor ve güçleniyoruz.

  4. Çok beğendim ve çok mantıklı. Her şey çocuğun boyuna uygun şekilde tasarlanmış. Biz de kendimize göre yapıp sonra çocuğa atlama zıplama düşersin diyoruz 😀 Bu şekilde düzenlesek bize de kolaylık aslında.

    • Çok haklısınız Nurhayat Hanım, sonra doğasının gereğini yapan çocuğunun adı yaramaz oluyor ?. Montessori felsefesine uygun çocuk odası dekorasyonu dediğiniz gibi çocuğu sürekli uyarma olayını ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda çocuk ebeveynsiz eşyalarına ulaşabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz