Mum Yapımı

3
1245

Selam arkadaşlar,

Bugün hep beraber romantik dekorasyonun en temel aksesuarı olan mum yapımını öğreneceğiz. Hem dekorasyon amaçlı hem de ihtiyaç için kullandığımız mum nasıl yapılır hep birlikte inceleyelim isterseniz.

mum-yapimi

Mumluk olarak kullanmak istediğiniz bir şey seçin. Örneğin bu projemizdeki gibi boş kavanozları kullanabilirsiniz. Hem boş kavanozları değerlendirmiş hem de geri dönüşüme katkı sağlamış olursunuz.

İhtiyacımız Olan Malzemeler:

mum-yapimi-1

  • Tanecikli(granüllü) balmumu yada parafinde kullanabilirsiniz, bu tamamen size kalmış
  • Eritmek için kullanabileceğiniz bir kap
  • Tahta kaşık
  • İstediğiniz renklerde tanecikli(granüllü) yada sıvı mum boyaları
  • Tutacaklı fitil
  • Çift taraflı bant
  • İstediğiniz kokularda mum esansı, bu malzemeleri hobi sitelerinde kolayca bulabilirsiniz.

Adım 1

mum-yapimi-2

Fitili kavanozun boyuna göre ölçün ve fazladan biraz pay bırakarak ona göre kesin.

mum-yapimi-3

Fitili kavanoza yapıştırmak için çift taraflı bant yoksa normal bir bant da kullanabilirsiniz.

mum-yapimi-4

Şekildeki gibi çift taraflı bandı fitilin tutacak kısmının altına yapıştırın.

mum-yapimi-5

Artık fitiliniz hazır kavanozun zeminine yapıştırabilirsiniz. İyice yapışması için bir tahta çubuk yada kalemle tutacaklara bastırabilirsiniz.

Adım 2

mum-yapimi-6

Sıra geldi en önemli adıma mum yapımına. Parafin yada tanecikli balmumunu eritme kabınızın içerisine boşaltın. Eritme kabı olarak istediğiniz tencereyi hatta eski çaydanlıkları kullanabilirsiniz. Ocağınızın altını kısın ve kaşıkla bastırarak eritmeye başlayın. Parafin için en doğru eritme işlemi benmari usulüdür. Bu yüzden eritme kabı içerisi su dolu başka bir kaba konmalıdır. Bu şekilde parafinin eritme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

mum-yapimi-7

Balmumu eridikçe renginin sarıya döndüğünü göreceksiniz.

Adım 3

mum-yapimi-8

Şimdi sıradaki adımımız muma renk katmak. Bu projede turkuaz mumlar elde etmek istediğimiz için sarı, mavi ve çok az açık yeşil granüllü mum boyaları kullandık. Kabaca ölçü verecek olursak 2 tatlı kaşığı sarı ve mavi 1 tatlı kaşığı yeşil tam doldurmadan kabınıza koyun. İsterseniz 3 ana renk, kırmızı, sarı ve mavi mum boyalarını alabilir sonra bunları karıştırarak istediğiniz ara renkleri elde edebilirsiniz. Hem sizin için daha tasarruflu olur hem de farklı renklerde mumlar elde etmiş olursunuz.  Mum boyalarını eritme kabının içerisine kattıktan sonra karıştırmaya devam edin.

Adım 4

mum-yapimi-9

Granüllü mum boyaları da eridikten sonra koku esansını katabilirsiniz. Koku esansını da kattıktan sonra güzelce karıştın ve kabınızı ocaktan alın.

Adım 5

mum-yapimi-10

Artık mumunuz hazır kavanoza dökebilirsiniz. Dökerken bir elinizle de fitilin ucunu tutmayı ihmal etmeyin. Çünkü fitil kaçarsa emekleriniz boşa gidecektir. İsterseniz fitilin ucunu projemizdeki gibi iki çubuğun arasına sıkıştırıp şekildeki gibi sabitleyebilirsiniz.

mum-yapimi-11

Artık tek yapmanız gereken katılaşana kadar beklemek. Bekleme süresi bulunduğu odanın sıcaklığına göre farklılık gösterebilir. Mum kıvamına gelinceye kadar dokunmadan bekletin. Evinizin dekorasyonu için mumunuz hazırdır. Ama ben kendim kullanmak istemiyorum hediye etmeyi düşünüyorum diyorsanız işimiz daha bitmedi.

El Yapımı Hediye Mum

mum-yapimi-12

Mavi yada istediğiniz renkte renkli kağıttan mumluk olarak kullandığınız kavanozun kapağına göre kesin. Hatta kağıdınızın üzerine küçük yazılı sticker yapıştırabilirsiniz.

mum-yapimi-13

Kavanoz kapağının içerisine hazırladığınız kağıdı yerleştirin. Kavanozun kapağı eski metal kapaklardan ise kağıdı kapağın dışına yapıştırın. Hatta kağıdı biraz daha büyük keserek kapağın kendi rengini tamamen kamufle edebilirsiniz.

mum-yapimi-14

Son olarak evinizde bulunan renkli ipleri şekildeki gibi kapağın etrafına sarın. Evinizde bulunan istediğiniz renkte ip kullanabilirsiniz. El yapımı hediyeniz hazır arkadaşınıza sevdiklerinize hediye edebilir onları sevindirebilirsiniz. Mum yapımı için aklınıza takılan soruları bizlere yazabilir düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba. Acaba fitili mum boyasını vs nerede bulabiliriz, bulamazsak yerine kullanabileceğimiz bir şey var mı ya da? Çok güzel anlatmışsınız ben de denemek istiyorum. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz